Справа № 454/3896/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 січня 2025 року Сокальський районний суд Львівської області у складі:
головуючого - судді Адамович М. Я. ,
за участю секретаря Калиш В.О.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м.Сокаль справу за позовом ОСОБА_1 до Сокальської міської ради Львівської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування,
в с т а н о в и в:
Позивач звернулася до суду з даним позовом, на обґрунтування якого зазначила, що після смерті її матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , відкрилася спадщина на належні їй земельні ділянки загальною площею 1,1107га, розташовані на території Стенятинської сільської ради (на даний час Сокальської міської ради Львівської області), призначені для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Також, після смерті її тітки (сестри матері) ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , відкрилася спадщина на належні їй земельні ділянки загальною площею 1,3091га, розташовані на території Стенятинської сільської ради (на даний час Сокальської міської ради Львівської області), призначені для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Позивачка користується спадковими земельними ділянками після смерті спадкодавців, обробляє їх, збирає урожай та заявила про відмову від прийняття спадщини.
В неї відсутні оригінали правовстановлюючих документів, а тому нотаріусом відмовлено у вчиненні нотаріальних дій, рекомендовано звернутися до суду.
Позивач в позовній заяві заявила клопотання про розгляд справи у її відсутності, позов підтримала.
Від представника відповідача надійшла заява, в якій вона просив розгляд справи проводити у її відсутності, проти задоволення позову не заперечив.
На підставі ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши докази по справі, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
За ОСОБА_4 зареєстровано право власності на земельні ділянки загальною площею 1,1107га, до складу яких входять земельна ділянка площею 0,2656га та земельна ділянка площею 0,8451га, розташовані на території Стенятиської сільської ради (на даний час Сокальської міської ради Шептицького району), призначені для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що встановлено з державного акта.
З свідоцтва про смерть, довідки №162 від 26.03.2018р. та свідоцтва про одруження встановлено, що ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та на день смерті з нею проживали і були зареєстровані її дочка (позивачка) ОСОБА_5 (дошлюбне прізвище « ОСОБА_6 ») та сестра ОСОБА_3 ..
За ОСОБА_3 зареєстровано право власності на земельні ділянки загальною площею 4,7937га, до складу яких входять земельна ділянка площею 1,3091га, до складу яких входять земельна ділянка площею 0,2359га та земельна ділянка площею 1,0732га, розташовані на території Стенятиської сільської ради (на даний час Сокальської міської ради Шептицького району), призначені для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що встановлено з державного акта.
З свідоцтва про смерть та довідки №95 від 08.07.2021р. встановлено, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно п.1 ч.2 ст. 16 ЦК України, одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Згідно ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Згідно ст.392 ЦК України, позов про визнання права власності може бути пред`явлений, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також уразі втрати власником документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до п. г ч. 1 ст. 81 ЗК України, громадяни України набувають право власності на земельні ділянки, зокрема, на підставі прийняття спадщини.
Згідно ст.1218 Цивільного кодексу України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.2 ст.1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ст.1266 ЦК України, Племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (сестрі, братові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.
При спадкуванні по прямій низхідній лінії право представлення діє без обмеження ступеня споріднення.
У постанові Верховного Суду у колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 20 червня 2018 року в справі № 643/1216/15-ц (провадження № 61-6924св18) зроблено висновок по застосуванню статті 1266 ЦК України та вказано, що «спадкуванням за правом представлення - це такий порядок набуття права на спадкування за законом при якому спадкоємці п`ятої черги включаються до складу першої, другої чи третьої черги замість спадкоємця внаслідок того, що він помер до відкриття спадщини. По своїй суті спадкування за правом представлення - це специфічний порядок набуття права на спадкування за законом, і він не є окремою підставою або видом спадкування. У такому разі суб`єктами спадкування за правом представлення будуть певні спадкоємців за законом. Спадкування за правом представлення надає можливість спадкоємцям п`ятої черги за законом переміститися у вищу чергу (першу, другу або третю чергу».
Згідно частин першої, другої статті 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Позивачка є спадкоємцем після смерті матері та тітки, однак позбавлена змоги здійснити своє право на спадкування в позасудовому порядку.
За таких підстав, позов підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 12, 81, 263-265 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на земельні ділянки загальною площею 1,1107га, до складу яких входять земельна ділянка площею 0,2656га та земельна ділянка площею 0,8451га, розташовані на території Стенятиської сільської ради (на даний час Сокальської міської ради Шептицького району), призначені для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які належали спадкодавцю на підставі Державного акта на право приватної власності на землю серія ІІ-ЛВ №025015 від 28.01.2003 року, виданого на підставі розпорядження голови Сокальської райдержадміністрації від 27.01.2003 року №29.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування після смерті тітки ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на земельні ділянки загальною площею 1,3091га, до складу яких входять земельна ділянка площею 0,2359га та земельна ділянка площею 1,0732га, розташовані на території Стенятиської сільської ради (на даний час Сокальської міської ради Шептицького району), призначені для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які належали спадкодавцю на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серія ІІ-ЛВ №025016 від 28.01.2003 року, виданого на підставі розпорядження голови Сокальської райдержадміністрації від 27.01.2003 року №29.
У разі, якщо рішення не було вручена в день його проголошення, пропущений строк може бути поновлено, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення суду.
Відомості, які зазначаються в рішенні суду відповідно до п.4) ч.5 ст.265 ЦПК України та не проголошуються, відповідно до ч.2 ст.268 ЦПК України.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1
Відповідач: Сокальська міська рада Львівської області, ЄДРПОУ:26205171, місцезнаходження: вул.Шептицького,44, Шептицький район, Львівська область.
Головуючий: М. Я. Адамович
Суд | Сокальський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 07.01.2025 |
Оприлюднено | 09.01.2025 |
Номер документу | 124254884 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Сокальський районний суд Львівської області
Адамович М. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні