Рішення
від 09.01.2025 по справі 532/73/25
КОБЕЛЯЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

532/73/25

2-о/532/31/2025

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 січня 2025 р. м. Кобеляки

Кобеляцький районний суд Полтавської області в складі :

головуючого судді Тесленко Т. В.,

за участі секретаря

судового засідання Климченко А. О.,

заявника ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кобеляки Полтавської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Кобеляцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України

ВСТАНОВИВ:

09 січня 2025 року до Кобеляцького районного суду Полтавської області надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України.

Заявник вказував про те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 на території с. Микільське, Старобільського району Луганської області, а саме на тимчасово окупованій території України. Згідно з ч. 2 ст. 2 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державній реєстрації підлягає смерть, тому заявник звернувся до Кобеляцького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції з заявою про реєстрацію смерті його батька, однак йому було відмовлено, оскільки відсутній будь-який документ, який може бути підставою для реєстрації смерті. Тому, ОСОБА_1 прохав суд встановити факт смерті його батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 на території с. Микільське, Старобільського району Луганської області.

Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника. Встановлення факту смерті потрібне заявнику для реалізації своїх спадкових прав.

Ухвалою суду від 09.01.2025 відкрито провадження в справі.

Заявник ОСОБА_1 в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав.

Представник заінтересованої особи - Кобеляцького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в судове засідання не з`явився, однак надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, проти задоволення заяви не заперечував.

Згідно з аналізом матеріалів справи, суд дійшов такого висновку.

В матеріалах справи є відомості про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є рідним сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 , виданим Сичанською сільською радою Марківського району Ворошилоградської області від 21.02.1985.

Зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер рідний батько заявника - ОСОБА_2 , на підтверджується чого син надав суду свідоцтво про смерть серія НОМЕР_2 від 24.12.2024, яке видане Міловським відділом реєстрації актів цивільного стану департаменту реєстрації актів цивільного стану та лікарське свідоцтво про смерть № 106 від 23.12.2024. Ці документи видані органами, що діють на окупованій території України, а саме в Луганській області.

Згідно з ч. 2 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державній реєстрації, зокрема, підлягає смерть.

Тому, 27.12.2024 заявник звернувся до Кобеляцького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції, щоб зареєструвати смерть ОСОБА_2 , однак отримав відмову у проведенні реєстрації смерті, оскільки відсутній будь-який документ, який зможе бути підставою для державної реєстрації смерті.

Статтею 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що державна реєстрація смерті проводиться державним органом реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою, чи рішення суду про становлення факту смерті особи в певний час або оголошення її померлою. Статтею 4 цього ж Закону визначено, що органами державної реєстрації актів цивільного стану є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських ( міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції ( далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); виконавчі органи сільських, селищних і міських ( крім міст обласного значення) рад.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупованою територією визначається:

1) сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об`єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях.

Згідно зі ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Внаслідок цих обставин отримання свідоцтва про смерть в органах РАЦС Міністерства юстиції України є неможливим, а єдиним шляхом його отримання та захисту прав родичів та спадкоємців померлого є звернення до суду за встановленням факту, що має юридичне значення.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Подія смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відбулася ІНФОРМАЦІЯ_3 на території с. Микільське Міловської селищної територіальної громади Старобільського району Луганської області, тобто частині України, яка тимчасово окупована російською федерацією (дата початку тимчасової окупації - 24.02.2022) відповідно до п.6 розділу 2 Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 (з подальшими змінами).

Встановлення факту смерті ОСОБА_2 заявнику потрібне для отримання свідоцтва про смерть встановленого українським законодавством зразка, а також для оформлення спадкових прав.

Відповідно до роз`яснень, наданих в п. 1, 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 р. "Про судову практику у справах про встановлення фактів, що має юридичне значення", в окремому порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час за певних обставин.

Відповідно до ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.

Взявши до уваги викладене вище, вважаю за потрібне задовольнити заяву ОСОБА_1 та встановити факт смерті громадянина України - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Микільське Міловського району Луганської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце смерті: село Микільське Старобільського району Луганської області.

Відповідно до п. 21 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" звільняються від сплати судового збору заявники - у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв`язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.

На підставі викладеного, керуючись та ст. 12, 81, 89, 259, 263-265, 273, 293, 317 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Кобеляцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції, про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України

- задовольнити.

Встановити факт смерті громадянина України - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Микільське Міловського району Луганської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце смерті: село Микільське Старобільського району Луганської області.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Оскарження не зупиняє виконання рішення суду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.

09.01.2025 складено повне судове рішення.

Суддя

СудКобеляцький районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення09.01.2025
Оприлюднено13.01.2025
Номер документу124294072
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: на тимчасово окупованій території України

Судовий реєстр по справі —532/73/25

Рішення від 09.01.2025

Цивільне

Кобеляцький районний суд Полтавської області

Тесленко Т. В.

Ухвала від 09.01.2025

Цивільне

Кобеляцький районний суд Полтавської області

Тесленко Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні