Рішення
від 06.01.2025 по справі 688/5110/24
ШЕПЕТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа 688/5110/24

№ 2/688/132/25

Рішення

Іменем України

06 січня 2025 року м. Шепетівка

Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

головуючого судді Козачук С.В.,

з участю секретаря судового засідання Гошовської О.О.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі судових засідань в місті Шепетівці в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ленковецької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

встановив:

Короткий зміст та обґрунтування позовних вимог, позиція позивача

04.11.2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Ленковецької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

В обґрунтуванняпозову посилаєтьсяна те,що ІНФОРМАЦІЯ_1 померлайого бабуся ОСОБА_2 ,а ІНФОРМАЦІЯ_2 його дідусь ОСОБА_3 ,які булизареєстровані тапостійно проживалипо АДРЕСА_1 .Після їхньоїсмерті відкриласьспадщина,в томучислі наземельну ділянкуплощею 1,92га,яка розташованав межахЧотирбоківської сільськоїради Шепетівськогорайону Хмельницькоїобласті дляведення товарногосільськогосподарського виробництва,та надомоволодіння по АДРЕСА_1 ,що належалоостаннім направі власності.За життядідусь ОСОБА_3 склав заповіт, яким все своє майно, і взагалі все те, що буде належати йому на день смерті і на що за законом України матиме право, заповів йому.

З метою оформлення спадкових прав звернувся до нотаріуса із відповідною заявою. Проте, у видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріусом йому відмовлено у зв`язку з пропуском встановленого законодавством шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини. Зазначає, що своєчасно не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини у зв`язку із тим, що про наявність заповіту на його ім`я дізнався лише у жовтні 2024 року, йому про це повідомила його мама, яка повернулася з-за кордону у відпустку та, переглядаючи документи в будинку, знайшла заповіт та свою заяву адресовану нотаріусу про відмову від прийняття спадщини після смерті батьків на його користь.

А тому, просить суд визначити додатковий строк тривалістю два місяці для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом та законом після смерті діда ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , та після смерті баби ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач ОСОБА_1 у підготовче засідання не з`явився, подав до суду заяву, в якій просив розгляд справи провести у його відсутність, позов підтримав, просив його задовольнити.

Представник позивача ОСОБА_1 адвокат Новачук Л.П. у підготовче засідання не з`явився, до канцелярії суду подав заяву, в якій просив підготовче засідання провести у його відсутність, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Позиція відповідача

Представник відповідача Ленковецької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області в судове засідання не з`явився, сільський голова Криворчук Ю.П. подав до суду заяву, у якій просив розгляд справи провести у відсутності представника сільської ради, позов визнав.

Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі

Ухвалою Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 06.11.2024 року відкрито провадження в справі та призначено її розгляд за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні на 10 год. 00 хв. 06.12.2024 року, який відкладено до 13 год. 00 хв. 06.01.2025 року; витребувано відомості щодо заведення спадкових справ після смерті ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється у відповідності до ч. 2ст. 247 ЦПК України.

Виклад встановлених судом обставин, зміст спірних правовідносин та докази на їх підтвердження

Як встановлено в суді та вбачається з свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 11.01.2008 року виконавчим комітетом Чотирбоківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Чотирбоки Шепетівського району Хмельницької області.

Згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА №325396 ОСОБА_2 на праві власності належала земельна ділянку площею 1,92 га у межах згідно з планом, що розташована на території Чотирбоківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області, цільове призначення якої для товарного сільськогосподарського виробництва.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на зазначене вище спадкове майно.

Згідно довідки №348 від 13.11.2024 року, виданої Ленковецькою сільською радою Шепетівського району Хмельницької області, на день смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , була зареєстрована і постійно проживала по АДРЕСА_1 . Разом з нею був також зареєстрований її чоловік ОСОБА_3 , 1930 року народження. Отже прийняв спадщину після смерті останньої.

ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Чотирбоки Шепетівського району Хмельницької області, що підтверджується даними свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 07.05.2012 року Чотирбоківською сільською радою Шепетівського району Хмельницької області.

За життя ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії НОМЕР_3 від 06.06.2005 року, належало на праві приватної власності домоволодіння по АДРЕСА_1 , що підтверджується також витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно №7435773 від 06.06.2005 року.

11.01.2011 року ОСОБА_3 склав заповіт, посвідчений секретарем Чотирбоківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області Ротфус Н.В., зареєстрований в реєстрі за №11, яким на випадок своєї смерті зробив таке розпорядження: все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що буде належатиме йому на день смерті, і на що він за законом матиме право, заповів ОСОБА_1 .

Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на спадкове майно.

Згідно довідки №328 від 04.11.2024 року, виданої Ленковецькою сільською радою Шепетівського району Хмельницької області, ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , був зареєстрований та постійно проживав по АДРЕСА_1 , один.

Спадкові справи до майна померлої ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , та померлого ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , не заводились, що підтверджується повідомленням приватного нотаріуса Шепетівського районного нотаріального округу Мартиненко А.М. №350/01-16 від 12.11.2024 року.

Згідно заяви матері позивача (доньки померлих) ОСОБА_4 від 06.06.2019 року, посвідченої державнимнотаріусом Шепетівськоїрайонної нотаріальноїконтори Хмельницькоїобласті ОскаєвоюЛ.В.,зареєстрованої в реєстрі за №543, остання, усвідомлючи значення своїх дій та маючи можливість керувати ними, розуміючи обставини, які мають для неї істотне значення, без застосування до неї фізичного та психологічного тиску з боку інших осіб, за своєю справжньою волею повідомила, що всю спадщину, в тому числі на обов`язкову долю у спадщині згідно ст. 1241 ЦК України, після померлого батька ОСОБА_3 та померлої матері ОСОБА_2 , вона не приймає, приймати не буде та в суд по питанню поновлення спадкових справ та продовження строку для прийняття спадщини звертатися не буде.

Отже, позивач ОСОБА_1 є онуком померлих та спадкоємцем їх майна, з метою оформлення спадкових прав звернувся до нотаріальної контори. Вказане також підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_4 від 21.12.1989 року виданим Чотирбоківською сільською радою Шепетівського району Хмельницької області.

З повідомлення приватного нотаріуса Шепетівського районного нотаріального округу Хмельницької області Мартиненко А.М. №327/01-16 від 29.10.2024 року слідує, що видати ОСОБА_1 свідоцтво про право на спадщину неможливо, оскільки ним пропущено строк, встановлений для подачі заяви про прийняття спадщини та для вирішення вказаного питання рекомендовано звернутися до суду.

Звертаючись досуду,позивач обґрунтовуєповажність пропускустроку зверненняз заявоюпро прийняттяспадщини тим,що не був обізнаний про наявність заповіту на його ім`я, а тому не вчиняв жодних дій для прийняття спадщини.

Застосовані норми права

Відповідно до ст.ст. 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті1220,1222,1270 ЦК України).

Заст. 1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ч. 1ст. 1235 цього Кодексузаповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.

Згідно ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (частина першастатті 1269 ЦК України).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до частини третьої статті 1272ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої 1272ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними. Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року у справі № 6-1320цс17.

Необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини. У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права. Така правова позиція, висловлена Верховним Судом України в постанові від 6 вересня 2017року у справі № 6-496цс17.

Відповідно до правової позиції зазначеної в Постанові Верховного Суду від 26.06.2019 року у справі № 565/1145/17 поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Згідно п. 24Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30.05.2008 року, особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Пленум Верховного Суду України у пункті 24постанови від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування»судам роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, щоповажними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Нормами ст.ст. 12, 13ЦПК України закріплено такі принципи цивільного судочинства, як змагальність сторін та диспозитивність цивільного судочинства, які полягають в тому, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1ст. 76 ЦПК України).

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (ч. 1 ст. 77 ЦПК України).

Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ч. 2ст. 78 ЦПК України).

Згідно із ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановленихстаттею 82 цього Кодексу.

Мотиви та висновки суду

Згідно ч. 3ст. 200 ЦПК Україниза результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

З`ясувавши думки учасників справи, викладені у письмових заявах, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку ухвалити рішення за результатами підготовчого провадження та позов задовольнити з огляду на наступне.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Обґрунтовуючи поважність причини пропуску вказаного строку, позивач посилаюєься на те, що вчасно не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, оскільки не знав про наявність заповіту на його ім`я, тому не вчиняв жодних дій для прийняття спадщини.

Згідно ч. 1ст. 15 Цивільного кодексу Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

З огляду на викладене вище, суд вважає можливим позов задовольнити та для реалізації спадкових прав позивачу визначити додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини тривалістю два місяці.

Розподіл судових витрат

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Відповідно до ч. 9 вказаної статті у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами, або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

На підставі викладеного, дійшов висновку про необхідність покладення судових витрат на позивача, який пропустив строк для прийняття спадщини з причин, не пов`язаних з діями відповідача.

На підставі ч. 3ст. 1272 ЦК України, керуючись ст.ст.12,76-82,206, 263-265,268,273 ЦПК України, суд -

вирішив:

Позов ОСОБА_1 доЛенковецької сільськоїради Шепетівськогорайону Хмельницькоїобласті провизначення додатковогостроку дляподання заявипро прийняттяспадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для звернення в нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 вс.Чотирбоки Шепетівськогорайону Хмельницькоїобласті та ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Чотирбоки Шепетівського району Хмельницької області, тривалістю два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.

Апеляційна скарга на рішення суду подається учасниками справи протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Хмельницького апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрований по АДРЕСА_2 , паспорт № НОМЕР_5 виданий 07 жовтня 2021 року органом 6831, РНОКПП НОМЕР_6 .

Відповідач - Ленковецька сільська рада Шепетівського району Хмельницької області, адреса місцезнаходження: вул. Коськовецька, 55, с. Ленківці Шепетівського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ 21315096.

Суддя: Світлана КОЗАЧУК

СудШепетівський міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення06.01.2025
Оприлюднено09.01.2025
Номер документу124256543
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —688/5110/24

Рішення від 06.01.2025

Цивільне

Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області

Козачук С. В.

Ухвала від 06.11.2024

Цивільне

Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області

Козачук С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні