Рішення
від 06.01.2025 по справі 400/6300/24
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 січня 2025 р. № 400/6300/24 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін адміністративну справу

за позовомМиколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, вул. Марка Кропивницького, 17,м. Миколаїв,54005, до Товариства з обмеженою відповідальністю "Металург Півдня", просп. Богоявленський, 321,м. Миколаїв,54052, простягнення 71132,24 грн,

ВСТАНОВИВ:

Миколаївське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до адміністративного суду з позовом про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Металург Півдня" адміністративно - господарських санкцій та пені за 2023 рік в сумі 71132,24 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач не працевлаштував інвалідів відповідно до нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, у зв`язку з чим до нього застосована адміністративно-господарська санкція, а в результаті її несвоєчасної сплати нарахована пеня. Загальна сума заборгованості за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2023 р. складає 71132,24 грн, з яких адміністративно-господарські санкції - 69113,79 грн та пеня за порушення термінів сплати - 2018,45 грн.

Відповідач позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні. В письмовому відзиві вказав на те, що по-перше, згідно розрахунку, здійсненого підприємством, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу за 2023 рік складає 7 працівників. На виконання вимог законодавства, відповідачем було подано податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків- фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску у 2023 році. Невідповідність кількості саме штатних працівників в поданих відповідачем звітів за 3 та 4 квартал 2024 року, виникла у зв`язку з помилковим не вірним перенесенням кількості штатних працівників в рядки 07-110 податкового розрахунку, виправлення яких не передбачено. Крім того, працівник відповідача ОСОБА_1 з 02.11.2023 прийнята на посаду підсобного робітника та працює по сьогоднішній день на підприємстві відповідно до наказу №012-К від 01.11.2023 має безстроковий статус особи з інвалідністю 3 групи. Таким чином, підстав для застосування до ТОВ "Металург Півдня" адміністративно-господарських санкцій немає, оскільки відповідачем виконано покладений на нього обов`язок щодо працевлаштування особи з інвалідністю.

В свою чергу, позивач у відповіді на відзив зазначив, що твердження відповідача не відповідаю дійсності та є безпідставними. Розрахунок адміністративно-господарських санкцій формується саме на даних, самостійно зазначених роботодавцем у Розрахунку, тому відповідальна особа на підприємстві повинна перевіряти відповідність даних, зазначених у Розрахунку. Що стосується працевлаштування у відповідача особи з інвалідністю, то згідно наданого Розрахунку середньооблікова чисельність штатних працівників, яким встановлена інвалідність у відповідача склала ) (2/12=0.17). Крім того, позивач вказав на те, що відповідачем оскаржено розрахунок адміністративного-господарських санкцій до суду (справа №400/3042/24) та вважає доцільним зупинити провадження у цій справі до набрання законної сили рішенням у справі №400/3042/24.

Відповідачем подано заперечення на відповідь на відзив, у якому підтримав свої доводи, наведені у відзиві. Також вказав на те, що відповідач надав докази того, що у нього середньооблікова чисельність штатних працівників у 2023 році - 7 осіб, у 2023 році працювала 1 особа з інвалідністю при нормативі 0 осіб, а тому позивача відсутні підстави для застосування до ТОВ "Металург Півдня" адміністративно -господарських санкцій.

Суд розглянув справу 06.01.2025 в порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін, на підставі наявних матеріалів справи, відповідно до ст. 262 КАС України..

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

За інформацією, яка була сформована на підставі даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, 07.03.2024 позивач відправив через електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг ПФУ відповідачу розрахунок суми адміністративно-господарських санкцій в розмірі 69113,79 грн.

Згідно розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій за 2023, що підлягають сплаті у зв`язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу за рік складала 11 осіб, середньооблікова чисельність штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність складає 0 осіб, норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю - 1 особа, середньорічна заробітна плата складає 138227,58 грн, сума коштів адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю складає 69113,79 грн.

ТОВ "Металург Півдня", не погоджуючись з наведеним розрахунком, звернувся до адміністративного суду про його скасування.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 по справі №400/3042/24 у задоволенні позову ТОВ "Металург Півдня" відмовлено, спираючись на те, що розрахунок адміністративно-господарської санкції не є індивідуальним актом та розрахунок адміністративно-господарської санкції за недотримання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю в розмірі 69113,79 грн не порушує права, обов`язки чи інтереси позивача.

Відповідно до ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в України» забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань особи з інвалідністю, наявних у неї професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов`язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для таких осіб умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в України» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті та з урахуванням вимог статті 18 цього Закону, і здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативу робочих місць. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним.

Пенсійний фонд України у порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, надає Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформацію:

- про створення підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю;

- необхідну для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті.

Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю щороку до 10 березня в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності здійснює визначення підприємств, установ та організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць, визначеного згідно з частиною першою цієї статті, та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв`язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, обчислених відповідно до статті 20 цього Закону.

Розрахунок надсилається у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України у формі та порядку, визначених Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю спільно з Пенсійним фондом України.

Положеннями ст.20 Закону України №875 передбачено наступне.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об`єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов`язкових платежів).

Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною 1 статті 19 цього Закону.

Для реалізації положень статті 19 Закону №875 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову «Про внесення змін до Положення про централізований банк даних з проблем інвалідності» від 07.04.2023 року №307.

Відповідно до цього Положення програмний комплекс «Реєстр роботодавців щодо виконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю» Централізованого банку даних з проблем інвалідності забезпечує автоматизоване (без стороннього втручання):

опрацювання даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності;

визначення роботодавців, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць, визначеного згідно з частиною 1 статті 19 Закону №875;

створення розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв`язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, обчислених відповідно до статті 20 Закону №875;

Таким чином, розрахунок адміністративно-господарських санкцій формується в автоматизованому режимі без втручання працівників Фонду, для усіх роботодавців. Такі розрахунки у вигляді PDF-файлу за підписом керівника територіального відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю надсилаються до електронного кабінету роботодавця на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

Отже, однією з головних умов для застосування до роботодавця адміністративно-господарської санкцій за невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, є наявність у такого роботодавця середньооблікової чисельності штатних працівників за рік від 8 осіб і більше.

Виходячи з цього, Фонд, як суб`єкт владних повноважень, звертаючись до адміністративного суду на виконання вимог ст.77 КАС України зобов`язаний надати суду докази на підтвердження такого факту, а суд повинен перевірити даний факт на підставі належних та допустимих доказів.

Однак ні в позовній заяві, ні в додатках до неї Фондом не зазначено і не надано відповідних доказів, які б підтверджували той факт, що середньооблікова чисельність штатних працівників ТОВ "Металург Півдня" за 2023 рік складає 8 осіб.

Водночас, відповідач надав розрахунок середньооблікової чесельності працівників за 2023 рік, з якої вбачається середньооблікова кількість - 7 осіб, а не 11, на підтвердження чого відповідач також надав відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам. Більш того, відповідачем надано докази працевлаштування особи з інвалідністю 3 групи у 2023 році , а саме ОСОБА_1 .

Виходячи з того, що розрахунок адміністративно-господарських санкцій формується в автоматизованому режимі на підставі отриманої інформації, яка надається, в тому числі, Пенсійним фондом України стосовно штатної чисельності працівників, яка задекларована роботодавцями у певних звітних періодах року, то формування Фондом розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій для ТОВ "Металург Півдня" також повинно було бути здійснено на підставі задекларованих цим підприємством даних про середньооблікову чисельність штатних працівників, що працювали у відповідача протягом 2023 року.

Таким чином, відповідач не тільки виконав норматив на 2023 рік і працевлаштував у листопаді одну особу з інвалідністю, але і понад встановлену законом квоту.

Відповідно до ст. 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Аналізуючи наведе, суд дійшов висновку, в даному випадку, навіть не зважаючи на спірність питання щодо наявності чи відсутності у відповідача обов`язку щодо працевлаштування особи з інвалідністю, відповідач працевлаштував особу з інвалідністю 3 групи, що спростовує твердження позивача про невиконання нормативу створення робочих місць та працевлаштування інвалідів.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Судові відшкодуванню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позов Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (вул. Марка Кропивницького, 17,м. Миколаїв,54005 20917114) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Металург Півдня" (просп. Богоявленський, 321,м. Миколаїв,54052 34565578) відмовити повністю.

2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. В. Біоносенко

Рішення складено в повному обсязі 06.01.2025

СудМиколаївський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення06.01.2025
Оприлюднено08.01.2025
Номер документу124237856
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо соціального захисту (крім соціального страхування), з них осіб з інвалідністю

Судовий реєстр по справі —400/6300/24

Рішення від 06.01.2025

Адміністративне

Миколаївський окружний адміністративний суд

Біоносенко В. В.

Ухвала від 08.07.2024

Адміністративне

Миколаївський окружний адміністративний суд

Біоносенко В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні