Рішення
від 10.01.2025 по справі 149/79/25
ХМІЛЬНИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 149/79/25

Провадження №2-о/149/43/25

Номер рядка звіту 15

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

10.01.2025 р. Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області в складі:

головуючої судді Робак М. В.,

при секретарі Поліщук Л. А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмільнику справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Хмільницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмільницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м.Київ), про встановлення факту смерті,

В С Т А Н О В И В:

08.01.2025 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересована особа: Хмільницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмільницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м.Київ) про встановлення факту смерті.

В обґрунтування заяви заявниця зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Макіївка Донецької області помер її батько - ОСОБА_2 , про що 18 грудня 2024 року було видано свідоцтво про смерть НОМЕР_1 . Однак, зазначене свідоцтво не може бути зареєстрованим належним чином у відповідному реєстрі України. У зв`язку з наведеним, при зверненні до нотаріуса із відповідним пакетом документів - у заведенні спадкової справи після смерті батька їй було відмовлено та роз`яснено, що надане нею свідоцтво про смерть спадкодавця, видане Горняцьким відділом РАЦС Макіївського міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки не є дійсним на території України, оскільки державні органи не визнають документи, видані на тимчасово окупованій території України. Тому заявниця вимушена звертатися до суду із заявою про встановлення факту смерті батька - ОСОБА_2 . Встановлення факту смерті батька необхідне заявниці для отримання свідоцтва про смерть встановленого зразка. Наявні у неї документи не створюють правових наслідків та не дозволяють безпосередньо вчинити державну реєстрацію смерті в будь-якому органі РАЦС на території, підконтрольній українській владі.

Враховуючи викладене, просить заяву задоволити.

Ухвалою суду від 09.01.2025 року відкрито провадження у справі.

Заявниця в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву в якій просить суд слухати справу у її відсутність, заявлені вимоги підтримує та просить їх задовольнити.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву в якій просить суд слухати справу у його відсутності, заперечень щодо задоволення заяви не має.

Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, дійшов до наступних висновків.

Заявниця являється донькою померлого ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про її народження серії НОМЕР_2 від 20.12.1982року( копія а.с. 9).

18.10.2003 року ОСОБА_3 . уклала шлюб з ОСОБА_4 та змінила прізвище на " ОСОБА_5 "(копія а.с.10).

Згідно свідоцтва про смерть № НОМЕР_3 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Макіївка, Донецької області, про що видано свідоцтво про смерть Горняцьким відділом ДРАЦС Макіївського міського управління юстиції мю днр ( копія а.с.6).

Згідно довідки про причину смерті №2935 та лікарського свідоцтва про смерть №2935, виданого 18.12.2024 року ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 68 роківу м.Макіївка.Донецької області ( копія а.с. 7, 8).

Статтею 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що тимчасово окупована територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року.

Відповідно до частин 2, 3 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Згідно з ч.ч. 1, 2 статті 4 вищевказаного Закону України, на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина; правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Відповідно до положень частини 2 статті 49 ЦК України, актами цивільного стану є, серед іншого, смерть фізичної особи. А згідно з положеннями частини 3 і 4 цієї ж статті, смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Згідно частини 4 статті 49 ЦК України реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до Закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров`я або судово-медичної установи, - не пізніше п`яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, шо мають юридичне значення.

Особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України визначені статтею 317 ЦПК України.

Відповідно до ч.1, 3 ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками .

Згідно до роз`яснень, даних в п.13 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.

Відповідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

Заявниця є дочкою померлого, який проживав та помер на тимчасово окупованій території України, та має намір зареєструвати смерть батька у передбаченому законодавством України порядку, але відсутність належно оформленого свідоцтва про смерть чинить їй перешкоди у цьому.

Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявниці для проведення державної реєстрації смерті батька та отримання свідоцтва про смерть, встановленого Україною зразка для подальшої реалізації її спадкових прав.

Враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення даного факту, суд вважає, що заява ОСОБА_1 , підлягає задоволенню, що надасть можливість їй отримати свідоцтво про смерть видане відповідним державним органом України та реалізувати спадкові права після смерті батька.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 265, 315-319 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Хмільницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмільницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м.Київ) про встановлення факту смерті задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, місце народження: місто Макіївка, Донецька область, Україна, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України у місті Макіївка Донецької області.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Марина РОБАК

СудХмільницький міськрайонний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення10.01.2025
Оприлюднено17.01.2025
Номер документу124325696
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: на тимчасово окупованій території України

Судовий реєстр по справі —149/79/25

Рішення від 10.01.2025

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Робак М. В.

Ухвала від 09.01.2025

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Робак М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні