У Х В А Л А
Справа № 936/1444/24
Провадження № 2-о/936/9/2025
09.01.2025 селище Воловець
Воловецький районний суд Закарпатської області в складі судді Пелих О.О., присяжних Дужар Н.М., Коваль Н.І., з участю секретаря судового засідання Іванової Н.Я., під час судового розгляду цивільної справи за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Виконавчий комітет Нижньоворітської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області, ОСОБА_2 , про визнання фізичної особи обмежено дієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна, -
в с т а н о в и в:
У провадженні Воловецького районного суду Закарпатської області перебуває цивільна справа за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Виконавчий комітет Нижньоворітської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області, ОСОБА_2 , про визнання фізичної особи обмежено дієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна. Так, у поданій заяві заявниця зазначає, що її сестра ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 являється інвалідом другої групи із дитинства, причиною її інвалідності є ідіопатимчний кіфосколіоз грудно-поперекового відділу хребта 4 ст. Посилається на те, що ОСОБА_3 є непрацездатною, не може орієнтуватись в простих життєвих ситуаціях, не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, потребує стороннього догляду. Стверджує, що наявні у ОСОБА_3 захворювання ставлять під сумнів її дієздатність.
Згідно ч. 1 ст. 105 ЦПК України, призначення експертизи судом є обов`язковим, якщо у справі необхідно встановити зокрема психічний стан особи.
Таким чином, судом, у відповідності до ч.1 ст. 105 ЦПК України, поставлено на обговорення питання про необхідність призначення судово-психіатричної експертизи для визначення психічного стану ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки по даній категорії справ проведення судово-психіатричної експертизи є обов`язковим.
Заявниця ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, однак подала до суду заяву про розгляд справи без її участі.
Заінтересована особа ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, проте надав до суду заяву про проведення судового засідання по справі без його участі. У заяві останній також висловився проте, що про призначення судово-психіатричної експертизи відносно ОСОБА_3 не заперечує.
Представник заінтересованої особи Органу опікита піклуванняНижньоворітської сільськоїради, в судове засідання не зявився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Положеннями Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженоїнаказом Міністерства Юстиції України від 08.10.98 № 53/5, передбачено, що згідно з процесуальним законодавством України експертами виконуються первинні, додаткові, повторні, комісійні та комплексні експертизи (п.1.2.13).
Організаційні засади проведення судово-психіатричної експертизи визначені Порядком проведення судово-психіатричної експертизи, затвердженимнаказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.05.2018 № 865.
За змістом п. 10 Порядку проведення судово-психіатричної експертизи, затвердженогоНаказом Міністерства охорони здоров`я України № 865 від 08 травня 2018 року, предметом судово-психіатричної експертизи є психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу, який визначається з метою надання відповіді на запитання, поставлені судом, що доручив проведення експертизи.
У відповідності до ч. 1 ст. 103 ЦПК України, суд призначає експертизу у справі, якщо для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
Відповідно до ч.1 ст.298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Як зазначається в п. 4 постанови Пленуму ВСУ від 28.03.1972 №3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним», судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним.
Положеннями ст. 7 Закону України "Про судову експертизу", виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням судово-психіатричних експертиз.
Враховуючи вищенаведене, та той факт, що вирішення питання про можливість ОСОБА_3 розуміти значення своїх дій та керувати ними потребує спеціальних знань в області психіатрії, суд вважає за необхідне призначити у даній справі судово-психіатричну експертизу.
Крім того, відповідно до п. 5 ч. 1 ст.252ЦПКУкраїни суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках призначення судом експертизи.
З урахуванням того, що для проведення експертизи необхідний тривалий час, провадження в справі слід зупинити.
Керуючись ст.ст. 298,252,253,260 ЦПК України, суд,-
п о с т а н о в и в :
Призначити у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Виконавчий комітет Нижньоворітської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області, ОСОБА_2 , про визнання фізичної особи обмежено дієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна, - судово-психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
1.Чи хворіє ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,зареєстрована заадресою: АДРЕСА_1 на хронічний, стійкий психічний розлад, якщо так, то який?
2.Чи усвідомлює ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,зареєстрована заадресою: АДРЕСА_1 , значення своїх дій та чи може керувати ними?
Проведення експертизи доручити спеціалістам Закарпатської філії судово-психіатричнихекспертиз Державноїустанови «Інститутпсихіатрії,судово-психіатричноїекспертизи тамоніторингу наркотиківМіністерства охорониздоров`я»(Закарпатськаобласть,Берегівський район,м.Берегове,вул.Мужайська,буд.41) попередивши їх про кримінальну відповідальність за ст.ст.384,385 КК України.
Оплату вартості експертизи віднести на рахунок держави.
В розпорядження експертів направити матеріали цивільної справи№936/1444/24 та медичну картку амбулаторного хворого видану на ім`я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Копію ухвали для виконання в частині забезпечення явки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в експертну установу направити заявниці ОСОБА_1 та заінтересованій особі ОСОБА_2 .
Зупинити провадження у даній справі на час проведення експертизи.
Ухвала в частині зупинення провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку до Закарпатського апеляційного суду безпосередньо або через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в п`ятнадцятиденний строк з дня проголошення ухвали.
Суддя Пелих О.О.
Присяжні: Дужар Н.М.
Коваль Н.І.
Суд | Воловецький районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 09.01.2025 |
Оприлюднено | 13.01.2025 |
Номер документу | 124315357 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Воловецький районний суд Закарпатської області
Пелих О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні