Ухвала
від 10.01.2025 по справі 594/15/25
БОРЩІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 594/15/25

У Х В А Л А

про залишення заяви без руху

10 січня 2025 року м.Борщів

Суддя Борщівського районного суду Тернопільської області Зушман Г.І., вивчивши матеріали заяви ОСОБА_1 заінтересована особа Гусятинська державна нотаріальна контора, про встановлення факту родинних відносин та встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник адвокат Чудопалов Ю.Ю., звернувся в суд із заявою, в якій просить: встановити, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , є батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця села Васильківці Гусятинського району Тернопільської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , та дідом заявника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця міста Борщів Тернопільської області; встановити факт спільного постійного проживання ОСОБА_1 разом із спадкодавцем ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженцем села Васильківці Гусятинського району Тернопільської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , на час відкриття спадщини за адресою АДРЕСА_1 .

Згідно з ч. 3ст. 294 ЦПК Українисправи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Заява ОСОБА_1 підлягає залишенню без руху, оскільки подана без додержання вимог, викладених у статях 175 і 177 Цивільного процесуального кодексу України.

Частиною 4 статті 177 ЦПК України визначено, що до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно ч.2 ст.133 ЦПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюється законом.

Відповідно до ст. ст. 3, 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви справляється судовий збір у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Ставка судового збору з 01.01.2025 згідно п.1.4.2 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду заяви у справах окремого провадження збір становить - 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу становить: 605,60 грн.

Частиною 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Зі змісту поданої заяви вбачається, що заявник звернувся до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин та встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини у якій заявлено три вимоги , зокрема:

- встановлення факту родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_1 є батьком ОСОБА_3 ;

- встановлення факту родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_1 є дідом заявника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ;

- встановлення факту спільного постійного проживання ОСОБА_1 разом із спадкодавцем ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , на час відкриття спадщини за адресою АДРЕСА_1 .

Однак, заявником сплачений судовий збір у меншому розмірі, ніж підлягало сплаті та сплачено по 605,60 грн за дві вимоги.

У зв`язку з вищенаведеним, заявнику необхідно доплатити судовий збір та надати суду документ на підтвердження сплати судового збору в розмірі 605,60 грн.

Окрім того, звертаючись до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин та встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини, заявник зазначає, що після смерті батька заявника ОСОБА_3 залишилося спадкове майно, яке заявник має намір прийняти, проте для цього йому необхідно встановити вищезгадані факти.

Відповідно до частини першої та пункту 5 частини другої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту, зокрема родинних відносин між фізичними особами.

У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 30 травня 2018 року у справі № 761/16799/15-ц зазначено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав; чинне законодавство не передбачає іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення такого факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право .

З наведеного вище вбачається, що для вирішення питання розгляду справи в окремому чи в позовному провадженні слід встановити такі обставини, зокрема: чи заводилася спадкова справа щодо майна померлого; чи є інші спадкоємці та чи прийняли вони спадщину; докази подання заявником заяви до нотаріуса про прийняття спадщини та наявність відмови нотаріуса у здійсненні нотаріальної дії шляхом прийняття відповідного процесуального рішення у формі постанови; неможливість у інший спосіб усунути виявлені недоліки, зокрема шляхом звернення до уповноважених органів, в т.ч. до відділу державної реєстрації актів цивільного стану; породження фактом, який необхідно встановити, юридичних наслідків, тобто виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав заявника; встановлення такого факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право.

Відповідно до п.18 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 у справах про спадкування нотаріуси не є заінтересованими особами і не повинні залучатися до участі у справі.

Заявником вказано заінтересованою особою Гусятинську державну нотаріальну контору, проте не роз`яснено, які у нотаріальної контори виникають спадкові права саме на майно спадкодавця і з яких підстав вона залучена, в розумінні ст. 294 ЦПК України.

Оскільки заявником вказано, що цей факт необхідно встановити для оформлення спадкових прав, то у такій справі заінтересованими особами будуть інші спадкоємці, які прийняли спадщину, а за їх відсутністю органи місцевого самоврядування.

Враховуючи вищенаведені вимоги закону, приходжу до висновку, що заяву слід залишити без руху і надати заявнику строк десять днів з дня вручення цієї ухвали для усунення зазначених вище недоліків заяви та сплати судового збору.

Якщо у вказаний строк недоліки позовної заяви не будуть усунені, заяву слід вважати неподаною і повернути заявнику.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 95, 134,175, 177, 185 ЦПК України, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Гусятинська державна нотаріальна контора, про встановлення факту родинних відносин та встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини, залишити без руху, надавши заявнику строк - десять днів з дня вручення ухвали для усунення недоліків, викладених у мотивувальній частині ухвали, а також сплати судового збору і надання суду документа на підтвердження сплати судового збору в розмірі 605,60 грн за наступними реквізитами: рахунок отримувача: UA988999980313171206000019707; код класифікації доходів бюджету 22030101; отримувач коштів: ГУК у Терн.обл./тг м.Борщiв/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37977599; банк отримувача: Казначейство України(ел. адм. подат.); код банку отримувача: (МФО)899998.

Роз`яснити заянику, що в разі невиконання ухвали в зазначений строк заява буде вважатись неподаною та буде повернена зі всіма доданими до неї документами.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Г.І.Зушман

СудБорщівський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення10.01.2025
Оприлюднено13.01.2025
Номер документу124332419
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —594/15/25

Ухвала від 27.01.2025

Цивільне

Борщівський районний суд Тернопільської області

Зушман Г. І.

Ухвала від 10.01.2025

Цивільне

Борщівський районний суд Тернопільської області

Зушман Г. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні