Справа № 144/1265/24
Провадження № 2/144/22/25
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
"10" січня 2025 р. смт Теплик
Теплицький районний суд Вінницької області у складі:
головуючої - судді Магдяк Н.І.,
секретаря судових засідань Гончарук Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Соболівської сільської ради Гайсинського району Вінницької області, ОСОБА_2 про визнання права власності на частки житлового будинку з господарськими будівлями в порядку спадкування за законом, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до суду з вказаним позовом, в обґрунтування якого вказала, що у АДРЕСА_1 проживали її батьки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
Батько ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , мати ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Після смерті матері позивача, яка була спадкоємцем за законом та прийняла спадщину після смерті свого чоловіка та батька ОСОБА_3 , спільно з ним проживала, залишилось спадкове майно, що належало їм на праві власності, яке складається із житлового будинку із господарськими будівлями
Позивач є спадкоємцем за законом після смерті своєї матері ОСОБА_4 і прийняла спадщину. Крім неї, прийняла спадщину після смерті матері ОСОБА_4 , її рідна сестра ОСОБА_2 , яка на даний час проживає за кордоном, місце перебування та адреса проживання позивачу невідома.
Позивач не може отримати свідоцтво про право на спадщину на житловий будинок з господарськими будівлями після смерті ОСОБА_4 , оскільки відсутні правовстановлюючі документи, які б підтверджували право власності ОСОБА_4 на житловий будинок.
Постановою нотаріуса від 24.07.2024 № 118/02-31 позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на зазначений житловий будинок із господарськими будівлями після смерті ОСОБА_4 , оскільки відсутній правовстановлюючий документ, який підтверджує право власності на житловий будинок спадкодавця.
Ухвалою судді від 11.09.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання у справі.
Ухвалою суду від 05.12.2024 закрито підготовче провадження у справі та справу призначено до судового розгляду по суті.
Сторони у судове засідання не з`явилися.
Позивач ОСОБА_1 та її представник у судове засідання не з`явилися, подали до суду заяву про розгляд справи без участі позивача та її представника, заявлені позовні вимоги підтримують в повному обсязі, просять їх задовольнити, не заперечували проти заочного розгляду справи.
Представник відповідача Соболівської сільської ради у судове засідання не з`явився, надали суду заяву про розгляд справи без їх участі, не заперечують проти задоволення позовних вимог.
Частиною 3статті 211 ЦПК Українипередбачено право учасників справи заявити клопотання про розгляд справи за їх відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідач у судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, що відповідає положенню п. 4 ч. 8 ст. 128 ЦПК України та правовій позиції КЦС ВС від 10.05.2023 № 755/77944/18 (61-185-св23), окрім того, відповідач повідомлений належним чином шляхом розміщення оголошення на веб-сайті Судової влади України, що відповідає ч. 11ст. 128 ЦПК України.
Відзив на позовну заяву до суду не надходив.
Згідно ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи те, що у справі є достатньо матеріалів про права та взаємовідносини сторін, зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи у їх відсутності, що відповідає положенням ч. 3 ст. 211 та ст. ст. 280-282 ЦПК України.
Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, що відповідає вимогам ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Оскільки в матеріалах справи зібрано достатньо доказів про взаємовідносини сторін, суд вважає за можливе розглянути справу у їх відсутності на підставі матеріалів справи.
Дослідивши письмові матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що у АДРЕСА_1 проживали батьки позивача ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть, серія НОМЕР_1 від 11.06.2024.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть, серія НОМЕР_2 від 11.06.2024.
Після смерті матері ОСОБА_4 , яка була спадкоємцем за законом, прийняла спадщину після смерті свого чоловіка та батька позивача ОСОБА_3 , спільно з ним проживала, що підтверджується довідкою Соболівської сільської ради, та постановою державного нотаріуса №118/02-31 від 24.07.2024 р. про відмову у вчиненні нотаріальної дії, залишилось спадкове майно, що належало їм на праві власності. Спадкове майно складається із житлового будинку із господарськими будівлями, який знаходиться на території Соболівської сільської ради в АДРЕСА_1 .
Позивач є спадкоємцем за законом після смерті свої матері ОСОБА_4 та прийняла спадщину, крім неї прийняла спадщину, після матері її рідна сестра ОСОБА_2 .
Сестра ОСОБА_2 проживає за кордоном, місце перебування і адреса проживання позивачу невідома, відомо лише останнє місце її проживання, АДРЕСА_1 .
Відповідно до Витягу з Державного реєстрів актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища позивач ОСОБА_1 змінила дошлюбне прізвище " ОСОБА_5 " на " ОСОБА_6 ".
Станом на 15 квітня 1991 року в будинку проживали ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , про що свідчить запис в погосподарській книзі № 5, особовий рахунок № НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 .
Проектно-планувальна документація на забудову та правовстановлюючі документи, що засвідчують право власності на будинок з господарськими будівлями в АДРЕСА_1 , у батьків позивача були відсутні, проте вони побудували дане будинковолодіння, здійснювала за життя повноваження власника будинку без отримання правовстановлюючих документів на будинок та реєстрації права власності в бюро технічної інвентаризації.
За життя ОСОБА_3 та ОСОБА_4 належним чином не оформили своє право приватної власності на зазначений житловий будинок, а саме не отримали від органу місцевого самоврядування свідоцтво про право власності на житло та не здійснила державну реєстрацію нерухомого майна.
Постановою нотаріуса від 24.07.2024 № 118/02-31 позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на зазначений житловий будинок із господарськими будівлями після смерті ОСОБА_4 , оскільки відсутній правовстановлюючий документ, який підтверджує право власності на житловий будинок спадкодавця.
За життя ОСОБА_3 та ОСОБА_4 діяли норми, які не пов`язували набуття права власності на нерухоме майно в сільській місцевості з державною реєстрацією цих прав у відповідних БТІ, тому її право власності на житловий будинок підтверджується записом у погосподарській книзі.
Державна реєстрація об`єктів нерухомого майна у містах, селищах міського типу та селах відповідними БТІ введена Правилами державної реєстрації об`єктів нерухомого майна, що знаходяться у власності юридичних та фізичних осіб, затвердженими Держжитлокомунгоспом України 13.12.1995.
Таким чином за життя померлих ОСОБА_3 та ОСОБА_4 та виникнення у них права власності на житловий будинок із господарськими будівлями діяли норми, які не пов`язували набуття права власності на нерухоме майно в сільській місцевості з державною реєстрацією цих прав у відповідних БТІ.
За вказаних обставин у позивачів відсутня можливість оформлення свого права на спадкове майно у позасудовому порядку.
За змістом ст. 4 ЦПК Україникожна особа має право на звернення до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Спірні правовідносини регулюються:
- ст. 328 ЦК України, відповідно до якої право власності набувається на підставах не заборонених законом;
- ст. 1216 ЦК України, згідно якої спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців);
- ст.1218ЦК України встановлює, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті;
- ст.1268ЦК України - прийняття спадщини;
-ст. 1276 ЦК України, за змістом якої, якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов`язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія).
Об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для вирішення спору по суті, всебічно та повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з метою захисту спадкового права позивачів, суд дійшов висновку про задоволення позову.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 2-5, 10-13, 76-82, 247,263-265, 280-282, 352, 354 ЦПК України, статтями 328, 392, 1216-1220, 1222, 1268, 1269, 1270, 1297 ЦК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , право власності на спадкове майно, яке складається з 1/2 частки житлового будинку з господарськими будівлями, що знаходиться по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом, що залишилося після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Соболівка Теплицького (нині Гайсинського) району Вінницької області, яка прийняла спадщину та є спадкоємицею ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Соболівка Теплицького (нині Гайсинського) району, Вінницької області.
Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Відомості про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 .
Відповідач: Соболівська сільська рада, адреса: вул. Незалежності, 7, с. Соболівка, Гайсинського району, Вінницької області, код ЄДРПОУ 04330792.
Відповідач: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП невідомо.
Суддя
Суд | Теплицький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 10.01.2025 |
Оприлюднено | 13.01.2025 |
Номер документу | 124325490 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Теплицький районний суд Вінницької області
Магдяк Н. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні