Рішення
від 06.01.2025 по справі 925/1488/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 січня 2025 року м. Черкаси Справа № 925/1488/24

Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., за участю секретаря судового засідання Філіпової І.С., розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Приватного акціонерного товариства "Черкаське хімволокно", в особі Відокремленого підрозділу "Черкаська ТЕЦ",

до відповідача - Приватного підприємства "Торговельна компанія "Світ-Авто",

про стягнення 13 189,00 грн,

за участю представників сторін:

від позивача - Поліщук А.Б., довіреність від 11.01.2024 № 220, Блізнецов М.Є., довіреність від 20.12.2024 № 266;

від відповідача - участі не брали.

04.12.2024 до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства "Черкаське хімволокно" в особі Відокремленого підрозділу "Черкаська ТЕЦ" з вимогою стягнути з Приватного підприємства "Торговельна компанія "Світ-Авто" суму боргу за спожиту теплову енергію за період з листопада 2020 по липень 2024 включно у розмірі - 13 189,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач порушивши умови Договору № 21, не повністю оплатив за спожиту теплову енергію. Правовими підставами позову є ст. 530, 612, 629 Цивільного кодексу України.

Ухвалою від 09.12.2024 господарський суд відкрив провадження у справі №925/1488/24 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін. Судовий розгляд призначив на 06.01.2025 о 13:45. Встановив сторонам строк для подання заяв по суті.

Господарський суд враховує, що копія ухвали про відкриття провадження у справі, надіслана на адресу відповідача зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повернута до суду з відміткою пошти "адресат відсутній за вказаною адресою". Дата на поштовому штемпелі 16.12.2024.

Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Отже, копія ухвали про відкриття провадження у справі вважається врученою відповідачу 16.12.2024.

Відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. (ч. 1 ст. 251 ГПК України)

З викладеного випливає, що строк для подання відзиву відповідачем сплив 31.12.2024, проте, відповідач своїм правом не скористався, відзив на позов суду не надав.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. (ч. 9 ст. 165 ГПК України)

Присутні у судовому засіданні 06.01.2025 представники позивача позовні вимоги підтримали та наполягали на їх задоволенні.

Представник відповідача у судовому засіданні участі не брав, про дату та час судового засідання належно повідомлений, як уже встановлено судом, на підставі п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України 16.12.2024.

У судовому засіданні 06.01.2025 суд заслухав вступне слово представника позивача, дослідив наявні в матеріалах справи докази та оголосив вступну та резолютивну частини рішення.

Господарський суд враховує, що позивач на першій сторінці позову зазначає ціну позову в розмірі 13 189,88 грн, проте за текстом позовної заяви позивач зазначає суму боргу 13 189 грн та у прохальній частині позову відповідач заявив до стягнення 13 189 грн.

Отже, не виходячи за межі позовних вимог, господарський суд розглядає справу в частині стягнення з відповідача 13 189 грн.

Про викладене господарський суд зазначив у судовому засіданні 06.01.2025.

Заслухавши пояснення представників позивача, розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив таке.

24.05.2013 ПАТ "Черкаське хімволокно" (Теплопостачальна організація) (наразі після зміни найменування - Приватне акціонерне товариство "Черкаське хімволокно") в особі директора відокремленого підрозділу "Черкаська ТЕЦ" ПАТ "Черкаське хімволокно" Бондаренко В.Д. та ПП "ТК "Світ Агро" (Споживач) підписали Договір № 21 на постачання теплової енергії. (далі - Договір № 21)

Відповідно до п. 1.1. Договору № 21, за цим Договором Теплопостачальна організація зобов`язується постачати Споживачеві теплову енергію на межу продажу теплової енергії, а Споживач зобов`язується своєчасно оплачувати отриману теплову енергію за встановленими тарифами в терміни та на умовах, передбачених цим Договором.

Згідно з п. 12.1.1. Договору № 21, цей Договір дії до "31" грудня 2013 р. включно, набирає чинності з дня його підписання Сторонами та вважається щорічно пролонгованим з дня збігу попереднього строку його дії на наступний річний строк, якщо протягом останнього місяця строку дії Договору від жодної зі Сторін не надійшло до іншої Сторони заяви про відмову від нього.

Оскільки суду не надано доказів відмови будь-якої із сторін від Договору № 21, господарський суд доходить висновку, що сторони продовжували дію такого договору на підставі п. 12.1.1. Договору № 21.

Відповідно до Додатку 5 до Договору № 21 від 24.05.2013 Протокол узгодження розподілу теплової енергії від показань загального приладу комерційного обліку теплової енергії між Споживачами адреса об`єкту вул. Хоменка, 14; найменування організації - ЧФ ВАТ ЧЗТА Жтлосервіс, призначення об`єкту - будинок; % від показань приладу комерційного обліку - 94; найменування організації - ПП ТК Світ-Авто", призначення об`єкту - кафе; % від показань приладу комерційного обліку - 6.

Отже ПП "Торговельна компанія "Світ-Авто" уклало Договір № 21 від 24.05.2013 з позивачем для отримання теплової енергії у кафе, що знаходиться в будинку за адресою м. Черкаси, вул. Хоменка, 14, з відсотком від показань приладу комерційного обліку - 6%.

Господарський суд враховує, що відповідно до абз. 1 п. 3 Розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (в редакції Закону № 1060-IX від 03.12.2020), договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом.

Порядок укладання, зміни і припинення договорів про надання комунальних послуг визначено у Законі України "Про житлово-комунальні послуги".

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем відповідної послуги та споживачем або особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, або з управителем багатоквартирного будинку з метою постачання електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку.

Виконавець комунальної послуги, який займає монопольне становище на ринку, за наявності у нього технічних можливостей надання комунальної послуги не вправі відмовити в укладенні відповідного договору споживачеві чи іншій особі, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, якщо інше не передбачено законом.

Договір про надання комунальних послуг укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.

З пропозицією про укладання договору про надання комунальних послуг або про внесення змін до нього (крім індивідуальних договорів, укладених відповідно до частини п`ятої цієї статті) може звернутися будь-яка сторона, надавши письмово другій стороні проект відповідного договору (змін до нього), складений згідно з типовим договором.

Якщо протягом 30 днів після отримання проекту договору (змін до нього) виконавець комунальної послуги, який одержав проект договору (змін до договору) від споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), не повідомив про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього і при цьому не припинив надання комунальної послуги цьому споживачу (або в інший спосіб засвідчив свою волю до надання відповідної комунальної послуги споживачу), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій споживачем (іншою особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), якщо інше не передбачено цим Законом.

Якщо споживач (інша особа, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), який отримав проект договору (змін до нього) від виконавця комунальної послуги, не повідомив протягом 30 днів про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього, а вчинив дії, які засвідчують його волю до отримання (продовження отримання) відповідної комунальної послуги від цього виконавця (у тому числі здійснив оплату наданих послуг), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій виконавцем комунальної послуги, якщо інше не передбачено цим Законом.

Необґрунтована відмова споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає договір в інтересах споживача) від укладання договору є підставою для припинення в односторонньому порядку виконавцем надання відповідної комунальної послуги такому споживачу.

Відмова будь-якої із сторін від укладання запропонованого другою стороною договору не позбавляє її права звернутися з повторною пропозицією про укладання договору в порядку, визначеному цією частиною.

У разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.

Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.

У разі укладення публічних договорів приєднання про надання комунальних послуг виконавці комунальних послуг розміщують вимоги до якості відповідних послуг згідно із законодавством та іншу необхідну інформацію для кожного багатоквартирного будинку окремо на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на власному веб-сайті. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування таких вимог у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.

У разі прийняття співвласниками багатоквартирного будинку рішення про обрання моделі організації договірних відносин з виконавцем комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії) відповідно до частини першої статті 14 цього Закону та повідомлення виконавців комунальних послуг про прийняте рішення за два місяці до запланованої дати укладення договору:

такий виконавець зобов`язаний укласти договори про надання комунальних послуг відповідно до вимог цієї статті згідно з обраною співвласниками моделлю організації договірних відносин;

раніше укладений із таким виконавцем договір про надання комунальної послуги достроково припиняється з дати набрання чинності новим договором, укладеним із співвласниками, але припинення (втрата чинності) дії раніше укладеного договору не звільняє сторони від виконання зобов`язань за цим договором та від відповідальності за порушення його умов.

Якщо за 30 днів до закінчення строку дії договору співвласники багатоквартирного будинку не повідомили виконавця відповідної комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії) про прийняття рішення про вибір моделі організації договірних відносин, визначеної в частині першій статті 14 цього Закону, публічний індивідуальний договір про надання комунальної послуги, укладений з таким виконавцем, вважається продовженим на наступний однорічний строк.

Публічні договори приєднання про надання комунальних послуг з власниками індивідуальних (садибних) житлових будинків вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги такий власник не вчинив дій щодо відключення (відмови) від комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.

Плата виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання, складається з:

плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів на відповідну комунальну послугу та обсягу спожитих комунальних послуг, визначеного відповідно до законодавства;

плати за абонентське обслуговування, яка не може перевищувати граничний розмір, визначений Кабінетом Міністрів України.

Отже, з 13.11.2021 Договір № 21 припинив свою дію, а між сторонами укладений шляхом приєднання Типовий індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії (далі - Договір), текст якого опубліковано 13.10.2021 на офіційному веб - сайті виконавця https://khimvolokno.com.ua/dogovir-na-poslugu.

Цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови надання послуги з постачання теплової енергії для потреб опалення або на індивідуальний тепловий пункт для потреб опалення та приготування гарячої води (далі - послуга) індивідуальному споживачу (далі - споживач). Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України. (п. 1 Договору)

Фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання (додаток), сплата рахунка за надану послуги, факт отримання послуги. (п. 4 Договору)

Виконавець зобов`язується надавати споживачу послугу відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження будинку, а споживач зобов`язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надану послугу в строки і на умовах, що визначені цим договором.

Обсяг спожитої споживачем послуги визначається як частина обсягу теплової енергії, спожитої у будинку для потреб опалення, визначеної та розподіленої згідно з вимогами Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", та складається з:

обсягу теплової енергії на опалення приміщення споживача безпосередньо;

частини обсягу теплової енергії на задоволення загальнобудинкових потреб на опалення, який складається з обсягу теплової енергії на опалення місць загального користування і допоміжних приміщень будинку;

та обсягу теплової енергії на забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення.

Обсяг теплової енергії на задоволення загальнобудинкових потреб на опалення розподіляється також на споживачів, приміщення яких обладнані індивідуальними системами опалення. (п. 5 Договору)

Обсяг спожитої у будинку послуги визначається як обсяг теплової енергії, спожитої в будинку за показаннями засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку або розрахунково відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Мінрегіону від 22 листопада 2018 р. № 315 (далі - Методика розподілу).

Якщо будинок оснащено двома та більше вузлами комерційного обліку теплової енергії відповідно до вимог Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", обсяг спожитої послуги у будинку визначається як сума показань таких вузлів обліку. За рішенням співвласників багатоквартирного будинку розподіл обсягу спожитої теплової енергії здійснюється для кожної окремої частини будинку, обладнаної вузлом комерційного обліку послуги.

Одиницею вимірювання обсягу спожитої послуги є гігакалорія (Гкал). (п. 11 Договору)

Споживач вносить однією сумою плату виконавцю, яка складається з:

плати за послугу, визначеної відповідно до Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. № 830 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 71, ст. 2507), - в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2021 р. № 1022, та Методики розподілу, що розраховується виходячи з розміру затвердженого уповноваженим органом тарифу та обсягу її споживання;

плати за абонентське обслуговування в розмірі, визначеному виконавцем, але не вище граничного розміру, визначеного Кабінетом Міністрів України, інформація про яку розміщується на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця (посилання на веб-сторінку).

У разі застосування двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії плата за послугу з постачання теплової енергії визначається як сума плати, розрахованої виходячи з умовно-змінної частини тарифу (протягом опалювального періоду), а також умовно-постійної частини тарифу (протягом року). (п. 30 Договору)

Вартістю послуги є встановлений відповідно до законодавства тариф на теплову енергію, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.

Розмір тарифу зазначається на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця (посилання на веб-сторінку).

У разі зміни зазначеного тарифу протягом строку дії цього договору новий розмір тарифу застосовується з моменту його введення в дію без внесення сторонами додаткових змін до цього договору. Виконавець зобов`язаний забезпечити їх оприлюднення на своєму офіційному вебсайті.

У разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну ціни/тарифу на послугу виконавець у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це споживачу з посиланням на рішення відповідного органу. (п. 31 Договору)

Розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитої послуги є календарний місяць.

Плата за абонентське обслуговування нараховується щомісяця. У разі застосування двоставкових тарифів умовно-постійна частина тарифу нараховується щомісяця.

Початок і закінчення розрахункового періоду для розрахунку за платою за абонентське обслуговування завжди збігаються з початком і закінченням календарного місяця відповідно. (п. 32 Договору)

Виконавець формує та надає рахунок на оплату спожитої послуги споживачу не пізніше ніж за десять днів до граничного строку внесення плати за спожиту послугу.

Рахунок надається на паперовому носії. На вимогу або за згодою споживача рахунок може надаватися в електронній формі, у тому числі за допомогою доступу до електронних систем обліку розрахунків споживачів. (п. 33 Договору)

Споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу. (п. 34 Договору)

Під час здійснення оплати споживач зобов`язаний зазначити розрахунковий період, за який вона здійснюється, та призначення платежу (плата виконавцю, сплата пені, штрафів).

У разі коли споживачем не визначено розрахунковий період або коли за зазначений споживачем період виникла переплата, виконавець має право зарахувати такий платіж (його частину в розмірі переплати) в рахунок заборгованості споживача за минулі розрахункові періоди у разі її наявності (за винятком погашення пені та штрафів, нарахованих споживачеві), а у разі відсутності такої заборгованості - в рахунок майбутніх платежів споживача, починаючи з найближчих періодів від дати здійснення платежу (п. 36 Договору)

У разі коли споживач вніс плату виконавцю за розрахунковий період не в повному обсязі або більшому, ніж зазначено в рахунку, обсязі, виконавець здійснює зарахування коштів згідно з призначенням платежу. За відсутності призначення платежу - у такому порядку:

в першу чергу - в рахунок плати за послугу;

в другу чергу - в рахунок плати за абонентське обслуговування. (п. 37 Договору)

Відповідно до пп. 3 п. 41 Договору, Споживач зобов`язаний оплачувати надану послугу за ціною/тарифом, встановленими відповідно до законодавства, а також вносити плату за абонентське обслуговування у строки, встановлені цим договором.

Сторони несуть відповідальність за невиконання умов цього договору відповідно до цього договору або закону. (п. 44 Договору)

У разі несвоєчасного здійснення платежів споживач зобов`язаний сплатити пеню в розмірі 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу.

Нарахування пені починається з першого робочого дня, що настає за останнім днем граничного строку внесення плати за послугу.

Пеня не нараховується за умови наявності заборгованості держави за надані населенню пільги та житлові субсидії та/або наявності у споживача заборгованості з оплати праці, підтвердженої належним чином. (п. 45 Договору)

Цей договір набирає чинності з моменту акцептування його споживачем, але не раніше ніж через 30 днів з моменту опублікування і діє протягом одного року з дати набрання чинності. (п. 51 Договору)

Як уже встановлено судом, відповідно до п. 30 Договору, згідно договору приєднання нараховується плата за абонентське обслуговування.

Позивач здійснив нарахування із застосуванням:

Тариф 1 519,46 грн за 1 Гкал встановлений на підставі рішення Черкаського міськвиконкому № 1094 від 07.10.2021 (опубліковано на веб-сайті Черкаської міської ради та на веб-сайті позивача https://khimvolokno.com.ua).

Тариф 1 636,43 грн за 1 Гкал встановлений на підставі рішення Черкаського міськвиконкому № 1094 від 07.10.2021 (опубліковано на веб-сайті Черкаської міської ради та на веб-сайті позивача https://khimvolokno.com.ua).

Тариф 2 360,35 грн за 1 Гкал встановлений на підставі рішення Черкаського міськвиконкому № 299 від 12.04.2022 (опубліковано на веб-сайті Черкаської міської ради та на веб-сайті позивача https://khimvolokno.com.ua).

Тариф 2 815,98 грн за 1 Гкал встановлений на підставі рішення Черкаського міськвиконкому від 28.08.2023 (опубліковано на веб-сайті Черкаської міської ради та на веб-сайті позивача https://khimvolokno.com.ua).

За період з листопада 2021 року по березень 2024 року включно позивачем було надано послугу відповідачу на суму 13 189,88 грн (з врахуванням перерахунків та з врахуванням плати за абонентське обслуговування) відповідно до рахунків-фактур від 30.11.2021 № 4627, від 31.12.2021 № 5515, від 31.01.2022 № 635, від 28.02.2022 № 1071, від 31.03.2022 № 1794, від 30.04.2022 № 2576, від 31.05.2022 № 3364, від 30.06.2022 № 3927, від 31.07.2022 № 4506, від 31.08.2022 № 5087, від 30.09.2022 № 5689, від 31.10.2022 № 6439, від 30.11.2022 № 7098, від 31.12.2022 № 7883, від 31.01.2023 № 199, від 28.02.2023 № 1061, від 31.03.2023 № 5370, від 30.04.2023 № 8011, від 31.05.2023 № 9278, від 30.06.2023 № 10511, від 31.07.2023 № 11699. від 31.08.2023 № 12879, від 30.09.2023 № 13965, від 31.10.2023 № 14806, від 30.11.2023 № 15715, від 31.12.2023 № 18395, від 31.01.2023 № 224, від 29.02.2023 № 1208, від 31.03.2024 № 2189, картки рахунку №361 по контрагенту.

З урахуванням положень п. 34 Договору, строк оплати за кожним із рахунків сплив в останній день місяця, що настає за розрахунковим періодом. Так, за березень 2024 року (останній місяць із заявленого періоду) строк оплати сплив 30.04.2024.

Як стверджує позивач, відповідач оплату за поставлену теплову енергію не здійснив, внаслідок чого в останнього виникла заборгованість в розмірі 13 189,88 грн, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Розглядаючи спір господарський суд враховує такі положення чинного законодавства.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України (далі - ГК України), господарські зобов`язання можуть виникати безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність.

Згідно з ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулюються Законом України "Про житлово-комунальні послуги".

Житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг. (ч. 1 ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги")

Надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. (ч. 1 ст. 12 Закону України "Про житлово-комунальні послуги")

Плата виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання, складається з: плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів на відповідну комунальну послугу та обсягу спожитих комунальних послуг, визначеного відповідно до законодавства; плати за абонентське обслуговування, яка не може перевищувати граничний розмір, визначений Кабінетом Міністрів України. (абз. 7 ч. 5 ст. 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги")

Відповідно до ст. 24 Закону України "Про теплопостачання", основними обов`язками споживача теплової енергії є, серед іншого: своєчасне укладання договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії.

Споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію. (абз. 6 ст. 19 Закону України "Про теплопостачання")

Системне тлумачення вказаних норм свідчить, що на споживачів покладено законодавчий обов`язок укласти договір та вносити плату за постачання теплової енергії, а тому у випадку відсутності прийняття оферти шляхом погодження на укладання договору на постачання теплової енергії або конклюдентних дій, які свідчать про прийняття пропозиції, таке прийняття може бути також у вигляді мовчання.

Фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання (додаток), сплата рахунка за надану послуги, факт отримання послуги. (п. 4 Договору)

При цьому, протягом місяця з дня розміщення позивачем індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії відповідач про свою відмову укласти договір на постачання теплової енергії чи про свою незгоду із умовами договору до позивача у письмовому вигляді не направив, втім споживав надану позивачем теплову енергію, а тому відповідач вважається таким, що прийняв пропозицію позивача щодо укладення договору на постачання теплової енергії, положення якого відповідають типовому договору.

Як уже встановлено судом, з 13.11.2021 Договір № 21 припинив свою дію, а між сторонами укладений шляхом приєднання Типовий індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії (далі - Договір), текст якого опубліковано 13.10.2021 на офіційному веб - сайті виконавця https://khimvolokno.com.ua/dogovir-na-poslugu.

З матеріалів справи випливає, що позивач свої договірні зобов`язання виконав та здійснив відпуск теплової енергії відповідачу у період з листопада 2021 року по березень 2024 року.

Оскільки законодавством передбачений двосторонній обов`язок щодо укладення договору про надання житлово-комунальних послуг, а праву споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг відповідає обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом, суд дійшов висновку про те, що споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.

У разі відмови споживача оплачувати споживання теплової енергії заборгованість стягується в судовому порядку. (ч. 6 ст. 25 Закону України "Про теплопостачання")

Доказів відсутності опалення або відключення від опалення споживача у спірний період матеріали справи не містять.

Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. (ч. 1 ст. 530 ЦК України)

Споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу. (п. 34 Договору)

Як уже встановлено судом, строк сплати за теплову енергію та абонентське обслуговування за кожен місяць із заявленого періоду листопад 2021 року - березень 2024 року сплив. Так, за останній місяць із заявленого періоду - березень 2024 року сплив 30.04.2024.

Відповідач не надав суду доказів повної оплати спожитої у спірний період теплової енергії та плати за абонентське обслуговування в розмірі 13 189,88 грн.

Господарський суд звертає увагу, що всупереч заявленому позивачем у прохальній частині позову періоду з листопада 2020 року по липень 2024 року, за текстом позовної заяви, позивач обґрунтовує період з листопада 2021 року по березень 2024 року. Щодо зазначеного періоду позивач також, як уже встановлено судом, надав докази постачання відповідачу теплової енергії та послуги з абонентського обслуговування.

Суд враховує, що за текстом позовної заяви та у прохальній частині позовної заяви позивач заявив до стягнення 13 189 грн, отже, не виходячи за межі позовних вимог, господарський суд задовольняє вимогу позивача про стягнення з відповідача 13 189 грн.

Підсумовуючи викладене господарський суд доходить висновку, що вимога позивача про стягнення з відповідача 13 189 грн за період з листопада 2021 року по березень 2024 року є обґрунтованою та підлягає задоволенню у повному обсязі.

На підставі п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. 74, 76 - 77, 129, 233, 236-241, 247-252, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Приватного підприємства "Торговельна компанія "Світ-Авто" (ідентифікаційний код 32796126, вул. Хоменка, 14, м. Черкаси, Черкаська обл., 18008) на користь Приватного акціонерного товариства "Черкаське хімволокно" (ідентифікаційний код 00204033, проспект Хіміків, 76, м. Черкаси, Черкаська обл., 18036), в особі Відокремленого підрозділу "Черкаська ТЕЦ" (ідентифікаційний код 33282969, проспект Хіміків, 76, м. Черкаси, Черкаська обл., 18036) суму боргу за спожиту теплову енергію у розмірі 13 189 грн на р/р НОМЕР_1 , ЄДРПОУ 00204033, МФО 354507, Філія - Черкаське обласне управління АТ "Ощадбанк".

Стягнути з Приватного підприємства "Торговельна компанія "Світ-Авто" (ідентифікаційний код 32796126, вул. Хоменка, 14, м. Черкаси, Черкаська обл., 18008) на користь Приватного акціонерного товариства "Черкаське хімволокно" (ідентифікаційний код 00204033, проспект Хіміків, 76, м. Черкаси, Черкаська обл., 18036), в особі Відокремленого підрозділу "Черкаська ТЕЦ" (ідентифікаційний код 33282969, проспект Хіміків, 76, м. Черкаси, Черкаська обл., 18036) 3 028 грн судового збору на р/р НОМЕР_2 , ЄДРПОУ ВП 33282969, код банку 300346, АТ "Сенс-Банк".

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати позивачу за допомогою системи "Електронний суд", відповідачу - засобами поштового зв`язку.

Повне рішення складено та підписано 07.01.2025.

Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення06.01.2025
Оприлюднено09.01.2025
Номер документу124264461
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —925/1488/24

Судовий наказ від 03.02.2025

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Судовий наказ від 03.02.2025

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Рішення від 06.01.2025

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Рішення від 06.01.2025

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні