Рішення
від 08.01.2025 по справі 550/1190/24
ЧУТІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 550/1190/24

Провадження № 2/550/32/25

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 січня 2025 року смт. Чутове

Чутівський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого судді - Хоменка Д.Є.,

за участю секретаря судового засідання - Мухартової Р.О.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Селянського (фермерського) господарства "Греков" про розірвання договору оренди землі та стягнення заборгованості за договором оренди,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Селянського (фермерського) господарства "Греков" про розірвання договору оренди землі та стягнення заборгованості за договором оренди.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вона є власником земельної ділянки площею 2,75 га, кадастровий номер 5325455100:00:002:0272, розташованої на території Чутівської селищної ради Полтавського району Полтавської області. 18.08.2019 року між ОСОБА_1 та відповідачем було укладено договір оренди землі №100, вказана земельна ділянка була передана позивачем в оренду відповідачу - СФГ "Греков". Відповідно до п. 4.1 договору орендна плата за користування земельною ділянкою встановлювалась за погодженням сторін і складала 10000 грн. за один повний рік користування земельною ділянкою. На даний час відповідачем не виплачена орендна плата за 2022-2024 роки та складає 30000 грн. Позивач неодноразово звертався до відповідача по питанню виплати заборгованості за договором оренди, але до цього часу орендну плату йому не виплачено, тому позивач прохає суд розірвати договір оренди землі №100 від 18.08.2019 року укладений між ним та Селянським (фермерським) господарством "Греков", стягнути з Селянського (фермерського) господарства "Греков" плату за оренду земельної ділянки, та штрафні санкції у загальному розмірі 62248,56 грн. з яких: 30000,00 грн. - основна заборгованість, 5021,06 грн. - інфляційні втрати, 1918,95 грн. - 3% річних, 25308,46 грн. - подвійної облікової ставки НБУ, а також стягнути з відповідача на його користь понесені судові витрати, а саме сплачений судовий збір у розмірі 2422,40 грн.

Ухвалою судді Чутівського районного суду Полтавської області від 14.10.2024 року провадження по даній справі відкрито та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідно до ч.5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд даної справи в суді.

Клопотання про розгляд справи за участю сторін від учасників судового процесу не надходило.

Відповідачу СФГ «Греков» було направлено копію ухвали про відкриття провадження у справі та копію позовної заяви з додатками за адресою його місця реєстрації, але до суду повернулося поштове відправлення з відміткою Укрпошти «адресат відсутній за вказаною адресою».

Відповідно до ст.128 ЦПК України судова повістка направляється юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою, вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.

Крім того, відповідач повідомлений про розгляд справи згідно ч. 11 ст. 128 ЦПК України, шляхом опублікування повідомлення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке було розміщене за десять днів до дати ухвалення цього рішення, однак у визначений йому строк відзиву на позов або інших клопотань суду не подав.

Отже, відповідач належним чином повідомлений про відкриття провадження у справі та розгляд даної справи в суді.

Беручи до уваги, що справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження за відсутності учасників справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 2,75 га, кадастровий номер 5325455100:00:002:0272, розташованої на території Чутівської селищної ради Чутівського району Полтавської області з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.15-19).

18.08.2019 року ОСОБА_1 уклала з Селянським (фермерським) господарством "Греков" Договір оренди землі №100, згідно якого в оренду передається земельна ділянка площею 2,75 га, кадастровий номер 5325455100:00:002:0272, яка знаходиться на території Чутівської селищної ради, строком на 7 років (а.с.8-13).

Згідно з п. 4.1. договору орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється за погодженням сторін і складає 10000 грн. за один повний рік користування земельною ділянкою.

У п. 2.5 вказаного договору сторонами визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 113550,39 гривень в цінах 2019 року.

За п. 4.4 цього договору орендна плата за користування земельною ділянкою сплачується орендарем на користь орендодавця щорічно, в строк до 30 грудня року, за поточний календарний рік оренди.

Відповідно до ч. 2 ст. 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Частиною 9 ст. 93 ЗК України також встановлено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом.

За ч. 4 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов`язані з орендою землі, є Закон України «Про оренду землі».

Відповідно до статті 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

В ст. 13 Закону України «Про оренду землі» зазначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно з частиною першою статті 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

Згідно із частиною першою статті 210 ЦК України та статті 6 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.

Таким чином, строк дії спірного договору оренди землі починається після набрання ним чинності з моменту державної реєстрації, а не з моменту його укладення.

Згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, номер запису про інше речове право 36495031, дата державної реєстрації договору оренди землі площею 2,75 га, кадастровий номер 5325455100:00:002:0272, 08.05.2020 (а.с.14).

У статті 21 Закону України «Про оренду землі» вказано, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.

За положенням статті 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Нормою п. 9.1 договору оренди встановлено право орендодавця на своєчасне внесення орендної плати. Праву орендодавця кореспондує обов`язок орендаря своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.

Сторони в п. 12.3. спірного договору оренди погодили, що дія договору припиняється шляхом його розірвання серед іншого, за рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно зі ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до частин 1, 2 ст. 614 ЦК України особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов`язання.

Згідно з ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Із матеріалів справи вбачається, що відповідач прострочив виконання грошового зобов`язання щодо сплати орендної плати, тому до нього можуть бути застосовані положення ч. 2 ст. 625 ЦК України.

Положеннями статті 32 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Згідно з пунктом «д» статті 141 Земельного кодексу України встановлено, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 28.02.2018 у справі № 587/173/15-ц за результатом розгляду справи про розірвання договорів оренди з підстав систематичної несплати орендної плати: «Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що вказані положення закону, які регулюють спірні відносини, вимагають систематичної (два та більше випадки) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди. Разове порушення умов договору оренди у цій частині не вважається систематичним і не може бути підставою для його розірвання, але ж повторне порушення вже може свідчити про систематичність».

Враховуючи факт систематичної несплати орендної плати відповідачем на користь позивача, всупереч приписам ч.1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі», ст. 141 Земельного кодексу України, ст. 651 ЦК України та умовам спірного договору, дані обставини є достатньою правовою підставою для розірвання спірного договору оренди землі, а також стягнення заборгованості по сплаті орендної плати.

Щодо розрахунку інфляційних витрат, суд зазначає наступне.

Розрахунок здійснюється за наступною формулою ІІС= (ІІ1:100) х (ІІ2:100) х (ІІ:100) х ... (ІІZ:100) .

де: ІІ1 - індекс інфляції за перший місяць прострочення платежу;

ІІZ - індекс інфляції за останній місяць прострочення платежу.

Останній період ІІС (101,90:100) х (102,50:100) х (100,70:100) х (100,70:100) х (100,80:100) х (100,70:100) х (101,50:100) х (100,20:100) х (100,50:100) х (100,80:100) х (99,40:100) х (98,60:100) х (100,50:100) х (100,80:100) х (100,50:100) х (100,70:100) х (100,40:100) х (100,30:100) х (100,50:100) х (100,20:100) х (100,60:100) х (102,20:100) х (100,00:100) х (100,60:100) х (101,50:100) =1.18487928.

Інфляційне збільшення:

20000,00 х 1.18487928 - 20000,00 =3697,59 грн.

Щодо розрахунку пені.

Розрахунок суми пені здійснюється за формулою: Пеня = С х 2УСД х Д:100,

де: С - сума заборгованості за період, 2УСД - подвійна облікова ставка НБУ в день прострочення,

Д - кількість днів прострочення платежу.

18.08.2022-27.07.2023:25,00 (облікова ставка НБУ) 20000,00 (сума боргу) х (2х25,00:365) х 344 днів (прострочення) : 100 = 9424,66 грн.

28.07.2023-14.09.2023:22,00 (облікова ставка НБУ) 20000,00 (сума боргу) х (2х22,00:365) х 49 днів (прострочення) : 100 = 1181,37 грн.

15.09.2023-26.10.2023:20,00 (облікова ставка НБУ) 20000,00 (сума боргу) х (2х20,00:365) х 42 днів (прострочення) : 100 = 920,55 грн.

27.10.2023-14.12.2023:16,00 (облікова ставка НБУ) 20000,00 (сума боргу) х (2х16,00:365) х 49 днів (прострочення) : 100 = 859,18 грн.

15.12.2023-31.12.2023:15,00 (облікова ставка НБУ) 20000,00 (сума боргу) х (2х15,00:365) х 17 днів (прострочення) : 100 = 279,45 грн.

01.01.2024-14.03.2024:15,00 (облікова ставка НБУ) 20000,00 (сума боргу) х (2х15,00:366) х 74 днів (прострочення) : 100 = 1213,11 грн.

15.03.2024-25.04.2024:14,50 (облікова ставка НБУ) 20000,00 (сума боргу) х (2х214,50:366) х 42 днів (прострочення) : 100 = 655,57 грн.

26.04.2024-13.06.2024:13,50 (облікова ставка НБУ) 20000,00 (сума боргу) х (2х13,50:366) х 49 днів (прострочення) : 100 = 722,95 грн.

14.06.2024-04.10.2024:13,00 (облікова ставка НБУ) 20000,00 (сума боргу) х (2х13,00:366) х 113 днів (прострочення) : 100 = 1605,46 грн.

Всього штрафних санкцій =16872,31 грн.

Щодо розрахунку 3% річних.

Розрахунок здійснюється за формулою: сума санкції = С х З х Д :365 :100,

де: С - сума заборгованості,

Д - кількість днів прострочення платежу.

З 18.08.2022-31.12.2023 20000,00 х 3% х 501 :365 :100 =823,56.

З 01.01.2024-04.10.2024 20000,00 х 3% х 278 :366 :100 =455,74.

Всього штрафних санкцій =1279,30 грн.

Загальна заборгованість:

Період прострочення грошового зобов`язання 779 днів

20000,00 (сума боргу) + 3697,59 (інфляційне збільшення) +16872,31 (штрафні санкції подвійна облікова ставка НБУ) +1279,30 (3 % річних)= 41849,20 грн.

Отже, розрахунок заборгованості та штрафних санкцій за договором оренди землі №100, кадастровий номер 5325455100:00:002:0272, площею 2,75 га, укладеним 18 серпня 2019 року між ОСОБА_1 та Селянським (фермерським) господарством "Греков", складає 41849,20 грн. У свою чергу розрахунок заборгованості та штрафних санкцій наведений у позовній заяві є помилковим.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо розірвання договору оренди землі №100, укладеного 18 серпня 2019 року між ОСОБА_1 та Селянським (фермерським) господарством "Греков" щодо земельної ділянки площею 2,75 га, кадастровий номер 5325455100:00:002:0272, яка знаходиться на території Чутівської селищної ради Полтавського району Полтавської області, право оренди якої зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права згідно із записом про інше речове право: 36495031 та стягнення заборгованості по сплаті орендної плати за 2022-2023 роки у загальному розмірі 41849,20 грн., з яких: 20000,00 грн. - основна заборгованість, 3697,59 грн. - інфляційних втрат, 1279,30 грн. - 3% річних, 16872,31 грн. - подвійної облікової ставки НБУ.

Суд відхиляє розрахунок позивача наведений в позові, адже за його основу взята заборгованість за три роки - 30 000грн. що є помилковим, по причині того, що згідно п.4.4. Договору орендна плата сплачується за поточний рік до 30 грудня поточного року, що виключає врахування заборгованості 10 000грн. за 2024 рік, адже термін її сплати ще не настав.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд, керуючись ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України, та враховуючи, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, вважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивача понесені судові витрати по сплаті судового збору пропорційно задоволеній частині позовних вимог, в розмірі (41849,20х100/62248,56=67,22%, 2422,40 грн. х 67,22/100=1628,33 грн.), сплата якого підтверджується доданими до матеріалів справи квитанціями до платіжної інструкції.

Таким чином, із Селянського (фермерського) господарства "Греков" на користь ОСОБА_1 необхідно стягнути судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1628,33 грн.

Керуючись ст.ст.12, 82, 141, 263, 265, 272-273, 279, 354-355 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Селянського (фермерського) господарства "Греков" про розірвання договору оренди землі та стягнення заборгованості за договором оренди - задовольнити частково.

Розірвати договір оренди землі №100 від 18 серпня 2019 року укладений між ОСОБА_1 та Селянським (фермерським) господарством "Греков".

Стягнути з Селянського (фермерського) господарства "Греков", код ЄДРПОУ 13946032, на користь ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 заборгованість по орендній платі згідно договору оренди землі №100 від 18 серпня 2019 року та штрафні санкції у загальному розмірі 41849,20 грн., з яких: 20000,00 грн. - основна заборгованість, 3697,59 грн. - інфляційних втрат, 1279,30 грн. - 3% річних, 16872,31 грн. - подвійної облікової ставки НБУ.

Стягнути з Селянського (фермерського) господарства "Греков" код ЄДРПОУ 13946032, на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , витрати по сплаті судового збору у розмірі 1628,33 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження, а у разі його оскарження після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.

Рішення може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Надруковано в нарадчій кімнаті у одному примірнику.

Повне найменування та ім`я сторін.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: с. Флорівка, Полтавський район, Полтавська область, РНОКПП: НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 .

Відповідач: Селянське (фермерське) господарство "Греков", місце знаходження юридичної особи: смт. Чутове, Полтавський район, Полтавська область, вул. Молодіжна, буд. 46, Код ЄДРПОУ 13946032.

Суддя Д.Є. Хоменко

СудЧутівський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення08.01.2025
Оприлюднено13.01.2025
Номер документу124294308
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди

Судовий реєстр по справі —550/1190/24

Рішення від 08.01.2025

Цивільне

Чутівський районний суд Полтавської області

Хоменко Д. Є.

Ухвала від 21.10.2024

Цивільне

Чутівський районний суд Полтавської області

Хоменко Д. Є.

Ухвала від 14.10.2024

Цивільне

Чутівський районний суд Полтавської області

Хоменко Д. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні