ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про відкриття провадження у справі
"07" січня 2025 р.м. Одеса Справа № 916/13/25
Господарський суд Одеської області у складі судді Шаратова Ю.А., розглянувши матеріали позовної заяви від 31.12.2024 № 650/12/24 (вх. № 13/25 від 02.01.2025) Приватного акціонерного товариства «Експортно-кредитне агентство» (01103, м. Київ, вул. Миколи Міхновського, буд. 28, код ЄДРПОУ 42644659) до MATIKBA DUDU DEVELOPMENTS (МАТІКБА ДУДУ ДЕВЕЛОПМЕНТС) (5, Adehola street, Ketu, Lagos, Nigeria (Нігерія, штат Лагос, м. Кету, вул. Адегола, 5, ідентифікаційний код: BN 2343074)
про стягнення заборгованості в порядку суброгації за Контрактом від 06.12.2022 № 981222 в розмірі 481 595,46 грн.
в с т а н о в и в:
Приватне акціонерне товариство «Експортно-кредитне агентство» звернулось до Господарського суду Одеської області із позовом до MATIKBA DUDU DEVELOPMENTS (МАТІКБА ДУДУ ДЕВЕЛОПМЕНТС) в якому просив:
- стягнути з відповідача - MATIKBA DUDU DEVELOPMENTS (МАТІКБА ДУДУ ДЕВЕЛОПМЕНТС) на користь позивача - Приватного акціонерного товариства «Експортно-кредитне агентство», суму в розмірі 481 595,46 грн., в якості погашення заборгованості за Контрактом № 981222 від 06.12.2022 в частині оплати вартості поставленого товару за інвойсом № 59177-1 від 13.12.2022, в порядку суброгації.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на невиконання відповідачем - MATIKBA DUDU DEVELOPMENTS (МАТІКБА ДУДУ ДЕВЕЛОПМЕНТС) умов Контракту № 981222 від 06.12.2022 в частині оплати вартості поставленого товару за інвойсом № 59177-1 від 13.12.2022.
Розглянувши матеріали позовної заяви, господарський суд визнав їх достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду, відкриття провадження у справі та розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Відповідно до частин першої та другої статті 366 Господарського процесуального кодексу України, підсудність справ за участю іноземних осіб визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. У випадках, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, підсудність справ за участю іноземних осіб може бути визначено за угодою сторін.
Статтею 367 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що у разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.
Згідно із частинами першою та третьою статті 368 Господарського процесуального кодексу України зміст і форма судового доручення про надання правової допомоги повинні відповідати вимогам міжнародного договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо його не укладено - вимогам частин другої - четвертої цієї статті. Судове доручення про надання правової допомоги оформлюється українською мовою. До судового доручення додається засвідчений переклад офіційною мовою відповідної держави, якщо інше не встановлено міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Частиною 1 статті 80 Закону України Про міжнародне приватне право від 23.06.2005 № 2709-IV передбачено, що у разі якщо при розгляді справи з іноземним елементом у суду виникне необхідність у врученні документів або отриманні доказів, у проведенні окремих процесуальних дій за кордоном, суд може направити відповідне доручення компетентному органу іноземної держави в порядку, встановленому процесуальним законом України або міжнародним договором України.
З вищевказаних положень чинного законодавства вбачається, що при виникненні необхідності звернення з таким дорученням першочерговим для суду є перевірка наявності міжнародного договору або конвенції, учасницею якого (якої) є Україна та країна, куди необхідно спрямувати документи.
При цьому, з інформації щодо статусу Конвенції, яка розміщена на офіційному веб-сайті Верховної Ради України та веб-сайті Гаазької конференції з міжнародного приватного права вбачається, що Федеративна Республіка Нігерія не є учасником Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах від 15.11.1965, до якої Україна приєдналася 19.10.2000.
Вказана обставина виключає можливість застосування Конвенції про вручення судових та позасудових документів у цивільних та комерційних справах 1965 року для вирішення питання про повідомлення відповідача у даній справі.
Таким чином, з метою дотримання прав та інтересів усіх учасників судового процесу та забезпечення своєчасного повідомлення у належній формі іноземного учасника судового процесу про час і місце розгляду справи, враховуючи відсутність у відповідача адреси для листування на території України та можливості вручення (направлення) судових документів уповноваженим представникам відповідача на території України, суд вважає за необхідне направити судове доручення про надання правової допомоги та підтвердження про вручення документа до Міністерства юстиції України для направлення через дипломатичні канали, у зв`язку з відсутністю між Україною та Федеративною Республікою Нігерія міжнародного договору, на підставі якого можливо було б вручити документи особі, яка знаходиться на території цієї держави.
Зважаючи на викладене, для належного повідомлення відповідача про розгляд справи, необхідно вручати судові документи та матеріали по справі в нотаріально засвідченому перекладі на англійську мову, які повинен забезпечити позивач по справі.
Враховуючи те, що відповідно до пункту 4 частини першої статті 228 Господарського процесуального кодексу України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі звернення господарського суду із судовим дорученням про надання правової допомоги до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави, провадження у справі № 916/13/25 підлягає зупиненню.
Керуючись статтями 12, 120, 173, 176, 234, 235, 367, 368 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
2. Справу розглядати за правилами загального позовного провадження.
3. Підготовче засідання призначити на "18" серпня 2025 р. об 11:00. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Одеської області за адресою: м. Одеса, пр-т. Шевченка, 29, в залі судових засідань № 530 (5 поверх), тел. 0(482)307-986.
4. Призначити додаткову дату на випадок відкладення підготовчого засідання - "03" вересня 2025р. об 11:00. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Одеської області за адресою: м. Одеса, пр-т. Шевченка, 29, в залі судових засідань № 530 (5 поверх), тел. 0(482)307-986.
5. Призначити судове засідання для розгляду справи по суті на "17" вересня 2025р. о 10:30. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Одеської області за адресою: м. Одеса, пр-т. Шевченка, 29, в залі судових засідань № 530 (5 поверх), тел. 0(482)307-986.
6. Запропонувати Відповідачу протягом двадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі (разом з матеріалами позовної заяви) надати суду відзив на позовну заяву (з доказами надіслання (надання) іншим учасникам справи копії відзиву та доданих до нього документів).
7. Зобов`язати Приватне акціонерне товариство «Експортно-кредитне агентство» у строк до 24.01.2025 надати у двох примірниках нотаріально засвідчений переклад на англійську мову позовної заяви із доданими документами, даної ухвали суду.
8. До уваги сторін: відповідно до статті 46 Господарського процесуального кодексу України сторони користуються рівними процесуальними правами. Крім прав та обов`язків, визначених у статті 42 цього Кодексу: 1) позивач вправі відмовитися від позову (всіх або частини позовних вимог), відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) - на будь-якій стадії судового процесу; 2) позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог - до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження; 3) відповідач має право подати зустрічний позов у строки, встановлені цим Кодексом. До закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви. У справі, що розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, зміна предмета або підстав позову допускається не пізніше ніж за п`ять днів до початку першого судового засідання у справі. У разі направлення справи на новий розгляд до суду першої інстанції зміна предмета, підстав позову не допускаються, крім випадків, визначених цією статтею. Зміна предмета або підстав позову при новому розгляді справи допускається в строки, встановлені частиною третьою цієї статті, лише у випадку, якщо це необхідно для захисту прав позивача у зв`язку із зміною фактичних обставин справи, що сталася після закінчення підготовчого засідання, або якщо справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження - після початку першого судового засідання при первісному розгляді справи. У разі подання будь-якої заяви, передбаченої пунктом 2 частини другої, частиною третьою або четвертою цієї статті, до суду подаються докази направлення копій такої заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу. У разі неподання таких доказів суд не приймає до розгляду та повертає заявнику відповідну заяву, про що зазначає в ухвалі. Суд не приймає відмови від позову, зменшення розміру позовних вимог, визнання позову відповідачем у справі, в якій особу представляє її законний представник, якщо його дії суперечать інтересам особи, яку він представляє. Сторони можуть примиритися, у тому числі шляхом медіації, на будь-якій стадії судового процесу. Результат домовленості сторін може бути оформлений мировою угодою. У разі якщо стороною в судовому процесі є адміністратор за випуском облігацій, здійснення ним відмови від позову, визнання позову на будь-якій стадії судового процесу, подання зустрічного позову, зменшення розміру позовних вимог, зміни предмета позову, укладення мирової угоди, відмови від апеляційної або касаційної скарги можливе виключно за наявності згоди зборів власників облігацій, отриманої адміністратором за випуском облігацій, відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки".
9. Надіслати судове доручення до Міністерства юстиції України для направлення копії нотаріально посвідченого перекладу позовної заяви з додатками та ухвали Господарського суду Одеської області про відкриття провадження у справі № 916/13/25 від 07.01.2025 з судовим дорученням на англійській мові для вручення через дипломатичні канали MATIKBA DUDU DEVELOPMENTS (МАТІКБА ДУДУ ДЕВЕЛОПМЕНТС) (5, Adehola street, Ketu, Lagos, Nigeria (Нігерія, штат Лагос, м. Кету, вул. Адегола, 5, ідентифікаційний код: BN 2343074).
10. Зупинити провадження у справі до 18.08.2025.
Ухвала набрала законної сили 07.01.2025 та не підлягає оскарженню.
Суддя Ю.А. Шаратов
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 07.01.2025 |
Оприлюднено | 09.01.2025 |
Номер документу | 124273457 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Шаратов Ю.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні