Справа № 178/1877/24
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
06 січня 2025 року Криничанський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючої судді: Берелет В.В.,
секретаря: Янченко Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Кринички цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Криничанської селищної ради, третя особа : Криничанська державна нотаріальна контора про визнання майнових прав засновника в порядку спадкування,-
У С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з цим позовом, посилаючись на те, що за життя, його дід - ОСОБА_2 заснував та очолив Селянське (Фермерське) господаство «КРИСТАЛ». Діяльність велася сумісно з дідом. Після смерті його діда до складу спадкового майна ввійшли у тому числі майнові права СЕЛЯНСЬКОГО (ФЕРМЕРСЬКОГО) ГОСПОДАРСТВА «КРИСТАЛ».
31 березня 2021 року він подав заяву про прийняття спадщини за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
У грудні 2023 року, з метою продовження повноцінного ведення діяльності фермерського господарства, він звернувся до Криничанської державної із заявою про видачу мені свідоцтва про право на спадщину, а саме на майнові права засновника СФГ «КРИСТАЛ», однак постановою нотаріуса від 31.12.2023 року йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки розмір статутного (складеного) капіталу (пайового фонду) складає: 0,00 грн, що не дає можливості встановити розмір вказаного спадкового майна.
Оскільки, на даний час він позбавлений можливості реалізувати своє право на отримання свідоцтва про право на спадщину у вигляді майнових прав засновника на фермерське господарство та має намір продовжувати діяльність фермерського господарства тому, просить визнати майнові права засновника у порядку спадкування.
Відповідач Криничанська селищна рада про день слухання справи сповіщена належним чином; відзиву чи пояснень до суду не надходило.
Третя особа Криничанська державна нотаріальна контора згідно заяви просить розглядати справу без їх участі.
Дослідивши докази по справі, вивчивши матеріали суд встановив, що за життя, дід позивача - ОСОБА_2 заснував та очолив Селянське (Фермерське) господаство «КРИСТАЛ». Діяльність велася сумісно з дідом. Після смерті ОСОБА_2 до складу спадкового майна ввійшли у тому числі майнові права СФГ «КРИСТАЛ».
31 березня 2021 року позивач подав заяву про прийняття спадщини за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
У грудні 2023 року, з метою продовження повноцінного ведення діяльності фермерського господарства, він звернувся до Криничанської державної із заявою про видачу мені свідоцтва про право на спадщину, а саме на майнові права засновника СФГ «КРИСТАЛ», однак постановою нотаріуса від 31.12.2023 року позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки розмір статутного (складеного) капіталу (пайового фонду) складає: 0,00 грн, що не дає можливості встановити розмір вказаного спадкового майна.
Відповідно до ст.ст.13, 43, 81 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом; учасники сторін зобов`язані подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно положень ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст.1217 ЦК України). Відповідно до ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням.
Нормами ст.23 Закону України «Про фермерське господарство» встановлено, що успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.
Нормами ст.36 ЗУ «Про фермерське господарство» встановлено, що рішення про припинення діяльності фермерського господарства приймається виключно у разі, якщо не залишається жодного члена фермерського господарства або спадкоємця, який бажає продовжити діяльність господарства у порядку, встановленому законом. Позивачем, як спадкоємцем прийнято рішення продовжувати діяльність СФГ «КРИСТАЛ», та подано нотаріусу заяву про прийняття спадщини, до складу якої входять майнові права засновника СФГ «КРИСТАЛ».
Відповідно до норм ст.19 ЗУ «Про фермерське господарство», до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також .інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.
Оскільки права засновника СФГ «КРИСТАЛ» є майновими правами, то в силу приписів ст.ст.177-178 ЦК України, вони входять до складу спадщини. Згідно норм ст.1219 ЦК України, майнові права засновника (члена) фермерського господарства не є такими, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, а тому спадкуються на загальних підставах. Будь яких особливостей спадкування майна чи майнових прав засновника (члена) фермерського господарства Цивільний кодекс України не містить.
У роз`ясненнях, які містяться у п.9 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» № 20 від 22.12.1995 зазначено, що успадкування майна селянського (фермерського) господарства здійснюється за загальними правилами спадкового права.
Нормами ст.1258 ЦК України встановлено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Згідно ст.1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. Враховуючи наведене, позивач є спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 .
Нормами ст.16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. При цьому способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема,визнання права. Велика Палата Верховного Суду в пункті 43 постанови від 23 червня 2020 року у справі № 179/1043/16-ц вказала, що ефективним способом захисту прав спадкоємців засновника фермерського господарства, які не відмовилися від вступу до фермерського господарства, в якого немає сформованого статутного капіталу, є визнання в порядку спадкування після смерті спадкодавця прав засновника такого господарства.
Ураховуючи вище викладене, норми чинного законодавства, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Криничанської селищної ради, третя особа : Криничанська державна нотаріальна контора про визнання майнових прав засновника в порядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування, майнові права та обов`язки засновника (власника) СЕЛЯНСЬКОГО (ФЕРМЕРСЬКОГО) ГОСПОДАРСТВА «КРИСТАЛ», код ЄДРПОУ 20248185, що знаходиться за адресою: Україна, 52340, Дніпропетровська область, Кам`янський район, село Червоноіванівка, вулиця 40 років Перемоги, будинок 21.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Дніпропетровської області протягом 30 днів з дня його проголошення або з дня отримання його копії.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня отримання його копії.
Суддя: Валентина БЕРЕЛЕТ
Суд | Криничанський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 06.01.2025 |
Оприлюднено | 08.01.2025 |
Номер документу | 124250461 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: |
Цивільне
Криничанський районний суд Дніпропетровської області
Берелет В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні