Рішення
від 07.01.2025 по справі 208/14867/24
ЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКА 

справа № 208/14867/24

№ провадження 2-о/208/80/25

РІШЕННЯ

Іменем України

07 січня 2025 р. м. Кам`янське

Заводський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі: головуючого судді: Кузнєцової А.С.,

за участю секретаря судового засідання: Грищенко О. О.,

представника заявника адвоката Верченко О. О.,

розглянувши увідкритому судовомузасіданні впорядку окремогопровадження цивільнусправу зазаявою ОСОБА_1 , представник заявника адвокат Верченко Ольга Олександрівна, заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території, -

В С Т А Н О В И В :

Нарозгляд судупред`явлено вказанузаяву,в якійадвокат Верченко О.О., діючи в інтересах довірителя ОСОБА_1 ,просить встановити факт смерті його колишньої дружини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилась у м. Новогродівка, Донецької області, місце смерті - Донецька область, м. Новогродівка, дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Заявлені вимоги обґрунтовані наступним. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ,та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ,перебували узареєстрованому шлюбі,що підтверджуєтьсякопією свідоцтвапро шлюбсерії НОМЕР_1 .В шлюбіу подружжянародилися діти ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ,що підтверджуєтьсясвідоцтвом пронародження серії НОМЕР_2 ,та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ,що підтверджуєтьсясвідоцтвом пронародження серії НОМЕР_3 .Рішенням Новогродівськогоміського судуДонецької областівід 10.01.2021року посправі №235/5110/20шлюб між ОСОБА_1 ,та ОСОБА_2 ,було розірвано.Діти ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ,та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ,після розірванняшлюбу мешкалиразом зматір`ю.Відповідно довитягу зЄдиного реєструдосудових розслідувань№ 22024050000002399від 03серпня 2024року встановлено,що ІНФОРМАЦІЯ_2 приблизноо 20-30годин ставсяобстріл м.НовогродівкаНовогродівської ТГПокровського районуДонецької області.В результаті зазначеного обстрілу загинула одна цивільна особа ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 . Після загибелі ОСОБА_2 , їх спільні із заявником діти переїхали проживати до батька ОСОБА_1 .

Встановлення факту загибелі ОСОБА_2 , необхідно заявнику для реєстрації факту смерті, та має значення для реалізації майнових та особистих немайнових прав дітей. Проте, зареєструвати смерть та отримати свідоцтво про смерть у інший, ніж як у судовий спосіб не було можливості через відсутність медичної довідки про смерть, оскільки залишки тіла загиблої не були виявлені після огляду мсця події, через інтенсивні обстріли ворогом міста Новогродівка. Ці обставини зумовили потребу в зверненні заявника до суду.

25.12.2024 року представник заявника ОСОБА_1 адвокат Верченко О.О. через систему «Електронний суд» надала заяву про виклик та допит свідка ОСОБА_5 .

Представник заявника ОСОБА_1 адвокат Верченко О.О. у судовому засіданні заяву підтримала з підстав, наведених у її мотивувальній частині, просила задовольнити та встановити факт смерті ОСОБА_2 .

Приведена до присяги та попереджена про кримінальну відповідальність, свідок ОСОБА_5 дала наступні покази. Так, свідок давно знайома з ОСОБА_6 , вони були сусідами в м.Новогродівка. Свідок пояснила, що 02 серпня 2024 року біля 21-00 год. був сильний обстріл м. Новогродівка. В цей час вона зрозуміла, що відбулося попадання у сусідній будинок, звідки чулися крики. Коли свідок на деякий час залишила укриття, то побачила, що будинок в якому мешкала ОСОБА_7 був повністю зруйнований, палав в огні. Тіло ОСОБА_8 вона не бачила, оскільки евакуювалася при першій можливості, але впевнена, що чула саме її голос, який доносився із завалів.

Представник заінтересованої особи Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився. Від представника Відділу до суду надійшла заява про розгляд справи без участі представника.

Відповідно до ч. 1 ст. 247 ЦПК України, під час судового розгляду справи здійснено фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Суд, вислухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, належно з`ясувавши дійсні обставини справи, права та обов`язки сторін, оцінки їх доводів і наданих ними доказів, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено наступні факти та відповідні правовідносини.

Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , перебували у зареєстрованому шлюбі, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 .

Рішенням Новогродівського міського суду Донецької області від 10.01.2021 року по справі № 235/5110/20 шлюб між ОСОБА_1 , та ОСОБА_2 , був розірваний.

Згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань № 22024050000002399 від 03 серпня 2024 року, 02 серпня 2024 року приблизно о 20-30 годин стався обстріл м.Новогродівка Новогродівської ТГ Покровського району Донецької області. В результаті зазначеного обстрілу загинула одна цивільна особа ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 (ЄО№ 5881,5880,5885,5886,5887).

Крім того, свідком ОСОБА_5 в судовому засіданні було підтверджено, що вона бачила, як почався обстріл м.Новогродівка та будинок її сусідки ОСОБА_2 було повністю знищено внаслідок влучання. Свідок чула крики ОСОБА_2 , які лунали з-під завалів.

Відповідно до пункту 5 частини другої статті 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно пункту 8 частини першої статті 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Згідно з ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ст. 77 та ст. 78 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування; суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом.

Надаючи оцінку допустимості наданих заявником доказів, а саме документів, виданих на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, суд керується ч. 2 ст.19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому, в практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки», згідно яких, якщо невизнання документів, виданих окупаційною владою, веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян, такі документи повинні визнаватися. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів». Європейський суд з прав людини послідовно розвиває цей принцип у своїй практиці. Так, якщо у справі «Лоізіду проти Туречиини» ЄСПЛ обмежився коротким посиланням на відповідний пункт названого висновку Міжнародного суду, то у справах «Кіпр проти Туреччини» та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» приділено значну увагу аналізу цього висновку та подальшої міжнародної практики. При цьому ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих defacto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать. При цьому, за логікою вказаного рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу. Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою].

Таким чином, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів про смерть особи, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки суд розуміє, що можливості збору доказів смерті особи на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право власності (спадкування), право на повагу до приватного та сімейного життя тощо.

Такий висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ в інформаційному листі від 15.04.2016 року, за змістом якої документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв`язку під час розгляду справ у порядку статті 317 ЦПК України, суд як виняток приймає до уваги дані про смерть (дату, місце), які зазначені у вищенаведених документах, виданих на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що дослідженими у справі доказами доведено факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце смерті - Донецька область, м. Новогродівка, дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , відтак, оскільки встановлення відповідного факту необхідно заявнику для отримання свідоцтва про смерть встановленої законом України форми та реалізації наслідків, передбачених законодавством, заява підлягає задоволенню.

Відповідно до роз`яснень п. 18 Постанови Пленуму ВСУ № 5 від 31.03.1995 р. «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» (із змінами, внесеними згідно з постановою Пленуму ВСУ № 15 від 25.05.98) рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

Згідно зч.4ст.317ЦПК України,ухвалене судомрішення усправах провстановлення фактународження абосмерті особина території,на якійвведено воєннийчи надзвичайнийстан,або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.

На підставі вищезазначеного та керуючись ст. ст. 293, 315-319 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Заяву ОСОБА_1 , представник заявника адвокат Верченко Ольга Олександрівна, заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території задовольнити.

Встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка м. Новогродівка Донецької області, Україна, громадянка України, адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Новогродівка, Донецької області, Україна.

Рішення суду підлягає негайному виконанню та його оскарження не зупиняє виконання рішення.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 273 ЦПК України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 354, 355 ЦПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Дата складання повного тексту рішення суду 09.01.2025 року.

Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:

-заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець с. Маміївське Межівського району, Дніпропетровської області, громадянин України, адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ;

- представник заявника адвокат Верченко Ольга Олександрівна, адреса реєстрації: смт. Гостре, Покровського району, Донецької області;

- заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), код ЄДРПОУ 33247395, юридична адреса: Дніпропетровська область, м. Кам`янське, вул. Василя Стуса, буд. 2а.

Суддя А. С. Кузнєцова

СудЗаводський районний суд м.Дніпродзержинська 
Дата ухвалення рішення07.01.2025
Оприлюднено13.01.2025
Номер документу124313265
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —208/14867/24

Ухвала від 10.01.2025

Цивільне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Кузнєцова А. С.

Рішення від 07.01.2025

Цивільне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Кузнєцова А. С.

Рішення від 08.01.2025

Цивільне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Кузнєцова А. С.

Ухвала від 25.12.2024

Цивільне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Кузнєцова А. С.

Ухвала від 18.12.2024

Цивільне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Кузнєцова А. С.

Ухвала від 19.12.2024

Цивільне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Кузнєцова А. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні