Справа № 991/14304/24
Провадження 2-а/991/27/24
У Х В А Л А
про відкриття провадження у справі
10 січня 2025 року м.Київ
Вищий антикорупційний суд колегією суддів у складі головуючого судді Хамзіна Т.Р., суддів Михайленко В.В., Мойсака С.М., розглянувши матеріали
до Федеральної автономної установи «Російський морський регістр судноплавства», місцезнаходження: російська федерація, місто Санкт-Петербург, вулиця Мільйонна, 7А, основний державний реєстраційний номер 1027809210330, ідентифікаційний номер платника податків 7803052947
про застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини 1 статті 4 Закону України «Про санкції»,
ВСТАНОВИВ:
27 грудня 2023 року до Вищого антикорупційного суду надійшла позовна заява Міністерства юстиції України до Федеральної автономної установи «Російський морський регістр судноплавства». Позивач, посилаючись на наявність підстав, передбачених ст. 5-1 Закону України «Про санкції», просить застосувати до Федеральної автономної установи «Російський морський регістр судноплавства» санкцію, передбачену п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про санкції», та стягнути в дохід держави активи, якими вона безпосередньо та опосередковано володіє.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.12.2023 для розгляду адміністративної справи визначено колегію суддів Вищого антикорупційного суду у складі головуючого судді Хамзіна Т.Р., суддів Михайленко В.В., Мойсака С.М.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд дійшов висновку про наявність підстав для прийняття її до розгляду та відкриття провадження у справі з огляду на таке.
1. Щодо суб`єкта звернення із позовною заявою
Частиною 4 ст. 5 КАС України передбачено право суб`єктів владних повноважень виключно у випадках, визначених Конституцією та Законами України, звернутися до адміністративного суду.
Згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про санкції» заява щодо застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 Закону України «Про санкції», подається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері стягнення в дохід держави активів осіб, щодо яких застосовано санкції, до суду в порядку, визначеному статтею 5-1 цього Закону.
Відповідно до пп. 2-10 п. 3, п. 54-3 п. 4 Положення про Міністерство юстиції України від 02.07.2014 № 228 таким органом є Міністерство юстиції України. За змістом цих норм Міністерство юстиції України забезпечує реалізацію державної політики у сфері стягнення в дохід держави активів осіб, щодо яких накладено санкцію у виді блокування активів, у тому числі вживає заходи до виявлення та розшуку активів таких фізичних та юридичних осіб, зазначених у відповідних рішеннях Ради національної безпеки і оборони України, звертається до суду з позовами та бере участь у справах про застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 Закону України «Про санкції».
Отже, позовна заява подана належним суб`єктом.
Згідно з пп. 1, 27 п. 12 Положення про Міністерство юстиції України міністр очолює Мін`юст, здійснює керівництво його діяльністю, представляє Мін`юст у відносинах з іншими органами, підприємствами, установами та організаціями в Україні і за її межами.
Позовна заява підписана Віце-прем`єр-міністром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України - Міністром юстиції України Стефанішиною О.В., яка згідно з Положенням про Міністерство юстиції України та відповідно до відомостей з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань має належні повноваження.
2. Щодо дотримання правил підсудності
Згідно з ч. 5 ст. 22 КАС України Вищий антикорупційний суд вирішує адміністративні справи щодо застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 Закону України «Про санкції», як суд першої інстанції. У ч. 2 ст. 5-1 Закону України «Про санкції» зазначено, за наявності підстав та умов, зазначених у частині першій цієї статті, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері стягнення в дохід держави активів осіб, щодо яких застосовано санкції, звертається до Вищого антикорупційного суду з позовною заявою про застосування до відповідної фізичної або юридичної особи санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 цього Закону, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Отже позовна заява підсудна Вищому антикорупційному суду та підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.
3. Щодо строку та підстав звернення із позовною заявою
За змістом ч. 7 ст. 122, ч. 1 ст. 283-1 КАС України позовна заява про застосування санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про санкції», подається до Вищого антикорупційного суду протягом строку дії правового режиму воєнного стану.
Санкція, передбачена п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про санкції», може бути застосована у період дії правового режиму воєнного стану чи після його припинення або скасування (якщо позовну заяву про застосування цієї санкції подано в період дії правового режиму воєнного стану) та за умови, що на відповідну фізичну чи юридичну особу в порядку, визначеному цим Законом, вже накладено санкцію у виді блокування активів.
Зі змісту позовної заяви та матеріалів, доданих до неї, вбачається, що стосовно Федеральної автономної установи «Російський морський регістр судноплавства» санкцію у виді блокування активів застосовано Рішеннями РНБО від 19.10.2022 «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», що введено в дію Указом Президента України № 726/2022 від 19.10.2022.
У зв`язку із військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан, дія якого неодноразово продовжувалася. Указом Президента України від 28.10.2024 № 740/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», дію воєнного стану продовжено з 05:30 10 листопада 2024 року на 90 діб.
Отже, позовну заяву подано у строк, встановлений законом, та наявні підстави для звернення Міністерства юстиції із цим позовом.
4. Щодо дотримання формальних вимог до форми та змісту позовної заяви
Позовна заява подана із додержанням вимог, визначених у ст. 160, 161, ч. 1 ст. 283- 1 КАС України. Суд не встановив перешкод для відкриття провадження в адміністративній справі, передбачених ст. 169, 170, 283-1 КАС України.
5. Щодо форми адміністративного судочинства
Згідно з ч. 1 ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні (ч. 2, 3 ст. 12 КАС України).
Статтею 283-1 КАС України передбачено особливості провадження у справах про застосування санкцій.
Згідно з ч. 4 ст. 283-1 КАС України справа про застосування санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про санкції», вирішується колегією у складі трьох суддів Вищого антикорупційного суду протягом 30 днів з дня надходження позовної заяви до суду.
Оскільки при розгляді справ про застосування санкцій пріоритетним є її швидке вирішення, ця категорія справ не підпадає під перелік справ, які відповідно до ч. 4 ст. 12 КАС України розглядаються виключно за правилами загального позовного провадження. Цю справу належить розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін з урахуванням особливостей, визначених статтею 283-1 КАС України.
6. Щодо залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог
У позовній заяві позивач зазначає третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог. Зокрема, на стороні відповідача: Приватне акціонерне товариство «Морський регістр судноплавства в Україні», Товариство з обмеженою відповідальністю «Морське бюро регістру», Приватне акціонерне товариство «Морський регістр судноплавства»; на стороні позивача: Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Згідно з ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі (ч. 5 ст. 49 КАС України).
У позовній заяві порушується питання про стягнення в дохід держави активів, безпосередніми власниками яких є Приватне акціонерне товариство «Морський регістр судноплавства в Україні», Товариство з обмеженою відповідальністю «Морське бюро регістру» та Приватне акціонерне товариство «Морський регістр судноплавства».
Позивач стверджує, що відповідач може вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження щодо активів, які зареєстровані за вищевказаними підприємствами, а тому наявні підстави для стягнення цих активів в дохід держави.
Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів за змістом позовної заяви здійснює заходи з управління активами Приватного акціонерного товариства «Морський регістр судноплавства в Україні». Позивач серед іншого порушує питання про стягнення в дохід держави цінних паперів (облігацій внутрішньої державної позики), що були придбані Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів за кошти вищевказаного підприємства.
Відтак з огляду на підстави позову та наведені у ньому обставини рішення у справі може вплинути на права та обов`язки вищевказаних юридичних осіб.
Таким чином суд вважає за необхідне залучити Приватне акціонерне товариство «Морський регістр судноплавства в Україні», Товариство з обмеженою відповідальністю «Морське бюро регістру», Приватне акціонерне товариство «Морський регістр судноплавства» у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, а Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів - у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.
Керуючись статтями 12, 49, 171, 243, 248, 268-270, 283-1 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
1. Прийняти позовну заяву Міністерства юстиції України до Федеральної автономної установи «Російський морський регістр судноплавства» про застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини 1 статті 4 Закону України «Про санкції», до розгляду та відкрити провадження у справі.
2. Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з урахуванням положень ст. 283-1 КАС України колегією суддів у складі трьох суддів (головуючого судді Хамзіна Т.Р., суддів Михайленко В.В., Мойсака С.М.).
3. Призначити справу до розгляду в судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи, яке відбудеться 22 січня 2025 року о 16 год 50 хв у залі судового засідання Вищого антикорупційного суду за адресою: місто Київ, вулиця Хрещатик, 42А.
4. Особі, щодо якої ставиться питання про застосування санкції (Федеральній автономній установі «Російський морський регістр судноплавства»), у п`ятиденний строк із дня одержання позовної заяви, але не пізніше 20 січня 2025 року подати відзив на позовну заяву.
5. Залучити в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача:
- Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, ідентифікаційний код юридичної особи 41037901, місцезнаходження 01001, місто Київ, вулиця Бориса Грінченка, 1
6. Залучити в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача:
- Приватне акціонерне товариство «Морський регістр судноплавства в Україні», ідентифікаційний код юридичної особи 01125560, місцезнаходження 65014, місто Одеса, вулиця Польська, 20;
- Товариство з обмеженою відповідальністю «Морське бюро регістру», ідентифікаційний код юридичної особи 30542599, місцезнаходження 65014, місто Одеса, вулиця Польська, 20;
- Приватне акціонерне товариство «Морський регістр судноплавства», ідентифікаційний код юридичної особи 22261959, місцезнаходження 99011, місто Севастополь, вулиця 4-та Бастіонна, 25.
7. Запропонувати третім особам, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору надати пояснення та докази не пізніше 20 січня 2025 року.
8. Негайно повідомити про дату, час та місце судового засідання позивача, відповідача (особу щодо якої ставиться питання про застосування санкції), третіх осіб в порядку, передбаченому ст. 268 КАС України.
9. Роз`яснити, що згідно зі статтею 283-1 КАС України неявка в судове засідання учасників справи та/чи їх представників не перешкоджає розгляду позовної заяви по суті та не може бути підставою для зупинення строків її розгляду, відкладення засідання на інший час чи дату або оголошення перерви в судовому засіданні.
10. Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі зі сторінки на офіційному веб-порталі «Судова влада України» за адресою: https:// hcac.court.gov.ua.
11. Ухвалу про відкриття провадження у справі оприлюднити на веб-порталі судової влади України.
12. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
13. Ухвалу складено та підписано 10 січня 2025 року.
Головуючий суддя Тимур ХАМЗІН
Судді Віра МИХАЙЛЕНКО
Сергій МОЙСАК
Суд | Вищий антикорупційний суд |
Дата ухвалення рішення | 10.01.2025 |
Оприлюднено | 13.01.2025 |
Номер документу | 124323153 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо застосування санкцій у порядку антикорупційного законодавства |
Адміністративне
Вищий антикорупційний суд
Хамзін Т. Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні