Справа № 159/7828/24
Провадження № 2/159/1807/24
КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 грудня 2024 року м. Ковель
Ковельський міськрайонний суд Волинської області під головуванням
- судді Лесика В.О.,
за участі секретаря судових засідань - Посполітак Г.О.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Колодяжненської сільської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
в с т а н о в и в:
Стислий виклад позиції позивача.
У листопаді 2024 року позивач звернувся в суд із даним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його матір ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилась спадщина на належне спадкодавцю на час смерті майно, у тому числі на будинок АДРЕСА_1 .
У встановлений законом строк із заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори він не звертався оскільки на момент смерті матері він проживав з нею та не знав про існування спадкового майна, а тому вважає поважними причини пропуску строку для прийняття спадщини та прохає визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
Стислий виклад заперечень відповідача.
Від відповідача Колодяжненська сільська рада заперечень проти задоволення позову не надійшло.
Рух справи в суді.
Позовна заява надійшла до суду 20.11.2024.
Провадження у справі відкрито 21.11.2024.
Визначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
В підготовче засідання сторони не з`явились, подали клопотання про розгляд справи у їх відсутності.
У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального засобу не здійснювалось.
Враховуючи визнання відповідачем позову суд відповідно до положень ч.3 ст.200 ЦПК України у підготовчому засіданні ухвалює рішення.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 видане 12.03.2024 року виконавчим комітетом Колодяжненської сільської ради Ковельського району Волинської області .
Факт родинних відносин позивача та ОСОБА_2 , як матері та сина підтверджується, свідоцтвом про народження від 03.11.1959 року.
З копії свідоцтва про право на спадщину за законом від 06.08.2020, виданим приватним нотаріусом Ковельського районного нотаріального округу Волинської області вбачається, що ОСОБА_2 прийняла спадщину після смерті чоловіка - ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , в тому числі і на житловий будинок АДРЕСА_1 .
Повідомленням Ковельської державної нотаріальної контори від 26.11.2024 року, доводиться та обставина, що спадкова справи після смерті ОСОБА_3 не заводилась.
Висновки суду та мотиви прийнятого рішення.
Позов підлягає задоволенню повністю.
Як передбачено ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст.ст.1217,1218 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
У разі відсутності заповіту майно спадкується за законом.
Спадкоємцями першої черги за законом відповідно до вимог ст.1261 ЦК є діти спадкодавця.
Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст.1269, ч.1 ст.1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлений строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини (ч.1 та ч.3 ст. 1272 ЦК України).
Пленум Верховного Суду України в п.24 постанови від 30 травня 2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснив, що вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно керуватись тим, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Як вбачається з матеріалів справи позивач є єдиним спадкоємцем за законом та пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин.
У ході судового розгляду встановлено та визнається відповідачем у справі, що позивач через відсутність інформації про наявність спадкового майна не мав можливості реалізувати спадкові права у встановленому законодавством порядку, а також те, що на час відкриття спадщини не проживав із спадкодавцем.
Враховуючи викладені обставини, суд вважає необхідним визначити позивачу додатковий строк два місяці для подачі в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини.
Керуючись ст.ст. 200, 247, 258, 259,206, 263-265,273, 279 ЦПК України, ст.ст.1216-1222, 1266, 1269,1270,1272 ЦК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини, після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , протягом двох місяців з дня набрання рішенням суду законної сили.
Судові витрати залишити за позивачем.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Волинського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного тексту рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повний текст рішення складено 09.01.2025.
Головуючий: В.О.Лесик
Суд | Ковельський міськрайонний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 30.12.2024 |
Оприлюднено | 14.01.2025 |
Номер документу | 124317462 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Ковельський міськрайонний суд Волинської області
Лесик В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні