ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,
тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
08 січня 2025 рокуСправа № 912/13/25
Суддя Господарського суду Кіровоградської області Коваленко Н.М.,
розглянувши матеріали позовної заяви №135 від 27.12.2024 Підприємства "Кооперативний ринок" Кіровоградської обласної спілки споживчих товариств (далі - Підприємство "Коопринок" Облспоживспілки), код ЄДР 01563099, вул. Велика Перспективна, 53, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006
до відповідача: гр. ОСОБА_1 (далі - гр. ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1
про стягнення 18 181,82 грн,
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява №135 від 27.12.2024 Підприємства "Коопринок" Облспоживспілки до гр. ОСОБА_1 з вимогами:
1. Стягнути з ОСОБА_1 (поштовий індекс - АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код - НОМЕР_2 ) заборгованість у сумі 18 181 (вісімнадцять тисяч сто вісімдесят одна) гривня 82 копійки на користь Позивача - Підприємства "Кооперативний ринок" Кіровоградської облспоживспілки (поштовий індекс - 25006, м. Кропивницький, вулиця Велика Перспективна, буд. 53, код ЄДРПОУ 01563099).
2. Судові витрати стягнути з Відповідача.
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.
Розглянувши вказану позовну заяву, господарський суд дійшов висновку, що вона підлягає залишенню без руху з таких підстав.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта (для фізичних осіб - громадян України), якщо такі відомості відомі позивачу, вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців), відомі номери засобів зв`язку та адресу електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Позивач у позові щодо відповідача зазначив: "Наявність електронного кабінету невідома", не дивлячись на те, що вищевказаною нормою ГПК України безальтернативно вказано: позовна заява повинна містити відомості про наявність або відсутність електронного кабінету сторін та інших учасників справи. Тобто, формулювання "невідомо" нормами ГПК України не передбачено.
Крім того, позивач вказує своє найменування - Підприємство "Кооперативний ринок" Кіровоградської обласної спілки споживчих товариств, проте відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань найменуванням юридичної особи з кодом 01563099 є: Підприємство "Кооперативний ринок" Кіровоградської обласної спілки споживчих товариств (облспоживспілки).
Також, відповідно до відповіді №1014955 від 07.01.2025 з Єдиного державного демографічного реєстру останнє відоме місце реєстрації гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є: АДРЕСА_3 .
Отже, позивачем неправильно зазначено місце проживання відповідача на першій сторінці позову, чим порушено приписи п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України.
Відповідно до п. 8 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити, зокрема, перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви.
Разом з тим, позивачем вказано додатки:
1. платіжні інструкції про сплату судового збору на 2 арк. (для суду);
2. копія Витягу з Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (для суду);
3. копія Статуту Підприємства "Кооперативний ринок" Кіровоградської облспоживспілки (для суду);
4. копія Витягу з реєстру платників ПДВ від 16.01.2020р. (для суду);
5. копія договору оренди торгівельного місця № К345,24 від 01.01.2024р.;
6. розрахунок інфляційних збитків, 3% річних;
7. копія претензії по договору № К345,24 від 01.01.2024р. з доказами направлення Відповідачу;
9. копія позовної заяви з додатками для Відповідача.
Проте, до позовної заяви крім вказаних документів, додано копії паспорта гр. ОСОБА_2 , свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця та свідоцтва платника єдиного податку ОСОБА_1 , які не вказані у переліку документів та інших доказів, що додаються до заяви.
При цьому, відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються.
Як вказує позивач, ціна позову становить 18 181,82 грн, проте відповідно до розрахунку заборгованості сума боргу становить 17 116,00 грн, сума інфляційних витрат становить 709,80 грн, 3% річних в сумі 256,74 грн, що загалом становить 18 081,82 грн, що не відповідає ціні позову, зазначеній позивачем.
Враховуючи викладене, є необхідним уточнення ціни позову позивачем.
Крім того, позивачем невірно вказано ідентифікаційний номер відповідача у прохальній частині позовної заяви.
Частиною ч. 2 ст. 164 ГПК України передбачено, що позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Водночас, згідно з вимогами ст. 91 ГПК України, письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Учасники справи мають право подавати письмові докази в електронних копіях, посвідчених електронним цифровим підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до закону. Електронна копія письмового доказу не вважається електронним доказом. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який заходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Проте, копії документів, доданих до позовної заяви не засвідчені належним чином, оскільки відсутній такий обов`язковий реквізит, як дата засвідчення копій.
Відповідно, подані документи не можуть бути прийняті судом як такі, що відповідають оригіналу.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують направлення іншим учасникам справи копій позовної заяви і доданих до неї документів з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.
Позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копію та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу. (ч. 1 ст. 172 ГПК України)
Пунктом 17 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою №270 від 05.03.2009 Кабінету Міністрів України, передбачено, що внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю можуть прийматися для пересилання з описом вкладення та/або з післяплатою, згідно з тарифами оператора поштового зв`язку. Послуга опису вкладення до поштового відправлення полягає в підтвердженні у визначеному оператором поштового зв`язку порядку відповідно до технологічного процесу здійснення такої операції вмісту вкладення до поштового відправлення із зазначенням індивідуальних ознак відповідного вкладення (конкретний вид, кількість тощо), що відрізняє його від інших речей.
Внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю з описом вкладення подаються для пересилання відправником відкритими для перевірки їх вкладення (п. 47 вказаних Правил).
Таким чином, належним доказом відправлення учасникам справи копії позовної заяви та доданих до неї документів засобами поштового зв`язку при зверненні до господарського суду, є оригінал опису вкладення в поштовий конверт, в якому зазначений поіменний перелік документів, що надсилається адресату.
Правильне заповнення опису вкладення надає можливість суду встановити які саме документи направлено іншому учаснику справи та їх відповідність документам, які додано до позову, що надійшов до суду.
При цьому, господарський суд звертає увагу позивача, що нормами ГПК України не передбачено можливості направлення іншим учасникам справи вибіркового переліку документів, доданих до позовної заяви.
Відповідно до ч. 7 ст. 42 ГПК України якщо цим Кодексом передбачено обов`язок учасника справи щодо надсилання копій документів іншим учасникам справи, такі документи в електронній формі можуть направлятися з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а в разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення. Якщо інший учасник справи відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язаний зареєструвати електронний кабінет, але не зареєстрував його, учасник справи, який подає документи до суду в електронній формі з використанням електронного кабінету, звільняється від обов`язку надсилання копій документів такому учаснику справи. Суд, направляючи такому учаснику справи судові виклики і повідомлення, ухвали у випадках, передбачених цим Кодексом, зазначає у цих документах про обов`язок такої особи зареєструвати свій електронний кабінет та про можливість ознайомлення з матеріалами справи через Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему або її окрему підсистему (модуль), що забезпечує обмін документами.
У разі подання позовної заяви через "Електронний Суд" належним доказом відправлення учасникам справи копії заяви та доданих до неї документів є квитанція про доставку документів до зареєстрованого електронного кабінету користувача у підсистемі "Електронний Суд".
Проте, до позовної заяви не додано доказів її направлення відповідачу, з урахуванням положень ст. 42 ГПК України.
Крім того, господарський суд вважає за необхідне зазначити, що державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної-особи підприємця за її рішенням здійснена 29.02.2024, а заборгованість за договором №К747,24 від 01.01.2024 оренди торговельного місця нарахована за період з 01.03.2024 по 01.01.2025.
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 174 ГПК України - суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 174 ГПК України - в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
За ч. 3-4 ст. 174 ГПК України - якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Керуючись ст. 162, 164, 172, 174, 234-235 Господарського процесуального кодексу України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву №135 від 27.12.2024 Підприємства "Коопринок" Облспоживспілки до гр. ОСОБА_1 про стягнення 18 181,82 грн залишити без руху.
У строк, який не перевищує десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, позивачу усунути недоліки позовної заяви, а саме подати:
- уточнену позовну заяву із зазначенням повного найменування позивача, правильного місця проживання відповідача, уточнення ціни позову, правильного ідентифікаційного номеру у прохальній частині позовної заяви та повного переліку документів, що додані до позовної заяви №135 від 27.12.2024;
- інформацію щодо наявності або відсутності у відповідача електронного кабінету;
- належним чином засвідчені копії додатків до позовної заяви;
- обґрунтування правових підстав звернення саме до господарського суду з вимогою щодо стягнення заборгованості за період з 01.03.2024 по 01.01.2025 з урахуванням обставини припинення підприємницької діяльності фізичної-особи підприємця за її рішенням 29.02.2024;
- докази направлення відповідачу копії позовної заяви та заяви на усунення недоліків і доданих до них документів (за належною адресою), з урахуванням положень ст. 42 ГПК України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Копію ухвали направити позивачу.
Суддя Н.М. Коваленко
Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості надавати інформацію про вебадресу судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень, одночасно з врученням (надсиланням/видачі) копії повного або скороченого такого рішення до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/sud5013.
Повідомити учасників справи про можливість ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за його вебадресою: http://reyestr.court.gov.ua.
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 08.01.2025 |
Оприлюднено | 09.01.2025 |
Номер документу | 124273307 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі оренди |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Коваленко Н.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні