СВАЛЯВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 306/1705/24
Провадження № 2/306/77/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 січня 2025 року м. Свалява
Свалявський районний суд Закарпатської області в складі :
головуючого - судді Уліганинця П.І.
за участю секретаря судового засідання Сова-Фафула А.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Свалява цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Свалявського відділу державної виконавчої служби у Мукачівському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про скасування заборони відчуження,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернуласядо судуіз зазначенимпозовом, посилаючись на те, що вона проживала однією сім`єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_1 в них народилася донька ОСОБА_3 . Згодом вони перестали підтримувати відносини. Рішенням Свалявського районного суду по справі № 306/1687/17, її позов задоволено та постановлено стягувати з ОСОБА_2 аліменти на її користь на утримання їх спільної доньки. Зазначає. Що у зв`язку з наявністю в останнього заборгованості по сплаті аліментів, у межах виконавчого провадження № 28461864) на його майно накладено арешт. Вказує, що після початку повномасштабного вторгнення рф на територію України, ОСОБА_2 призвали на військову службу, де ІНФОРМАЦІЯ_2 , він, під час виконання бойового завдання, загинув. Посилається на те, що звернувшись до нотаріуса , із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , в інтересах доньки ОСОБА_3 , їй повідомили про наявність заборони на нерухоме майно (кошти у банківських установах) покійного. Вказана обставина унеможливлює прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , тому просить суд скасувати заборону, яка зареєстрована в Державному реєстрі речових прав за номером запису обтяження 28461864 від 15.01.2021 року.
Сторони в судове засідання не з`явилися.
Подали заяви про розгляд справи у їх відсутності. Позивачка вимоги , викладені у позовній заяві підтримала та наполягала на їх задоволенні. (а.с.20-23).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
У судовому засіданні встановлено, що позивачка та ОСОБА_2 є батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.6, 10).
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 26.07.2023 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис № 171, проведений 26.07.2023 року Свалявським відділом ДРАЦС у Мукачівському районі Закарпатської області (а.с.11).
Матеріалами справи встановлено, що на ім`я ОСОБА_2 , у різних банківських установах, відкриті рахунки (а.с.5, 12, 13).
Відповідно до витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі №73611270 від 16.08.2023 року, після смерті ОСОБА_2 , 16.08.2023 року, зареєстровано спадкову справу №71101659 (№ у нотаріуса 24/2023) (а.с.14).
Згідно з витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна №70342587 від 15.01.2021 року, 15.01.2021 року зареєстровано обтяження (арешт рухомого майна) за номером 28461864, боржник: ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 (а.с.15).
За приписами ч. 1 ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Статтею 321 ЦК України закріплений принцип непорушності права власності, передбачений ст. 41 Конституції України, відповідно до ч.4 якої ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Згідно ст. 328 ЦК України право власностінабувається напідставах,що незаборонені законом,зокрема ізправочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.
Відповідно до ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Статтями 1216, 1217, 1218 ЦК України встановлено, що спадкуванням єперехід правта обов`язків(спадщини)від фізичноїособи,яка померла(спадкодавця),до іншихосіб (спадкоємців). Спадкуванняздійснюється зазаповітом абоза законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ч.1та 2ст.1220ЦК України,спадщина відкриваєтьсявнаслідок смертіособи абооголошення їїпомерлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46цього Кодексу).
Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
За приписамич.1,3ст.1296та ч.1ст.1297ЦК Україниспадкоємець,який прийнявспадщину,може одержатисвідоцтво проправо наспадщину. Відсутністьсвідоцтва проправо наспадщину непозбавляє спадкоємцяправа наспадщину. Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.
Згідно ч. 1, 2, 4, 5 ст. 59 ЗУ «Про виконавче провадження», особа, яка вважає, що майно, на яке накладено арешт, належить їй, а не боржникові, може звернутися до суду з позовом про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту.
У разі набрання законної сили судовим рішенням про зняття арешту з майна боржника арешт з такого майна знімається згідно з постановою виконавця не пізніше наступного дня, коли йому стало відомо про такі обставини.
Підставами для зняття виконавцем арешту з усього майна (коштів) боржника або його частини є:
1) отримання виконавцем документального підтвердження, що рахунок боржника має спеціальний режим використання та/або звернення стягнення на такі кошти заборонено законом;
2) надходження на рахунок органу державної виконавчої служби, рахунок приватного виконавця суми коштів, стягнених з боржника (у тому числі від реалізації майна боржника), необхідної для задоволення вимог усіх стягувачів, стягнення виконавчого збору, витрат виконавчого провадження та штрафів, накладених на боржника;
3) отримання виконавцем документів, що підтверджують про повний розрахунок за придбане майно на електронних торгах;
4) наявність письмового висновку експерта, суб`єкта оціночної діяльності - суб`єкта господарювання щодо неможливості чи недоцільності реалізації арештованого майна боржника у зв`язку із значним ступенем його зношення, пошкодженням;
5) відсутність у строк до 10 робочих днів з дня отримання повідомлення виконавця, зазначеного участині шостійстатті 61 цього Закону, письмової заяви стягувача про його бажання залишити за собою нереалізоване майно;
6) отримання виконавцем судового рішення про скасування заходів забезпечення позову;
7) погашення заборгованості із сплати періодичних платежів, якщо виконання рішення може бути забезпечено в інший спосіб, ніж звернення стягнення на майно боржника;
8) отримання виконавцем документального підтвердження наявності на одному чи кількох рахунках боржника коштів, достатніх для виконання рішення про забезпечення позову;
9) підстави, передбаченіпунктом 1-2тапідпунктом 2пункту 10-4розділу XIII "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону;
10) отримання виконавцем від Державного концерну "Укроборонпром", акціонерного товариства, створеного шляхом перетворення Державного концерну "Укроборонпром", державного унітарного підприємства, у тому числі казенного підприємства, яке є учасником Державного концерну "Укроборонпром" або на момент припинення Державного концерну "Укроборонпром" було його учасником, господарського товариства, визначеногочастиною першоюстатті 1 Закону України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності", звернення про зняття арешту в порядку, передбаченомустаттею 11Закону України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності".
У всіх інших випадках арешт може бути знятий за рішенням суду.
Згідно ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду з захистом свого особистого немайнового або майнового права чи інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути ... в т.ч. припинення дії, яка порушує право.
Зважаючи на те, що позивачка, яка діє в інтересах доньки, яка є спадкоємцем після смерті батька ОСОБА_2 ,та не має можливості прийняти спадщину після його смерті та оформити право власності у порядку спадкування, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити.
Керуючись ст. 4, 5, 12, 13, 18, 76, 81, 128, 133, 141,200, 263, 265, 273, 354 ЦПК України, Конституцією України, ст. 16, 316, 321, 328, 391, 1216-1218, 1220, 1268, 1296 - 1297, ЗУ «Про виконавче провадження», суд, -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 до Свалявського відділу державної виконавчої служби у Мукачівському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про скасування заборони відчуження задовольнити.
Заборону (арешт рухомого майна), яка зареєстрована в Державному реєстрі речових прав за номером запису про обтяження 28461861 від 15.01.2021 року скасувати.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду.
ГОЛОВУЮЧИЙ П.І.Уліганинець
09.01.2025 року
Суд | Свалявський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 09.01.2025 |
Оприлюднено | 13.01.2025 |
Номер документу | 124315419 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Інші справи позовного провадження |
Цивільне
Свалявський районний суд Закарпатської області
Уліганинець П. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні