Справа № 308/10553/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
06 січня 2025 року місто Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області у складі:
головуючої судді - Зарева Н.І., за участю:
секретаря судового засідання - Віраг Е.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судових засідань Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою:
Чопська міськарада Закарпатськоїобласті, код ЄДРПОУ 04053737, адреса: вул. Берег, 2, м. Чоп, до
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ,
про стягнення заборгованості за договором оренди земельної ділянки, розірвання договору оренди, повернення земельної ділянки,
ВСТАНОВИВ:
Чопська міська рада Закарпатської області звернулася в суд з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором оренди земельної ділянки, розірвання договору оренди, повернення земельної ділянки.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідачка, як орендар земельної ділянки за кадастровим 2124888000:11:021:0053, загальною площею 1,8500 га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за адресою: Закарпатська область, Ужгородський район, с. Есень, урочище «Ток», контур № 301, взяті на себе зобов`язання, згідно з договором оренди земельної ділянки від 17 лютого 2017 року, щодо сплати орендної плати не виконала, не здійснила жодного платежу за володіння та користування орендованим майном, допустила виникнення заборгованості в розмірі 17231,92 гривень. Таким чином, орендар допустив систематичну несплату орендної плати, що є підставою для розірвання вказаного договору.
На підставі вищенаведеного, позивач просить суд стягнути з відповідачки вищевказану заборгованість, розірвати договір оренди від 17.02.2017, повернути позивачу земельну ділянку, яка є предметом договору оренди.
У судове засідання представник позивача не з`явилася, однак подала клопотання, в якому просить провести розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити. Щодо ухвалення заочного рішення не заперечує.
Відповідач у судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомленим про час та місце слухання справи. Відзив у визначений судом строк не подав.
Дослідивши зібрані у справі докази, суд встановив таке.
17 лютого 2017 року між Есенською сільською радою та відповідачкою був укладений договір оренди земельної ділянки, згідно з умовами якого, сільська рада надала, а орендар набув права оренд, терміном на 49 років, земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: урочище «Ток», контур № 301, площею 1,8500 га для ведення особистого селянського господарства, за кадастровим 2124888000:11:021:0053. Цього ж дня ОСОБА_1 прийняла земельну ділянку, що підтверджується відповідним актом прийому та передачі земельної ділянки.
Згідно з пунктом 10 даного договору, орендна плата вноситься орендарем у вигляді та у розмірах 5744,00 грн грошової оплати у гривнях на рік. Періодичність внесення орендної плати до 15 числа щомісяця або в одну суму за рік до 25 січня щорічно.
У даному пункті також визначено порядок розрахунку плати за оренду землі.
Згідно з розрахунком позивача, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки 1,8500 га становить 114885,00 гривень. Відсоткова ставка 5 %. Розмір орендної плати на рук складає 5744,00 гривень. Розмір орендної плати за один місяць складає 478,70 гривень.
Нормативна оцінка земельної ділянки підтверджується витягом з технічної документації, долученим позивачем до справи.
Окрім цього, позивач долучив до позовної заяви витяг з Державного земельного кадастру про вищевказану земельну ділянку, її кадастровий план, відомості про реєстрацію договору оренди в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, згідно з довідкою 81127628 від 23.02.2017, Інформацію з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку.
Витягом з рішення першої сесії восьмого скликання другого засідання Чопської міської ради Ужгородського району Закарпатської області підтверджено початок реорганізації Есенської сільської ради, шляхом приєднання до Чопської міської ради.
Листом № 138/07-18 від 03.06.2024 Фінансового управління Чопської міської ради Ужгородського району Закарпатської області, та додатком до нього звітом про надходження коштів підтверджено, що за період з 01.01.2021 по 31.12.2023 від ОСОБА_1 коштів за орендну земельної ділянки не надходило.
Оцінивши належним чином докази, зібрані та досліджені у ході судового розгляду справи у їх сукупності, суд дійшов таких висновків.
За змістом ст. 792 ЦК України, майнові відносини, що виникають з договору найму (оренди) земельної ділянки, є цивільно-правовими, ґрунтуються на засадах рівності, вільного волевиявлення, майнової самостійності сторін договору та, крім загальних норм цивільного законодавства, щодо договору, договору найму, регулюються актами земельного законодавства -Земельного кодексу України(даліЗК України),Законом України «Про оренду землі».
Відповідно до вимог статті 124 ЗК України, передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.
Згідно з статтею 1Закону України«Про орендуземлі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про оренду землі»орендарі набувають право оренди земельної ділянки на підставах і в поряду, передбаченихЗК України, цим та іншимизаконами Україниі договором оренди землі.
За змістом статтей 13, 15 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Договір оренди землі укладається в письмовій формі. Змістом цього договору є права та обов`язки сторін договору, щодо використання земельної ділянки, визначення розміру орендної плати, порядок і умови її сплати, припинення договору та відшкодування збитків.
У статті 21 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі та не можуть суперечити чинному на час укладення договору оренди законодавству. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
Відповідно до статті 22 Закону України «Про оренду землі», орендна плата справляється у грошовій формі. За згодою сторін розрахунки щодо орендної плати за землю можуть здійснюватись у натуральній формі. Розрахунок у натуральній формі має відповідати грошовому еквіваленту вартості товарів за ринковими цінами на дату внесення орендної плати.
Згідно з ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Нормами ст.610ЦК України визначено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.
За змістом ст. ст. 1, 13 Закону України «Про оренду землі», основною метою договору оренди земельної ділянки та одним із визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати в установленому розмірі. Разом з тим доводи про наявність заборгованості з орендної плати мають підтверджуватись належними доказами.
Статтею 96ЗК України встановлено обов`язок землекористувачів своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату (п п. «в» частина 1).
Положеннями ст. ст. 24 і 25Закону України«Про орендуземлі» передбачені права та обов`язки орендодавця та орендаря, зокрема, орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати, а орендар зобов`язаний своєчасно вносити орендну плату в розмірі та строки обумовлені договором.
Пунктом 1 частини першої статті 611ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором абозаконом, або розірвання договору.
Відповідно до частин першої, другоїстатті 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
У пункті «д» частини першоїстатті 141 ЗК Українипередбачено, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Відповідно ч. 1ст. 24 ЗУ «Про оренду землі»орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання норм і правил; дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються; своєчасного внесення орендної плати.
Виходячи з аналізу зазначених норм, основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. У разі систематичної несплати орендної плати за користування земельною ділянкою, тобто систематичне порушення договору оренди земельної ділянки може бути підставою для розірвання такого договору.
З урахуванням викладеного, а також беручи до уваги те, що судом встановлено на підставі належних та допустимих доказів, які відповідачкою не спростовані, факт того, що ОСОБА_1 допущено систематичну (два і більше випадки) несплату орендної плати, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог та розірвання договору оренди землі з поверненням її орендодавцеві.
Окрім цього, враховуючи що відповідачка допустила заборгованість зі сплати орендної плати в розмірі 17231,92 грн, суд дійшов висновку про задоволення вимоги про стягнення даної суми з відповідачки.
Враховуючи висновок суду про задоволення позовних вимог, відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача належить стягнути на користь позивача 6056,00 грн на відшкодування витрат по сплаті судового збору.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 316, 317, 319, 526, 629, 651, 792 ЦК України, ст.ст. 93, 141 ЗК України, ст.ст. 1, 32 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 12, 13, 76, 80, 141, 258, 259, 263-265, 268, 280-282 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву задовольнити.
2. Договір оренди земельної ділянки від 17 лютого 2017 року, укладений між ОСОБА_1 та Есенською сільською радою про оренду земельної ділянки за кадастровим номером 2124888000:11:021:0053, загальною площею 1,8500 га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , - розірвати.
3. Земельну ділянку за кадастровим номером 2124888000:11:021:0053, загальною площею 1,8500 га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , - повернути Чопській міській раді Закарпатської області.
4. Стягнути з ОСОБА_1 17231,92 грн (сімнадцять тисяч двісті тридцять одну грн 92 коп.) заборгованість за договором оренди земельної ділянки від 17 лютого 2017 року, а також 6056, 00 грн (шість тисяч п`ятдесят шість грн 00 коп.) на відшкодування витрат по сплаті судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його складення безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Н.І. Зарева
Суд | Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 06.01.2025 |
Оприлюднено | 10.01.2025 |
Номер документу | 124279657 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Зарева Н. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні