ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA368999980313151206083020649
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
10.01.2025 Справа № 905/8/25
Суддя Господарського суду Донецької області Хабарова М.В., розглянувши позовну заяву Заступника керівника Бахмутської окружної прокуратури Донецької області (84500, Донецька обл., м. Бахмут, вул. Миру, 45) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Донецькій області (85114, Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. Театральна, 18-А)
до 1) Державного підприємства «Торецьквугілля» (85200, Донецька обл., м. Торецьк, вул. Дружби, 19),
2) Відокремленого підрозділу «Шахта «Торецька» Державного підприємства «Торецьквугілля» (85200, Донецька обл., м. Торецьк, вул. Грушевського, 41)
про відшкодування шкоди у розмірі 104 229,01 грн
ВСТАНОВИВ:
Заступник керівника Бахмутської окружної прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Донецькій області звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом до Державного підприємства «Торецьквугілля» та Відокремленого підрозділу «Шахта «Торецька» Державного підприємства «Торецьквугілля» про відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства у розмірі 104229,01 грн.
Позов обґрунтований тим, що відокремленим підрозділом «Шахта «Торецька» Державного підприємства «Торецьквугілля» в результаті порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів за період 01.01.2020-31.12.2020, а саме, внаслідок наднормативного скиду забруднюючих речовин зі зворотними водами в річку Кривий Торець басейну річки Сіверський Донець, заподіяно державі збитки у загальному розмірі 104229,01 грн.
Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів зміст позовних вимог щодо кожного з них.
Як вбачається з позовної заяви, позивачем в якості відповідачів було визначено: Державне підприємство «Торецьквугілля» та Відокремлений підрозділ «Шахта «Торецька» Державного підприємства «Торецьквугілля».
Статтею 45 Господарського процесуального кодексу України визначено, що сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу.
При цьому, в силу положень ст. 80 Цивільного кодексу України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.
Частиною 1 ст. 95 Цивільного кодексу України визначено, що філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Представництвом є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. Керівники філій та представництв призначаються юридичною особою і діють на підставі виданої нею довіреності. Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру.
Відповідно до ст. 64 Господарського кодексу України функції, права та обов`язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами. Підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до закону.
Тобто, філії, представництва, інші відокремлені підрозділи наділяються певною господарською компетенцією. Втім, не маючи статусу юридичної особи, такі підрозділи не наділяються самостійною господарською процесуальною правоздатністю та дієздатністю.
З аналізу вищевикладеного слідує, що відокремлений підрозділ не є самостійною юридичною особою, тобто, не є самостійним суб`єктом господарювання, який здійснює господарську діяльність.
Таким чином, у спірних правовідносинах, за правилами встановленими процесуальним законодавством, в якості відповідача може виступати юридична особа, або юридична особа в особі її філії.
З вищевикладеного слідує, що прокурору необхідно визначитись із колом учасників (відповідачів) у справі.
Крім того, у прохальній частині позовної заяви позивач просить стягнути збитки з Державного підприємства «Торецьквугілля», натомість зазначає ідентифікаційний код 38034476, що належить Державній екологічній інспекції у Донецькій області, а також вказує адресу: м. Торецьк, вул Грушевського, буд. 41, що в свою чергу належить відокремленому підрозділу «Шахта «Торецька» Державного підприємства «Торецьквугілля».
Таким чином, позовна заява не відповідає вимогам ст.ст. 164, 172 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 174 Господарського кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, позовна заява підлягає залишенню без руху.
Суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
На підставі викладеного та керуючись ст. 174, ч. 2 ст. 232, ст.ст. 233, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В :
1. Позовну заяву Заступника керівника Бахмутської окружної прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Донецькій області до Державного підприємства «Торецьквугілля» та Відокремленого підрозділу «Шахта «Торецька» Державного підприємства «Торецьквугілля» про відшкодування шкоди у розмірі 104 229,01 грн залишити без руху.
2. Зобов?язати Заступника керівника Бахмутської окружної прокуратури Донецької області протягом десяти днів з дня вручення даної ухвали надати суду:
- письмові пояснення та обґрунтування щодо визначення відповідачів у відповідності до вимог Господарського процесуального кодексу України;
- письмові пояснення стосовно прохальної частини позовної заяви з урахуванням визначення відповідачів у відповідності до вимог Господарського процесуального кодексу України.
3. Повідомити сторін, що у зв`язку з введенням на території України воєнного стану, з метою недопущення випадків загрози життю, здоров`ю та безпеці відвідувачів і працівників суду, у відповідності до розпорядження голови суду, доступ до приміщення суду тимчасово обмежений, запроваджено роботу суду у віддаленому режимі.
4. Повідомити учасників справи, що відповідно до ч. 6 ст. 6 та ч. 6, 7 ст. 42 Господарського процесуального кодексу України адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку.
Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя М.В. Хабарова
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 10.01.2025 |
Оприлюднено | 13.01.2025 |
Номер документу | 124323312 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань, з них |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Хабарова Марія Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні