Рішення
від 09.01.2025 по справі 560/16371/24
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 560/16371/24

РІШЕННЯ

іменем України

09 січня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Драновського Я.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради, в якому просить:

- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради щодо відмови в призначенні позивачу соціальної допомоги по інвалідності на підставі зміни імені та прізвища за кордоном;

- зобов`язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради призначити позивачу соціальну допомогу по інвалідності з дитинства 3 групи, починаючи з дати подачі першої заяви 24.09.2024, відповідно до чинного законодавства України;

- зобов`язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради оновлювати статус справ на порталі "Дія" та своєчасно інформувати позивача про всі етапи розгляду заяв.

В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що відмова у призначенні соціальної допомоги на підставі зміни імені та прізвища за кордоном є необґрунтованою, оскільки відповідно до Конституції України та законодавства України, соціальний захист є правом громадян, яке не залежить від зміни імені чи прізвища в іншій державі. Така зміна не повинна впливати на реалізацію права громадянина на соціальні виплати та допомогу, передбачені українськими законами.

Ухвалою суду позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, де вказує про те, що позивачу було правомірно відмовлено у призначенні державної соціальної допомоги, оскільки містяться розбіжності між паспортними даними заявника та витягом свідоцтва про народження. Крім того, позивач постійно проживає у Республіці Польща, у зв`язку із чим і була припинена виплата такої допомоги.

Також зазначено, що всі подані через портал "Дія" заяви ОСОБА_1 розглянуті та перебувають в статусі "відмовлено".

Позивач подав відповідь на відзив на позовну заяву, де вказує про обґрунтованість позовних вимог та безпідставність тверджень відповідача, викладених у відзиві.

Від відповідача надійшли заперечення на відзив на позовну заяву, у яких посилається на норми Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №302.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , 1995 року народження, перебував на обліку в Управлінні соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради як одержувач державної соціальної допомоги особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю від жовтня 2013 року по липень 2019 року.

Згідно заяви ОСОБА_1 від 18.05.2019 про припинення виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю з серпня 2019 року у зв`язку із зміною місця проживання (Республіка Польща), рішенням Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради від 05 серпня 2019 року заявнику було припинено її виплату.

В подальшому, 30.10.2024 позивач подав заяву до Управління соціального захисту населення м. Нетішин про призначення соціальної допомоги по інвалідності, додатками до якої були документи, що підтверджують неотримання такої допомоги Вєславом Хмєлєвскі, виданими органами Республіка Польща, а також копія рішення про зміну прізвища та імені за кордоном.

Повідомленням від 05.11.2024 відповідач повідомив позивача про те, що він не має права на одержання державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідність тому, що документи для призначення допомоги не подані в повному обсязі.

Зазначено, що відповідно до п. 108 постанови КМУ №302 від 25.03.2015 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України", оскільки паспорт громадянина України визнається недійним, якщо він підлягає обміну у зв`язку із зміною інформації.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд звертає увагу на таке.

Згідно із абзацом 1 пункту 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 року №79 (далі - Порядок №79) державна соціальна допомога призначається і виплачується громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України, а також особам, яких визнано в Україні біженцями або особами, які потребують додаткового захисту.

Відповідно до пункту 6 Порядку №79 для призначення державної соціальної допомоги заявником, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що посвідчує особу (посвідка на постійне проживання/посвідчення біженця/довідка про звернення за захистом в Україні (для іноземця та особи без громадянства)/посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту), подаються такі документи: заява; копія свідоцтва про народження дитини з інвалідністю віком до 18 років; довідка з місця навчання із зазначенням перебування (неперебування) на повному державному утриманні.

Згідно із пунктами 8-9 Порядку №79 заява з документами може бути надіслана засобами поштового зв`язку або за наявності технічної можливості в електронній формі через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний веб-портал електронних послуг (з накладенням кваліфікованого електронного підпису). Відомості про прізвище, власне ім`я та по батькові (за наявності) заявника, його реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті), а також реквізити паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу (посвідки на постійне проживання/посвідчення біженця/довідки про звернення за захистом в Україні (для іноземця та особи без громадянства)/посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту), отримуються із кваліфікованого сертифіката відкритого ключа кваліфікованого електронного підпису.

До заяви в електронній формі заявник додає копії документів, необхідних для призначення державної соціальної допомоги (в тому числі з надбавкою на догляд), зазначених у пункті 6 цього Порядку (крім копії свідоцтва про народження дитини з інвалідністю віком до 18 років). Серія та номер свідоцтва про народження дитини з інвалідністю віком до 18 років зазначаються у заяві в електронній формі (відомості про дату видачі та найменування органу, який його видав, отримуються шляхом електронної взаємодії з використанням засобів Державного реєстру актів цивільного стану громадян).

Якщо заяву з документами надіслано в електронній формі без кваліфікованого електронного підпису, державна соціальна допомога (в тому числі з надбавкою на догляд) призначається лише після підписання заявником заяви у паперовій формі протягом трьох місяців з дня її подання в електронній формі.

Якщо заяву в зазначений строк не підписано незалежно від причин, заявник повинен подати нову заяву для отримання державної соціальної допомоги (в тому числі з надбавкою на догляд).

Державна соціальна допомога (в тому числі надбавка на догляд) призначається з дня звернення за їх призначенням, якщо протягом трьох місяців подано всі необхідні документи. Якщо до заяви подано документи не в повному обсязі, орган соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняття відповідних документів із зазначенням дати їх прийняття, а також про документи, які у тримісячний строк необхідно подати (повідомлення видається/надсилається йому у паперовій або електронній формі (за наявності електронної адреси).

Судом встановлено, що рядом рішень відповідача (в тому числі тим, що вказує позивач у позові) ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні державної соціальної допомоги з наступних підстав.

Відповідно до поданих ОСОБА_1 документів особисті дані заявника у його паспорті не відповідають особистим даним у довідці Управління соціального страхування м. Бидгощ від 08 жовтня 2024 року.

Згідно із повним витягом свідоцтва про народження від 21 липня 2023 року ОСОБА_1 25 березня 2021 року змінив прізвище та ім`я на ОСОБА_2 .

Пунктом 108 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №302 визначено, що паспорт визнається недійсним, вилучається, анулюється та знищується у разі, зокрема, якщо він підлягає обміну у зв`язку із зміною інформації, внесеної до паспорта, у тому числі у зв`язку із зміною написання латинськими літерами складових імені прізвище, ім`я у документах, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України (крім додаткової змінної інформації).

У разі подання особою у строки, встановлені законодавством, документів для обміну паспорта у зв`язку із зміною інформації, внесеної до паспорта, у тому числі у зв`язку із зміною написання латинськими літерами складових імені прізвище, ім`я у документах, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України (крім додаткової змінної інформації), виявленням помилки в інформації, внесеній до паспорта, або в разі його непридатності для подальшого використання паспорт, що підлягає обміну, визнається недійсним з дня подання документів для його обміну.

У разі неподання особою протягом місяця з дати зміни інформації, внесеної до паспорта (крім додаткової змінної інформації), документів для його обміну за наявності в ДМС відомостей з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про зміну відповідної інформації або надходження такої інформації від відділів державної реєстрації актів цивільного стану паспорт, який підлягає обміну, визнається недійсним.

Однак, слід зазначити, що Порядком №302 не передбачено визнання недійним паспорта за зверненням компетентних органів іноземної держави.

Зважаючи на це, позивачу для легалізації документів, які виданні компетентними органами Польщі про зміну прізвища та імені необхідно звернутися до дипломатичного представництва або консульської установи України на території Польщі та привести у відповідність до внесених змін паспорт громадянина України, а саме підтвердити інформацію стосовно того, що ОСОБА_1 та Вєслав Хмєлєвскі є однією і тією самою особою.

Крім того, позивачем не спростовано тієї обставини, що його постійним місцем проживання є Республіка Польща, що суперечить Порядку №79, де зазначено, що державна соціальна допомога призначається і виплачується громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України.

Суд погоджується із позивачем стовно того, що зміна прізвища та імені в Україні не є обов`язковою процедурою для позивача (після їх зміни у іншій країні).

При цьому, вказане вище можливо здійснити лише за бажанням особи, однак якщо такі дані використовуються для відповідних адміністративних процедур, то їх зміна в українських посвідчувальних документах є обов`язковою.

Отже, зміна прізвища та імені за кордоном може бути підставою для внесення змін до українських документів, однак зазначене стає обов`язком лише тоді, якщо особа не має юридичних чи адміністративних потреб у таких змінах.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем доведено правомірність власних дій, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов не підлягає задоволенню.

Враховуючи те, що у задоволенні позовних вимог позивачу необхідно відмовити, судовий збір не підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Нетішинської міської ради (просп. Незалежності, 29, м. Нетішин, Хмельницька область, 30100 , код ЄДРПОУ - 23563237)

Головуючий суддя Я.В. Драновський

СудХмельницький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення09.01.2025
Оприлюднено13.01.2025
Номер документу124310585
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо соціального захисту (крім соціального страхування), з них осіб з інвалідністю