Ухвала
від 07.01.2025 по справі 458/11/25
ТУРКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 458/11/25

2/458/58/2025

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

07.01.2025 м.Турка

Суддя Турківського районного суду Львівської області Волинець М.З., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , від імені та в інтересах яких діє представник адвокат Бойко Богдан Богданович, до Боринської селищної ради Самбірського району Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Приватний нотаріус Самбірського районного нотаріального округу Львівської області Комарницька Оксана Йосифівна, про визнання права власності в порядку спадкування, -

в с т а н о в и в:

02.01.2025позивачі, від імені та в інтересах яких діє представник адвокат Бойко Б.Б., засобами поштового зв`язку подали до Турківського районного суду Львівської області позовну заяву до Боринської селищної ради Самбірського району Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Приватний нотаріус Самбірського районного нотаріального округу Львівської області Комарницька О.Й., в якій просили:

- визнати за ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 право власності у порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на спадкове майно, по 1/3 частки за кожним на житловий будинок з приналежними господарськими будівлями та спорудами, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .

Ознайомившись із вказаною позовною заявою та доданими матеріалами, суд дійшов висновку, що подана позовна заява не відповідає вимогам ст.ст. 175, 177 ЦПК України.

Згідно ч. 5 ст.177 ЦПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Закон не передбачає вимог щодо обсягу, повноти чи слушності доводів позовної заяви, але приписує щонайменше сформулювати суть (зміст) порушення, яким чином воно негативно позначилось на правах особи, яка звертається з позовом, яким чином може бути відновлено порушене право.

Зміст та обсяг порушеного права та викладення обставин, якими воно підтверджується, в кожному конкретному випадку можуть різнитися, але принаймні на рівні формулювання викладу їх змісту мають бути достатніми, щоб визначити предмет спору, його юрисдикційну належність, характер вимог, часові межі події порушення, нормативне регулювання спірних відносин, а також обставини, за яких можна ухвалити одне з обов`язкових процесуальних рішень, пов`язаних із визнанням позовної заяви прийнятною/неприйнятною.

Під змістом позовних вимог чи клопотань розуміються запропоновані позивачем способи судового захисту його права, свободи чи інтересу, які повинні формулюватися максимально чітко і зрозуміло. Обставинами, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, є конкретні юридичні факти з настанням яких виникають спірні правовідносини. Обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, складають підставу позову.

Відповідно до ст.66 Закону України «Про нотаріат» на майно, що переходить за правом спадкоємства до спадкоємців або держави, нотаріусом або в сільських населених пунктах - посадовою особою органу місцевого самоврядування, яка вчиняє нотаріальні дії, за місцем відкриття спадщини видається свідоцтво про право на спадщину.

Видача свідоцтва провадиться у строки, встановлені цивільним законодавством України.

У силу ч.4 ст.49 Закону України «Про нотаріат» на вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, зобов`язані викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження. Про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом трьох робочих днів виносить відповідну постанову.

В позовній заяві позивачі зазначають, що з метою оформлення спадкового майна, позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до приватного нотаріуса Самбірського району нотаріального округу Львівської області Комарницької О.Й., де їм було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки правовстановлюючих документів щодо належності ОСОБА_4 житлового будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 не надано, що підтверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 84/01-16 від 01.11.2024 та постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 85/01 -16 від 01.11.2024.

На підтвердження вказаного позивачами представлено копії постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 90/01-16від 21.11.2024(відмова ОСОБА_1 представнику ОСОБА_3 ) та постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 85/01 -16 від 01.11.2024 ( відмова ОСОБА_1 )

При цьому, позивачем ОСОБА_2 не представлено суду підтвердження звернення до нотаріальної контори та мотивованої письмової постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії - відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину, що передбачено Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затв. наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 №296/5.

Про обов`язкову наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину, також зазначено у п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30.05.2008.

Згідно з п.п. 23, 24 вказаної Постанови судам слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. Свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину (яка згідно п. 24 вищевказаної Постанови повинна бути у вигляді обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину) особа може звернутись до суду в порядку позовного провадження.

Відтак, матеріали позовної заяви не містять відповідних доказів того, що позивачу ОСОБА_2 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину із зазначенням причин відмови (обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії).

Таким чином, передумовою звернення до суду за захистом порушених, невизнаних або оспорюваних прав є наявність постанови нотаріуса про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розгляду в позовному провадженні. В іншому випадку дії нотаріуса можуть бути оскаржені в передбаченому законом порядку.

Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 N 7 «Про судову практику у справах про спадкування» особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272ЦК України. При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.

З огляду на викладене, позивачу ОСОБА_2 необхідно представити суду докази звернення до нотаріуса щодо оформлення спадщини, копію постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, що в свою чергу є підставою для звернення до суду, так як наявний спір про право.

Окрім цього, позивачі в позовній заяві зазначать, що після смерті ОСОБА_4 на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 , на замовлення позивачів був виготовлений технічний паспорт на житловий будинок садибного типу № ТІ 01:7573-7105-6213-3100. Інвентаризаційна справа №98/2024.

Однак, до матеріалів справи долучено виготовлений технічний паспорт садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, який виготовлено станом на 11.04.2024 та в якому вказано замовником технічної інвентаризації - ОСОБА_5 , який не є стороною у вказаній справі.

Також долучено довідку від 11.04.2024 № 74 про технічну характеристику об`єктів нерухомого майна, що видана гр. ОСОБА_5 .

З урахуваннямнаведеного,позивачам необхіднообґрунтувати належнимчином зякою метоюсаме гр. ОСОБА_5 (ане позивачі)замовляв виготовленняй оформення технічного паспорта садибного типу з господарськими будівлями та спорудами й отримував вказану довідку.

Разом з тим, в позовній заяві не вказано про необхідність витребування у нотаріуса спадкової справи.

Наведені недоліки унеможливлюють вирішення питання про відкриття провадження у справі.

Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175, 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Таким чином,позовну заявуОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , від імені та в інтересах яких діє представник адвокат Бойко Б.Б., до Боринської селищної ради Самбірського району Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Приватний нотаріус Самбірського районного нотаріального округу Львівської області Комарницька О.Й. про визнання права власності в порядку спадкування слід залишити без руху, надавши особі, яка її подала п`ятиденний строк для усунення викладених в ухвалі недоліків.

Керуючись ст.ст.175,177,185Цивільного процесуального кодексу України,-

п о с т а н о в и в:

Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , від імені та в інтересах яких діє представник адвокат Бойко Богдан Богданович, до Боринської селищної ради Самбірського району Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Приватний нотаріус Самбірського районного нотаріального округу Львівської області Комарницька Оксана Йосифівна, про визнанняправа власностів порядкуспадкування - залишити без руху.

Надатипозивачам 5-денний строк з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків.

Роз`яснити особі, яка подала позовну заяву, що у разі виконання вимог ухвали суду про залишення позовної заяви без руху у встановлений строк, позовна заява вважатиметься поданою в день первісного її подання до суду.

В іншому випадку позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачам.

Копію ухвали негайно направити позивачам.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя: Марія ВОЛИНЕЦЬ

СудТурківський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення07.01.2025
Оприлюднено09.01.2025
Номер документу124254903
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —458/11/25

Ухвала від 15.01.2025

Цивільне

Турківський районний суд Львівської області

Волинець М. З.

Ухвала від 07.01.2025

Цивільне

Турківський районний суд Львівської області

Волинець М. З.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні