Ухвала
від 06.01.2025 по справі 356/933/24
БЕРЕЗАНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

БЕРЕЗАНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Шевченків шлях, 30-А, м. Березань, Київська область, 07541

Номер провадження 2/356/92/25

Справа № 356/933/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.01.2025 суддя Березанського міського суду Київської області Дудар Т.В., отримавши позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Баришівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про оспорювання батьківства,

ВСТАНОВИЛА:

До Березанського міського суду Київської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Баришівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про оспорювання батьківства, подана від імені позивача представником позивача адвокатом Нипоркою О.В. через підсистему «Електронний суд».

Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ч. 1 ст. 2 ЦПК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно з ч. 1 ст. 184 ЦПК України позов пред`являється шляхом подання позовної заяви до суду першої інстанції, де вона реєструється та не пізніше наступного дня передається судді.

Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (ч. 1, 4 ст. 12 ЦПК України).

Згідно з положеннями частини третьої статті 13ЦПК України учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Як встановлено статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Суд застосовує при розгляді справ Конвенцію прозахист правлюдини іосновоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права (ч. 4 ст. 10 ЦПК України).

Прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п. 1 ст.6Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод 1950 року щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.

З цього приводу прецедентними є рішення Європейського суду з прав людини у справах «Осман проти Сполученого королівства» від 28 жовтня 1998 року та «Круз проти Польщі» від 19 червня 2001 року. У вказаних рішеннях зазначено, що право на суд не є абсолютним; воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує врегулюванню з боку держави.

Суд відкриває провадження у справі за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження (ч. 1 ст. 187 ЦПК України).

Проаналізувавши подану позовну заяву, приходжу до висновку про те, що вона підлягає залишенню без руху у зв`язку з тим, що подана без додержання вимог ст. 175, 177 ЦПК України.

Як передбачено ч. 2 ст. 175 ЦПК України позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником, або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.

Вказана вище позовна заява подана через електронний кабінет адвоката Нипорка О.В. в підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи.

Як передбачено абз. 2 ч. 5 ст. 14 ЦПК України електронний кабінет - це персональний кабінет (веб-сервіс чи інший користувацький інтерфейс) у підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи, за допомогою якого особі, яка пройшла електронну ідентифікацію, надається доступ до інформації та сервісів Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремих підсистем (модулів), у тому числі можливість обміну (надсилання та отримання) документами (в тому числі процесуальними документами, письмовими та електронними доказами тощо) між судом та учасниками судового процесу, а також між учасниками судового процесу. Електронна ідентифікація особи здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису чи інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу.

Згідно з ч. 7 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви, підписаної представником позивача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача.

Однак, до позовної заяви, поданої представником позивача, не додано довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача.

Відповідно дост.26Закону України«Про адвокатурута адвокатськудіяльність» адвокатськадіяльність здійснюєтьсяна підставідоговору пронадання правничоїдопомоги. Документами,що посвідчуютьповноваження адвокатана наданняправничої допомоги,можуть бути: 1)договір пронадання правничоїдопомоги; 2)довіреність; 3)ордер; 4)доручення органу(установи),уповноваженого закономна наданнябезоплатної правничоїдопомоги. Ордер-письмовий документ,що увипадках,встановлених цимЗаконом таіншими законамиУкраїни,посвідчує повноваженняадвоката нанадання правничоїдопомоги.Ордер видаєтьсяадвокатом,адвокатським бюроабо адвокатськимоб`єднанням таповинен міститипідпис адвоката.Рада адвокатівУкраїни затверджуєтипову формуордера. Повноваженняадвоката якзахисника абопредставника вгосподарському,цивільному,адміністративному судочинстві,кримінальному провадженні,розгляді справпро адміністративніправопорушення,а такожяк уповноваженогоза дорученняму конституційномусудочинстві підтверджуютьсяв порядку,встановленому законом. Адвокат зобов`язаний діяти в межах повноважень, наданих йому клієнтом, у тому числі з урахуванням обмежень щодо вчинення окремих процесуальних дій.

Частиною 4статті 62ЦПК Українивстановлено,що повноваженняадвоката якпредставника підтверджуютьсяодним зтаких документів: 1)довіреністю; 2) ордером, виданим відповідно до Закону України "Проадвокатуру таадвокатську діяльність"; 3) дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги, виданим відповідно до Закону України "Про безоплатну правничу допомогу".

Рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 № 41 затверджено Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги у новій редакції (станом на 20.09.2024).

Так, згідно з п. 11 Положення про на надання правничої (правової) допомоги ордер, встановленої цим Положенням форми, є належним та достатнім підтвердженням правомочності адвоката на вчинення дій в інтересах клієнта.

Як передбаченоп.12Положення прона наданняправничої (правової)допомоги уновій редакціїордер міститьнаступні реквізити: 12.1.Серію,порядковий номерордера; 12.2.Прізвище,ім`я,по батьковіабо найменуванняособи,якій надаєтьсяправнича допомога; 12.3.Посилання надоговір пронадання правничоїдопомоги/дорученняоргану (установи),уповноважених закономна наданнябезоплатної правничоїдопомоги,номер (увипадку наявності)та датуцього документа; 12.4 Назву органу, у якому надається правнича допомога адвокатом із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності відповідно до статті 19 ЗаконуУкраїни «Проадвокатуру таадвокатську діяльність». Під назвою органу розуміється як безпосередньо назва конкретного органу так і назва групи органів визначених пунктом 2 частини1статті 20Закону України«Про адвокатурута адвокатськудіяльність» (наприклад,судові органи,органи державноївлади,органи місцевогосамоврядування,органи досудовогослідства,правоохоронні органитощо); 12.5.Прізвище,ім`я,по батьковіадвоката,який надаєправничу допомогуна підставіордера,номер тадату йогосвідоцтва проправо назаняття адвокатськоюдіяльністю,найменування органу,який йоговидав (КДКАвідповідного регіону,з 01.01.2013року радоюадвокатів відповідногорегіону);номер посвідченняадвоката України,ким таколи воновидане; 12.6.Ким ордервиданий (назвуорганізаційної форми):адвокатом,який здійснюєадвокатську діяльністьіндивідуально (іззазначенням адресиробочого місця);адвокатським бюро,адвокатським об`єднанням(повненайменування адвокатськогобюро/адвокатськогооб`єднання тайого місцезнаходження); 12.7.Адресу робочогомісця адвоката,якщо вонавідрізняється відадреси місцезнаходженняадвокатського бюро/адвокатськогооб`єднання,яке видаєордер; 12.8.Обмеження повноважень,якщо такіпередбачені договоромпро наданняправничої допомоги; 12.9.Дату видачіордера; 12.10.Підпис адвоката(власноручнийабо електронний)який видавордер,у разіздійснення ниміндивідуальної діяльності(уграфі «Адвокат»); 12.11.Підпис адвоката(власноручнийабо електронний)який надаєправничу допомогу,якщо ордер,виданий адвокатськимбюро,адвокатським об`єднанням(уграфі «Адвокат»); 12.12.Підпис (власноручнийабо електронний)керівника адвокатськогобюро/адвокатськогооб`єднання,відтиск печаткиадвокатського бюро/адвокатськогооб`єднання (занаявності)у випадку,якщо ордервидається адвокатськимбюро/адвокатськимоб`єднанням. Підчас діївоєнного стануна територіїУкраїни,реквізити,передбачені цимпідпунктом можутьоформлятись увідповідності доп.10цього Положення; 12.13.Двовимірний штрих-код(QR-код)з посиланнямна профайладвоката вЄРАУ; 12.14.Реквізити 12.1,12.5(крімномера посвідченняадвоката України,ким таколи воновидане),12.6,12.7,12.8генеруються автоматично,всі іншіреквізити ордеразаповнюються адвокатомсамостійно зметою збереженняадвокатської таємниці; 12.15. Ордер вважається підписаним адвокатом (керівником адвокатського бюро/адвокатського об`єднання), якщо у графі «Адвокат» міститься або власноручний (фізичний) підпис; або ордер засвідчено електронним підписом; або електронним підписом засвідчено документ, додатком до якого є ордер.

Так, до позовної заяви долучено ордер на надання правничої допомоги серії АІ № 1771461, який не містить прізвища, імені та по батькові особи, якій надається правнича допомога, у якому не зазначено назви органу, у якому надається правнича допомога, відсутні відомості про документ, на підставі якого надається правнича допомога, не вказано дати.

Ненадання документів, що підтверджують повноваження представника позивача адвоката Нипорки О.В. щодо його представництва ОСОБА_1 у Березанському міському суді Київської області, зокрема, права підпису процесуальних документів, які подаються до суду, при поданні ним позовної заяви про оспорювання батьківства, позбавляють суд можливості перевірити обсяг наданих повноважень.

Суд вважає за необхідне зазначити, що звернення до суду, з використанням правничої допомоги інших осіб, зокрема, адвоката, при реалізації права на справедливий суд (стаття 131-2 Конституції України, стаття 10 Закону України "Про судоустрій і статус суддів") передбачає надання до суду належних доказів дійсної волі особи, що є учасником справи, на уповноваження іншої особи на право надання правничої допомоги. Такі докази повинні виключати будь-які сумніви стосовно справжності та чинності такого уповноваження на момент вчинення певної процесуальної дії (докази повинні бути в оригіналі або у формі копії, якісно оформленої особою, що є учасником справи), а також стосовно охоплення такої дії дійсним колом повноважень представника, що делеговані йому особою, що реалізує право на справедливий суд. Представник повинен демонструвати повагу до суду, підтверджуючи наявність повноважень на представництво, а також не позбавляти довірителя права знати про дії представника, зокрема, стосовно звернення із заявою по суті справи до суду.

Крім того, в силу вимог п. 2 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити, серед іншого, повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Разом зтим,позовна заяване міститьвідомості пронаявність абовідсутність електронногокабінету у відповідача.

Відтак, позивачу необхідно усунути недоліки, які має позовна заява, а саме: до позовної заяви, підписаної представником позивача, додати довіреність чи інший документ, передбачений ч. 4 ст. 62 ЦПК України, що підтверджує повноваження представника позивача, оформлений у відповідності до вимог законодавства України, в позовній заяві зазначити про наявність або відсутність електронного кабінету у відповідача.

За змістом статті 3ЦК України загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність.

Згідно з ч. 1 ст. 44 ЦПК України, учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.

Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175, 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Згідно з ч. 3 ст. 185 ЦПК України якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.

Враховуючи викладене, керуючись ст. 2, 4, 12, 175, 177, 184-185 ЦПК України, суддя

УХВАЛИЛА:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Баришівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про оспорювання батьківства,- залишити без руху, надавши позивачу строк в 10 (десять) днів з дня вручення копії даної ухвали для усунення недоліків.

Роз`яснити позивачу, що в разі невиконання ухвали заява буде вважатися неподаною та повернута йому.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремому оскарженню не підлягає.

Суддя Т. В. Дудар

СудБерезанський міський суд Київської області
Дата ухвалення рішення06.01.2025
Оприлюднено08.01.2025
Номер документу124233620
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —356/933/24

Ухвала від 28.01.2025

Цивільне

Березанський міський суд Київської області

Дудар Т. В.

Ухвала від 06.01.2025

Цивільне

Березанський міський суд Київської області

Дудар Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні