ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.01.2025м. ДніпроСправа № 904/4862/24
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Назаренко Н.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи
за позовом Комунального підприємства "КРИВБАСВОДОКАНАЛ", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕКТОРЛАЙН", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область
про стягнення заборгованості в розмірі 187 781,04 грн.
Без виклику (повідомлення) учасників справи
РУХ СПРАВИ В СУДІ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ.
Комунальне підприємство "КРИВБАСВОДОКАНАЛ" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕКТОРЛАЙН" про стягнення заборгованості в розмірі 187 781,04 грн., яка складається з:
- заборгованості з плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями до системи централізованого водовідведення у розмірі 161 530,04 грн.,
- інфляційних втрат у розмірі 4 912,11 грн.,
- 3% річних у розмірі 2 164,63 грн.,
- пені в розмірі 19 174,26 грн.
Ухвалою суду від 07.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.
25.11.2024 від відповідача через систему "Електронний суд" надійшли заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Заперечення обґрунтовані тим, що акт про відбір стічних вод №614 від 25.12.2023 підприємством не підписувався.
Відповідач зазначив, що з урахуванням предмету спору, характеру спільних правовідносин, справа є достатньо складною та для повного і всебічного дослідження обставин справи розгляд справи необхідно проводити за правилами загального позовного провадження з обов`язковим проведенням судової експертизи вищевказаного доказу, про що в подальшому буде додатково заявлено відповідне клопотання.
26.11.2024 від відповідача через систему "Електронний суд" надійшов відзив на позов, в якому він проти позову заперечив.
Ухвалою від 28.11.2024 призначено судове засідання для розгляду клопотання відповідача про перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Визнано обов`язковою явку в судове засідання повноважних представників позивача і відповідача.
03.12.2024 від позивача через систему "Електронний суд" надійшла відповідь на відзив.
В судовому засіданні 09.12.2024 позивач підтримав позовні вимоги, проти переходу до розгляду справи за правилами загального позовного провадження заперечив.
Відповідач проти позову заперечив, підтримав клопотання про перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, клопотання про призначення судової експертизи не надав.
Ухвалою від 09.12.2024 вирішено подальший розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Господарський суд констатує, що сторони мали реальну можливість надати всі існуючі докази в обґрунтування своїх позовних вимог та заперечень суду першої інстанції.
Частиною 8 статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи. Судові дебати не проводяться.
Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
07.01.2025 справу розглянуто по суті.
Відповідно до статті 233 Господарського процесуального кодексу України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.
Враховуючи приписи частини 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення.
Суд, розглянувши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.
ПОЗИЦІЯ ПОЗИВАЧА.
Позовні вимоги обґрунтовані невиконанням відповідачем своїх зобов`язань в частині своєчасної та повної оплати додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями до системи централізованого водовідведення.
ПОЗИЦІЯ ВІДПОВІДАЧА.
Відповідач проти позову заперечив, зазначив, що при здійсненні донарахування додаткової плати КП «КРИВБАСВОДОКАНАЛ» не було враховано той факт, що до каналізаційної мережі потрапляють стічні води не лише ТОВ «Векторлайн», а й інших споживачів, зокрема, автозаправочної станції RLS, яка знаходиться навпроти.
Відповідач також зазначив, що до позовної заяви додані розрахунки суми боргу, пені, 3% річних та інфляційних втрат, які підписані заступником начальника служби Водозбуту з бухгалтерського обліку Т.В. Шмигаль, однак в матеріалах справи відсутні докази повноважень заступника начальника служби Водозбуту з бухгалтерського обліку Т.В. Шмигаль щодо складання та підписання будь-яких документів від КП «КРИВБАСВОДОКАНАЛ».
Також позивачем надані документи, які складені та підписані особами, повноваження на складання та підписання яких не були додані та надані ані ТОВ «ВЕКТОРЛАЙН», ані до матеріалів справи №904/4862/24, відповідно встановити легітимність вищенаведених документів не має можливості.
Також відповідач вважає, що позивач неправильно обрахував розмір пені та розмір 3% річних.
При здійсненні перерахунку Відповідач визначив, що загальний розмір пені становить 19 121,86 грн., а загальний розмір 3% річних 2 158,72 грн.
Враховуючи те, що КП «КРИВБАСВОДОКАНАЛ» просить стягнути інфляційні втрати, 3% річних та пеню, які є штрафними санкціями, відповідач зазначає, що вони є надмірно великими порівняно із збитками позивача, враховуючи той факт, що до каналізаційної мережі потрапляють стічні води не лише ТОВ «Векторлайн», а й інших споживачів, зокрема, автозаправочної станції RLS, яка знаходиться навпроти та просить відмовити у стягнення штрафних санкцій повністю.
Крім того, відповідач вказує,що 28.08.2024 внаслідок ракетної атаки країни агресора російської федерації було пошкоджено майно ТОВ «ВЕКТОРЛАЙН», яке знаходиться за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Гетьманська, 80.
Комісією з обстеження об`єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації Саксаганської районної у місті ради 29.08.2024 складено Акт №3 комісійного обстеження об`єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації, яке належить на праві власності ТОВ «ВЕКТОРЛАЙН» та яке використовується у власній господарській діяльності Товариства, відповідно до висновків якого підлягають відновленню: 27 віконних блоків; скляний тамбур, дах будівлі, натяжна стеля, міжкімнатні двері, внутрішні стіни, вхідні двері, елементи опалення.
Пошкоджене майно ТОВ «ВЕКТОРЛАЙН», яке знаходиться за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Гетьманська, 80 та належить Товариству на праві власності, внесено до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України під номером ОНМ-16.10.2024-405016.
У зв`язку із пошкодженням майна ТОВ «ВЕКТОРЛАЙН», яке знаходиться за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Гетьманська, 80, що є готельним комплексом, вересень 2024 року Товариство не мало можливості здійснювати господарську діяльність велись відновлювальні роботи, а персонал перебував у відпусках без збереження заробітної плати.
Відповідно ТОВ «ВЕКТОРЛАЙН» вересень 2024 та частково жовтень 2024 не отримувало доходи від господарської діяльності.
Враховуючи вищевикладені обставини та військову агресію Російської Федерації проти України та введення Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затверджено Законом №2102-IX від 24.02.2022 військового стану на територій України, ведення бойових дій на території України, постійні обстріли всієї території України та постійну небезпеку для життя та здоров`я людей, що призвели та призводять до непередбачених та незапланованих збоїв в роботі та у реалізації запланованих показників, ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ВЕКТОРЛАЙН» не має можливості сплатити додаткову плату за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями у систему централізованого водовідведення за 27-09-2023 25-12-2023 у розмірі 131 430,86 грн., а також за березень 2024 року в розмірі 30 099,18 грн.
ВІДПОВІДЬ НА ВІДЗИВ.
Позивач зазначив, що в акті від 18.02.2020р. зазначена мережа водовідведення, яка знаходиться на балансі та обслуговується ТОВ «ВЕКТОРЛАЙН»: каналізаційні колодязі КК-1існ., КК-2існ, КК-3існ, КК-4існ., КК-5існ, КК-6існ., КК-7існ, каналізаційні випуски ДУ=100мм, Ду=150мм, від об`єкту по вул. Гетьманська, 80, в місцях приєднання до комунальної мережі водовідведення ДУ=150мм, Ду=200мм, яка знаходиться на балансі та обслуговується КП «Кривбасводоканал».
В акті визначено, що взяття проб стічних вод виконувати в КК-1існ.,КК-2існ, КК-7існ.
До акту розмежування балансової належності та меж обслуговування мереж водопостачання та водовідведення від 18.02.2020р. додається схема розмежування балансової належності мереж водопостачання та водовідведення й експлуатаційної відповідальності між КП «КРИВБАСВОДОКАНАЛ» та ТОВ «ВЕКТОРЛАЙН» (готель «Україночка») по вул. Гетьманська,80.
25 грудня 2023 на підставі Договору про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення № 364 від 18.02.2021р., у відповідності до «Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу», затвердженими рішенням виконкому Криворізької міської ради від 13.02.2019р. №79 (далі Правила №79) уповноваженими представниками КП «КРИВБАСВОДОКАНАЛ» було складено акт про те, що 25.12.2023 об 10:05 год. з випуску у контрольному колодязі КК-1існ Споживача ТОВ «ВЕКТОРЛАЙН» за адресою: вул. Гетьманська, 80, у присутності представника Споживача помічника керуючого з господарських питань Собко І.О. здійснено відбір контрольних проб (проба № 382, контрольна, арбітражна) стічних вод для проведення контрольного аналізу, про що складено Акт про відбір стічних вод № 613 від 25.12.2023р., підписаний у двосторонньому порядку, без зауважень зі сторони представника Споживача.
25.03.2024 об 12:10 год. у контрольних колодязях: КК-1існ., КК-2існ та КК-7існ Споживача ТОВ «ВЕКТОРЛАЙН» за адресою: вул. Гетьманська, 80, не було здійснено відбір контрольних проб стічних вод, у зв`язку недопуском на підприємство протягом 30 хвилин з моменту прибуття представників КП «КРИВБАСВОДОКАНАЛ», про що складено Акт про відбір стічних вод № 145 від 25.03.2024р., підписаний в односторонньому порядку, так як представник Споживача від підпису відмовився.
Позивач зазначив, що стічні води інших споживачів, у тому числі автозаправочної станції RLS, яка знаходиться навпроти через дорогу, ніяким чином не могли попасти до каналізаційного випуску відповідача у контрольному колодязі КК-1існ ТОВ «ВЕКТОРЛАЙН», з якого були відібрані проби стічних вод. Відбір проб було здійснено Позивачем у відповідності до вимог законодавства.
Відповідно до положень Статуту КП «КРИВБАСВОДОКАНАЛ» та затвердженій структурі підприємства, з метою надання повноважень посадовим особам підприємства для прийняття ними управлінських рішень та організації функціонування всіх напрямків діяльності підприємства, забезпечення планування та ефективного їх розвитку, своєчасності прийняття управлінських рішень, підвищення рівня повноважень і відповідальності посадових осіб Підприємства, на КП «КРИВБАСВОДОКАНАЛ» видано Наказ від 11.04.2024 №01-01/244 «Про делегування повноважень керівника підприємства посадовим особам підприємства».
Цим Наказом делеговано частину повноважень з наданням права підпису відповідних документів: головному інженеру, заступнику директора з фінансів, начальнику технічної служби, головному механіку, начальнику цеху з експлуатації транспортних засобів, начальнику служби забезпечення, начальнику відділу матеріально - технічного постачання, начальнику служби водозбуту, начальнику служби технічної інспекції, головному бухгалтеру, начальнику служби охорони праці, начальнику відділу кадрів начальнику виробничо-експлуатаційного відділу, начальнику, начальнику управління з експлуатації, начальнику управління технічного регулювання з питань водопостачання та водовідведення, начальнику служби хлорного господарства, начальнику проєктного відділу, заступнику головного інженера з капітального будівництва, начальнику центральної диспетчерської служби, головному енергетику, начальнику управління інформаційних технологій та автоматизованих систем керування технологічними процесами, Головному технологу, начальну юридичного управління, керівникам відповідних структурних підрозділів в межах їх повноважень.
Крім того, посадовими інструкціями спеціалістів та фахівців Комунального підприємства «КРИВБАСВОДОКАНАЛ» передбачено складання та підписання документів з господарської діяльності за напрямками діяльності під час здійснення господарських операцій саме у підрозділах підприємства.
Саме посадові особи підписують документи в межах своїх повноважень, визначених у Статуті підприємства, положеннях про структурні підрозділи, посадових інструкціях, розпорядчому документі про розподіл обов`язків між керівником та його заступниками, як передбачено у пункті 1 глави 8 розд. ІІ «Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях», затверджених наказом Мін`юсту від 18.06.2015 № 1000/5).
З 01.09.2021 юрособам треба оформляти службові документи саме згідно з ДСТУ 4163:2020, чия дія поширюється на державні органи, органи місцевого самоврядування, установи, підприємства, організації та інших юридичних осіб незалежно від їхнього функціональноцільового призначення, рівня і масштабу діяльності та форми власності.
Єдині вимоги щодо створення управлінських документів і роботи зі службовими документами, а також порядок їх архівного зберігання в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності встановлюють Правила організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 № 1000/5.
Позивач стверджує, що докази, які додані до позовної заяви КП «КРИВБАСВОДОКАНАЛ» підписані уповноваженими особами підприємства у відповідності до їх посадових обов`язків, завірені належним чином.
Позивач при поданні позовної заяви до господарського суду підтвердив про наявність у нього всіх оригіналів документів, які надані до позовної заяви.
Також позивач зазначив, що за час війни комунальне підприємство «КРИВБАСВОДОКАНАЛ» десятки раз зазнавало обстрілів внаслідок ракетних атак країни агресора - російської федерації, в результаті яких було пошкоджено багато виробничих об`єктів підприємства, які потребують повного або часткового відновлення.
Під час дії воєнного стану здійснення господарської діяльності однаково ускладнюється для всіх підприємств, які працюють та виживають під час війни. ТОВ «ВЕКТОРЛАЙН» та КП «КРИВБАСВОДОКАНАЛ» працюють в одному регіоні, майже в однакових умовах, тому зобов`язані виконувати свої обов`язки.
Посилання Відповідача на тяжкий фінансовий стан внаслідок ракетної атаки країни агресора- російської федерації, в результаті якого пошкоджено майно Відповідача за адресою: вул. Гетьманська, 80, м. Кривий Ріг, не може бути обставиною для звільнення від відповідальності за порушення встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин у централізовану систему водовідведення міста Кривого Рогу.
ОБСТАВИНИ, ЯКІ Є ПРЕДМЕТОМ ДОКАЗУВАННЯ У СПРАВІ.
Предметом доказування, відповідно до частини 2 статті 76 Господарського процесуального кодексу України, є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Отже, обставинами, які входять до предмету доказування у даній справі є: встановлення обставин укладення договору про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення, строк дії договору, умови надання послуг, облік спожитої води, строк та порядок оплати наданих послуг, факт надання послуг, наявність порушення споживачем умов договору в частині своєчасної оплати наданих позивачем послуг, правомірність нарахування штрафних санкцій.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ.
Комунальне підприємство "КРИВБАСВОДОКАНАЛ" засноване органом місцевого самоврядування - Криворізькою міською радою на основі майна, яке є власністю територіальної громади м. Кривого Рогу.
Відповідно до підпунктів 1,2 пункту 2 статті 2 Статуту комунального підприємства "КРИВБАСВОДОКАНАЛ" основними напрямками діяльності підприємства є забезпечення потреб населення та інших споживачів послугами водопостачання, транспортування питної води споживачам по водопровідним мережам; забезпечення транспортування стічних вод по колекторам та каналізаційним мережам, їх очищення на очисних спорудах.
Чинне законодавство України визначає економічні та правові засади функціонування системи питного водопостачання, спрямовані на гарантоване забезпечення населення якісною та безпечною для здоров`я людини питною водою.
Комунальне підприємство «КРИВБАСВОДОКАНАЛ» здійснює свою господарську діяльність, керуючись Законом України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» від 10.02.2002 р. № 2918-ІІІ (далі Закон №2918-ІІІ).
Згідно із статтею 19 Закону № 2918-ІІІ укладення договору між підприємством водопостачання та споживачем на надання послуг з водопостачання є обов`язковим.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 №2189-VIII, надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
Наказом Міністерства житлово-комунального господарства України від 27 червня 2008р. №190 затверджено «Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України» (у редакції наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 19 квітня 2021р. №97) (далі - Правила №190), які визначають порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України.
Відповідно до частини першої статті 11 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017р. №316 затверджено «Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення» та «Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення» (далі Правила №316).
З метою забезпечення в м. Кривому Розі дії механізму приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, відповідно до вимог статей 13,13-1 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», пункту 4 розділу I Правил №316 рішенням Криворізької міської ради від 13.02.2019р. №79 затверджено місцеві «Правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу» (далі Правила №79).
Між Комунальним підприємством «КРИВБАСВОДОКАНАЛ» (далі Виконавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ВЕКТОРЛАЙН" (далі Споживач) було укладено Договір № 364 про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення від 18.02.2021р. (далі Договір).
Згідно п.1.1. Договору Виконавець зобов`язується своєчасно надавати Споживачеві відповідної якості послуги з централізованого водопостачання і водовідведення, а Споживач зобов`язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, що передбачені договором.
Відповідно до п. 1.2.Договору орієнтовний обсяг послуг з централізованого водопостачання складає 4398,12м3/рік та орієнтовний обсяг послуг з централізованого водовідведення складає 4398,12 м3/рік.
В п. 1.2.1. Договору зазначено, що об`єкт користування послугами централізованого водопостачання та водовідведення розташований за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Гетьманська, 80.
Характеристика встановлених засобів обліку води: лічильник сенсус, завод.№ 10307832, місце встановлення: м. Кривий Ріг, вул. Гетьманська, 80 (п. 1.4 договору).
Тарифи за послуги водопостачання та водовідведення на день підписання договору затверджені: постановою від 04.02.2020 року № 283 « Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання усферах енергетики та комунальних послуг», від 16.06.2016 № 1141 відповідно до п. 2 ч1 ст. 6 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» складають з 05.02.2020 за 1 куб. м. ез ПДВ: централізоване водопостачання -11,10грн за 1 куб.м; централізоване водовідведення 9,92 грн. за 1 куб.м. (п. 2.1. договору).
У випадку зміни тарифів оплата послуг здійснюється Споживачем по новим тарифам без зміни умов Договору. Зміна тарифів здійснюється з моменту набуття чинності відповідної постанови компетентного органу, яким є Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Споживач здійснює оплату за надані послуги по новим тарифам без додаткового узгодження (п. 2.2 Договору).
Відповідно до розділу 3 Договору, розрахунковим періодом є календарний місяць.
Розрахунки за послуги централізованого водопостачання та водовідведення здійснюються Споживачем у грошовій формі
- до 20 числа розрахункового місяця Споживач сплачує 100% заявленого місячного обсягу послуг згідно рахунку Виконавця, при розрахунках за послуги поняття «розрахунковий період» та «календарний місяць» вважати прирівняними. Споживач здійснює повну оплату вартості послуг за розрахунковий період, згідно рахунків та актів наданих послуг протягом трьох календарних днів з моменту їх формування на Інтернет-платформі «Особовий кабінет споживача» на сайті Виконавця. За письмовою вимогою однієї із Сторін та при наявності згоди іншої, можливе застосування іншої форми розрахунків, які не суперечать чинному законодавству України.
- Якщо сума сплати по авансовому платежу більша ніж сума за фактично надані послуги вона враховується в суму авансового платежу наступного розрахункового місяця.
- Остаточна оплата за фактично надані послуги здійснюється до 3-го числа календарного місяця наступного за розрахунковим згідно рахунку Виконавця за винятком авансового платежу.
Споживач, згідно п. 6.1. Договору несе відповідальність згідно із законодавством і цим Договором, зокрема, недотримання вимог нормативно-правових актів у сфері централізованого водопостачання та водовідведення та житлово-комунальних послуг, за скид в міську каналізаційну мережу стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
Відповідно до п.9.1 Договору цей Договір набирає чинності з моменту підписання його Сторонами і діє в частині надання послуг з водопостачання і водовідведення до 01.06.2021р., а в частині здійснення розрахунків за надані послуги до повного погашення заборгованості.
Пунктом 10.3 цього Договору визначено, що Сторони цього Договору будують свої відносини на основі чинних, в момент здійснення відповідних дій, нормативно-правових документів, що регулюють відносини у сфері надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.
Відповідно до п.10.8 Договору Виконавець здійснює постійний контроль за кількістю та якістю стічних вод, що надходять до комунальної каналізаційної мережі від Споживача послуг централізованого водовідведення.
Відповідно до п.10.9 Договору Споживач забезпечує можливість проведення Виконавцем у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та присутність свого (Споживача) представника.
Відповідно до п.10.10 Договору результати відбору контрольних проб стічних вод споживача фіксуються у акті відбору проб стічних вод, який підписують як представник Виконавця, так і представник Споживача. Акти складаються у двох примірниках для Виконавця і Споживача. У разі відмови підписати акт представником споживача, Акт відбору проб стічних вод підписується представниками Виконавця із зазначенням прізвища представника споживача, який відмовився підписати акт. Такий акт вважається дійсним та має юридичну силу і є підставою для нарахування плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями (у разі виявлення перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин).
Відповідно до п.10.11 Договору відбір проб стічних вод Споживача здійснюється повноважними представниками Виконавця з місця визначеного у Акті розподілу балансової належності та меж обслуговування мереж водопостачання та водовідведення від 30.07.2018р. та схемі розмежування балансової належності мереж водопостачання та водовідведення й експлуатаційної відповідальності, які є невід`ємними частинами Договору.
Згідно п.10.12 Договору якість стічних вод визначається хімічними аналізами, підтвердженими Актом відбору проб стічних вод та Протоколом дослідження якості стічних вод. Аналізи виконуються лабораторіями, що здійснюють діяльність у цій галузі відповідно до Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» і вимог чинного законодавства.
Відповідно до п.10.13 Договору з метою контролю якості стічних вод Споживача Виконавець здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення допустимих концентрацій (надалі за текстом-ДК) над ДК, встановленими у Правилах приймання стічних вод до системи централізованого водовідведенням. Кривого Рогу, затверджених рішенням виконкому Криворізької міської ради від 13.02.2019 № 79, є достатньою підставою для нарахування плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями. Відбір контрольних проб стічних вод споживача виконує уповноважений представник виконавця.
Відповідно до п.10.14 Договору Акт відбору проб та/або Акт обстеження внутрішніх систем водовідведення Споживача. Підписуються повноважними представниками Виконавця в односторонньому порядку у наступних випадках:
- якщо представник Споживача не з`явився до місця відбору проб протягом 30 хвилин з моменту повідомлення про прибуття повноважних представників виконавця;
- якщо Споживач не надав згоди на відбір проб стічних вод або здійснює перешкоди в проведенні обстеження систем водовідведення об`єкту Споживача;
- якщо Споживач відмовився від підписання Акту про відбір проб стічних вод.
У випадку складання вказаних актів в односторонньому порядку повноважними представниками Виконавця, вимоги та відомості, викладені в них вважаються погодженими Споживачем, про що зазначається відповідним записом.
Укладаючи, двосторонній Акт розмежування балансової належності та меж обслуговування мереж водопостачання та водовідведення від 18.02.2020 р., КП «КРИВБАСВОДОКАНАЛ» та балансоутримувач (власник) об`єкту: ТОВ «ВЕКТОРЛАЙН» встановили наступне:
Водопостачання:
1 .Водопровідний колодязь, водопровід Ду=100 мм від ВК-1, разом з запірною арматурою Ду=100 мм, патрубками в місці приєднання до комунального водопроводу Ду=150 мм, який знаходиться на балансі та обслуговується КП «КРИВБАСВОДОКАНАЛ», до об`єкту по вул. Гетьманська, 80, знаходяться на балансі та обслуговуються: ТОВ «ВЕКТОРЛАЙН».
Водовідведення:
1 .Каналізаційні колодязі КК-1 існ., КК-2 існ., КК-3 існ., КК-4 існ., КК-5 існ., КК-6 існ., КК-7 існ., каналізаційні випуски Ду=100 мм, Ду=150 мм, від об`єкту по вул. Гетьманська, 80, в місцях приєднання до комунальної мережі водовідведення Ду=150 мм, Ду=200 мм, яка знаходиться на балансі та обслуговується КП «КРИВБАСВОДОКАНАЛ», знаходяться на балансі та обслуговуються: ТОВ «ВЕКТОРЛАЙН».
2.Взяття проб стічних вод виконувати в КК-1 існ., КК-2 існ.. КК-7 існ.
Позивач відповідно до п.п. 4,5 п.1. розділу II Правил №316 та п. 3.1.5 розділу 3 Правил №79, виконуючи свій обов`язок щодо контролю за якістю, кількістю і режимом скидання стічних вод споживачами, здійснив раптові відбори проб стічних вод на об`єкті Відповідача за адресою: вул. Гетьманська, 80: 25.12.2023, 25.03.2024.
25 грудня 2023 на підставі Договору про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення № 364 від 18.02.2021р. у відповідності до «Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу», затвердженими рішенням виконкому Криворізької міської ради від 13.02.2019р. №79 (далі -Правила №79) уповноваженими представниками КП «КРИВБАСВОДОКАНАЛ» було складено акт про те, що 25.12.2023 об 10:05 год. з випуску у контрольному колодязі КК-1існ Споживача ТОВ «ВЕКТОРЛАЙН» за адресою: вул. Гетьманська, 80, у присутності представника Споживача - помічника керуючого з господарських питань Собко І.О. здійснено відбір контрольних проб (проба № 382, контрольна, арбітражна) стічних вод для проведення контрольного аналізу, про що складено Акт про відбір стічних вод № 613 від 25.12.2023р., підписаний у двосторонньому порядку.
В Акті про відбір проб стічних вод № 613 від 25.12.2023р. зазначено: «Про прибуття на об`єкт о 10:00год. представники КП «КРИВБАСВОДОКАНАЛ» сповістили представника Споживача. Погодні умови: t пов. =1°С, хмарно, без опадів. Тара для відбору проб підготовлена хіміко-бактеріологічною лабораторією КП «КРИВБАСВОДОКАНАЛ». Відібрані разові проби за показником жири. На інші показники контролю відібрано об`єднані проби. Відро при опусканні та підійманні не зачіпало стінок та горловини колодязя».
Також, 25.12.2023 о 10:25 год. у контрольних колодязях КК-2існ та КК-7існ Споживача ТОВ «ВЕКТОРЛАЙН» за адресою: вул. Гетьманська, 80, у присутності представника Споживача -помічника керуючого з господарських питань Собко І.О. не було здійснено відбір контрольних проб стічних вод, у зв`язку з відсутністю стоків, про що складено Акт про відбір стічних вод № 614 від 25.12.2023р., підписаний у двосторонньому порядку.
25.03.2024 о 12:10 год. у контрольних колодязях: КК-1існ., КК-2існ та КК-7існ Споживача ТОВ «ВЕКТОРЛАЙН» за адресою: вул. Гетьманська, 80, не було здійснено відбір контрольних проб стічних вод, у зв`язку недопуском на підприємство протягом ЗО хвилин з моменту прибуття представників КП «КРИВБАСВОДОКАНАЛ», про що складено Акт про відбір стічних вод № 145 від 25.03.2024р., підписаний в односторонньому порядку, представник Споживача - від підпису відмовився.
КП «КРИВБАСВОДОКАНАЛ» видав Споживачу Припис від 25.03.2024, згідно якого Споживач у строк до 25.04.2024 повинен надати доступ уповноваженим представникам КП «КРИВБАСВОДОКАНАЛ» на територію споживача для здійснення технічного обстеження та/або контролю за якістю стічних вод у відповідності вимог п. 5.3 Правил №79.
Хіміко-бактеріологічною лабораторією КП «КРИВБАСВОДОКАНАЛ» було здійснено хімічний аналіз контрольної проби №382 стічних вод ТОВ «ВЕКТОРЛАЙН», відібраної25.12,2023 р. з випуску у каналізаційному колодязі КК-1 існ., про що складено Протокол № 1020 від 01.01.2024 р. дослідження якості стічних вод, яким встановлено, що якість стічних вод не відповідає вимогам Правил №79 за показниками:
фосфати -20,5 мг/дм3, при допустимій концентрації 3,9 мг/дм3 (методика виконання вимірювань МВВ 081/12-0879-13);
жири - 37,9 мг/дм3, при допустимій концентрації 20,0 мг/дм3 (методика виконання вимірювань МВВ 081/12-0646-09);
сульфати-1079,0мг/дм3, при допустимій концентрації 400,0 мг/дм3 (методика виконання вимірювань МВВ 081 /12-0007-01);
хлориди -584,0 мг/дм3, при допустимій концентрації 350,0мг/дм3 (методика виконання вимірювань КНД 211.1.4.037-95).
У відповідності до вимог п.4.26 Правил №79 про виявлені порушення та необхідність застосування заходів по приведенню якості стічних вод відповідача у відповідність до Правил №79, було повідомлено Відповідача листами: від 02.01.2024 №28-22/9 з додатком протоколу досліджень якості стічних вод №1020 від 01.01.2024, та від 02.04.2024 № 28-22/4616 з додатками: актом про відбір проб стічних вод № 145 від 25.03.2024, приписом від 25.03.2024, про що свідчать копії фіскальних чеків поштового відправлення.
Позивачем було нараховано Відповідачу додаткова плата за скид споживачем стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин на загальну суму 161 530,04 грн. та виставлено рахунки: №90 від 06.03.2024 на суму 131 430,86грн.; №214 від 11.06.2024 на суму 30 099,18грн.
Листами від 11.03.2024р. №31-27/3277 та №31-27/9032 від 12.06.2024 Позивачем на адресу Відповідача було направлено розрахунки величини додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями ТОВ «ВЕКТОРЛАЙН» до системи централізованого водовідведення міста Кривого Рогу за період з 13.10 2023 по 14.12.2023 та розрахунок за період березень місяць 2024 року.
Відповідно до п.3.1. Договору розрахунковим періодом є календарний місяць. Остаточна оплата за фактично надані послуги здійснюється до 03 числа календарного місяця наступного за розрахунковим згідно рахунку Виконавця за винятком суми авансового платежу.
Позивач направляв на адресу Відповідача лист-вимогу «Про плату за скид понаднормативно забруднених стічних вод» вих.№ 31-27/14257 від 16.09.2024 з додатками повторно: розрахунками величини додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями ТОВ «ВЕКТОРЛАЙН» до систем централізованого водовідведення, рахунку №90 від 06.03.2024, рахунку №214 від 11.06.2024.
Відповідач рахунки не оплатив, у зв`язку з чим виникла заборгованість з плати за скид понаднормативно забруднених стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, в розмірі 161 530,04грн.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 6 статті 33 Закону України "Про охорону навколишнього середовища" екологічні нормативи розробляються і вводяться в дію центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, та іншими уповноваженими на те державними органами відповідно до законодавства України.
Згідно зі статтею 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов`язані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Відповідно до п.п.3,5 п.1 розділу ІІ Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення (далі - Правила), визначено, що виробники повинні контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами; здійснювати раптовий (не погоджений зі споживачами заздалегідь) відбір контрольних проб.
Механізм контролю, зокрема порядок відбору проб встановлюється місцевими правилами приймання.
Пунктом 6 розділу VI Правил, з метою контролю якості стічних вод споживачів виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень.
За приписами статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства , а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини, інші юридичні факти. Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Згідно ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Відповідно до ч. 1 ст. 175 ГК України, майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно з ч.1 ст.901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч.1 ст. 903 ЦК України).
Згідно з приписами ст. 193 ГК України та ст. ст. 525, 526 ЦК України цивільні та господарські зобов`язання мають бути виконані належним чином відповідно до закону та договору. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч.1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до п.п. 4 та 5 п. 1. розділу II Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення» № 316 від 01.12.2017 (далі Правила №316), Виробники повинні, зокрема контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами; здійснювати раптовий відбір контрольних проб, пред`являти Підприємствам у встановленому порядку рахунки на оплату за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні як цих Правил, так і місцевих Правил приймання. Порядок та періодичність відбору проб визначаються в місцевих Правилах приймання.
Згідно з п. 2. Правил № 316 підприємства зобов`язані, виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил, місцевих Правил приймання та договору на послуги водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки Водоканалу за надані послуги; дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках Підприємства; оплачувати рахунки на оплату за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.
Пунктом 6 розділу VI Правил № 316 встановлено, що з метою контролю якості стічних вод Споживачів, виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення допустимих концентрації (далі-ДК) забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод споживачів виконує уповноважений представник виробника, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представник виробника, так і представник споживача.
Пунктом 1.2 Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу» № 79 від 13.02.2019 р. (далі- Правила №79), передбачено сферу дії Правил, а саме: ці Правила поширюються на суб`єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод), на юридичних осіб незалежно від форм власності, фізичних осіб-підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи в контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення Кривого Рогу або безпосередньо в каналізаційні очисні споруди міста.
Відповідно до п.4.1 Правил №79 Споживачі зобов`язані письмово під час укладання договору визначити не менше двох представників із зазначенням номерів телефонів, уповноважених представляти їх під час відбору проб стічних вод і в подальшому забезпечити присутність таких уповноважених представників на об`єкті споживача безпосередньо під час відбору проб стічних вод виробником.
Згідно п.3.1.3, п.4.6 Правил №79 Виробник (Позивач) повинен: контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами, а відповідно до п. 3.1.5. Правил №79 здійснювати раптовий ( не погоджений зі споживачем заздалегідь) відбір контрольних проб.
Відбір проб стічних вод споживачів здійснюється з контрольного колодязя (каналізаційного випуску, лотка, камери), розташування якого визначено в актах/схемах розмежування балансової належності мереж водопостачання та водовідведення, що є невід`ємною частиною договору (п. 4.3. Правил № 79).
Правилами приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу» №79 від 13.02.2019 р, у розділі 6 затверджено порядок визначення розміру плати за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення при порушенні вимог щодо якості й режиму їх скидання.
Відповідно до п.6.8 Правил №79 визначення величини плати за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення виробника (Рс) розраховується за формулою:
Рс = Т х Qd + 5T х Qpd +Kk х Т х Qpz ,
де: Т-тариф, установлений з надання послуг централізованого водовідведення споживачам, віднесеним до відповідної категорії,грн/м3; Т = 12,83 грн/м3 (без ПДВ), (з 01.01.2022).
Qd - об`єм скинутих споживачем стічних вод у межах, обумовлених договором, м3;
Qpd - об`єм скинутих споживачем стічних вод понад обсяги, обумовлені договором, м3;
Qpz обсяг скинутих стічних вод з понаднормативними забрудненнями, м3;
Kк - коефіцієнт кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.
Згідно пунктів 1.4.12 та 6.9 Правил №79 у разі виявлення залпового скиду забруднюючої речовини (перевищення концентрації забруднюючої речовини більше як у 20 разів допустимої концентрації величини показника, визначеного Правилами), застосовується коефіцієнт кратності Кк=20. Коефіцієнт кратності за перевищення жирів склав: Кк (жири) = 407,0 :20 = 20,35.
Відповідно до п. 6.16 Правил №79, якщо виявлення виробником під час контролю якості стічних вод, факт одночасного скиду до системи централізованого водовідведення кількох забруднюючих речовин у концентраціях, що перевищують ДК, коефіцієнт кратності Кк визначається за формулою, яка визначена п. 6.16 цих Правил. Відповідно до п.6.17 Правил №79 додаткова плата за скид споживачем стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій (ДК), що встановлено контрольним аналізом і підтверджено актом відбору проб стічних вод та протоколом дослідження якості стічних вод, зафіксованого порушення, але не більше дев`яноста днів.
Відповідно до п.6.16. Правил №79 якщо виробником встановлено факт одночасного скиду до системи централізованого водовідведення кількох забруднень у концентраціях, що перевищують ДК, застосовується коефіцієнт кратності.
Відповідно до п.6.17 Правил №79, додаткова плата за скид споживачем стічних вод з перевищенням ДК, що встановлено контрольним та/або арбітражним аналізом і підтверджено актом відбору проб стічних вод та протоколом дослідження якості стічних вод, стягується за період від попереднього відбору контрольної проби, проведеного виробником, до дати зафіксованого порушення, але не більше дев`яноста днів. Додаткова плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих споживачем за цей період з певного об`єкта.
Відповідно до п.4.26 Правил 79, при виявленні перевищення ДК стічних вод споживача, що скидаються до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, установлених Правилами або договором, виробник у 7-денний термін після закінчення аналізу направляє споживачу лист-повідомлення про виявлені перевищення ДК у стічних водах з додаванням протоколу дослідження якості стічних вод та акта відбору проб стічних вод (у разі його відсутності в споживача).
Відповідно до п.3.2.6 Правил №79 Споживачі під час скидання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу повинні: перевіряти розрахунки ДК стічних вод, що скидаються ними до систем централізованого водовідведення, виконані виробником, у разі незгоди звертатися щодо їх перегляду.
Відповідач не звертався до Позивача з питанням про незгоду виконаного розрахунку додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
Доказів оплати відповідачем плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями до системи централізованого водовідведення у розмірі 161 530,04 грн. матеріали справи не містять.
Враховуючи викладене, суд задовольняє позов в частині стягнення з відповідача на користь позивача плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями до системи централізованого водовідведення у розмірі 161 530,04 грн.
Суд не приймає заперечення відповідача щодо того, що при здійсненні донарахування додаткової плати КП «КРИВБАСВОДОКАНАЛ» не було враховано той факт, що до каналізаційної мережі потрапляють стічні води не лише ТОВ «Векторлайн», а й інших споживачів, зокрема, автозаправочної станції RLS, яка знаходиться навпроти, з огляду на таке.
Відповідно до п.1.2.1. Договору об`єкт користування водопостачання та водовідведення розташований за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Гетьманська, 80.
Згідно п.п. 4.6., 4.7. Договору зазначено: у разі відсутності засобів обліку стічних вод у Споживача їх облік здійснюється такими методами: за допомогою засобів обліку на водозаборах; за паспортним дебітом усіх свердловин та проектною потужністю поверхневого водозабору; на підставі витрат води на технологічні потреби; на підставі замірів кількості стічних вод, що надходять до мереж водовідведення. Метод визначення кількості стічних вод Споживача, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, установлюється Виконавцем.
Пунктом 7.1 Договору визначено, що точки розподілу, в яких здійснюється передача послуг від Виконавця до Споживача, є межа балансової належності, які визначаються Актом розмежування балансової належності та меж обслуговування мереж водопостачання та водовідведення, який є невід`ємною частиною договору.
Відповідно до акту розмежування балансової належності та меж обслуговування мереж водопостачання та водовідведення від 18.02.2020р. зазначена підстава для складання акту: п. 1.3 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України. Об`єкт: готель «Україночка» за адресою: вул. Гетьманська, 80. (а.с. 26).
Укладаючи двосторонній Акт розмежування балансової належності та меж обслуговування мереж водопостачання та водовідведення від 18.02.2020 р., КП «КРИВБАСВОДОКАНАЛ» та балансоутримувач (власник) об`єкту: ТОВ «ВЕКТОРЛАЙН» встановили наступне:
Водопостачання:
Водопровідний колодязь, водопровід Ду=100 мм від ВК-1, разом з запірною арматурою Ду=100 мм, патрубками в місці приєднання до комунального водопроводу Ду=150 мм, який знаходиться на балансі та обслуговується КП «КРИВБАСВОДОКАНАЛ», до об`єкту по вул. Гетьманська, 80, знаходяться на балансі та обслуговуються: ТОВ «ВЕКТОРЛАЙН».
Водовідведення:
В акті від 18.02.2020р. зазначена мережа водовідведення, яка знаходиться на балансі та обслуговується ТОВ «ВЕКТОРЛАЙН»: каналізаційні колодязі КК-1існ., КК-2існ, КК-3існ, КК-4існ., КК-5існ, КК-6існ., КК-7існ, каналізаційні випуски ДУ=100мм, Ду=150мм, від об`єкту по вул. Гетьманська, 80, в місцях приєднання до комунальної мережі водовідведення ДУ=150мм, Ду=200мм, яка знаходиться на балансі та обслуговується КП «Кривбасводоканал».
В акті визначено, що взяття проб стічних вод виконувати в КК-1існ., КК-2існ, КК-7існ.
До акту розмежування балансової належності та меж обслуговування мереж водопостачання та водовідведення від 18.02.2020р. додається схема розмежування балансової належності мереж водопостачання та водовідведення й експлуатаційної відповідальності між КП «КРИВБАСВОДОКАНАЛ» та ТОВ «ВЕКТОРЛАЙН» (готель «Україночка») по вул. Гетьманська,80.
Відповідно до пункту 4.3 Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення міста Кривого Рогу від 13.02.2019 №79, визначено, що відбір проб стічних вод споживачів здійснюється з контрольного колодязя (каналізаційного випуску, лотка, камери), розташування якого визначено у актах/схемах розмежування балансової належності мереж водопостачання та водовідведення, що є невід`ємною частиною договору.
25 грудня 2023 на підставі Договору про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення № 364 від 18.02.2021р., у відповідності до «Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу», затвердженими рішенням виконкому Криворізької міської ради від 13.02.2019р. №79 (далі Правила №79) уповноваженими представниками КП «КРИВБАСВОДОКАНАЛ» було складено акт про те, що 25.12.2023 об 10:05 год. з випуску у контрольному колодязі КК-1існ Споживача ТОВ «ВЕКТОРЛАЙН» за адресою: вул. Гетьманська, 80, у присутності представника Споживача помічника керуючого з господарських питань Собко І.О. здійснено відбір контрольних проб (проба № 382, контрольна, арбітражна) стічних вод для проведення контрольного аналізу, про що складено Акт про відбір стічних вод № 613 від 25.12.2023р., підписаний у двосторонньому порядку, без зауважень зі сторони представника Споживача.
25.03.2024 об 12:10 год. у контрольних колодязях: КК-1існ., КК-2існ та КК-7існ Споживача ТОВ «ВЕКТОРЛАЙН» за адресою: вул. Гетьманська, 80, не було здійснено відбір контрольних проб стічних вод, у зв`язку недопуском на підприємство протягом 30 хвилин з моменту прибуття представників КП «КРИВБАСВОДОКАНАЛ», про що складено Акт про відбір стічних вод № 145 від 25.03.2024р., підписаний в односторонньому порядку, оскільки представник Споживача від підпису відмовився.
Таким чином, стічні води інших споживачів, у тому числі автозаправної станції RLS, яка знаходиться навпроти через дорогу, не могли попасти до каналізаційного випуску відповідача у контрольному колодязі КК-1існ ТОВ «ВЕКТОРЛАЙН», з якого були відібрані проби стічних вод.
Правомірність нарахування пені.
Відповідно до положень статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
За приписом статті 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Стаття 549 Цивільного кодексу України визначає, що неустойкою (пенею, штрафом) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно із частиною 1 статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Нормою частини 6 статті 232 Господарського кодексу України встановлено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Відповідно до п.6.3 Договору за несвоєчасну оплату виставлених Виконавцем рахунків у термін, визначений у п.3.1 договору, Споживач зобов`язаний сплатити Виконавцю пеню у розмірі 0,1 відсотка від суми простроченого платежу за кожний день прострочення до моменту фактичної оплати, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня.
У зв`язку з несвоєчасним виконанням відповідачем своїх зобов`язань, позивачем останньому нараховано пеню у розмірі 19 174,26 грн за загальний період прострочення з 04.04.2024 по 30.09.2024.
Відповідач зазначив, що при здійсненні перерахунку ним визначено, що загальний розмір пені становить 19 121,86 грн., однак, контррозрахунку не надав.
За змістом ст. 1 Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Водночас, статтею 3 Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань» встановлено, що розмір пені, передбачений статтею 1 Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Отже, за приписами Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань розмір пені за прострочку платежу не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня. Якщо в укладеному сторонами договорі зазначено вищий розмір пені, ніж передбачений у цій нормі, застосуванню підлягає пеня в розмірі згаданої подвійної облікової ставки і відповідно, якщо розмір пені, встановлений договором, є меншим від подвійної облікової ставки НБУ застосовується розмір пені встановлений договором.
Перевіривши розрахунок пені позивача, суд виявив помилку, тому позовні вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню в розмірі 19 127,09 грн.
В частині стягнення пені в розмірі 47,17 слід відмовити.
Щодо нарахування 3% річних.
Згідно зі статтею 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до п.6.2 Договору у разі прострочення виконання зобов`язань, передбачених Договорами, на вимогу Виробника, Споживач зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням індексу інфляції та 3% (три відсотки) річних від простроченої суми.
Заявлені позивачем до стягнення 3% річних нараховані за загальний період з 04.04.2024 по 30.09.2024 у розмірі 2 164,63грн.
Відповідач зазначив, що при здійсненні перерахунку ним визначено, що загальний розмір 3% річних становить 2 158,72 грн., однак, контррозрахунку не надав.
Перевіркою здійсненого позивачем розрахунку 3% річних судом виявлено помилку, тому позов в цій частині підлягає частковому задоволенню в розмірі 2 158,72 грн.
В частині стягнення 3% річних в розмірі 5,91 грн. слід відмовити.
Щодо інфляційних втрат суд зазначає таке.
Здійснюючи перевірку розрахунку інфляційних втрат, суд враховує таке.
Об`єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у справі №905/21/19 наведено формулу за якою можна розрахувати інфляційні втрати: "Х" * "і-1" - 100 грн. = "ЗБ", де "Х" - залишок боргу на початок розрахункового періоду, "і-1" - офіційно встановлений індекс інфляції у розрахунковому місяці та 100 грн - умовна сума погашення боргу у цьому місяці, а "ЗБ" - залишок основного боргу з інфляційною складовою за цей місяць (вартість грошей з урахуванням інфляції у цьому місяці та часткового погашення боргу у цьому ж місяці). При цьому зазначено, що за наступний місяць базовою сумою для розрахунку індексу інфляції буде залишок боргу разом з інфляційною складовою за попередній місяць ("ЗБ" відповідно до наведеної формули), який перемножується на індекс інфляції за цей місяць, а від зазначеного добутку має відніматися сума погашення боржником своєї заборгованості у поточному місяці (якщо таке погашення відбувалося).
У випадку якщо погашення боргу не відбувалося декілька місяців підряд, то залишок основного боргу з інфляційною складовою за перший розрахунковий місяць такого періоду ("ЗБ") перемножується послідовно на індекси інфляції за весь період, протягом якого не відбувалося погашення боргу, та ділиться на 100%.
Зазначена правова позиція також викладена у постанові Верховного Суду від 20.08.2020 у справі № 904/3546/19.
Крім того, об`єднана палата Касаційного господарського суду у постанові від 20 листопада 2020 року у справі № 910/13071/19 надала роз`яснення, що сума боргу, внесена за період з 1 до 15 числа включно відповідного місяця, індексується за період з урахуванням цього місяця, а якщо суму внесено з 16 до 31 числа місяця, то розрахунок починається з наступного місяця. За аналогією, якщо погашення заборгованості відбулося з 1 по 15 число включно відповідного місяця - інфляційна складова розраховується без урахування цього місяця, а якщо з 16 до 31 числа місяця - інфляційна складова розраховується з урахуванням цього місяця.
Отже, якщо період прострочення виконання грошового зобов`язання складає неповний місяць, то інфляційна складова враховується або не враховується в залежності від математичного округлення періоду прострочення у неповному місяці.
Методику розрахунку інфляційних втрат за неповний місяць прострочення виконання грошового зобов`язання доцільно відобразити, виходячи з математичного підходу до округлення днів у календарному місяці, упродовж якого мало місце прострочення, а саме:
- час прострочення у неповному місяці більше півмісяця (> 15 днів) = 1 (один) місяць, тому за такий неповний місяць нараховується індекс інфляції на суму боргу;
- час прострочення у неповному місяці менше або дорівнює половині місяця (від 1, включно з 15 днями) = 0 (нуль), тому за такий неповний місяць інфляційна складова боргу не враховується.
Розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений названою Державною службою статистики України, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція. При цьому в розрахунок мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція).
Позивач нарахував та просить стягнути з відповідача інфляційні втрати в розмірі 4 912,11 грн. за загальний період прострочення з квітня 2024 по серпень 2024.
При перевірці наданого позивачем розрахунку інфляційних втрат, судом встановлено, що розмір інфляційних втрат за визначений позивачем період більший, ніж визначено останнім, однак, зважаючи на те, що суд не може виходити за межі позовних вимог, позов в цій частині підлягає задоволенню в розмірі 4 912,11 грн.
Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню зі стягненням з відповідача на користь позивача плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями до системи централізованого водовідведення у розмірі 161 530,04 грн., пені в розмірі 19 127,09 грн., 3% річних у розмірі 2 158,72 грн. та інфляційних втрат у розмірі 4 912,11 грн.
В частині стягнення пені в розмірі 5,91 грн., 3% річних у розмірі 47,17 грн. слід відмовити.
Щодо посилання відповідача на скрутне фінансове становище, суд зазначає, що ним не надано доказів неможливості сплати плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями до системи централізованого водовідведення, а також доказів наявності форс-мажорних обставин за спірним договором № 364 про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення від 18.02.2021.
Щодо обґрунтування кожного доказу суд зазначає наступне.
Статтею 129 Конституції України визначено принципи рівності усіх учасників процесу перед законом і судом, змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, як одні з основних засад судочинства.
Отже, будь-яке рішення господарського суду повинно прийматися з дотриманням цих принципів, які виражені також у статтях Господарського процесуального кодексу України.
Згідно статті 13 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (частина 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України).
За частиною 2 статті 74 Господарського процесуального кодексу України у разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів (частина 4 статті 74 Господарського процесуального кодексу України).
Обов`язок доказування, а отже, і подання доказів відповідно до статті 74 Господарського процесуального кодексу України покладено на сторони та інших учасників справи, однак, не позбавляє суд, у випадку, передбаченому статтею 74 Господарського процесуального кодексу України, витребувати у сторони ті чи інші докази.
СУДОВІ ВИТРАТИ.
За змістом статті 129 Господарського процесуального кодексу України за результатами розгляду справи здійснюється розподіл судових витрат.
З урахуванням положень статті 129 Господарського процесуального кодексу України, в іншій частині судовий збір покладається на сторін пропорційно задоволеним вимогам.
Керуючись ст.ст. 2, 46, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Комунального підприємства "КРИВБАСВОДОКАНАЛ" до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕКТОРЛАЙН" про стягнення заборгованості в розмірі 187 781,04 грн. задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕКТОРЛАЙН" (50069, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Гетьманська, буд. 80; ідентифікаційний код 40964050) на користь Комунального підприємства "КРИВБАСВОДОКАНАЛ" (50027, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Дудаєва Джохара, буд. 6а, ідентифікаційний код 03341316) плату за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями до системи централізованого водовідведення у розмірі 161 530,04 грн., пеню в розмірі 19 127,09 грн., 3% річних у розмірі 2 158,72 грн., інфляційні втрати у розмірі 4 912,11 грн. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 3 027,14 грн., про що видати наказ.
В решті позову відмовити.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 07.01.2025.
Суддя Н.Г. Назаренко
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 07.01.2025 |
Оприлюднено | 09.01.2025 |
Номер документу | 124263682 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі надання послуг |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Назаренко Наталія Григорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Назаренко Наталія Григорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Назаренко Наталія Григорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Назаренко Наталія Григорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Назаренко Наталія Григорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні