Ухвала
від 10.01.2025 по справі 926/21/25
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

58000, м. Чернівці, вул. О.Кобилянської, 14, тел. 55-09-34, е-mail: inbox@cv.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

10 січня 2025 року Справа № 926/21/25

Суддя Господарського суду Чернівецької області Т.І. Ковальчук, розглянувши матеріали за позовною заявою Керівника Чернівецької окружної прокуратури, м. Чернівці,

в інтересах держави в особі Чагорської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області, с. Чагор Чернівецького району Чернівецької області,

до Обслуговуючого кооперативу Житлово-будівельний кооператив Затишний квартал плюс, м. Чернівці,

про стягнення коштів до бюджету на суму 1472561,34 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Керівник Чернівецької окружної прокуратури звернувся до Господарського суду Чернівецької області з позовною заявою в інтересах держави в особі органу, уповноваженого на здійснення функцій у спірних правовідносинах, Чагорської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області до Обслуговуючого кооперативу Житлово-будівельний кооператив Затишний квартал плюс про стягнення до бюджету коштів пайової участі у розвитку інфраструктури на суму 1472561,34 грн., у тому числі 909489,00 грн. основного боргу, 474114,19 грн. інфляційних втрат і 88958,15 грн. 3% річних.

В обгрунтування позовних вимог у позовній заяві зазначено, що в порушення вимог чинного законодавства відповідач, як замовник будівництва на об`єкті Будівництво багатоквартирних житлових будинків (з виділенням черг будівництва) по АДРЕСА_1 , за адресою АДРЕСА_1 не сплатив до місцевого бюджету кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населених пунктів Чагорської сільської ради, а позивачем як органом, уповноваженим державою на здійснення функцій у спірних правовідносинах, не вжито заходів до стягнення зазначених коштів з відповідача. Відтак, зазначає прокурор у заяві, існує потреба в захисті інтересів держави, які полягають у забезпеченні фінансування видатків на утримання об`єктів транспортної та соціальної інфраструктури Чагорської територіальної громади в умовах воєнного стану.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.01.2025 позовну заяву Керівника Чернівецької окружної прокуратури передано на розгляд судді Ковальчук Т.І.

Дослідивши матеріали позовної заяви, суд встановив, що вона не відповідає окремим вимогам статей 162, 164 Господарського процесуального кодексу України.

Так, відповідно до пунктів 5, 8 частини 3 статті 162 ГПК України позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.

Частиною 2 статті 164 ГПК України передбачено, що позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

До позовної заяви Керівника Чернівецької окружної прокуратури додано роздруківки витягів із порталу Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва щодо видачі дозволу на виконання будівельних робіт та щодо видачі сертифікату про прийняття в експлуатацію закінчених будівельником об`єктів від 14.09.2021 із зазначенням посилання на веб-сайт https://e-construction.gov.ua/.

Однак, указані роздруківки не засвідчені належним чином, не містять відмітки посадової особи (ПІБ, підпис, дата засвідчення/роздруківки) про виготовлення даних документів з офіційного веб-сайту https://e-construction.gov.ua/.

Згідно з частинами 2, 4, 5 статті 91 Господарського процесуального кодексу України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.

Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу.

Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який заходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Згідно з частинами першою, другою статті 5 Закону України Про електронні документи та електронний документообіг електронний документ це документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов`язкові реквізити документа. Склад та порядок розміщення обов`язкових реквізитів електронних документів визначається законодавством.

Відповідно до статті 7 Закону України Про електронні документи та електронний документообіг:

- оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов`язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги (частина перша);

- електронна копія електронного документа засвідчується у порядку, встановленому законом (частина п`ята);

- копією документа на папері для електронного документа є візуальне подання електронного документа на папері, яке засвідчене в порядку, встановленому законодавством (частина шоста).

Згідно з наказом Державного підприємства Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості від 01.07.2020 № 144 з 01.09.2021 набрав чинності Національний стандарт ДСТУ 4163:2020 Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів (далі Національний стандарт ДСТУ 4163:2020).

Пунктом 1.1 Національного стандарту ДСТУ 4163:2020, серед іншого, визначено, що цей стандарт поширюється на організаційно-розпорядчі документи незалежно від носія інформації (далі документи).

Згідно з пунктом 4.4 Національного стандарту ДСТУ 4163:2020 документи, що їх створюють юридичні особи, обов`язково повинні мати такі реквізити: найменування юридичної особи (04); назва виду документа (09) (не зазначають на листах); дата документа (10); реєстраційний індекс документа (11); заголовок до тексту документа (19); текст документа (20); підпис (для електронних документів електронний підпис або електронна печатка в разі відсутності електронного підпису) (22).

Пунктом 5.32 Національного стандарту ДСТУ 4163:2020 визначено, що у разі створення примірника електронного документа з паперовим носієм інформації на ньому проставляють штрих-код або QR-код, що містить: скорочене найменування юридичної особи, дату реєстрації, реєстраційний індекс. QR-код також має містити відомості про підписувача електронного документа або накладання електронної печатки, а саме: прізвище, ім`я, по батькові підписувача або найменування юридичної особи (для електронної печатки), номер сертифіката і строк його дії. Окрім того, QR-код додатково має містити дати накладання кваліфікованих електронних підписів і печаток на електронний документ, що беруть із кваліфікованих електронних позначок часу. Для актів додатково зазначають дані про погодження.

Додані до позовної заяви прокурора роздруківки з веб-сайту https://e-construction.gov.ua/, не містять штрих-коду або QR-коду, тому такі роздруківки неможливо визнати примірником електронного документа з паперовим носієм інформації. Отже, роздруківки витягів щодо видачі дозволу на виконання будівельних робіт та щодо видачі сертифікату про прийняття в експлуатацію закінчених будівельником об`єктів у текстовому режимі, що не містять штрих-коду або QR-коду, є паперовими копіями відповідних електронних документів. При цьому такі паперові копії мають засвідчуватись у порядку, визначеному чинним законодавством України.

Відповідно до статті 96 ГПК України:

- електронними доказами є інформація в електронній (цифровій) формі, яка містить дані про обставини, що мають значення для справи, зокрема, електронні документи (в тому числі текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи тощо), веб-сайти (сторінки), текстові, мультимедійні та голосові повідомлення, метадані, бази даних й інші дані в електронній формі. Такі дані можуть зберігатися, зокрема на портативних пристроях (картах пам`яті, мобільних телефонах тощо), серверах, системах резервного копіювання, інших місцях збереження даних в електронній формі (в тому числі в мережі Інтернет);

- електронні докази подаються у формі документів, на які накладено кваліфікований електронний підпис відповідно до вимог законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги. Законом може бути передбачено інший порядок засвідчення електронної копії електронного доказу;

- учасники справи мають право подавати електронні докази в паперових копіях, посвідчених в порядку, передбаченому законом. Паперова копія електронного доказу не вважається письмовим доказом;

- учасник справи, який подає копію електронного доказу, повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу електронного доказу;

- якщо подано копію (паперову копію) електронного доказу, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може витребувати у відповідної особи оригінал електронного доказу. Якщо оригінал електронного доказу не поданий, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність поданої копії (паперової копії) оригіналу, такий доказ не береться судом до уваги.

При цьому, норма частини 4 зазначеної статті ГПК України кореспондує положенню пункту 8 частини 3 статті 162 ГПК України в частині вимоги, що позовна заява повинна містити зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додані до заяви.

З урахуванням наведених норм статті 96 ГПК України інформація з веб-сайту https://e-construction.gov.ua/ (що є електронним текстовим документом) може подаватися до господарського суду у таких формах:

1) у електронній формі в оригіналі (як електронний документ, що містить обов`язкові реквізити, зокрема електронний підпис або підпис, прирівняний до власноручного підпису відповідно до законодавства);

2) у електронній копії, засвідченій електронним цифровим підписом, з обов`язковим зазначенням про наявність у цього учасника справи (особи, яка подає такий доказ) або іншої особи оригіналу електронного доказу;

3) у паперовій копії, посвідченій в порядку, передбаченому законом.

Такі висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду щодо переліку форм подання електронних доказів, викладеною у постанові від 29.01.2021 у справі № 922/51/20.

З наведеного, враховуючи, що додані до позовної заяви роздруківки з веб-сайту https://e-construction.gov.ua/ не засвідчені в установленому порядку та в заяві відсутні повідомлення про наявність у прокурора чи іншої особи оригіналів відповідних електронних доказів, суд доходить до висновку про залишення без руху позовної заяви Керівника Чернівецької окружної прокуратури для усунення зазначених недоліків.

Згідно з частинами 1, 2 статті 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом 5-ти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху та встановлює спосіб і строк усунення недоліків, який не може перевищувати 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, якщо ж позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 53, 91, 96, п. 8 ч. 3 ст. 162, ч. 2 ст. 164, ч.ч. 1, 2 ст. 174, ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву Керівника Чернівецької окружної прокуратури залишити без руху.

2. Встановити Керівнику Чернівецької окружної прокуратури строк протягом десяти днів з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, а саме:

- надати до господарського суду засвідчені належним чином витяги з порталу Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва щодо видачі дозволу на виконання будівельних робіт (на 2-х арк.) та щодо видачі сертифікату про прийняття в експлуатацію закінчених будівельником об`єктів від 14.09.2021 (на 12 арк.).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає окремому оскарженню.

Суддя Т.І.Ковальчук

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://cv.arbitr.gov.ua/sud5027/.

СудГосподарський суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення10.01.2025
Оприлюднено13.01.2025
Номер документу124323851
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —926/21/25

Ухвала від 06.02.2025

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ковальчук Тетяна Іванівна

Ухвала від 15.01.2025

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ковальчук Тетяна Іванівна

Ухвала від 10.01.2025

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ковальчук Тетяна Іванівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні