Справа № 149/3705/24
Провадження №2/149/163/25
Номер рядка звіту 60
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
06.01.2025 р. Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючої судді Робак М. В.,
при секретарі Поліщук Л. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмільнику цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Уланівської сільської ради про встановлення факту, що має юридичне значення та визнаня права власності на майно,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся з вищевказаним позовом до суду. Позовні вимоги мотивовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 , яка проживала у селі Сальниця Хмільницького району Вінницької області. Після смерті ОСОБА_2 до успадкування залишилися житловий будинок з відповідними господарськими будівлями та спорудами за АДРЕСА_1 та земельна ділянка площею 1,5184 га, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Сальницької сільської ради Хмільницького району Вінницької області. 23 лютого 2011 року ОСОБА_2 було складено заповіт відповідно до змісту якого все своє майно, в тому числі належні їй житловий будинок та земельну ділянку матір заповіла ОСОБА_1 . На час смерті матері позивач проживав разом із нею, оскільки спадкодавиця потребувала постійного стороннього догляду. Однак, при зверненні до нотаріуса позивач дізнався про неможливість видачі йому у нотаріальному порядку свідоцтва про право на спадщину після смерті матері з причин пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини. В свою чергу, зазначає, що із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса не звертався, так як вважав, що оскільки проживав разом із матір?ю на час її смерті, то є таким, що спадщину прийняв. Інших спадкоємців після смерті ОСОБА_2 , які б зверталися із заявою про прийняття спадщини раніше або ж претендують на спадщину на даний час, позивачу невідомо. Враховуючи викладене, просить встановити факт проживання разом із матір"ю та визнати за ним право власності на спадкове майно.
Ухвалою суду від 22.11.2024 у даній справі відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання. Відповідачу визначено п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Ухвалою суду від 20.12.2024 закрито підготовче судове засідання та призначено судовий розгляд.
Позивач у судове засідання не з`явився, подав заяву про проведення розгляду справи за його відсутності, позов підтримує повністю.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутність за наявними доказами.
Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, дійшов наступного висновку.
Батьками ОСОБА_1 є ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ( копія а.с. 20).
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим виконавчим комітетом Сальницької сільської ради Хмільницького району Вінницької області( копія а.с. 5).
Згідно довідки виданої старостою Сальницького старостинського округу житловий будинок з відповідними господарськими будівлями та спорудами за АДРЕСА_1 належить ОСОБА_2 за даним домоволодінням рахується земельна ділянка загальноюплощею 0,6100 га ( а..с 6).
Згідно технічного паспорту на вказаний будинок, спмовільно збудованих споруд не має (а.с.9-11)
Згідно з витягу з погосподарської книги Сальницької сільської ради за 1986-1990 року особового рахунку № НОМЕР_2 у АДРЕСА_1 проживали ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 ( а.с. 7,8).
З гідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №966116 та витгу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку земельна ділянка площею 1,5184 га, кадастровий номер 0524886100:03:003:0275 належить ОСОБА_2 ( копія а.с. 13-16).
23.02.2011 року ОСОБА_2 було складено заповіт відповідно до змісту якого все своє майно, в тому числі належні їй житловий будинок та земельну ділянку, матір заповіла - ОСОБА_1 ( копія а.с. 18,19).
У відповідності до акту від 19.12.2024 посвідченого старостою Сальницького старостинського округу Уланівської сільської ради Кожан О.О. з 2015 року проживав разом із матір"ю ОСОБА_2 у с. Сальниця, чоловік якої помер у 1964 році (а.с.36)
Згідно інформації в.о. завідувача Хмільницької державної територіальної контори від 11.12.2024 спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась (а.с. 30).
Відповідно до ст.4 ЦПК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Частиною статті 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно з вимогами ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно із ст. 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Статтею 1297 ЦК України, встановлено обов`язок спадкоємця звернутися за свідоцтвом про право на спадщину на нерухоме майно. Проте нормами цієї статті, так само як й іншими нормами цивільного права, не визначено правових наслідків недотримання такого обов`язку у вигляді втрати права на спадщину.
Виникнення у спадкоємця права на спадщину, яке пов`язується з її прийняттям, як майнового права зумовлює входження права на неї до складу спадщини після смерті спадкоємця, який не одержав свідоцтва про право на спадщину (статті 1296, 1297 ЦК України) та не здійснив його державної реєстрації (ст. 1299 ЦК України).
У пункті 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування`вказано, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Водночас, згідно з роз`ясненнями, викладеними Міністерством юстиції України у своєму листі № 19-32/319 «Щодо порядку оформлення документів в разі смерті власника нерухомого майна», зазначено, що у разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності, на яке не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, питання визначення належності цього майна наступного його власника (спадкоємця) повинно вирішуватися у судовому порядку.
Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
За змістом положень ст. 392 ЦК України право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Тобто, визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку та в інший спосіб такі перешкоди не можуть бути усунуті.
Пунктами 4.15, 4.18 глави 10 розділу 11 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом МЮУ від 22.02.2012 року №296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусами після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві. За відсутності у спадкодавця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів, нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
В судовому засіданні належними доказами доведено належність спадковаго майна у виді земельної ділянки та житлового будинку спадкодавиці ОСОБА_2 та його прийняття в порядку ч. 3 ст. 1268 ЦК України позивачем. Отримати свідоцтво про право на спадщину на житловий будинок позивач позбавлений можливості у зв"язку з відсутністю його реєстрації, що є підставою для задоволення позову у цій частині.
Проте, позивачем не наведено жодних доводів, не надано належних та допустимих доказів існування будь-яких перешкод в оформленні у нотаріальному порядку спадкових прав на земельну ділянку, оскільки оригінал державного акту зберігається у позивача, а його копія надана суду з відміткою "відповідає оригіналу".
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, та визнання за позивачем права власності на житловий будинок з погосподарськими будівлями . В іншій частині позову слід відмовити.
На підставі 1218,1222, 1261, 1268 ЦК України, керуючись ст.ст. 141, 200, 263-265, 273, 293, 294, 315, 319, 354, 355 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Встановити факт проживання по АДРЕСА_1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 із матір?ю - ОСОБА_2 з грудня 2023 року та до часу її смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 право власності на житловий будинок за АДРЕСА_1 загальною площею 55,4 кв. м., житловою площею 26,9 кв. м., зазначений під літерою «А» з верандою «а», сараєм «Б», сараєм «б», убиральнею «В», огорожею №1 та воротами з хвірткою та № 2, вартістю 75840 грн., який належав ОСОБА_2 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В іншій частині позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного суду Вінницької області на протязі 30-ти днів з дня його проголошення.
Рішення набираєзаконної силипісля закінченнястроку дляподання апеляційноїскарги,якщо апеляційнускаргу небуло подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Марина РОБАК
Суд | Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 06.01.2025 |
Оприлюднено | 09.01.2025 |
Номер документу | 124254009 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області
Робак М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні