Справа № 559/3219/24
Провадження № 2/559/111/2025
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 січня 2025 року місто Дубно
Дубенський міськрайонний суд Рівненської області в складі головуючої судді Жуковської О.Ю., з участю секретаря судового засідання Окренець Д.В., розглянувши у відкритому підготовчому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Семидубської сільської ради Дубенського району, Рівненської області про встановлення факту проживання зі спадкодавцем та визнання права на спадкове майно,-
ВСТАНОВИВ:
І. Стислий виклад позиції позивача.
Позивачка звернулася до суду з позовною заявою, в якій просить встановити факт постійного проживання із спадкодавцем ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини та визнати за нею право на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка на день смерті була зареєстрована та проживала по АДРЕСА_1 , разом з нею без реєстрації проживала і позивачка. Фактично спадщину прийняла позивачка шляхом вступу в управління та користування спадковим майном. Ще за життя ОСОБА_2 , склала заповіт, згідно якого, усе свої майно заповіла позивачці. До складу спадкового майна увійшла земельна ділянка в розмірі 2,1700 га, що належала померлій згідно сертифіката на земельну частку (пай) серії РВ №0155732. На даний час оригінал правовстановлюючого документу (сертифікату) втрачено, що є перешкодою в отриманні позивачем свідоцтва на спадщину на вказане майно. При зверненні до нотаріуса позивачці було відмовлено у видачі свідоцтва у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів на земельну ділянку, а також через відсутність спільної реєстрації її зі спадкодавцем на день його смерті. Тому, позивачка змушена звернутися до суду.
ІІ. Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі
Ухвалою суду від 05.09.2024 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання. Ухвалою суду від 10.10.2024 після повторного авторозподілу справу прийнято до провадження судді Жуковської О.Ю.
Позивач просить справу розглядати у його відсутності, про що вказано у позовній заяві. Представник відповідача Семидубської сільської ради подав до суду заяву, згідно якої сільська рада позовні вимоги визнає повністю, справу просить розглянути у відсутності представника.
Згідно ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Керуючись ст. 223 ЦПК України, суд вважає можливим провести судове засідання без участі сторін на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно ч.2 ст.247, ч. 4 ст. 268 ЦПК України фіксування технічного засобу не здійснювалося.
ІІІ. Фактичні обставини справи.
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про одруження серії НОМЕР_1 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 уклала шлюб з ОСОБА_4 та змінила прізвище на « ОСОБА_5 » (а.с.10).
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.4).
Згідно довідки №269 від 28.08.2024 виданої виконавчим комітетом Семидубської сільської ради, вбачається, що останнім місцем проживання та реєстрації спадкодавця ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 є АДРЕСА_1 . На час відкриття спадщини довгий час з нею проживала без реєстрації племінниця - ОСОБА_1 , 1977 р.н. (а.с.7).
Згідно дублікату заповіту складеного 31.03.1994 ОСОБА_2 , вбачається, що усе свої майно вона заповіла ОСОБА_3 . Даний заповіт посвідчений заступником голови Соснівської сільської ради 31.03.1994 та зареєстровано в реєстрі за №2-26 (а.с.8).
З довідки про нормативну грошову оцінку сільськогосподарських угідь (пай) наданої ГУ Держгеокадастру у Рівненській області від 15.08.2024, вбачається, що ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 2,1700 га для ведення особистого селянського господарства на території Семидубської (колишня Соснівська) сільської ради Дубенського району Рівненської області згідно сертифіката серії РВ №0155732, реєстраційний №17232 від 23.12.1998 (а.с.11).
Приватним нотаріусом Дубенського районного нотаріального округу Рівненської області Коником Б.М. позивачці відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно, а також через відсутність спільної реєстрації її зі спадкодавцем на день його смерті і рекомендовано звернутись до суду (а.с.14).
Із наданої приватним нотаріусом Дубенського районного нотаріального округу Коником Б.М. інформації зі Спадкового реєстру №79496889 та №79496951 встановлено, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 не заводилася, однак обліковується чинний заповіт заповідача ОСОБА_2 (а.с. 38-40).
IV. Норми права, які застосував суд.
Відповідно ст. 293, 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно п.11 ч.1 ст. 346 ЦК України однією із підстав припинення права власності є смерть власника.
Відповідно до ч. 1 ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Згідно з частиною 2 статті 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, із якого вона оголошується померлою.
У роз`ясненнях викладених у п.п. 2, 23 Постанови Пленуму ВСК України «Про судову практику у справах спадкування» № 7 від 30.05.2008 зазначено, що виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Відповідно до п.п. 3, 5 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем під час відкриття спадщини вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належати спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтею 328, 392 ЦК передбачено, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, що посвідчує його право власності.
Згідно із ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
У ст. 1264 ЦК України зазначено, що у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Згідно ч.1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» рішення суду, що набрало законної сили, є однією з підстав для реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна.
Згідно роз`яснень, що містяться в пункті 11 постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 18 грудня 2009 року «Про судове рішення у цивільній справі», … у разі визнання відповідачем позову, яке не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд у мотивувальній частині рішення може вказати лише про визнання позову та прийняття його судом.
V. Мотивована оцінка і висновки суду.
Досліджені судом докази підтверджують, що ОСОБА_1 дійсно проживала зі спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини однією сім`єю по АДРЕСА_1 , відповідач цей факт визнає. Метою встановлення даного факту є необхідність реалізації права на спадщину, отже такий факт породжує юридичні наслідки.
Обставин, які б вказували, що ОСОБА_2 при житті неправомірно набула або володіла земельною ділянку площею 2,1700 га, згідно сертифіката РВ №0155732, в суді не встановлено. Позивачка є спадкоємцем майна ОСОБА_2 за заповітом, інших спадкоємців не має. Оскільки нотаріусом відмовлено ОСОБА_1 в отриманні свідоцтва про право на спадщину, суд вважає, що за позивачем необхідно визнати право на спадкове майно в судовому порядку.
Під час розгляду справи відповідач визнав позов у повному обсязі і таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, тож, дослідивши надані сторонами докази, суд робить висновок про наявність правових підстав для задоволення позову в повному обсязі.
Керуючись: ст. 346, 328, 1217, 1223, 1297 ЦК України ст.10, 60, 212, 213 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
позов задовольнити: встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 зі спадкодавцем ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , на час відкриття спадщини, за адресою АДРЕСА_1 .
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом право на земельну частку (пай) розміром 2,1700 га умовних кадастрових гектарів, згідно сертифіката серії РВ №0155732 від 23 грудня 1998 року, реєстраційний номер №17232, розташованої на території Семидубської (колишньої Соснівської) сільської ради Дубенського району Рівненської області після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Рівненського апеляційного суду. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Відповідач: Семидубська сільська рада Дубенського району Рівненської області, адреса: вул. Центральна, 53, с.Семидуби, Дубенського району Рівненської області, код ЄДПРОУ 04385362, електронна адреса:semydubysr@ukr.net
Суддя: О.Ю. Жуковська
Суд | Дубенський міськрайонний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 08.01.2025 |
Оприлюднено | 13.01.2025 |
Номер документу | 124294348 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Дубенський міськрайонний суд Рівненської області
Жуковська О. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні