Ухвала
від 06.01.2025 по справі 927/896/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

06 січня 2025 року м. Чернігівсправа № 927/896/23(927/1193/24)

Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка, розглянувши матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ОУШЕН ФІНАНС» до Акціонерного товариства Комерційний банк «ПРИВАТБАНК» про стягнення 3 040 046 грн 72 коп., поданої в межах справи за заявоюКРЕДИТОРА: Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС ЕВОЛЮШН» (код 40473930) 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 38БОРЖНИК: Товариство з обмеженою відповідальністю «ОУШЕН ФІНАНС» 14000, м. Чернігів, проспект Перемоги, 87, офіс 102 (код 39818287)про відкриття провадження у справі про банкрутство

ВСТАНОВИВ:

29 червня 2023 року до Господарського суду Чернігівської області надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС ЕВОЛЮШН» (надалі - кредитор) про відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «ОУШЕН ФІНАНС» (надалі - боржник) на підставі ст. 34 Кодексу України з процедур банкрутства, яка ухвалою суду від 17.07.2023 була прийнята до розгляду з призначенням підготовчого засідання на 27.07.2023.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 27.07.2023 постановлено відкрити провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «ОУШЕН ФІНАНС»; ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів; ввести процедуру розпорядження майном боржника; розпорядником майна боржника призначити арбітражного керуючого Лященка П.В.

Постановою Господарського суду Чернігівської області від 01.11.2023 боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Лященка П.В.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 27.11.2024 постановлено продовжити строк ліквідаційної процедури та повноважень ліквідатора банкрута Лященка П.В. до 08 лютого 2025 року включно.

31 грудня 2024 року, в межах даної справи про банкрутство, через систему «Електронний суд» до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява від 30.12.2024 № 12-12/2024 Товариства з обмеженою відповідальністю «ОУШЕН ФІНАНС» до Акціонерного товариства Комерційний банк «ПРИВАТБАНК» про стягнення сплачених позивачем лізингових платежів в рахунок сплати вартості об`єкту лізингу згідно Договору фінансового лізингу № 4О16054ЛИ від 01.07.2016 в сумі 3 040 046,72 грн (присвоєно єдиний унікальний номер 927/1193/24).

В обгрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що на його думку, оскільки укладений між сторонами Договір фінансового лізингу № 4О16054ЛИ від 01.07.2016 був в односторонньому порядку розірваний банківською установою, у останньої виникло зобов`язання повернути Товариству з обмеженою відповідальністю «ОУШЕН ФІНАНС» сплачені ним лізингові платежі в сумі 3 040 046,72 грн, оскільки в силу приписів діючого законодаства України (ст. 655, 692, 693 Цивільного кодексу України) вони по своїй суті є оплатою предмету купівлі-продажу (попередньою оплатою).

Звертаючись з даним позовом позивач просить здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Дане клопотання позивач обумовлює тим, що, на його думку, дана справа не може бути розглянута за правилами спрощеного позовного провадження, оскільки не є малозначною (ціна позову перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб), а також не є справою незначної складності, оскільки за характером правовідносин потребує ретельного вивчення складних питань з дотриманням всіх стадій її розгляду за загальним позовним провадженням.

Розглянувши дане клопотання, суд вважає, що воно не підлягає задоволенню виходячи з наступного:

дійсно, згідно п.п. 8 ч. 4 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України, у порядку спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи в яких ціна позову перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У відповідності з ч. 7 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України, для цілей цього Кодексу розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб вираховується станом на 1 січня календарного року, в якому подається відповідна заява або скарга, вчиняється процесуальна дія чи ухвалюється судове рішення.

Положеннями ч. 3 ст. 3 Господарського процесуального кодексу України визначено, що судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» (ст. 7) установлено з 1 січня 2024 року прожитковий мінімум для працездатних осіб - 3028 гривень.

Отже у випадку, коли ціна позову перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, то така справа відповідно до положень Господарського процесуального кодексу України підлягає розгляду у порядку загального позовного провадження.

В той же час, ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 27.07.2023 відкрито провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «ОУШЕН ФІНАНС».

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 20 березня 2023 року № 2971-IX, який набрав чинності з 15.04.2023, до Кодексу України з процедур банкрутства були внесені зміни.

Так, відповідно до ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства, провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України. Застосування положень Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

За змістом ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства, спори, стороною в яких є боржник, розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.

Господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство (неплатоспроможність), в межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник; спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна; спори про визнання недійсними результатів аукціону; спори про визнання недійсними будь-яких правочинів, укладених боржником; спори про повернення (витребування) майна боржника або відшкодування його вартості відповідно; спори про стягнення заробітної плати; спори про поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника; спори щодо інших вимог до боржника.

Заяви (позовні заяви) учасників провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) або інших осіб у спорах, стороною в яких є боржник, розглядаються в межах справи про банкрутство (неплатоспроможність) за правилами спрощеного позовного провадження.

Позивач має право в позовній заяві заявити мотивоване клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Якщо суд за результатами розгляду клопотання позивача дійде висновку про розгляд справи в порядку загального позовного провадження, він зазначає про це в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Зважаючи на те, що після внесення змін до Кодексу України з процедур банкрутства, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 20 березня 2023 року № 2971-IX, переважному застосуванню підлягають положення ст. 7 цього Кодексу щодо правил розгляду позовних заяв у спорах, стороною в яких є боржник, враховуючи відсутність в позовній заяві Товариства з обмеженою відповідальністю «ОУШЕН ФІНАНС» мотивованого клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, суд доходить висновку про відсутність підстав для розгляду даної справи за правилами загального позовного провадження.

Крім того, позивач вважає, що з огляду на предмет позовних вимог, ціну позову, характер спірних правовідносин існує потреба у ретельному вивченні складних питань і як наслідок - потреба у проведенні підготовчого засідання з проведенням дій, передбачених ст. 182 Господарського процесуального кодексу України.

Втім, у даній справі заявлені позовні вимоги про стягнення з відповідача 3 040 046,72 грн сплачених позивачем лізингових платежів в рахунок сплати вартості об`єкту лізингу згідно Договору фінансового лізингу № 4О16054ЛИ від 01.07.2016.

Таким чином, обставиною, яка підлягає доказуванню у даній справі є наявність підстав для стягнення відповідних грошових коштів.

Позивачем не було заявлено жодного клопотання, яке необхідно розглядати в підготовчому засіданні (наприклад, про призначення судової експертизи, виклик свідків тощо).

Крім того, суд звертає увагу позивача, що у відповідності з ч. 1 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі, крім випадків, передбачених статтею 252-1 цього Кодексу.

Таким чином, позивач не обмежений у праві викласти свою думку щодо спірних правовідносин як у заявах по суті справи, так і в заявах з процесуальних питань, а на суд покладено обов`язок дослідити докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи та заявах з процесуальних питань.

При цьому, незалежно від порядку розгляду справи (загального чи спрощеного провадження), суд виконує завдання господарського судочинства: справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

За таких обставин, суд вважає клопотання позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. При цьому, суд наголошує, що даний висновок зроблений судом станом на момент розгляду заявленого клопотання без врахування позиції інших учасників щодо заявленого позову.

Положеннями ч. 1 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України визначено, що за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.

За таких обставин, суд дійшов висновку про можливість відкриття провадження у даній справі.

Згідно ст. 50 Господарського процесуального кодексу України якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

Відповідно до ч. 6 ст. 48 Кодексу України з процедур банкрутства під час проведення процедур банкрутства інтереси всіх кредиторів представляє комітет кредиторів, утворений відповідно до цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне за власною ініціативою залучити голову комітету кредиторів - Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС ЕВОЛЮШН» до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача.

Керуючись ст. 2, 7 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 20, 50, 121, 176, 233, 234, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі № 927/896/23 (927/1193/24).

Розгляд позовної заяви здійснювати в межах справи № 927/896/23 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «ОУШЕН ФІНАНС» за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Залучити Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС ЕВОЛЮШН» (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 38; код 40473930) до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача.

Зобов`язати позивача не пізніше двох днів з дня вручення копії даної ухвали направити третій особі (Товариству з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС ЕВОЛЮШН») копії позовної заяви з додатками, а докази такого направлення надати суду.

Встановити процесуальний строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали. У разі подання відзиву на заяву його зміст та порядок подання повинні відповідати ст. 165 Господарського процесуального кодексу України.

Встановити процесуальні строки: для подання позивачем відповіді на відзив - протягом п`яти днів з дня отримання відзиву; для подання відповідачем заперечення - протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив. У разі подання відповіді на відзив та заперечення їх зміст та порядок подання повинні відповідати ст. 166, 167 Господарського процесуального кодексу України.

Встановити процесуальний строк для подання третьою особою (Товариством з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС ЕВОЛЮШН») письмових пояснень щодо позову - протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії позовної заяви.

Роз`яснити сторонам та третій особі, що подання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив, заперечення та письмових пояснень щодо позову є їх правом.

Визначити відповідачу строк для подання заяви із запереченнями щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали.

Роз`яснити сторонам, що клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

Копії цієї ухвали надіслати ліквідатору Лященку П.В. (14000, м. Чернігів, провулок Коцюбинського, 4/9), Акціонерному товариству Комерційний банк «ПРИВАТБАНК» (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 1-Д) та голові комітету кредиторів - Товариству з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС ЕВОЛЮШН» (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 38).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.

Дата набрання ухвалою законної сили - 06.01.2025.

Суддя А.С. Сидоренко

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення06.01.2025
Оприлюднено09.01.2025
Номер документу124264532
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі лізингу

Судовий реєстр по справі —927/896/23

Ухвала від 06.01.2025

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

Ухвала від 02.01.2025

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

Ухвала від 27.11.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

Ухвала від 18.11.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

Постанова від 02.10.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Огороднік К.М.

Ухвала від 26.09.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Огороднік К.М.

Постанова від 11.09.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Огороднік К.М.

Ухвала від 09.09.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Огороднік К.М.

Ухвала від 06.09.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Огороднік К.М.

Ухвала від 02.09.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Огороднік К.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні