ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
19.12.2024Справа № 910/9149/24
За заявою Акціонерного товариства "Енергетична Компанія України"
про ухвалення додаткового рішення
у справі № 910/9149/24
за позовом Акціонерного товариства "Енергетична Компанія України"
до Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго"
про стягнення грошових коштів
Суддя Удалова О.Г.
Секретар судового засідання Жалоба С.Р.
За участю представників учасників справи:
від позивача Ліневич Л.В.
від відповідача Твердохліб М.В.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
У провадженні Господарського суду міста Києва перебувала справа № 910/9149/24 за позовом Акціонерного товариства "Енергетична Компанія України" до Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" про стягнення грошових коштів.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 02.12.2024 у даній справі позов задоволено повністю.
09.12.2024 від Акціонерного товариства "Енергетична Компанія України" у підсистемі "Електронний суд" надійшла заява, сформована 06.12.2024, про ухвалення додаткового рішення щодо витрат на правничу допомогу в розмірі 108 000,00 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.12.2024 призначено проведення судового засідання для розгляду заяви позивача про ухвалення додаткового рішення на 19.12.2024.
18.12.2024 від відповідача надійшли заперечення на заяву позивача про ухвалення додаткового рішення, в яких відповідач просить суд зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу Акціонерного товариства "Енергетична Компанія України" до 20 000,00 грн.
19.12.2024 від позивача надійшли додаткові пояснення на заперечення відповідача.
У судовому засіданні 19.12.2024 представник позивача вимоги заяви та твердження, викладені в додаткових поясненнях підтримав та просив задовольнити заяву, відповідач просив зменшити розмір витрат позивача на професійну правничу допомогу до 20 000,00 грн.
Приймаючи додаткове рішення у справі № 910/9149/24, суд виходив з наступного.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Згідно з положеннями ст. 16 Господарського процесуального кодексу України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Згідно з п.п. 1, 2 ч. 3 ст. 123 Господарського процесуального кодексу України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу, а також витрати, пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи.
Відповідно до ч. 2 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Згідно з ч. 3 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Відповідно до ч. 4 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Частиною 5 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
Частиною 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
У попередньому (орієнованому) розрахунку суми судових витрат, наведеному у позові, позивач вказував про понесення витрат на правничу допомогу в розмірі 200 000,00 грн.
У заяві про ухвалення додаткового рішення позивач просив суд стягнути з відповідача 108 000,00 грн.
До заяви про ухвалення додаткового рішення відповідачем додані:
- копія Договору про надання правничої допомоги № 2-4-061224/2 від 06.12.2024;
- копія Акту наданих послуг № 1 від 06.12.2024 до Договору № 2-4-061224/2 від 06.12.2024;
- копія довіреності підписанта Договору та Актів наданих послуг;
- копія свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю серії ЧК № 000850 від 15.01.2018.
Заперечуючи проти покладення на відповідача витрат в заявленому розмірі, останній вказав на те, що:
- частина наданих позивачу послуг на правничу допомогу складається з послуг (аналіз договірної документації, первинних документів, аналіз чинного законодавства з питань, що регулюють спірні правовідносини, аналіз поточної практики, з висновками щодо судової перспективи справи, розробка загальної стратегії ведення справи), які частково поглинаються наданою послугою з підготовки позову, в якому безпосередньо такий аналіз і здійснено, а вказане не відповідає передбаченим пунктом 2 частини п`ятої статті 129 ГПК України критеріям, зокрема критерію пропорційності витрат до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін;
- з наявних у матеріалах справи протоколів судових засідань від 02.09.2024, від 26.09.2024, від 07.10.2024, від 21.10.2024, від 18.11.2024 та від 02.12.2024 станом на день підписання акта наданих послуг, вбачається, що загальний час проведених засідань у справі № 910/9194/24 становить 50 хвилин. Отже, витрачений адвокатом час у судових засіданнях - 6 годин, оцінений у 24 000,00 грн, не підтверджується, а тому сума не підлягає покладенню на відповідача;
- обсяг виконаної адвокатом роботи під час розгляду справи не вимагав значних витрат часу та вмінь для формування правової позиції для кваліфікованого юриста, враховуючи кількість тотожних справ між учасниками справи; передбачуваність практики Верховного Суду в даній категорії справ; спір, що розглядався судом, не є складним.
Правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні, а також порядок і умови надання правової допомоги, права й обов`язки адвокатів визначаються Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Згідно зі ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Оцінивши подані докази, суд зазначає наступне.
Між АТ «Енергетична компанія України» (позивач/клієнт) та Ліневич Людмилою Василівною (адвокат) укладено Договір про надання правничої допомоги № 2-4-061224/2 від 06.12.2024 (далі - Договір), за умовами якого сторони погодили, що видами правничої допомоги, яка може надаватись Адвокатом, є зокрема, але не виключно: - представництво в будь-яких судах (в т.ч. будь-яких інстанціях та судочинства); - представництво в державних органах, перед фізичними та юридичними особами; - представництво в органах державної виконавчої служби та перед приватними виконавцями; - представництво та захист позивача, відповідача, іншого учасника справи; - складання заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру тощо; - надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань пов`язаних з судовим супроводом.
Відповідно до п. 1.3 договору сторони узгодили, що зміст, обсяг, вартість Послуг, номер судової справи, в рамках якої надається правнича допомога, та судова інстанція відображаються сторонами в Акті наданих послуг.
Згідно з п. 3.1 договору приймання-передача послуг за цим Договором здійснюється сторонами за Актами наданих послуг, що є підтвердженням надання правничої допомоги за цим Договором.
Відповідно до п. 3.3. Договору, враховуючи складність справи, значення справи для Клієнта, часу витраченого Адвокатом на надання послуг, Сторони відображають в Акті наданих послуг опис наданих послуг, їх загальну вартість та розмір гонорару.
У п. 4.2 договору сторонами погоджено, що вартість наданих послуг визначається згідно з Актом наданих послуг, в якому зазначається номер справи та судова інстанція, в межах якої надавалась правнича допомога. При визначенні сторонами вартості наданих послуг у кожній справі та у кожній інстанції враховується успішність рішення, відсоток від ціни позову, значення справи для клієнта.
Відповідно до п. 4.3. Договору Вартість наданих послуг у кожній судовій справі може визначатись погодинно або у фіксованому розмірі.
Згідно з п. 6.1 договору останній вважається укладеним та набирає чинності з дати його підписання та діє до 31.12.2025.
Відповідно до п. 6.2 Договору сторони погодили, що дія цього Договору щодо надання послуг розповсюджується, враховуючи положення ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України, з 15 липня 2024 року.
На виконання вимог вказаного договору сторони погодили та підписали Акт № 1 від 06.12.2024 наданих послуг, відповідно до якого сторонами погоджено, що вартість послуг адвоката становить 4 000,00 грн за одну годину надання послуг/виконання робіт/участь в одному судовому засіданні у справі.
Розмір гонорару Адвоката визначається з урахуванням складності справи, часом, витраченим Адвокатом на виконання відповідних робіт, а також ціною позову та значенням справи для Клієнта, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію Клієнта та публічним інтересом до справи.
Відповідно до умов Акту № 1 від 06.12.2024 Адвокатом надано, а Клієнтом прийнято послуги з правничої допомоги під час розгляду справи № 910/9149/24 в суді першої інстанції (Господарському суді м. Києва) на загальну суму 108 000, 00 грн.
Пунктом 4 акту погоджено, що оплата наданих послуг з правничої допомоги за Договором здійснюється Клієнтом за фактом їх надання на підставі погоджених та підписаних Сторонами Актів наданих послуг протягом 30 (тридцяти) календарних днів з моменту фактичного виконання рішення суду, у межах стягнутої суми послуг з правничої допомоги.
Витрати за надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою, чи тільки має бути сплачено (аналогічний висновок викладено в постанові Об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19, постанові Першої судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 15.06.2021 у справі № 159/583/19).
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (частина 5 статті 126 Господарського процесуального кодексу України).
Поряд з цим при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін (такий висновок міститься в п. 21 додаткової постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі № 755/9215/15-ц, в п. 5.40 постанови Великої Палати Верховного Суду від 12.05.2020 у справі № 904/4507/18, п. 24 додаткової постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 14.02.2022 у справі № 903/326/21).
Водночас, у пункті 6.1 постанови об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19 вказано, що під час вирішення питання про розподіл судових витрат господарський суд за наявності заперечення сторони проти розподілу витрат на адвоката або з власної ініціативи, керуючись критеріями, що визначені частинами 5-7, 9 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, може не присуджувати стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, всі її витрати на професійну правову допомогу. Суд має враховувати, що розмір відшкодування судових витрат, не пов`язаних зі сплатою судового збору, не повинен бути непропорційним до предмета спору.
Суд з урахуванням конкретних обставин, зокрема ціни позову, може обмежити такий розмір з огляду на розумну необхідність судових витрат для конкретної справи.
При встановленні розміру гонорару можуть враховуватися складність справи, кваліфікація, досвід і завантаженість адвоката та інші обставини. Погоджений адвокатом з клієнтом та/або особою, яка уклала договір в інтересах клієнта, розмір гонорару може бути змінений лише за взаємною домовленістю. В разі виникнення особливих по складності доручень клієнта або у випадку збільшення затрат часу і обсягу роботи адвоката на фактичне виконання доручення (підготовку до виконання) розмір гонорару може бути збільшено за взаємною домовленістю.
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ), присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року вказує, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, якщо вони були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (див. mutatis mutandis рішення ЄСПЛ у справі "East/West Alliance Limited" проти України" від 23.01.2014 (East/West Alliance Limited v. Ukraine, заява № 19336/04, § 268)).
Правовідносини суду з кожним учасником процесу підпорядковані досягненню головної мети - ухвалення законного та обґрунтованого рішення, а також створення особам, що беруть участь у справі, процесуальних умов для забезпечення захисту їх прав, а також прав та інтересів інших осіб.
Так, як вказано вище, рішенням суду від 02.12.2024 позов задоволено повністю.
Відповідно до ч. 4 ст. 129 ГПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на відповідача.
Поряд з цим, суд вважає, що заявлена до стягнення сума не відповідає критеріям розумності та необхідності її понесення, оскільки визначення вартості послуг адвоката за одну годину надання послуг/виконання робіт/участь в одному судовому засіданні у справі в розмірі 4 000,00 грн є завищеною.
Крім того, судом враховано, що частина наданих позивачу послуг на правничу допомогу складається з послуг (аналіз договірної документації, первинних документів, аналіз чинного законодавства з питань, що регулюють спірні правовідносини, аналіз поточної практики, з висновками щодо судової перспективи справи, розробка загальної стратегії ведення справи), які частково поглинаються наданою послугою з підготовки позову, в якому безпосередньо такий аналіз і здійснено.
Судом враховано, що вказана справи не є складною, оскільки наявна судова практика з відповідної категорії спорів,
Також суд враховує те, що одне судове засідання було проведено у зв`язку з поданням позивачем заяви про збільшення розміру позовних вимог, а друге - у зв`язку з залишенням позовної заяви без руху у зв`язку з ненаданням позивачем доказів сплати судового збору.
Крім того, під час розгляду заяви позивачем не надано суду доказів реального понесення витрат у заявленому до стягнення розмірі.
Таким чином, суд вважає за доцільне зменшити розмір витрат відповідача на правничу допомогу до 40 000,00 грн, а інші витрати відповідача залишити за ним.
Керуючись ст.ст. 123, 126, 129, 221, 234, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Заяву Акціонерного товариства "Енергетична Компанія України" про ухвалення додаткового рішення задовольнити частково.
2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (вул. Симона Петлюри, буд. 25, м. Київ, 01032; код 00100227) на користь Акціонерного товариства «Енергетична компанія України» (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 34, код 32984271) 40 000,00 грн (сорок тисяч грн 00 коп.) витрат на правничу допомогу.
3. В іншій частині заяви про ухвалення додаткового рішення відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст додаткового рішення складено 09.01.2025.
Суддя О.Г. Удалова
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2024 |
Оприлюднено | 13.01.2025 |
Номер документу | 124302216 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Удалова О.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні