Рішення
від 09.01.2025 по справі 346/5607/24
КОЛОМИЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 346/5607/24

Провадження № 2-о/346/67/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2025 р.м. Коломия

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області у складі: головуючого-судді: Коваленка Д.С., присяжні: Беля Г.Я. та Гаєвого М.В., секретарка судових засідань: Івантишин Д.Р., розглядаючи у закритому судовому засіданні, у приміщенні зали судових засідань Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області, заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 та Управління соціальної політики Коломийської міської ради, як орган опіки та піклування, про усиновлення дитини,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаною заявою, якою просить визнати його усиновлювачем ОСОБА_3 (яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та внести зміни до актового запису про народження цієї дитини, записавши в графі батько: " ОСОБА_1 ", по-батькові дитини: « ОСОБА_4 ».

Аргументи учасників справи.

Позиція заявника. Підтвердив своє прагнення усиновити дитину: ОСОБА_3 та те, що подану ним заяву про усиновлення він не відкликає. Свої вимоги про усиновлення обґрунтовував тим, що ОСОБА_5 є дитиною його дружини ОСОБА_2 , з якою він перебуває у зареєстрованому шлюбі з 10 жовтня 2020 року. При цьому, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , та ОСОБА_5 проживають однією сім`єю, і до ОСОБА_5 заявник ставиться як до рідної дочки. Зазначає, що між ним та дитиною склались теплі сімейні відносини, дитина дуже прихильно ставиться до нього, називає його батьком, а він її донькою.

Позиція заінтересованої особи: ОСОБА_2 . Надала згоду на усиновлення її дитини: ОСОБА_5 , її чоловіком: ОСОБА_1 . При цьому підтвердила, що вказана згода є вільною та безумовною, а наміру її відкликати у неї немає. Також пояснила, що надана нею згода на усиновлення дитини є одночасно і згодою, що надана нею, як дружиною чоловіка, який просить усиновити дитину. При цьому підтвердила, що при усиновленні її дочки заявником, вона бажає зберегти усі права та обов`язки, які належать їй, як її матері. Просила суд врахувати, що заявник, вона, її донька: ОСОБА_5 проживають однією сім`єю, а тому дочка сприймає заявника як свого справжнього та рідного батька, а її чоловік (заявник) ставиться до неї як до рідної дочки.

Позиція заінтересованої особи: Управління соціальної політики Коломийської міської ради. Вважають за доцільне рекомендувати надати право громадянину ОСОБА_1 бути усиновителем дитини його дружини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Позиція ОСОБА_3 . У неї з відчимом склались гарні стосунки, вона не називає його татом, але бажає аби він усиновів її на правах своєї доньки.

Оцінка суду щодо фактів.

ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 народила малолітню дитину ОСОБА_3 , про що в Книзі реєстрації народжень 08 лютого 2020 року зроблено відповідний актовий запис № 28. Батьком дитини вказано: ОСОБА_6 (а.с.16).

Відповідно до свідоцтва про смерть ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 24).

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уклали шлюб 10 жовтня 2020 року (а.с. 12).

Згідно з витягами з реєстру територальної громади та довідками про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_2 (а.с. 14,15), ОСОБА_3 (а.с. 17,18), та ОСОБА_1 (а.с. 38,39) проживають разом за адресою в АДРЕСА_1 .

ОСОБА_1 звернувся до Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області із заявою про усиновлення неповнолітньої дитини ОСОБА_3 (а.с.1-5). 20.09.2024 року ОСОБА_3 подала заяву, в якій вона погодилась на те аби ОСОБА_1 усиновив її на правах доньки (а.с. 49)

Оцінка суду щодо правовідносин.

Із встановлених обставин вбачається, що ОСОБА_1 , як громадянин України, виявив бажання прийняти у свою сім`ю, на правах доньки, малолітню дитину ОСОБА_3 , яка є донькою його дружини ОСОБА_2 .

Оцінка суду щодо права.

Відповідно до положень частини третьої статті 51 та пункту шостого частини першої статті 92 Конституції України сім`я охороняється державою, а засади її регулювання визначаються виключно законами України.

Виходячи з положень статті 3 Сімейного кодексу України, сім`я є первинним та основним осередком суспільства, а складають її особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. При цьому, сім`я може бути створена на підставі усиновлення.

Згідно з частиною першою статті 207 Сімейного кодексу України усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду.

Відповідно до положень частини першої статті 208 Сімейного кодексу України усиновленою може бути дитина, тобто з урахуванням положень статті 6 цього ж кодексу та частини першої статті 34 Цивільного кодексу України, кожна особа чоловічої чи жіночої статі до досягнення 18 років.

ОСОБА_3 , яку бажає усиновити заявник, народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , тобто на час розгляду справи досягла повних 13 років, а тому за своїм правовим статусом є дитиною.

ОСОБА_1 може бути усиновлювачем, оскільки відповідає вимогам, що передбачені положеннями статті 211 Сімейного Кодексу України та статтею 9 Європейської Конвенції про усиновлення дітей (переглянутої). Зокрема: ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_7 та є громадянином України (а.с.7), на час розгляду справи вже досяг повних 37 років. При цьому суд враховує, що ОСОБА_3 має лише матір: ОСОБА_2 , з якою заявник, на час розгляду справи, перебуває у зареєстрованому шлюбі та є її чоловіком (а.с.12). Батько дитини - помер (а.с.24).

До осіб, які в силу положень статті 212 Сімейного кодексу України не можуть бути усиновлювачами, ОСОБА_1 не відноситься. Зокрема, на час розгляду справи: він не є таким, що визнаний у встановленому законом порядку обмежено дієздатним чи недієздатним, або позбавленим батьківських прав; він ніколи не був усиновлювачем; у психоневрологічному або наркологічному диспансері на обліку чи на лікуванні не перебуває; спиртними напоями чи наркотичними засобами не зловживає; хворобами, перелік яких затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, не страждає; є громадянином України; має постійне місце проживання та постійний заробіток; не був засудженим за злочини проти життя і здоров`я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 1501, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324, 442 Кримінального кодексу України, та не має непогашеної чи не знятої в установленому законом порядку судимості за вчинення інших злочинів; за своїм станом здоров`я постійного стороннього догляду не потребує (а.с.27,28,29).

Судом встановлено, що на виконання положень статті 5 Європейської Конвенції про усиновлення дітей (переглянутої) та статті 217 Сімейного кодексу України, заявником отримана згода матері на усиновлення її дочки (а.с.25). При цьому вказана згода є і згодою дружини заявника на усиновлення, оскільки ОСОБА_2 є одночасно і матір`ю дитини і дружиною заявника. Зазначена згода є письмовою та засвідченою нотаріусом (а.с.25), і ОСОБА_2 підтвердила, що надає цю згоду свідомо, безумовно та вільно від будь-якого примусу і не має наміру на її відкликання.

Судом враховано і те, що згода біологічного батька на усиновлення останнього, в силу положень статей 219 та 135 Сімейного кодексу України, не потрібна.

Також на виконання положення статті 5 Європейської Конвенції про усиновлення дітей (переглянутої) і статті 218 Сімейного кодексу України, заявником отримана згода дитини на її усиновлення (а.с.49).

Судом встановлено, що в матеріалах справи є висновок органу опіки та піклування Коломийської міської ради, який оформлено у відповідності з вимогами пункту 27, 72 «Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2008 року №905, а також вимогам, що затверджені Наказом Міністерства соціальної політики України №122 від 05 березня 2012 року «Про затвердження форм документів з питань усиновлення», та відповідно до якого встановлено, що під час бесіди з ОСОБА_7 , дівчина повідомила, що у неї з ОСОБА_1 склались добрі відносини, вітчим допомагає їй у навчанні, спільно проводять вільний час у вихідні дні. ОСОБА_3 навчається у 8-г класі в Коломийському ліцеї № 4 імені ОСОБА_8 , має хороші результати з предметів (математика, географія, українська література). Дівчинка має коло друзів, з якими дружить і гуляє в міському парку. Софія не називає чоловіка своєї мати ОСОБА_1 татом, але хоче, щоб він її усиновив на правах дочки. Також малолітня написала 20.09.2024 року заяву про те, що вона не заперечує, щоб чоловік її мами ОСОБА_1 її усиновив. У зв`язку із чим вважають за доцільне рекомендували Коломийському міськрайонному суду надати право громадянину ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , бути усиновителем малолітньої дочки його дружини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Встановлюючи наявність обставин щодо заявника ОСОБА_1 , які в силу положень статті 10 Європейської Конвенції про усиновлення дітей (переглянутої) і статті 224 Сімейного кодексу України, мають істотне значення для вирішення питання щодо усиновлення ним ОСОБА_3 , суд виходить з наступного:

За своїм станом здоров`я заявник не має протипоказань або захворювань, які перешкоджають йому усиновити ОСОБА_3 , що підтверджується висновком про стан здоров`я заявника, який поданий ним до суду (а.с.28). При цьому суд враховує, що вказаний висновок складено за формою, що передбачена додатком №3 до «Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2011 року №1123.

Матеріальне становище заявника є достатнім для прийняття ним у свою сім`ю ОСОБА_3 (а.с.27).

Судом встановлено, що мотивом заявника для усиновлення ОСОБА_3 є бажання заявника прийняти її у свою сім`ю.

Перевіряючи стан здоров`я ОСОБА_3 судом встановлено, що відповідно до висновку про стан здоров`я, фізичний та розумовий розвиток дитини, який подано заявником до суду (а.с.30), ОСОБА_3 повністю здорова. При цьому суд враховує, що вказаний висновок складено за формою, передбаченою додатком №2 до «Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 липня 2019 року №603.

Зважаючи на встановлені судом обставини та враховуючи, що за висновком органу опівки та піклування (а.с.33-35), усиновлення дитини заявником є доцільним та відповідає інтересам вказаної дитини суд вважає, що оголошення заявника усиновлювачем ОСОБА_3 буде відповідати найвищим інтересам цієї дитини, оскільки дитина зможе стати повноцінним членом сім`ї ОСОБА_1 на правах доньки, членом якої є рідна мати дитини, та в якій вона фактично виховується тривалий час і де їй забезпечуються стабільні та гармонійні умови для життя.

При цьому суд вважає, що таке рішення буде практичною реалізацією права ОСОБА_3 як дитини, на проживання в сім`ї її рідної матері на правах повноцінного члена такої сім`ї, що гарантується кожній дитині частиною другою статті 12 Закону України «Про охорону дитинства» від 26 квітня 2001 року №2402-ІІІ.

Вирішуючи питання про правові наслідки усиновлення ОСОБА_3 , суд враховує, що мати дитини: ОСОБА_2 підтвердила бажання зберегти особисті та майнові права і обов`язки між нею та дитиною, оскільки усиновлювачем є її чоловік. Оскільки право на збереження особистих та майнових прав і обов`язків між матір`ю та дитиною, яка усиновлюється чоловіком такої жінки, передбачено частиною першою статті 232 Сімейного кодексу України, суд вважає за необхідне зберегти особисті та майнові права і обов`язки між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , як між матір`ю та дитиною, яка усиновлюється її чоловіком.

Окрім оголошення заявника усиновлювачем ОСОБА_3 , заявник просив записати його батьком цієї дитини, для чого просив внести зміни до Книги реєстрації народжень, зокрема актового запису № 28 від 08 лютого 2011 року про народження ОСОБА_3 , вказавши у графі «батько» - « ОСОБА_1 », і по-батькові: " ОСОБА_4 " та видати нове свідоцтво про народження дитини з урахуванням цієї зміни.

Суд вважає, що вказані вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного:

Відповідно до положень частини першої статті 229 Сімейного кодексу України особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень батьком дитини. Враховуючи, що ОСОБА_3 досягла повних тринадцяти років, але проживає в сім`ї ОСОБА_1 і вважає його своїм батьком, згода ОСОБА_3 на запис ОСОБА_1 її батьком в силу положень частини другої статті 229 та частини четвертої статті 218 Сімейного кодексу України, непотрібна, а тому заява ОСОБА_1 про запис у Книзі реєстрації народжень його як батька ОСОБА_3 , підлягає задоволенню.

Оскільки підставою для внесення змін до актового запису про народження дитини, яка усиновлена, виходячи з положень статті 233 Сімейного кодексу України, є рішення суду про усиновлення, суд вважає що зобов`язання Коломийський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, зокрема актового запису №28 від 08 лютого 2011 року про народження ОСОБА_3 , вказавши у графі «батько» - « ОСОБА_1 » і по-батькові: " ОСОБА_4 " і видати нове свідоцтво про народження цієї дитини з урахуванням цих змін, буде сприяти практичному та реальному виконанню рішення суду.

Керуючись статтями 1-11,15,18,57-64,157-196,208,209,212-215,234,235,251-255 Цивільного процесуального кодексу України, суд

у х в а л и в :

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 та Управління соціальної політики Коломийської міської ради, як орган опіки та піклування, про усиновлення дитини - задовольнити повністю.

Оголосити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянина України, усиновлювачем ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Роз`яснити ОСОБА_1 , що він має право на відкликання заяви про усиновлення ОСОБА_3 до набрання законної сили цим рішенням.

Роз`яснити ОСОБА_2 , що вона має право до набрання законної сили цим рішенням відкликати свою згоду на усиновлення ОСОБА_3 .

Роз`яснити, що усиновлення вважається здійсненим у день набрання законної сили цим рішенням.

З моменту усиновлення зберегти особисті та майнові права і обов`язки між ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_9 та ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_6 , як між матір`ю та дитиною, яка усиновлюється її чоловіком.

Зобов`язати Коломийський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести зміни до актового запису № 28 від 08 лютого 2011 року щодо народження ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_9 , вказавши у графі «батько» - « ОСОБА_1 », і по-батькові: " ОСОБА_4 ".

Зобов`язати Коломийський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції видати нове свідоцтво про народження ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_9 , з урахуванням наведених змін.

Після набрання рішенням законної сили направити копію цього рішення до Коломийський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції для внесення необхідних змін до актового запису про народження ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_9 та видачі нового свідоцтва про народження цієї дитини.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо не було подано: апеляційної скарги та/або заяви про відкликання заяви про усиновлення чи заяви про відкликання згоди на усиновлення. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом. У разі подання заяви про відкликання заяви про усиновлення рішення підлягає скасуванню, а заява про усиновлення - залишенню без розгляду. У разі подання заяви про відкликання згоди на усиновлення суд скасовує рішення і поновлює розгляд справи.

Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Івано-Франківського апеляційного суду через Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, - з дня отримання копії цього рішення.

Суддя: Присяжні:Коваленко Д. С. Беля Г.Я. Гаєвий М.В.

СудКоломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення09.01.2025
Оприлюднено13.01.2025
Номер документу124324676
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України

Судовий реєстр по справі —346/5607/24

Рішення від 09.01.2025

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Коваленко Д. С.

Ухвала від 22.10.2024

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Коваленко Д. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні