Рішення
від 24.10.2024 по справі 361/10781/23
БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 361/10781/23

провадження № 2/361/2042/24

24.10.2024

РІШЕННЯ

Іменем України

24 жовтня 2024 року м. Бровари

Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого-судді Дутчака І.М.,за участю секретаря Лебідя В.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: Орган опіки та піклування в особі виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області, ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,

в с т а н о в и в :

У листопаді 2023 року неповнолітня ОСОБА_1 через свого представника адвоката Шевченко К.М. звернулася до суду з позовом, у якому, враховуючи уточнення позовних вимог, просила позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно неї, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис про народження № 857, складений 18 серпня 2009 року Відділом реєстрації актів цивільного стану Броварського міськрайонного управління юстиції Київської області, та стягувати із відповідача на її користь на особистий рахунок аліменти на неї в розмірі частки з усіх видів його заробітку (доходу), але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, від дня пред`явлення позову і до досягнення нею повноліття.

В обґрунтування позову зазначала, що вона народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , її батьком є відповідач ОСОБА_2 , матір`ю - ОСОБА_4 , які перебували у шлюбі з 22 листопада 2008 року. Їхня сім`я проживала разом із її бабусею ОСОБА_3 , третьою особою у цій справі. ІНФОРМАЦІЯ_3 її матір ОСОБА_4 померла. Після смерті матері, батько залишив свою дочку, почав проживати за іншою адресою за місцем своєї реєстрації та зловживати алкогольними напоями. До дня звернення до суду з цим позовом відповідач до неї, своєї дочки, так і не повернувся, участі в її вихованні та утриманні він не приймає, продовжує зловживати алкогольними напоями, ніде не працює. Фактично її утриманням займається бабуся ОСОБА_3 зі своєї заробітної плати. Пенсія по втраті годувальника, яка повинна витрачатися на неї, оформлена на батька ОСОБА_2 та використовується ним на погашення його боргів, оскільки останній є боржником за трьома виконавчими провадженнями. На банківську картку постійно накладаються арешти, що унеможливлює використання пенсії по втраті годувальника за призначенням. Вона (позивач) досягла 14 років, їй необхідно оформити паспорт громадянина України, проте вона не має можливості це зробити без паспорта батька ОСОБА_2 , який відсутній у нього, поновлювати його він не збирається. Це унеможливлює, зокрема, подальше подання документів до вищих навчальних закладів, оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Із 2019 року відповідач ОСОБА_2 не приймає участі у вихованні та утриманні своєї дочки, її життям, здоров`ям і навчанням не цікавиться, не піклується про фізичний та духовний розвиток дитини, покладених на нього законом батьківських обов`язків не виконує. Усі питання щодо її виховання вирішуються бабусею ОСОБА_3 , тому наявні усі підстави для позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав відносно його неповнолітньої дочки ОСОБА_1 .

Позбавлення відповідача ОСОБА_2 батьківських прав відносно його неповнолітньої дочки ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 166 СК України не звільняє його від обов`язку щодо утримання дитини до досягнення дочкою повноліття.

Представник позивача неповнолітньої ОСОБА_1 адвокат Шевченко К.М. у суді позов підтримала, просила суд задовольнити позовні вимоги повністю.

Відповідач ОСОБА_2 у судовому засіданні позов визнав повністю, не заперечував проти позбавлення його батьківських прав відносно неповнолітньої дочки ОСОБА_1 та стягнення з нього на користь дочки на особистий рахунок дитини аліментів у розмірі частки його заробітку (доходу), оскільки уже тривалий час вихованням і утриманням дочки займається бабуся дочки по материнській лінії ОСОБА_3 , третя особа у справі.

Представник третьої особи Органу опіки та піклування в особі виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської (далі - Орган опіки та піклування) Кнуренко Я.В. у суді позов та висновок про доцільність позбавлення відповідача батьківських прав відносно його неповнолітньої дочки ОСОБА_1 підтримала, просила суд позов задовольнити.

Третя особа ОСОБА_3 у суді позов підтримала, просила суд його задовольнити.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 49 ЦПК України відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) на будь-якій стадії судового процесу.

Згідно із ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

З`ясувавши позицію учасників справи, дослідивши матеріали справи, враховуючи, що визнання відповідачем позову закону не суперечить, прав, свобод чи інтересів інших осіб не порушує, суд вважає можливим ухвалити рішення про задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що 22 листопада 2008 року відповідач ОСОБА_2 та ОСОБА_5 уклали шлюб. Від шлюбу ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Бровари Київської області у них народилася дочка ОСОБА_1 , про що 18 серпня 2009 року Відділом реєстрації актів цивільного стану Броварського міськрайонного управління юстиції Київської області був складений відповідний актовий запис № 857, що підтверджується копіями свідоцтв про шлюб серії НОМЕР_1 від 22 листопада 2008 року, про народження позивача серії НОМЕР_2 від 18 серпня 2009 року.

Із копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 30 березня 2019 року вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла матір позивача ОСОБА_4 у віці 33 років.

Неповнолітня дитина ОСОБА_1 , дочка відповідача, зареєстрована та постійно проживає разом зі своєю бабою ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується витягами з реєстру територіальної громади № 2023/008644719 та № 2023/008645025 від 24 жовтня 2023 року, актами обстеження житлово-побутових умов.

Відповідно до акта № 127 обстеження умов проживання від 06 березня 2023 року, складеного в. о. начальника, головним спеціалістом відділу профілактики та захисту прав дитини Служби у справах дітей Броварської міської ради Баварського району Київської області Борисевич С.В., ОСОБА_6 , проведеного за вказаною вище адресою, помешкання складається з двох кімнат, умови проживання задовільні. Для виховання та розвитку дитини наявна окрема кімната, одягом, взуттям по сезону, шкільним приладдям, засобами гігієни дитина забезпечена. За цією адресою проживають ОСОБА_3 - баба, ОСОБА_1 - онука. Матір дитини ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 . Батько дитини ОСОБА_2 проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 . Після смерті матері дитини, ОСОБА_2 як батько свою дочку ОСОБА_7 не утримує, зловживає алкоголем. Для дитини бабою ОСОБА_3 створені належні умови проживання, остання бажає оформити опіку над своєю неповнолітньою онукою ОСОБА_7 .

Згідно із актом обстеження житлово-побутових умов, складеним 25 жовтня 2023 року депутатом Броварської міської ради Броварського району Київської області Коваленко В.М., підписаним сусідами, проведеним на підставі звернення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , зі слів дитини встановлено, що за цією адресою вона проживає разом зі своєю бабою ОСОБА_3 , матір дитини померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , батько дитини ОСОБА_2 із травня 2019 року разом із ними не проживає. Умови проживання дитини задовільні.

У характеристиці учениці 7-В класу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виданій 13 квітня 2023 року Броварським ліцеєм № 10 Броварської міської ради Броварського району Київської області № 01-05/174, серед іншого зазначено, що ОСОБА_1 навчається у школі з першого класу. Дитина виховується в сім`ї без матері, не вистачає батьківського піклування. Учениця під постійним контролем бабусі, яка цікавиться навчанням онуки, відповідально ставиться до виховання онуки, відвідує батьківські збори.

У ч. 1 ст. 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно із ст. 46 ЦПК України здатність мати цивільні процесуальні права та обов`язки сторони, третьої особи, заявника, заінтересованої особи (цивільна процесуальна правоздатність) мають усі фізичні і юридичні особи.

Відповідно до ч. 2 ст. 47 ЦПК України неповнолітні особи віком від чотирнадцяти до вісімнадцяти років, а також особи, цивільна дієздатність яких обмежена, можуть особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді у справах, що виникають з відносин, у яких вони особисто беруть участь, якщо інше не встановлено законом. Суд може залучити до участі в таких справах законного представника неповнолітньої особи або особи, цивільна дієздатність якої обмежена.

За змістом ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, орган опіки та піклування, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 27 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, прийнятої Генеральною Асамблеєю ООН, ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-ХІІ, яка набула чинності для України 27 вересня 1991 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки чи інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

У ч. 1 ст. 12 Закону України "Про охорону дитинства" від 26 квітня 2001 року № 2402-III встановлено, що на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

За змістом ч. ч. 2, 3 ст. 150, ч. ч. 1, 2 ст. 155 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.

Відповідно до ч. 4 ст. 155 СК України ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Пленум Верховного Суду України в абз. 2 п. 16 постанови № 3 від 30 березня 2007 року "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" роз`яснив, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

13 лютого 2024 року виконавчим комітетом Броварської міської ради Броварського району Київської області прийнято рішенням за № 180 про надання до суду висновку про доцільність позбавлення відповідача ОСОБА_2 батьківських прав відносно неповнолітньої дочки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Із цього висновку Органу опіки та піклування видно, що на засіданні комісії з прав дитини були присутніми неповнолітня ОСОБА_1 та її баба ОСОБА_3 , батько дитини ОСОБА_2 не з`явився, проте надав свою письмову згоду на позбавлення його батьківських прав відносно дочки ОСОБА_7 . Баба дитини ОСОБА_3 зазначила, що буде звертатися до органу опіки та піклування про призначення її піклувальником над онукою.

Враховуючи викладене, беручи до уваги той факт, що батько дитини ОСОБА_2 про фізичний і духовний розвиток своєї неповнолітньої дочки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не піклується, не цікавиться життям дитини, не забезпечує медичного догляду, лікування дочки, не надає їй доступу до культурних та інших духовних цінностей, інтересу до внутрішнього світу дитини не виявляє, матеріально свою неповнолітню дитину він не утримує, Орган опіки та піклування вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_2 відносно дочки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно із ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази в їх сукупності, враховуючи, що відповідач ОСОБА_2 від виконання своїх батьківських обов`язків відносно неповнолітньої дочки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ухиляється, позов він визнав, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 у частині позбавлення відповідача батьківських прав відносно неї ґрунтується на вимогах закону та підлягає задоволенню.

За змістом ч. 4 ст. 12 Закону України "Про охорону дитинства", ч. 2 ст. 166 СК України позбавлення батьківських прав або відібрання дитини у батьків без позбавлення їх цих прав не звільняє батьків від обов`язку утримувати дітей.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 166 СК України при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.

Позивач ОСОБА_1 також заявила вимогу про стягнення на її користь на особистий рахунок із батька ОСОБА_2 аліментів на неї в розмірі частки з усіх видів його заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи від дня пред`явлення позову і до досягнення нею повноліття.

У ч. 2 ст. 51 Конституції України, ч. 1 ст. 180 СК України закріплено, що батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Згідно із ч. 3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Відповідно до ч. 2 ст. 182 СК України розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

За змістом ч. 3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі

Згідно із ч. ч. 1, 5 ст. 183 СК України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом. Той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину - однієї чверті заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.

У ч. 1 ст. 191 СК України визначено, що аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.

Враховуючи наведене, вимоги ч. ч. 2, 3 ст. 166 СК України, визнання позову відповідачем ОСОБА_2 , суд вважає, що позов ОСОБА_1 у частині стягнення з ОСОБА_2 аліментів на неповнолітню дочку в розмірі частки його заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи від дня пред`явлення позову і до досягнення нею повноліття підлягає задоволенню.

За змістом п. 1 ч. 1 ст. 430 ЦПК України у справах про стягнення аліментів суд допускає негайне виконання рішень у межах суми платежу за один місяць.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" у справах про стягнення аліментів позивачі від сплати судового збору звільняються.

Виходячи з наведеного, з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір за дві позовні вимоги немайнового характеру в загальному розмірі 2147 грн. 20 коп.

На підставі викладеного вище, керуючись ст. ст. 4, 5, 13, 49, 56, 76, 81, 89, 141, 206, 259, 263 - 265, 430 ЦПК України, суд

у х в а л и в :

Позов задовольнити.

Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьківських прав відносно дочки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис про народження № 857, складений 18 серпня 2009 року Відділом реєстрації актів цивільного стану Броварського міськрайонного управління юстиції Київської області.

Стягувати з ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , на особистий рахунок дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , аліменти в розмірі частки його заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 30 листопада 2023 року і до досягнення дитиною повноліття.

Стягнути з ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , на користь держави судовий збір у розмірі 2147 (дві тисячі сто сорок сім) грн. 20 коп.

Рішення суду в частині стягнення аліментів за один місяць підлягає негайному виконанню.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасники справи, які не були присутні у судовому засіданні під час ухвалення судового рішення, мають право подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Дутчак І. М.

СудБроварський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення24.10.2024
Оприлюднено10.01.2025
Номер документу124278812
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —361/10781/23

Рішення від 24.10.2024

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Дутчак І. М.

Рішення від 24.10.2024

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Дутчак І. М.

Ухвала від 17.09.2024

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Дутчак І. М.

Ухвала від 10.01.2024

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Дутчак І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні