Рішення
від 09.01.2025 по справі 638/19720/24
ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Справа №638/19720/24

Провадження № 2/638/6718/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2025 року Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:

Головуючого судді Подус Г.С.,

за участю секретаря Двойних А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні зали судових засідань Дзержинського районного суду м.Харкова в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Житлово-будівельного кооперативу «БЛЮМІНГ» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -

встановив:

До Дзержинського районного суду м. Харкова надійшла позовна заява Житлово-будівельного кооперативу «БЛЮМІНГ» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що Житлово-будівельний кооператив «БЛЮМІНГ» забезпечує утримання та експлуатацію багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , а також сприяє в наданні споживачам комунальних послуг.

ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 , що підтверджується ордером на житлове приміщення №148630 від 29.12.2011 року, листами від Департаменту житлово-комунального господарства від 209.05.2023 року №1933/0/90-23 та від Департаменту з питань забезпечення життєдіяльності міста від 03.05.2023 року №360/0/16-23, в яких зазначено, що усі особисті рахунки відкриті на ОСОБА_1 та він має заборгованість по комунальним послугам.

Відповідач є членом ЖБК «Блюмінг» та є споживачем житлово-комунальних послуг за вказаною адресою, а тому зобов`язаний щомісяця сплачувати внески на утримання будинку та прибудинкової території.

Починаючи з 01.09.2015 за надані послуги відповідач не сплачує, у зв`язку з чим станом на 01.09.2024 утворилась заборгованість у розмірі 16861,19 грн.

Ухвалою судді Дзержинського районного суду міста Харкова від 22.10.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (викликом) сторін.

Згідно вимог ч.2 ст.247 ЦПК України у разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу технічними засобами не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 , що підтверджується ордером на житлове приміщення №148630 від 29.12.2011 року, листами від Департаменту житлово-комунального господарства від 209.05.2023 року №1933/0/90-23 та від Департаменту з питань забезпечення життєдіяльності міста від 03.05.2023 року №360/0/16-23, в яких зазначено, що усі особисті рахунки відкриті на ОСОБА_1 та він має заборгованість по комунальним послугам.

Відповідач є членом ЖБК «Блюмінг» та є споживачем житлово-комунальних послуг за вказаною адресою, а тому зобов`язаний щомісяця сплачувати внески на утримання будинку та прибудинкової території.

Рішенням загальних зборів членів житлово-будівельного кооперативу «БЛЮМІНГ» затверджено Статут житлово-будівельного кооперативу «БЛЮМІНГ» (далі- Статут).

Пунктом 6.1.Статуту визначено, що вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу. До компетенції загальних зборів членів кооперативу належить визначення розмірів вступного і членського внесків та паїв.

Відповідно до Статуту питання, з яких рішення приймаються Загальними зборами членів Кооперативу: є затвердження цільових внесків, зокрема внесків на утримання будинку та прибудинкової території, внесків на проведення поточного ремонту, внесків на проведення капітального ремонту, внесків на погашення кредиту тощо.

Обов?язками члену Кооперативу відповідно до п.5.2 Статуту є: п.5.2.4 сплата внесків у розмірі, встановленому загальними зборами Кооперативу, з урахуванням реальних витрат; п.5.2.7. сплата внесків на утримання, експлуатацію та капітальний ремонт будинку, який належить кооперативу та прибудинкової території; п.5.2.8. своєчасна сплата комунальних та експлуатаційних послуг. Повнолітні члени сім?ї члена Кооперативу зобов`язанні брати участь у внесенні оплати за спожиті житлово-комунальні послуги та здійсненні цільових внесків на розрахунковий рахунок Кооперативу. Відшкодувати інфляційні втрати Кооперативу та 3% річних за несвоєчасну оплату коштів за спожиті житлово-комунальні послуги, а також пеню із розрахунку 0,1% від суми заборгованості за кожен день простроченого платежу.

Згідно із пунктом 5 частини 1 статті 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», співвласники багатоквартирного будинку - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.

Пунктом 5 частини 1 статті 7 Закону України «Про особливості здійснення власності у багатоквартирному будинку» встановлено, що співвласники зобов`язанні виконувати рішення зборів співвласників.

Частиною другою статті 12 Закону України «Про кооперацію» встановлено, що основними обов`язками члена кооперативу є виконання рішень органів управління кооперативу та органів контролю за діяльністю кооперативу; виконання своїх зобов`язань перед кооперативом; сплата визначених статутом кооперативу внесків.

Згідно із підпунктом 5.2.1, 5.2.2, 5.2.3 Статуту член Кооперативу зобов`язаний виконувати вимоги Статуту, рішення Загальних зборів (Зборів Уповноважених) членів Кооперативу і Правління Кооперативу.

Відповідно до протоколу №1-2024 загальних зборів членів ЖБК «Блюмінг» від 18.01.2024 року прийняли внески на обслуговування будинку у розмірі 7,00 грн. за м2.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Згідно зі ст.525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання не допускається.

Порушення зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання, ст. 610 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України відповідач вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язань або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно зі ст.5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», до житлово-комунальних послуг належать:

1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком.

Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку;

2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.

Відповідно до п. 1 ст. 12 Закону України "Про особливості здійснення права власності багатоквартирного будинку" витрати на управління багатоквартирним будинком включають витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку.

Згідно з ст. 67, ч. 1 ст.68 ЖК України, абз. 2 п. 7 "Правил користування приміщеннями житлових будинків" - утримання приватизованих квартир здійснюється за рахунок коштів їх власників. Квартиронаймач (власник) зобов`язаний своєчасно вносити плату за житлово-комунальні послуги у строки встановлені договором чи законом.

Як зазначено вище, позивач є управителем будинку, а відповідач споживачем послуг.

Відповідно до вимог закону споживачі зобов`язані вносити плату за житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення відповідача від оплати послуг в повному обсязі.

Це відповідає правовій позиції, висловленій Верховним Судом України 20 квітня 2016 року в справі 6-2951цс15, яка з точки зору ч. 4 ст.263 ЦПК України має враховуватися судом.

Отже, згідно з вищенаведеними правовими нормами, обов`язком відповідача, як власника житлового приміщення та споживачів послуг, є своєчасна оплата цих послуг згідно затверджених в установленому порядку тарифів, а враховуючи, що до суду не надано доказів щодо домовленості співвласників про порядок володіння та користування тією частиною спільного майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності, позивач має право на стягнення боргу з співвласників вказаного вище майна солідарно.

Крім того, відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання повинно виконуватися належним чином у відповідності з договором і вимогами чинного законодавства, інших актів діючого законодавства.

Оскільки розрахунок заборгованості проведений позивачем, не спростований відповідачем, а відтак приймається судом до уваги.

За таких обставин, суд вважає, що з відповідача на користь позивача підлягає стягненню заборгованість в сумі 16861,19 грн.

При вирішенні питання про стягнення з відповідача судових витрат по справі, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Таким чином, з відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 3028,00 грн.

За змістом статті 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі, гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Згідно із частиною третьою статті 137 ЦПК України для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Відповідно до частин четвертої та п`ятої статті 137 ЦПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі, впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

Склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та інше), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження).

Суд також враховує положення частини шостої статті 137 ЦПК України, за якими обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін (постанова Великої Палати у справі № 755/9215/15-ц).

У постановах Верховного Суду у справі № 905/1795/18 та у справі № 922/2685/19, також визначено, що суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості, пропорційності та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспіврозмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.

Зважаючи на зазначене, суд вважає, що є достатнім та справедливим визначити, що стягненню з відповідача на користь позивача підлягають витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 5 000 грн.

Керуючись ст.12, 13, 76-89, 141, 258, 259, 263-265, 268, 273, 279 ЦПК України, суд,-

ухвалив:

Позовні вимоги Житлово-будівельного кооперативу «БЛЮМІНГ» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити повністю.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь Житлово-будівельного кооперативу «БЛЮМІНГ» заборгованість по внескам на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 16861 (шістнадцять тисяч вісімсот шістдесят одну) гривню 19 копійок.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь Житлово-будівельного кооперативу «БЛЮМІНГ» судовий збір у розмірі 3028 гривень 00 копійок.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь Житлово-будівельного кооперативу «БЛЮМІНГ» витрати на правничу допомогу у розмірі 5000 гривень 00 копійок.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Відповідно ч.3 ст.354 ЦПК України строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Головуючий суддя:

СудДзержинський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення09.01.2025
Оприлюднено10.01.2025
Номер документу124298334
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом

Судовий реєстр по справі —638/19720/24

Рішення від 09.01.2025

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Подус Г. С.

Ухвала від 22.10.2024

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Подус Г. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні