Справа № 674/1754/24
Провадження № 2/674/125/25
РІШЕННЯ
іменем України
10 січня 2025 року м.Дунаївці
Дунаєвецький районний суд Хмельницької області в складі: головуючий - суддя Сосна О.М., за участю секретаря судового засідання Мудрицької Л.В., розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому підготовчому судовому засіданні в порядку ч.2ст.247ЦПК України цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новодунаєвецької селищної ради про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом (ціна позову 260469,77 грн.),
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Новодунаєвецької селищної ради про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його мати ОСОБА_3 . Після смерті ОСОБА_3 залишилось спадкове майно: житловий будинок, що знаходиться в АДРЕСА_1 . Позивач є сином померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , спадкоємцем за законом, спадщину прийняв, звернувшись до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини в установлений законом строк, інших спадкоємців немає.
Позивач звернувся до приватного нотаріусаКам`янець-Подільськогорайонного нотаріальногоокругу БугеркоН.А.про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері, однак нотаріус відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на частину житлового будинку з надвірними будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що належала ОСОБА_2 та на частину житлового будинку з надвірними будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що належала ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкоємцем якого була його дружина ОСОБА_3 , яка спадщину прийняла, але не оформила своїх спадкових прав, померла, у зв`язку відсутністю правовстановлюючих документів на вищевказане майно. У зв`язку із чим, звертається з даним позовом до суду.
Ухвалою від 08.11.2024 відкрито провадження по справі, призначено підготовче судове засідання за загальними правилами позовного провадження.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, повідомлявся про час та місце розгляду справи. Подав заяву про розгляд справи у його відсутності, позов підтримує та просить задовольнити.
Представник відповідача Новодунаєвецької селищної ради в судове засідання не з`явився, однак надіслав до суду заяву, в якій просить справу розглядати у їх відсутності, проти задоволення позову не заперечує.
Від приватного нотаріуса Кам`янець-Подільського районного нотаріального округу Бугерко Н.А. до суду надійшла копія спадкової справи №340-2020 після смерті ОСОБА_3 .
Враховуючи те, що відповідачем визнано позов в повному обсязі, визнання позову відповідачем не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, керуючись ч.3 ст.200, ч.4 ст.206 ЦПК України, суд дійшов висновку про наявність підстав для ухвалення рішення у підготовчому засіданні.
Фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснювалось на підставі ч.2 ст.247 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 .
Спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилася, що підтверджується Витягом зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтво про право на спадщину) №78664570 від 09.10.2024.
Згідно довідки Новодунаєвецької селищноїради №152від 07.10.2024померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на деньсмерті проживавта бувзареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з ним проживали та були зареєстровані: дружина ОСОБА_3 , син ОСОБА_1 , онук ОСОБА_4 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 , що підтверджується копією Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 .
Після смерті ОСОБА_3 залишилось спадкове майно житловий будинок з надвірними будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_3 заповіту не складала, що підтверджується Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) №61521867 від 03.09.2020.
Позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом першої черги після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , спадщину прийняв, звернувшись до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини в установлений законом строк, інших спадкоємців немає.
Зазначене підтверджується копією спадкової справи №340-2020 після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 .
Постановою приватного нотаріусаКам`янець-Подільськогорайонного нотаріальногоокругу БугеркоН.А.від 09.10.2024 року №590/02-31 про відмову у вчиненні нотаріальної дії ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на частину житлового будинку з надвірними будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що належала ОСОБА_2 та на частину житлового будинку з надвірними будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що належала ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкоємцем якого була його дружина ОСОБА_3 , яка спадщину прийняла, але не оформила своїх спадкових прав, померла, у зв`язку відсутністю правовстановлюючих документів на вищевказане майно.
Згідно довідки Дунаєвецького КП «Інвентарбюро» від 30.09.2024 №625 акт про завершення будівництва домоволодіння в АДРЕСА_1 не складався, свідоцтво про право власності на домоволодіння Дунаєвецькою районною (міською) радою на прізвище ОСОБА_2 не видавалося.
Як вбачається з виписки з погосподарської книги, виданою Новодунаєвецькою селищною радою від 16.10.2024 №2-159 згідно погосподарської книги №1 за 2011-2015 роки АДРЕСА_1 ОСОБА_2 з 1967 року являвся головою сім`ї, ОСОБА_3 дружина, ОСОБА_1 син, ОСОБА_4 онук; рік побудови житлового будинку 1961 рік, погріб 1964 рік, сарай 1963 рік, гараж 1970 рік.
Згідно довідки Новодунаєвецької селищної ради №2-160 від 16.10.2024 померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 належить житловий будинок з господарськими будівлями в АДРЕСА_1 .
Відповідно до п.62 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами Української РСР, підтвердженням приналежності будинку, який знаходиться в сільському населеному пункті, можуть бути відповідні довідки виконавчого комітету сільської Ради депутатів трудящих, які видавалися в тому числі і на підставі записів у погосподарських книгах.
Додатками №32 та №33 до Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій виконавчими комітетами міських, селищних, сільських Рад депутатів трудящих, затвердженою наказом Міністра юстиції УРСР від 19.01.1976 №1/5 було затверджено зразки довідок про право власності колгоспного (селянського) двору на жилий будинок та про право власності робітника чи службовця на жилий будинок.
За змістом зазначених нормативних актів виникнення права власності на житлові будинки, споруди не залежало від державної реєстрації цього права.
Погосподарські книги є особливою формою статистичного обліку, що здійснюється в Україні (УРСР) із 1979 року. В погосподарських книгах при визначенні року побудування зазначається рік введення в експлуатацію будинку.
На виконання постанови Ради Міністрів УРСР від 11.03.1985 №105 Про порядокобліку житловогофонду вУкраїнській РСРу 1985-1988 роках сільськими, селищними, районними радами народних депутатів ухвалювалось рішення щодо оформлення права власності та реєстрації будинків у бюро технічної інвентаризації за даними погосподарських книг сільських, селищних рад із додатками списків громадян, яким ці будинки належали.
Однак,незважаючи навнесення записіву погосподарськікниги,померлий ОСОБА_2 своє право власності в БТІ не оформив.
Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затверджена заступником Міністра комунального господарства Української РСР 31.01.1966, яка втратила чинність на підставі наказу Держжитлокомунгоспу України від 13.12.1995 №56, передбачала обов`язкову реєстрацію (інвентаризацію) будинків і домоволодінь у межах міст і селищ (п.4 Інструкції), в тому числі й на підставі записів у погосподарських книгах (п.20 Інструкції).
Таким чином, записи у погосподарських книгах визнавались в якості актів органів влади (публічних актів), що підтверджують право приватної власності.
Відповідно до ч.4 ст.25, п.11 ч.4 ст.346 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті; право власності припиняється у разі смерті власника, у зв`язку з чим позивач позбавлений можливості іншим чином, ніж у судовому порядку визнати за собою право власності на спадкове майно.
Згідно ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до іншої особи (спадкоємця).
Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
За таких обставин, позов слід задовольнити та визнати за позивачем ОСОБА_1 право власності за законом на частину житлового будинку з належними до нього господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що належала ОСОБА_2 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 та на частину житлового будинку з належними до нього господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , спадкоємцем якого була його дружина ОСОБА_3 , яка спадщину прийняла, але не оформила своїх спадкових прав, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто разом на весь будинок.
Керуючись ст.ст.2, 258, 259, 263-265 ЦПК України, -
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , право власності за законом на житловий будинок з належними до нього господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що належав ОСОБА_2 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_4 , спадкоємцем якого була його дружина ОСОБА_3 , яка спадщину прийняла, але не оформила своїх спадкових прав, померла ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання - АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 );
Відповідач: Новодунаєвецька селищна рада (місцезнаходження - Хмельницька область, Кам`янець-Подільський район, смт. Дунаївці, вул. Чорновола, 19, код ЄДРПОУ 04406414).
Суддя О.М.Сосна
Суд | Дунаєвецький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 10.01.2025 |
Оприлюднено | 13.01.2025 |
Номер документу | 124329094 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Дунаєвецький районний суд Хмельницької області
Сосна О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні