Справа № 627/1286/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 січня 2025 року с-ще Краснокутськ
Краснокутський районний суд Харківської області в складі:
головуючої Вовк Л.В.
з участю секретаря судового засідання Львової О.Г.,
заявниці ОСОБА_1 ,
заінтересованих осіб ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с-щі Краснокутськ Харківської області в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про надання права на шлюб, заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Валківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Богодухівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції,
у с т а н о в и в :
У листопаді 2024 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про надання права на шлюб.
Свої вимоги заявниця мотивує тим, що народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 та на даний час є неповнолітньою особою . З ОСОБА_3 вони перебувають у фактичних шлюбних відносинах та мають намір одружитися. На даний час заявниця вагітна . У зв`язку з тим , що заявниця не досягла шлюбного віку , згідно ст.22 СК України , органи РАЦС не приймають заяву про реєстрацію шлюбу ОСОБА_1 та батька її майбутньої дитини - ОСОБА_3 . Бажання одружитися повністю відповідають їхнім інтересам та інтересам майбутньої дитини. Просить надати їй право на шлюб із ОСОБА_3 .
У судовому засіданні заявниця заяву підтримала, просить задовольнити.
Представник заінтересованої особи,Валківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Богодухівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, в судове засідання не з`явився, подав заяву, в якій проти заяви ОСОБА_1 про надання права на шлюб не заперечує та просить розглянути справу у його відсутність.
Заінтересовані особи - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у судовому засіданні проти заяви ОСОБА_1 не заперечували , просять заяву задовольнити.
Заслухавши пояснення заявниці, думку заінтересованих осіб, вивчивши матеріали справи, з`ясувавши обставини справи, суд вважає, що заяву слід задовольнити з наступних підстав.
Як передбачено ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч.1, ч.5, ч.6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Сімейним кодексом України встановлено шлюбний вік, тобто вік, з якого особа має право укладати шлюб, для чоловіків та жінок вісімнадцять років. Особи, які бажають зареєструвати шлюб, мають досягти шлюбного віку на день реєстрації шлюбу. Законодавче визначення мінімального віку, з якого особа може вільно укласти шлюб, пояснюється тим, що для вступу у шлюб особа повинна досягти певного ступеню фізичної та психічної зрілості. Досягнення такої зрілості є необхідним як для вільного (усвідомленого) укладення шлюбу та забезпечення народження здорового потомства. Так, право на шлюб мають особи, які досягли шлюбного віку 18 років. Проте, в окремих випадках, за заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам. Надання права на шлюб віднесено до компетенції суду. У цій ситуації суд здійснює контрольну функцію: його обов`язком є з`ясування наявності підстав для задоволення заяви, а у даному конкретному випадку встановити наскільки укладення шлюбу відповідатиме інтересам неповнолітньої особи, яка бажає укласти шлюб.
У відповідності до роз`яснень п.2 Пленуму Верховного Суду України від 21 грудня 2007 року № 11 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя" заява про надання особі, яка досягла чотирнадцяти років, права на шлюб (ст. 23 СК України) повинна розглядатися судом в окремому провадженні (ч. 3 ст. 293 ЦПК України). При цьому до участі в справі залучаються один або обоє батьків (усиновлювачів) неповнолітньої дитини, піклувальник, особа, з якою передбачається реєстрація шлюбу, а також інші заінтересовані особи. Заперечення батьків (піклувальників) щодо надання права на шлюб не є підставою для відмови в задоволенні заяви, оскільки головним критерієм для задоволення заяви про надання права на шлюб є встановлення судом факту про відповідність такого права інтересам заявника. Резолютивна частина рішення повинна відповідати вимогам ч.2 ст. 23 СК України, згідно з якою суд надає право на шлюб (а не знижує шлюбний вік), а також містити прізвище, ім`я та по батькові особи, право на шлюб з якою надається судом.
Згідно ч. 2 п. 2 ст. 293 ЦПК України, у порядку окремого провадження розглядаються також справи про надання права на шлюб.
Згідно ст.51 Конституції України, ст.24 СК України, шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки і чоловіка. Примушування жінки та чоловіка до шлюбу не допускається.
Відповідно до ст. 22 СК України, шлюбний вік для чоловіків та жінок встановлюється у вісімнадцять років. Особи, які бажають зареєструвати шлюб, мають досягти шлюбного віку на день реєстрації шлюбу.
Відповідно до ч. 2 ст. 23 Сімейного Кодексу України за заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.
З копії паспорта заявниці ОСОБА_1 № НОМЕР_1 , виданого 05.01.2023 органом 5322, та свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 24.11.2008 Любівською сільською радою Краснокутського району Харківської області, вбачається, що вона народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 . Тобто на момент звернення до суду із заявою про надання їй права на шлюб з ОСОБА_3 , ОСОБА_1 досягла 16-тирічного віку, а відтак в силу положень ст. 23 Сімейного кодексу України, має право на звернення із такою заявою.
Згідно довідки КНП «Краснокутська центральна районна лікарня» Краснокутської селищної ради ОСОБА_1 перебуває на 4-5 тижні вагітності.
Мати заявниці, ОСОБА_2 , в судовому засіданні не заперечувала проти шлюбу її неповнолітньої доньки з ОСОБА_3 .
ОСОБА_3 у судовому засіданні підтвердив, що бажає зареєструвати шлюб з заявницею, створити сім`ю та виховувати їх майбутню дитину.
Особа, з якою заявниця просить надати їй право на шлюб, ОСОБА_3 на момент подання заяви до суду, досяг 18-тирічного віку, а відтак в силу наведених вище положень Сімейного Кодексу України досяг шлюбного віку та має право на шлюб.
Право на шлюб чоловіка та жінки, які досягли шлюбного віку, закріплено у статті 12 Конвенції про захист прав людини і основних свобод.
Державна реєстрація шлюбу встановлена для забезпечення стабільності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, а також в інтересах держави та суспільства (частина 1 стаття 27 СК України).
Як вбачається з матеріалів справи, будь-яких обставин, які б вказували, що шлюб може зашкодити інтересам заявниці, та перешкод для укладення шлюбу, встановлених ст. 26 СК України, судом не встановлено.
Таким чином у судовому засіданні з`ясовано, що між заявницею та її майбутнім чоловіком склались дуже теплі і щирі стосунки, вони мають взаємні міцні почуття любові та поваги один до одного, на даний час мають намір зареєструвати шлюб. Однак при зверненні до відділу ДРАЦС з метою подачі заяви про реєстрацію шлюбу, їм було роз`яснено, що ОСОБА_1 не досягла віку, з якого можна зареєструвати шлюб, як це передбачено сімейним законодавством України, а тому необхідно надати судове рішення про надання права на укладення шлюбу.
За наслідками розгляду справи, суд дійшов висновку, що укладення шлюбу відповідає інтересам заявниці та є всі підстави для надання їй права на шлюб з ОСОБА_3 .
Керуючись ст. 12, 89, 264, 265, 272-273, 293-294,352, 354 ЦПК України, ст. 22,23 СК України, суд
у х в а л и в :
Заяву ОСОБА_1 про надання права на шлюб - задовольнити.
Надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженці с.Любівка Краснокутського району Харківської області , право на шлюб з ОСОБА_3 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне ім`я (найменування) сторін:
Заявниця: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ;
Заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ;
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ;
Валківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Богодухівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, адреса: пр. Героїв Чорнобиля,буд.№2, м.Валки Богодухівського району Харківської області, 63002, код ЄДРПОУ 41403953.
Повний текст рішення викладено 10.01.2025 .
Суддя Л. В. Вовк
Суд | Краснокутський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 08.01.2025 |
Оприлюднено | 14.01.2025 |
Номер документу | 124325090 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи, що виникають із сімейних правовідносин, з них: про надання права на шлюб |
Цивільне
Краснокутський районний суд Харківської області
Вовк Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні