Ухвала
від 07.01.2025 по справі 494/2405/24
БЕРЕЗІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Березівський районний суд Одеської області

07.01.2025

Справа № 494/2405/24

Провадження № 1-кс/494/5/25

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 січня 2025 року м. Березівка

Слідчий суддя Березівського районного суду Одеської області Рябчун А. В.,

за участі секретаря судового засідання Авдєєвої С. В.,

прокурора Бучковського А. П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Березівка скаргу Акціонерного товариства «Укртелеком» на бездіяльність слідчого стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань,

ВСТАНОВИВ:

30 грудня 2024 року АТ «Укртелеком» звернулося до Березівського районного суду Одеської області зі скаргою на бездіяльність слідчого, яка полягає у невнесенні до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей по його заяві від 28 листопада 2024 року.

В обґрунтування поданої скарги покликається на те, що АТ «Укртелеком» було подано до Березівського ВП ГУНП в Одеській області заяву про вчинене кримінальне правопорушення, у якій зазначено, що 27.11.2024 року о 16:21 год сталося зловмисне пошкодження волокна оптичного кабелю ОКЛБг-3-ДА(3,5)П-2*12Е1-0,36Ф3,5/0,22Н18-24/0. При обстежені кабельної лінії було встановлено, що невідомі особи за межами с. Виноградне, Березівський р-н, Одсська область, біля лісопосадки поруч з полем викопали траншею, вчинили пошкодження ВОК-24 лінії В4, інв. № 1510000-31-10002, що належать ОФ АТ «Укртелеком», Центру Транспортної Мережі ЛДТМ № 151/1. Загальна вартість завданих матеріальних збитків на дату скоєння злочину (вартість відновлювальних робіт) складає без ПДВ 2 737,50 грн. та з ПДВ -3 285,00 грн., що спричинило Товариству матеріальну шкоду на вказану суму та внаслідок аварії тимчасове припинено зв?язок для 50 абонентів МПД Миколаївської філії с. Веселинове.

Зазначає, що Березівським ВП ГУНП в Одеській області не внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за його заявою, що є грубим порушенням норм законодавства, зокрема, статті 214 КПК України.

З огляду на зазначене, АТ «Укртелеком» просить:

- зобов`язати уповноважених осіб Березівського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за матеріалами, що зазначені в ЖЄО № 7255 від 28.11.2024 року.

Представник АТ «Укртелеком» в судове засідання не з`явився, разом із скаргою подав заяву про розгляд скарги без участі представника АТ «Укртелеком».

В судовому засіданні прокурор заперечив проти задоволення скарги та зазначив, що підстави для внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей за заявою АТ «Укртелеком» відсутні.

Представник Березівського РВП ГУНП в Одеській області в судове засідання не з`явився, викликався у судове засідання належним чином.

Разом з тим неявка представників суб`єктів оскарження відповідно до частини 3 статті 306КПК України не є перешкодою для розгляду скарги, тому слідчий суддя проводить розгляд скарги по суті без участі представника Березівського РВП ГУНП в Одеській області.

Розглянувши доводи скарги, приходжу до висновку, що скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до статті 55Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Саме в запровадженні механізму реального захисту громадянами своїх прав у суді полягає здійснення функцій правової держави та її утвердження як такої.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 303КПК України на досудовому провадженні може бути оскаржена бездіяльність слідчого або прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статей 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов`язаний вчинити.

Слідчим суддею встановлено, що в обґрунтування поданої скарги АТ «Укртелеком» покликається на те, що ним було подано заяву про пошкодження волокна оптичного кабелю, чим товариству завдано майнової шкоди. Проте, станом на дату подання цієї скарги 30 грудня 2024 року в порядку статті 303 КПК України, слідчим відділом або відділом дізнання Березівського відділу поліції ГУНП у Одеській області відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань не внесені, досудове розслідування не розпочате.

Слідчою суддею встановлено, що АТ «Укртелеком» до Березівського РВП ГУНП в Одеській області було подано заяву про вчинення кримінального правопорушення (ЖЄО № 7255 від 28.11.2024 року).

Однак, 26.12.2024 року АТ «Укртелеком» отримало лист Березівського РВП ГУНП в Одеській області від 18.12.2024 року, у якому зазначено, що у ЖЄО № 7255 від 28.11.2024 року прийнято рішення на підставі Закону України «Про звернення громадян».

Відповідно до приписів статті 2 КПК України завданням кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необгрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Відповідно до вимог частин 1, 4 статті 214КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.

Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов`язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.

Відповідно до частини 2 статті 214 КПК України досудове розслідування починається з моменту внесення відомостей про злочин до Єдиного реєстру досудових розслідувань, а відмова слідчого або прокурора у внесенні відомостей про злочин до ЄРДР згідно статті 303 КПК України може бути оскаржена до суду.

Згідно з частини 5 статті 214КПК України до Єдиного реєстру досудових розслідувань вносяться відомості про:

1) дату надходження заяви, повідомлення про кримінальне правопорушення або виявлення з іншого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення;

2) прізвище, ім`я, по батькові (найменування) потерпілого або заявника;

3) інше джерело, з якого виявлені обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення;

4) короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела;

5) попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;

6) прізвище, ім`я, по батькові та посада службової особи, яка внесла відомості до реєстру, а також слідчого, прокурора, який вніс відомості до реєстру та/або розпочав досудове розслідування;

7) інші обставини, передбачені положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань.

У Єдиному реєстрі досудових розслідувань автоматично фіксується дата внесення інформації та присвоюється номер кримінального провадження.

Згідно розділу II п.2.1 Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, затвердженого наказом Генерального прокурора України № 69 від 17.08.2012 року, облік кримінальних правопорушень за заявами, повідомленнями, які надійшли прокурору або органу досудового розслідування, або виявленими з інших джерел обставинами, що свідчать про вчинення кримінального правопорушення, здійснюється за дорученням керівника прокуратури або органу досудового розслідування шляхом внесення до Реєстру відомостей, визначених ч.5 ст. 214 КПК України.

Під час розгляду скарги встановлено, що відомості про скоєння кримінального правопорушення за заявою АТ «Укртелеком» внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань не були, витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань заявнику не надано.

Подана АТ «Укртелеком» заява про вчинення кримінального правопорушення містить виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.

Слідчий суддя, не вдаючись в оцінку доказів та з`ясування фактичних обставин справи, на даній стадії перевіряє, чи дійсно в повідомленні є ті чи інші об`єктивні дані, що свідчать про ознаки того чи іншого злочину, та враховує, що до компетенції слідчого не належить здійснення оцінки обґрунтованості заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, а законом передбачено лише обов`язок уповноважених органів здійснити фіксацію наданих особою відомостей про кримінальне правопорушення, які вона надає усвідомлено для реалізації відповідними органами завдань кримінального провадження, та вважає, що є підстави вважати таке повідомлення саме повідомленням про злочин і таке повідомлення повинне бути внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

На підставі наведеного, слідчий суддя приходить до переконання, що заява АТ «Укртелеком», яка надійшла до Березівського РВП ГУНП В Одеській області (ЖЄО № 7255 від 28.11.2024 року), повинна розглядатись в порядку кримінального процесуального законодавства як повідомлення про кримінальне правопорушення, а відтак, об`єктивний аналіз викладеного свідчить про те, що не було законних підстав не внести невідкладно, але не пізніше 24 годин після повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Відповідно до частини 2 статті 307 КПК України ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про: 1) скасування рішення слідчого чи прокурора; 2) зобов`язання припинити дію; 3) зобов`язання вчинити певну дію; 4) відмову у задоволенні скарги.

Оскільки уповноваженою службовою особою Березівського РВП ГУНП В Одеській області не прийнято рішення, передбаченого статтею 214 КПК України, впродовж 24 годин, то відповідно до статей 303, 307 КПК України, слід зобов`язати уповноважених осіб Березівського РВП ГУНП в Одеській області внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування за повідомленням АТ «Укртелеком».

Таким чином, враховуючи вищевикладене, слідчий суддя дійшов висновку, що скарга підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 2, 214, 303, 304, 306, 318-380 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

скаргу Акціонерного товариства «Укртелеком» щодо не внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань задовольнити.

Зобов`язати уповноваженуособу Березівськоговідділу поліціїГУНП вОдеській областіневідкладно,але непізніше 24(двадцятичотирьох)годин післяотримання органомдосудового розслідуваннякопії ухвалислідчого судді,внести відомостіпро вчиненекримінальне правопорушеннядо Єдиногореєстру досудовихрозслідувань зазаявою Акціонерноготовариства «Укртелеком» за матеріалами, що зазначені в ЖЄО № 7255 від 28.11.2024 року, розпочати досудове розслідування та надати представнику Акціонерного товариства «Укртелеком» копію витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Ухвала остаточна, оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.

Слідчий суддя Рябчун А. В.

СудБерезівський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення07.01.2025
Оприлюднено09.01.2025
Номер документу124267434
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань

Судовий реєстр по справі —494/2405/24

Ухвала від 07.01.2025

Кримінальне

Березівський районний суд Одеської області

Рябчун А. В.

Ухвала від 31.12.2024

Кримінальне

Березівський районний суд Одеської області

Рябчун А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні