Рішення
від 08.01.2025 по справі 596/1862/24
ГУСЯТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"08" січня 2025 р. Справа № 596/1862/24

Провадження № 2/596/76/2025

Гусятинський районний суд Тернопільської області

в складі:

головуючого судді Цвинтарної Т.М.

при секретарі судового засідання Рудніцькій О.П.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в селищі Гусятин цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Гримайлівської селищної ради Чортківського району Тернопільської області про визнання права на спадкове майно, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Гусятинського районного суду Тернопільської області з позовом до Гримайлівської селищної ради Чортківського району Тернопільської області та просить визнати за ним право власності на право на земельну частку (пай) розміром 3,15 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яка перебуває у колективній власності КСП «Авангард» с. Красне, Гусятинського району, Тернопільської області, в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Козина, Гусятинського району, Тернопільської області, померла його мати ОСОБА_2 . Відповідно до заповіту все своє майно вона заповіла йому. Спадщину після смерті матері він прийняв, вступивши в управління спадковим майном протягом шести місяців з дня смерті спадкодавця.

До складу спадкового майна, яке залишилося після смерті ОСОБА_2 , входить право на земельну частку (пай) розміром 3,15 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яка перебуває у колективній власності КСП «Авангард» села Красне, Гусятинського району, Тернопільської області, що належало померлій на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ТР №0224758, виданого 23 липня 1997 року, та зареєстрованого у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №249.

Проте, після його звернення до Гусятинської державної нотаріальної контори, з метою отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом на право на земельну частку (пай), державним нотаріусом йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа, який би підтверджував право власності спадкодавця на право на земельну частку (пай). Справа в тому, що сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ТР №0224758, виданий 23 липня 1997 року на ім`я ОСОБА_2 втрачений. Внаслідок цього він не можу оформити право власності на дане спадкове майно і належним чином розпоряджатися ним.

Позивач в підготовче судове засідання не з`явився, однак, подав до суду письмову заяву про розгляд справи у його відсутності, згідно якої позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.

Представник відповідача в підготовче судове засідання не з`явився, попередньо надіславши до суду заяву в якій просить розглядати справу без участі їхнього представника та згідно якої позовні вимоги визнає повністю.

Відповідно до ст. 200 ч. 4 ЦПК України при визнанні позову ухвалюється судове рішення в підготовчому судовому засіданні в порядку, встановленому ст. 206 ЦПК України, згідно якої у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Суд, дослідивши зібрані по справі докази, вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 , що стверджується копією рішення Збаразького районного суду Тернопільської області від 12 лютого 2024 року (справа №598/2482/23).

Із інформації Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 19.02.2024 року за вих. №Я-53/0-63/6-24 вбачається що, згідно записів Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються Гусятинською районною державною адміністрацією Тернопільської області по Красненській сільській раді, ОСОБА_2 , жительці с. Козина, Гусятинського району, Тернопільської області, 23.07.1997 видано сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ТР № 0224758, про що внесено запис за №249..

Вказаний сертифікат серії ТР № 0224758 втрачено.

Вищезазначене підтверджує той факт, що на ім`я ОСОБА_2 дійсно було оформлено в установленому законом порядку сертифікат на право на земельну частку (пай), оригінал якого втрачено.

21 липня 2000 року ОСОБА_2 на випадок своєї смерті зробила заповідальне розпорядження, яким заповіла все своє майно ОСОБА_1 - позивачу по справі, що стверджується копією дублікату заповіту, посвідченого секретарем виконкому Красненської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області Прок М.Д. 21 липня 2000 року та зареєстрованого в реєстрі за № 151, який на день смерті не змінений і не скасований.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , повторно виданого 21 жовтня 2021 року Збаразьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Південно - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), актовий запис № 09.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належне їй майно, в тому числі на право на земельну частку (пай), розміром 3,15 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яка перебуває у колективній власності КСП «Авангард» с. Красне, Гусятинського району, Тернопільської області.

Згідно довідки №293, виданої Гримайлівською селищною радою Чортківського району Тернопільської області (Красненський старостинський округ) 19 липня 2022 року, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , була зареєстрована і проживала до дня смерті в АДРЕСА_1 . У вказаному будинку вона була зареєстрована і проживала одна.

Відповідно до довідки №292, виданої Гримайлівською селищною радою Чортківського району Тернопільської області (Красненський старостинський округ) 19 липня 2022 року, ОСОБА_1 вступив в управління спадковим майном на протязі шести місяців з дня смерті своєї матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Козина, Гусятинського району, Тернопільської області, тобто, отримав ключі від житлового будинку, проводив поточний ремонт, користувався речами домашнього вжитку, обробляв земельну ділянку.

11 вересня 2004 року Гусятинською державною нотаріальною конторою заведено спадкову справу №118/2024 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 за заявою ОСОБА_1 про видачу свідоцтва про право па спадщину, яку зареєстровано в книзі обліку та реєстрації спадкових справ за №379. Інших заяв не надходило. Свідоцтва про право па спадщину ще не видавались.

Проте, державним нотаріусом Гусятинської державної нотаріальної контори Мороз Л.С. відмовлено йому у видачі свідоцтво про право на спадщину з тих підстав, що відсутній правовстановлюючий документ (сертифікат на право на земельну частку (пай)) на ім`я спадкодавця, що підтверджується довідкою інформаційного характеру №469/02-14 від 11 жовтня 2024 року.

Відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилася не раніше 01 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила ЦК УРСР 1963 року, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом.

Відповідно до ст. 524 ЦК УРСР 1963 року спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.

За змістом ст. 525 ЦК УРСР 1963 року часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця.

Згідно ч.1 ст. 529 ЦК УРСР 1963 року при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого.

Ст. 548 ЦК УРСР 1963 року встановлено, що для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 549 ЦК УРСР 1963 року визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Як зазначалося вище, спадщину після смерті ОСОБА_2 фактично прийняв її син ОСОБА_1 , відповідно до положень статті 549 ЦК УРСР 1963 року.

Відповідно до вимог ст.ст. 1216, 1217, 1268 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно з вимогами ст. ст. 1268, 1269, 1270 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину, або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини протягом шести місяців з часу відкриття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Отже, позивач являється єдиним спадкоємцем за заповітом майна померлої ОСОБА_2 , який у встановленому законом порядку прийняв спадщину, а тому набув права на спадкування майна покійної за заповітом.

Позивач прийняв спадщину, однак не може оформити свої спадкові права у нотаріальній конторі, оскільки відсутні правовстановлюючі документи на спірне майно.

Згідно п. 17 Перехідних положень Земельного кодексу України, сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Згідно ст. 1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», право на земельну частку (пай) мають: колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку. Право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)»основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Згідно до ст. 3 ЦК України, із змісту якої випливає неприпустимість позбавлення права власності, крім випадків, встановлених Конституцією України та іншими законами.

Відповідно до ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Захист прав на отримання земельних часток (паїв) при втраті сертифікату на земельну частку (пай), за аналогією закону здійснюється в порядку ст. 392 ЦК України, яка передбачає, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності в разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності - шляхом пред`явлення позову про визнання права на земельну частку (пай).

Пунктом 3.5 інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» встановлено, що у разі втрати, пошкодження сертифіката про право на земельну частку (пай) аналогічного порядку видачі нового сертифікату на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено.

За таких обставин, оскільки отримати дублікат виданого сертифікату в позасудовому порядку неможливо та враховуючи, що сертифікат на право на земельну частку (пай) виготовляється лише в одному примірнику, суд вважає, що є всі підстави для визнання за позивачем права на земельну частку (пай).

Враховуючи наведені вимоги закону та встановлені обставини справи, суд вважає, що за позивачем слід визнати право на земельну частку (пай), розміром 3,15 умовних кадастрових гектари без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ТР № 0224758, зареєстрованого в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по Красненській сільській раді за ОСОБА_3 за № 249 від 23 липня 1997 року, в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

На підставі наведеного, ст.ст. 398, 1223, 1268, 1269, 1270, 1273, 1274 ЦК України, ст. 525, 526, 548, 549, 553 ЦК Української РСР (1963 року) та керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 76, 80, 200, 258, 259,263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Гримайлівської селищної ради Чортківського району Тернопільської області про визнання права на спадкове майно - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай), розміром 3,15 умовних кадастрових гектари без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ТР № 0224758, зареєстрованого в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по Красненській сільській раді за ОСОБА_3 за № 249 від 23 липня 1997 року, в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду або через Гусятинський районний суд Тернопільської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , житель АДРЕСА_2 ).

Відповідач: Гримайлівська селищна рада Чортківського району Тернопільської області (місцезнаходження якої селище Гримайлів, вул. Мазепи, 8, Чортківського району, Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04396408).

Повне рішення складено 08 січня 2025 року.

Суддя Гусятинського районного суду

Тернопільської області Т.М. Цвинтарна

СудГусятинський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення08.01.2025
Оприлюднено10.01.2025
Номер документу124281506
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —596/1862/24

Рішення від 08.01.2025

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Цвинтарна Т. М.

Ухвала від 06.11.2024

Цивільне

Гусятинський районний суд Тернопільської області

Цвинтарна Т. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні