Рішення
від 07.01.2025 по справі 718/3590/24
КІЦМАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 718/3590/24

Провадження 2/718/958/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" січня 2025 р. м.Кіцмань Чернівецької області

Кіцманський районний суд Чернівецької області в особі судді

Нагорного В.В.,

за участю секретаря судового засідання Лікарь О.М.,

учасники справи:

позивач - не з`явився,

представник позивача - не з`явився

представник відповідача - не з`явився,

розглянувши у підготовчому засіданні в залі судових засідань Кіцманського районного суду Чернівецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ставчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом, -

в с т а н о в и в:

До Кіцманського районного суду Чернівецької області 20.11.2024 року через свого представника - адвоката Погурського В.І. звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) із позовною заявою до Ставчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області (далі - відповідач) про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом.

Короткий зміст заяв по суті справи.

У позовній заяві позивач просить визнати за ним право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 до складу якого входять: житловий будинок літ. А-І, загальною площею - 55,10 кв. м., житловою - 32,50 кв. м., 1980 року побудови; літні кухні літ. Б, Д; погріб літ. Пг/Д, сараї літ. В, Г, Е, З, Л; гараж літ. Ж; вбиральня літ. М; криниця № 1; огорожа № 2-3, в порядку спадкування за заповітом.

В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його бабуся - ОСОБА_2 , яка проживала у своєму будинку в своєму будинку в АДРЕСА_1 . Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, яка складається з житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1 .

У позовній заяві позивач стверджує, що спадкоємцями після смерті ОСОБА_2 за заповітом є він, її онук ОСОБА_1 .

Позивач зазначає, що при житті його бабуся ОСОБА_2 залишила заповіт, у відповідності до якого заповіла свій житловий будинок йому.

У позовній заяві позивач повідомив, що після смерті бабусі він прийняв спадщину, так як проживав з нею в одному будинку та підтримує в належному стані житловий будинок, обробляє земельну ділянку.

Також, позивач зазначив, що для оформлення спадщини він звернувся із заявою до нотаріуса, однак, 22 жовтня 2024 року отримав постанову нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальних дій, так як ним не було надано правовстановлюючих документів на житловий будинок.

Відзив на позовну заяву до суду не надходив.

22 листопада 2024 року Ставчанська сільська рада Чернівецького району Чернівецької області подала до суду лист від 22.11.2024 р. № 785, в якому повідомила, що позовні вимоги визнає повністю, просить розглянути справу у відсутність представника сільської ради.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою Кіцманського районного суду Чернівецької області

від 21 листопада 2024 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито загальне позовне провадження у даній справі, призначено підготовче судове засідання за участю сторін на 07 січня 2025 на 10:00 год.

У підготовче судове засідання 07 січня 2025 року сторони не з`явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи.

При цьому, представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Погурський В.І. 07.01.2025 року подав через канцелярію суду заяву, в якій позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить розглянути справу без їх участі.

Відповідач Ставчанська сільська рада Чернівецького району Чернівецької області, будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду справи, явку свого представника у підготовче засідання не забезпечила, у листі від 22.11.2024 р. № 785 просила розглянути справу за відсутності представника сільської ради, позовні вимоги сільська рада визнає повністю, зазначила, що наслідки визнання позову їм відомі.

Розгляд справи здійснювався за відсутності учасників справи, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає вимогам ч.2 ст.247 ЦПК України.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову.

За результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем (ч.3 ст.200 ЦПК України).

Суд, ознайомившись із позовною заявою та дослідивши матеріали справи, приймає визнання позову відповідачем, оскільки таке визнання відповідає вимогам чинного законодавства, інтересам сторін по справі та не суперечить правам та інтересам інших осіб.

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

Судом встановлено, що у заповіті від 27 липня 1994 року, зареєстрованому в реєстрі за № 6, ОСОБА_2 на випадок своєї смерті зробила розпорядження про те, що належний їй на праві власності жилий будинок з господарськими і побутовими спорудами, розміщений в с. Хлівище Кіцманського району і присадибну ділянку вона заповідає онукові ОСОБА_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим повторно 26 липня 2024 року.

Згідно довідки № 127 від 15.07.2024 року, яка видана Хлівищенським старостинським округом № 2 Ставчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецького області, власником домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 станом на 1 січня 1994 року рахується ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Як вбачається, з довідки № 128 від 15.07.2024 року, яка видана Хлівищенським старостинським округом № 2 Ставчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецького області, померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 АДРЕСА_1 з дня народження ІНФОРМАЦІЯ_4 по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 . Спадкоємцем після її смерті за заповітом посвідченим у виконавчим комітеті Хлівищанської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області 27.07.1994 року за реєстром № 6, є: онук - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який зареєстрований і проживає в АДРЕСА_1 з дня народження по даний час.

Довідкою № 61 від 22.10.2024 року виданою в тому, що за архівними даними КП «Кіцманське БТІ» станом на 22 жовтня 2024 року, відсутні відомості про реєстрацію права власності та проведенні технічної інвентаризації на житловий будинок, який знаходиться по АДРЕСА_1 .

20 вересня 2024 року на замовлення ОСОБА_1 виготовлено технічний паспорт на житловий будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно висновку про вартість майна, виготовленого експертом-оцінювачем ОСОБА_3 , дійсна (ринкова) вартість об`єкту оцінки будинковолодіння з належними до нього господарськими будівлями та спорудами, розташованими по АДРЕСА_1 станом на 22 жовтня 2024 року становить 212048 гривень.

Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 22 жовтня 2024 року №195/02-31 приватний нотаріус Чернівецького районного нотаріального округу Чернівецької області Олексюк С.В. відмовила ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: в АДРЕСА_1 , після смерті його бабусі - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 , у зв`язку з тим, що спадкоємцем не подано приватному нотаріусу правовстановлюючі документи на зазначене майно, що підтверджують реєстрацію права власності на нього, які є необхідними для вчинення нотаріальної дії, і що вчинення таких нотаріальних дій без цих документів суперечить законодавству України.

Норми права, які підлягають застосуванню при вирішенні спору та мотиви їх застосування.

Відповідно до ст.ст. 1218, 1220, 1223 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Частиною 3 статті 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до вимог ст.ст. 1269, 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу у шестимісячний термін заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ст.392 Цивільного кодексу України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Частиною 3 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01 липня 2004 року №1952-IV передбачено, що право на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідно до частини 4 статті 3 цього Закону права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства яке діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав.

Пунктом 1.3 Тимчасового Положення про порядок реєстрації права власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07 лютого 2002 року №7/5 (втратило чинність 01 січня 2013 року) було передбачено, що Державна реєстрація прав проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації у межах встановлених адміністративно-територіальних одиниць, обслуговування на території яких здійснюється БТІ, створеними до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та інших законодавчих актів України» та підключеними д Реєстру прав власності на нерухоме майно.

Згідно пункту 1.8 цього Положення реєстр прав власності на нерухоме майно є єдиною державної інформаційною системою, що містить відомості про зареєстровані права, суб`єктів прав, об`єкти нерухомого майна та незавершеного будівництва (далі об`єкти, права щодо яких підлягають державній реєстрації), правовстановлюючі документи та документи, на підставі яких проведено державну реєстрацію права власності на об`єкт незавершеного будівництва.

Крім того, суд зважає і на те, що у відповідності до п.3.1 роз`яснення ВССУ «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року, право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК України).

Як роз`яснив Пленум Верховного суду України у п.9 постанови «Про практику застосування судами законодавства, що регулює право приватної власності громадян на жилий будинок» № 7 від 04.10.1991 року, право власності на житловий будинок, збудований громадянами на відведеній в установленому порядку на земельній ділянці і прийнятий в експлуатацію, виникає з часу його реєстрації у виконкомі місцевої ради.

Тобто громадяни, які збудували житлові будинки до 05.08.1992 р., могли за умови прийняття їх в експлуатацію відповідними комісіями отримати правовстановлюючі документи на будинок, навіть якщо його споруджено самовільно на земельній ділянці яка перебуває в їх законному користуванні або у приватній власності.

Беручи до уваги зазначені нормативно правові акти, ВССУ у вищезгаданому листі № 24-753/0/4-13 робить висновок, що за наявності відповідних доказів судами може визнаватися право власності, в порядку спадкування, на спірні будинки, збудовані до 05.08.92 р., на які спадкоємець не отримав правовстановлюючі документи.

Таким чином по об`єктах, що збудовані до 5 серпня 1992 року, тобто до прийняття постанови КМУ від 5 серпня 1992 року № 449, якою встановлено порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, при їх реєстрації для оформлення права власності одним із документів є висновок про технічний стан будинку (будівлі), що складається БТІ.

Крім того, згідно роз`яснення Міністерства юстиції України № 19-32/319 від 21.02.2005 року, у випадку смерті власника нерухомого майна, реєстрацію якого належним чином проведено не було і правовстановлюючий документ відсутній, питання про визначення цього майна померлому та спадкоємцю повинно вирішуватись в судовому порядку. Як вказано в листі Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 23.03.2009 року № 12/5-126, по об`єктах нерухомого майна, що збудовані до 5 серпня 1992 року, тобто до прийняття Урядом України документу, яким встановлено порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, при їх реєстрації для оформлення права власності одним з документів є висновок про технічний стан будівлі, що складається бюро технічної інвентаризації.

Відповідно до п.п. 4.15 п. 4 гл. 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 року за № 296/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.02.2012 року за № 282/20595, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно, крім випадків, передбачених пунктом 3 глави 7 розділу I цього Порядку, та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

Як зазначено в п.п 4.18 п. 4 гл. 10 розділу ІІ зазначеного Порядку за відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Враховуючи викладене, суд вважає доведеним, що позивач у даній справі ОСОБА_1 після смерті своєї бабусі ОСОБА_2 , прийняв спадщину за заповітом, а саме житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , його право на дане майно ніким не оспорюється, але відсутні правовстановлюючі документи на спадковий житловий будинок та документи, що підтверджують реєстрацію права власності на цей житловий будинок, тому позивач як спадкоємець за заповітом, який прийняв спадщину, позбавлений можливості отримати свідоцтво про право на спадщину на зазначене майно.

За таких обставин, суд вважає, що право позивача на спадщину за заповітом, за захистом якого спрямований його позов до суду, порушено, а тому позов підлягає до задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.206, 259, 263-265, 272, 273, 352, 354 ЦПК України, суд -

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 до Ставчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом - задоволити.

Визнати за ОСОБА_1 , 1972 року народження, право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 до складу якого входять: житловий будинок літ. А-І, загальною площею - 55,10 кв. м., житловою - 32,50 кв. м., 1980 року побудови; літні кухні літ. Б, Д; погріб літ. Пг/Д, сараї літ. В, Г, Е, З, Л; гараж літ. Ж; вбиральня літ. М; криниця № 1; огорожа № 2-3, в порядку спадкування за заповітом.

На рішення може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Чернівецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони справи:

позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ;

відповідач: Ставчанська сільська рада Чернівецького району Чернівецької області, код ЄДРПОУ 04417547, місцезнаходження: вул. Головна, 52, с. Ставчани Чернівецького району Чернівецької області.

Суддя В.В. Нагорний

СудКіцманський районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення07.01.2025
Оприлюднено09.01.2025
Номер документу124266521
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —718/3590/24

Рішення від 07.01.2025

Цивільне

Кіцманський районний суд Чернівецької області

Нагорний В. В.

Ухвала від 21.11.2024

Цивільне

Кіцманський районний суд Чернівецької області

Нагорний В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні