Провадження №2/748/45/25 Єдиний унікальний № 748/2297/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"09" січня 2025 р.м. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області
в складі:
головуючої судді Меженнікової С.П.,
при секретарі Орішко К.В.,
з участю відповідача ОСОБА_1 ,
розглянувши в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про зменшення розміру аліментів на утримання дитини,
УСТАНОВИВ:
20 травня 2024 року позивач ОСОБА_3 звернувся досуду зпозовом,в якомупросить зменшитирозмір аліментів,стягнутих знього заочнимрішенням Чернігівськогорайонного Чернігівськоїобласті від18.01.2024,на користь ОСОБА_1 наутримання повнолітньоїдитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,з 1/4 частини усіх видів заробітку (доходу) щомісячно до 1/8 частини усіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Свої вимоги мотивував тим, що за рішенням Чернігівського районного Чернігівської області від 18 січня 2024 року з нього утримуються аліменти на користь відповідача - ОСОБА_1 на період навчання дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,в розмірі частинивсіх видівйого заробітку(доходів)щомісячно.Також на підставі судового наказу від 19.12.2023 з позивача стягуються аліменти на утримання неповнолітньої дочки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 1/4 частини його заробітку. Вказує, що визначений рішенням суду розмір аліментів на утримання повнолітньої дитини - 1/4 частина суттєво ускладнює утримання малолітньої дитини, тому просить зменшити розмір аліментів на утримання повнолітньої дочки до 1/8 частини.
Ухвалою Чернігівського районного суду Чернігівської області від 24 травня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження і призначено підготовче засідання.
Ухвалою Чернігівського районного суду Чернігівської області від 04 жовтня 2024 року підготовче провадження у справі закрито та призначено до судового розгляду по суті.
Ухвалою Чернігівського районного суду Чернігівської області від 07 листопада 2024 року судове засідання відкладено на підставі п.2 ч.2 ст.223 ЦПК України у зв"язку з першою неявкою відповідача.
В судове засідання позивач, та його представник - адвокат Новик М.С. не з`явилися, представником позивача подано заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити.
У судовому засіданні відповідач заперечувала щодо заявлених позовних вимог, в задоволенні позову просила відмовити. Проти розгляду справи без участі її представника - адвоката Деденко О.М. не заперечувала.
Дослідивши матеріали цивільної справи, матеріали архівної справи №748/5343/23, вислухавши пояснення відповідача, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Так, судом встановлено, що відповідно до заочного рішення Чернігівського районного суду Чернігівської області від 18 січня 2024 року (справа №748/5343/23), з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 щомісяця стягуються аліменти на утримання повнолітньої дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на період її навчання, в розмірі 1/4 частини всіх видів його заробітку (доходів).
Також, на підставі судового наказу виданого 19 грудня 2023 року Чернігівським районним судом Чернігівської області (справа №748/5186/23) з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_6 стягнуто аліменти на утримання неповнолітньої дочки - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в розмірі 1/4 частини заробітку (доходу) платника аліментів, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку але не більше десяти прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку, починаючи з 06 грудня 2023 року і до досягнення дитиною повноліття .
Позивачем заявлені вимоги про зменшення розміру аліментів, які стягуються на підставі заочного рішення суду від 18.01.2024 на утримання повнолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно ст.141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.
Відповідно до ст.ст.150, 180 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, матеріально утримувати дитину до повноліття.
Згідно ст.181 СК України способи виконання батьками обов`язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними. За домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Частина 3 статті 181 СК України визначає, що за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.
Частиною 1 статті 192 СК України встановлено, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або за домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Враховуючи зміст ст.ст.181, 192 СК України, розмір аліментів, визначений рішенням суду, не вважається незмінним. Отже, у зв`язку із значним покращенням матеріального становища платника аліментів один із батьків дитини може подати до суду заяву про збільшення розміру аліментів. Значне погіршення матеріального становища платника аліментів може бути підставою для його вимоги про зменшення розміру аліментів.
Подібні висновки викладено у постанові Верховного Суду від 14 грудня 2022 року у справі № 727/1599/22.
Статтею 192 СК України передбачено можливість зміни раніше встановленого розміру аліментів за наявності доведених у судовому порядку підстав, а саме: зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Аналіз цієї норми права дозволяє дійти висновку, що підставами зміни розміру аліментів є як зміна матеріального, так і зміна сімейного стану. При цьому такі положення закону не виключають одночасне настання обох підстав для зміни розміру аліментів: і зміни сімейного і зміни матеріального стану.
Зазначені висновки викладено у постанові Верховного Суду від 21 липня 2021 року у справі № 691/926/20.
Відповідно до ч.3 ст.12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 89 ЦПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
З огляду на те, що матеріали справи не містять доказів того, що змінилося матеріальне чи сімейне становище позивача, чи стан його здоров"я з моменту ухвалення заочного рішення від 18.01.2024 про стягнення аліментів у справі №748/5186/23, заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Посилання позивача з приводу того, що визначений рішенням суду розмір аліментів на утримання повнолітньої дитини суттєво ускладнює утримання малолітньої дитин, на думку суду не є підставою для зменшення розміру аліментів.
Керуючись ст.ст.4, 12, 13, 81, 265 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
У Х В А Л И В :
В задоволенні позову ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про зменшення розміру аліментів на утримання дитини, відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернігівського апеляційного суду через Чернігівський районний суд Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:
Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .
Повний текст рішення складено 09.01.2025.
СуддяС. П. Меженнікова
Суд | Чернігівський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 09.01.2025 |
Оприлюднено | 10.01.2025 |
Номер документу | 124292771 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Чернігівський районний суд Чернігівської області
Меженнікова С. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні