Ухвала
від 07.01.2025 по справі 484/7179/24
ПЕРВОМАЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 484/7179/24

Провадження № 1-кс/484/16/25

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.01.2025 м. Первомайськ

Слідчий суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , розглянув клопотання слідчого СВ Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Первомайської окружної прокуратури Миколаївської області ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні №12024152110001168, про надання дозволу на тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 »,-

ВСТАНОВИВ:

Слідчий СВ Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання дозволу на тимчасовий доступ до документів, з можливістю ознайомлення та вилучення їх копій, що перебуваютьу володінніКП « ІНФОРМАЦІЯ_1 »,а самедо списків працівників КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », яким надано доступ до медичної інформаційної системи «Helsi» із зазначенням, зокрема, прізвище, ім`я та по батькові працівника, а також його посади; договору «Про надання доступу до онлайн-сервісів Helsi», укладеного між КОМУНАЛЬНИМ ПІДПРИЄМСТВОМ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).

Клопотання мотивоване тим, що 13.12.2024 до Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області надійшов рапорт оперуповноваженого даного відділу про те, що в ході проведення оперативно-розшукових заходів щодо попередження, своєчасного виявлення і припинення кримінальних правопорушень та викриття причин і умов, які сприяють вчиненню кримінальних правопорушень на території обслуговування Первомайського РВП ГУНП було отримано інформацію, що окремі працівники КНП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » Первомайської міської ради та Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » системно, у період із початку 2022 року по теперішній час неодноразово несанкціоновано вносили відомості до медичних інформаційних систем при укладенні фіктивних декларацій з сімейними лікарями, внесення відомостей щодо фіктивних фактів та обсягів наданих медичних послуг громадянам України, які на момент внесення вказаних відомостей перебували за територіальними межами України, були померлими або із інших об`єктивних причин вказані декларації не укладали та медичні послуги не отримували. Тим самим вказані працівники повторно несанкціоновано змінювали інформацію, яка оброблюється в автоматизованих системах, маючи право доступу до неї.

У рамках даного кримінального провадження стороною обвинувачення було проведено ряд слідчих та інших процесуальних дій для вирішення завдань даного кримінального провадження.

Зокрема, 16.12.2024, у порядку ст. 40 КПК України, було надано доручення, співробітникам оперативного підрозділу Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області за № СЕД-6037-2024 щодо встановлення осіб, які могли вчинити кримінальне правопорушення або причетні до його вчинення, а також свідків кримінального правопорушення.

Під час виконання зазначеного вище доручення, оперативний підрозділ встановив шляхом проведення допитів свідків ОСОБА_5 (протокол допиту свідка від 19.12.2024) та ОСОБА_6 (протокол допиту свідка від 18.12.2024). Аналіз показань вказаних осіб, може переконати об`єктивного спостерігача, що дійсно частина лікарів у м. Первомайську, які мають доступ до електронних систем медичного обліку пацієнтва, вносять до них фіктивні відомості про клієнтів (пацієнтів), які до них на прийом не приходили для подальшого отримання додаткових виплат від держави за залучення нових пацієнтів та надання їм фіктивних послуг.

Поряд із цим, встановлено, що згідно зі ст. 3 Закону України «Про основи законодавства України про охорону здоров`я» електронна система охорони здоров`я це інформаційно-комунікаційна система, що забезпечує автоматизацію ведення обліку медичних послуг та управління інформацією про охорону здоров`я, у тому числі медичною інформацією, шляхом створення, розміщення, оприлюднення та обміну інформацією, даними і документами в електронному вигляді, до складу якої входять центральна база даних та електронні медичні інформаційні системи, між якими забезпечено автоматичний обмін інформацією, даними та документами через відкритий програмний інтерфейс.

Механізм функціонування електронної системи охорони здоров`я та її компонентів, реєстрації користувачів, внесення та обміну інформацією і документами в електронній системі охорони здоров`я визначений Порядком функціонування електронної системи охорони здоров`я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 року № 411 (далі також Порядок).

Підпунктом 4 пункту 2 Порядку передбачено, що електронна медична інформаційна система інформаційно-комунікаційна система, яка дає змогу автоматизувати роботу суб`єктів господарювання у сфері охорони здоров`я, створювати, переглядати, обмінюватися інформацією в електронній формі, зокрема з центральною базою даних (у разі підключення).

Згідно із підпунктом 14 пункту 2 Порядку, центральна база даних інформаційно-комунікаційна система, яка містить передбачені цим Порядком реєстри, програмні модулі, електронну медичну інформаційно-аналітичну систему з оптимізації роботи оперативно-диспетчерських служб центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, інформаційну систему ІНФОРМАЦІЯ_5 в частині, необхідній для реалізації державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення, а також забезпечує можливість створення, перегляду, обміну інформацією та документами між реєстрами, державними електронними інформаційними ресурсами, електронними медичними інформаційними системами.

Відповідно до пункту 40 Порядку доступ користувачів до інформації у центральній базі даних здійснюється через електронні кабінети. Електронні кабінети керівників та уповноважених осіб суб`єкта господарювання у сфері охорони здоров`я, медичних працівників функціонують в електронних медичних інформаційних системах, оператори яких уклали з адміністратором договір про підключення до центральної бази даних, з дотриманням вимог Закону України «Про захист персональних даних».

Так, встановлено, що між КОМУНАЛЬНИМ ПІДПРИЄМСТВОМ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) (далітакож -КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») та ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) (далі також - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ») укладено договір «Про надання доступу до онлайн-сервісів Helsi».

Водночас, згідно із пунктом 3 Порядку, до складу електронної системи охорони здоров`я входять центральна база даних та електронні медичні інформаційні системи, між якими забезпечено автоматизований обмін інформацією, даними та документами через відкритий програмний інтерфейс (АРI).

Згідно із пунктом 5 Порядку, власником центральної бази даних, у тому числі майнових прав на програмне забезпечення центральної бази даних, є держава у особі ІНФОРМАЦІЯ_5 . Розпорядником Реєстру медичних спеціалістів, Реєстру суб`єктів господарювання у сфері охорони здоров`я, Реєстру медичних висновків є ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Поряд із зазначеним, для встановлення осіб, причетних до вчинення вказаного злочину, стороною обвинувачення 18.12.2024 направлено до КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » запит у порядку ч. 2 ст. 93 КПК України, щодо, зокрема, отримання документів (інформації), а саме списку працівників КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », яким надано доступ до медичної інформаційної системи «Helsi» із зазначенням, зокрема, прізвище, ім`я та по батькові працівника, а також його посади.

Проте, директором КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » у наданні вказаної інформації (документів) відмовлено, посилаючись на те, що відповідно до положень п.8 ч.1 ст.162 КПК України вказані відомості відноситься до охоронюваної законом таємниці.

Тож, задля вирішення завдань вказаного кримінального провадження та встановлення повноважень причетних осіб КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » під час доступу до медичної інформаційної системи «Helsi» в момент вчинення розслідуваного злочину, слідчому необхідно отримати доступ до списків працівників КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », яким надано доступ до медичної інформаційної системи «Helsi» та копії договору «Про надання доступу до онлайн-сервісів Helsi», укладеного між КОМУНАЛЬНИМ ПІДПРИЄМСТВОМ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).

В результаті надання вказаного доступу, слідчим можуть бути отримані докази, які як самостійно, так і в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з`ясування всіх обставин вчинення кримінального правопорушення.

Слідчий СВ Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_3 та прокурор в судове засідання не з`явились, по час та місце розгляду справи були повідомлені у встановленому законом порядку, проте направили до суду заяви про розгляд клопотання за їх відсутності, клопотання підтримують просять задовольнити.

Особа, у володінні якої знаходиться вказані вище дані, належним чином повідомлена про час та місце розгляду клопотання, однак на розгляд клопотання не з`явилася, що відповідно до ч. 4 ст. 163 КПК України не є перешкодою для розгляду клопотання.

Дослідивши матеріаликлопотання,заяви слідчого,прокурораслідчий суддя дійшов наступного.

Відповідно до ч.1 ст.333 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються під час судового провадження згідно з положеннями розділу 2цього Кодексу з урахуванням особливостей, встановлених цим розділом.

Виходячи з положень ст.131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.

Відповідно до ч.1 ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до п.п. 4,6 ст.160 КПК України, у клопотанні про тимчасовий доступ до речей і документів зазначаються підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

За вимогами ч.5 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Відповідно до ст. 163 КПК України, встановлено, що інформація, яка перебуває у володінні КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », сама по собі та в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні. Дані документи відносяться до кола документів, що містять охоронювану законом таємницю, але в інший спосіб, ніж отримати тимчасовий доступ до цих документів, не представляється за можливе встановити суттєві обставини у кримінальному провадженні.

Тож, беручи до уваги вищевикладене, доступ слідчому слід надати на строк, що не перевищує одного місяця з дня винесення ухвали.

Керуючись ст. ст.132,159,160,162,163,164 КПК України, слідчий суддя -

У Х В А Л И В:

Клопотання слідчого СВ Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Первомайської окужної прокуратури Миколаївської області ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні №12024152110001168, про надання дозволу на тимчасовий до доступ до документів, які перебувають у володінні КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » - задовольнити.

Надати слідчому слідчого відділення Первомайського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області ОСОБА_3 , тимчасовий доступ до документів (в тому числі електронних) із можливістю ознайомитися із ними та виготовити їх копії, які перебувають у володінні та розпорядженні КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , а саме до:

-списків працівників КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », яким надано доступ до медичної інформаційної системи «Helsi» із зазначенням, зокрема, прізвище, ім`я та по батькові працівника, а також його посади;

-договору «Про надання доступу до онлайн-сервісів Helsi», укладеного між КОМУНАЛЬНИМ ПІДПРИЄМСТВОМ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).

Доступ надати строком на один місяць з дня винесення ухвали.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, відповідно до ч.1 ст.166 КПК України, слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала вчастині надання тимчасового доступу до речей і документів, яким дозволено вилучення речей і документів, які посвідчують користування правом на здійснення підприємницької діяльності, або інших, за відсутності яких фізична особа - підприємець чи юридична особа позбавляються можливості здійснювати свою діяльність, може бути оскаржена протягом п`яти днів з дня її проголошення безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду. В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Відповідно до ч.2 ст.165 КПК України, ухвала виготовлена в двух оригінальних примірниках, один з яких зберігається в матеріалах справи, а інший видано слідчому для пред`явлення особі, яка зазначена в ухвалі як володілець речей і документів.

Слідчий суддя: ОСОБА_7

СудПервомайський міськрайонний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення07.01.2025
Оприлюднено09.01.2025
Номер документу124255210
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), систем та комп'ютерних мереж і мереж електрозв'язку Несанкціоновані дії з інформацією, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах, комп'ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, вчинені особою, яка має право доступу до неї

Судовий реєстр по справі —484/7179/24

Ухвала від 17.01.2025

Кримінальне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Шикеря І. А.

Ухвала від 07.01.2025

Кримінальне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Шикеря І. А.

Ухвала від 07.01.2025

Кримінальне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Шикеря І. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні