ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Д О Д А Т К О В А П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
09 січня 2025 року м. Дніпросправа № 160/28712/23
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження у м. Дніпро заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Шиманівське Стіл» про ухвалення додаткового судового рішення у справі № 160/28712/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Шиманівське Стіл» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
в с т а н о в и в:
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 21.11.2024 року апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області залишено без задоволення, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.04.2024 року в справі №160/28712/23 залишено без змін.
02.12.2024 року до Третього апеляційного адміністративного суду надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Шиманівське Стіл» про ухвалення додаткового рішення у справі, вказано, що при ухваленні постанови не було вирішено питання про розподіл судових витрат у частині витрат на правничу допомогу, просить постановити додаткове рішення про стягнення з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області витрат на правничу допомогу у розмірі 51040,00 грн.
Колегія суддів розглянувши заяву, вважає за необхідне задовольнити її частково.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно ч. 1, ч. 6 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
Згідно ч. 7 ст. 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Згідно частин 1 3 ст. 132, частин 1 5 ст. 134 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу. Витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У якості доказу понесених витрат на правничу допомогу, ТОВ «Шиманівське Стіл» надано договір про надання правничої допомоги від 27.07.2023 року № 1, укладений з адвокатським об`єднанням «Кроу Ейбі Україна». Відповідно до наявного в матеріалах справи договору про надання правової допомоги, сторони домовились про представництво, надання інших видів правової допомог, зокрема підготовка позовної заяви, підготовка відповіді на відзив, участь адвоката у судових засіданнях.
Між сторонами договору підписано акт здачі-приймання наданих послуг № 22 від 22.11.2024 року, згідно якого адвокатським об`єднанням «Кроу Ейбі Україна» а ТОВ «Шиманівське Стіл» прийнято послуги з підготовки та подання відзиву на апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, що включає: збір та комплектування доказів, друк та зшивання відзиву, формування правової позиції, підбірку та відображення в позові висновків Верховного Суду в подібних правовідносинах, на що витрачено 8,6 годин часу та оцінено у 41280,00 грн., з підготовки та представництво в судовому засіданні 21.11.2024 року, на що витрачено 2 глодини часу та оцінено у 9600,00 грн., витрати на послуги пошти/відправка кореспонденції 160 грн.
Згідно платіжної інструкції № 194 від 22.11.2024 року ТОВ «Шиманівське Стіл» сплачено адвокатському об`єднанню «Кроу Ейбі Україна» 51040,00 грн. з призначенням «Надання правової допомоги згідно рахунку 118 від 11.10.2024 року».
Нормами КАС України визначено, що витратами на професійну правничу допомогу є витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, витрати понесені стороною як оплата на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорар адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, оплата за підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, оплата вартості послуг помічника адвоката, сума, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Згідно частин 2, 3, ст. 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Встановлено, що адвокатом адвокатського об`єднання «Кроу Ейбі Україна» було підготовлено та подано до суду позов з додатками від імені ТОВ «Шиманівське Стіл», подавались до суду доповнення до позову та пояснення, тобто адвокат був ознайомлений з суттю спору, приймав участь у розгляді справи у суді першої інстанції. Тобто у адвоката не виникало складнощів для подання до суду апеляційної інстанції відзиву на апеляційну скаргу.
У справі у суді апеляційної інстанції відбулось одне судове засідання 21.11.2024 року, яке тривало 17 хвилин, розгляд апеляційної скарги проведено за участі адвоката Клюца С.О., який приймав участь у режимі відеоконференції.
Суд звертає увагу, що ТОВ «Шиманівське Стіл» є юридичною особою, згідно штатного розпису якої у складі товариства може бути юридичний відділ.
Нормами КАС України передбачено співмірність гонорару адвоката, тобто заявлена адвокатом ціна своїх послуг повинна відповідати складності спору та об`єму робіт, часу, витраченому адвокатом на виконання відповідних робіт. Гонорар адвоката має бути розумним з урахуванням витраченого адвокатом часу. Витрати мають бути обґрунтованими, документи, що підтверджують витрати, мають бути складені належним чином.
Згідно висновку Європейського суду з прав людини у справі «Лавентс проти Латвії», відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір. «Суд висловлює сумнів щодо існування об`єктивної необхідності здійснення деяких витрат, зазначених у цих рахунках-фактурах». Згідно рішення Європейського суду з прав людини у справі «Данілов проти України», заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір обґрунтованим.
Суд апеляційної інстанції вважає, що позивачем не обґрунтовано розмір витрат на правову допомогу у сумі 51040,00 грн. Суд апеляційної інстанції враховує, що адвокатом було надано послугу з правничої допомоги, а саме, підготовка та подання відзиву на апеляційну скаргу, участь у судовому засіданні.
Натомість, правнича допомога у вигляді збору та комплектування доказів, у вигляді друку та зшивання відзиву, формування правової позиції, підбірка та відображення в позові висновків Верховного Суду в подібних правовідносинах є загальними та не пов`язаними з послугами адвоката. Не вказано про яку підбірку та відображення в позові висновків Верховного Суду в подібних правовідносинах йдеться мова, адже розгляд справи відбувався у суді апеляційної інстанції.
Стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь ТОВ «Шиманівське Стіл», з урахуванням доведеності надання послуг, їх співмірності, підлягають кошти у розмірі 5000,00 грн., що є витратами на правничу допомогу, які підлягають відшкодуванню і таке стягнення слід проводити за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 132, 139, 252 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Здійснити розподіл судових витрат.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Шиманівське Стіл» (код ЄДРПОУ 35201059) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658) 5000,00 грн. (п`ять тисяч гривень 00 копійок) як відшкодування витрат на професійну правничу допомогу.
Додаткова постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду відповідно до вимог ст. 328-329 КАС України.
Головуючий - суддяО.М. Лукманова
суддяЛ.А. Божко
суддяЮ. В. Дурасова
Суд | Третій апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 09.01.2025 |
Оприлюднено | 13.01.2025 |
Номер документу | 124311713 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них |
Адміністративне
Третій апеляційний адміністративний суд
Лукманова О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні