Рішення
від 10.01.2025 по справі 704/942/23
УМАНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №704/942/23

2/705/351/25 РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2025 року м.Умань

Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Єщенко О.І., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін цивільну справу за позовом ПАТ «Черкасиобленерго» в особі Відокремленого структурного підрозділу «Звенигородські енергетичні мережі» публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго» до ОСОБА_1 про стягнення боргу (вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ),

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2023 року представник ПАТ «Черкасиобленерго» в особі Відокремленого структурного підрозділу «Звенигородські енергетичні мережі» публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго» звернувся до Тальнівського районного суду Черкаської області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення боргу (вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ) та просив: стягнути з ОСОБА_1 на користь «Черкасиобленерго» в особі Відокремленого структурного підрозділу «Звенигородські енергетичні мережі» публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго» вартість не облікованої електричної енергії в сумі 39992,37 грн та судові витрати.

Ухвалою Тальнівського районного суду Черкаської області від 16 жовтня 2023 року вищезазначену позовну заяву передано на розгляд до Уманського міськрайонного суду Черкаської області за підсудністю.

Ухвалою судді Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 19.12.2023 прийнято до свого провадження та відкрито провадження у справі. Розгляд справи ухвалено проводити в порядку спрощеного позовного провадження, передбаченого статтями 274-279 ЦПК України, без виклику сторін.

В обґрунтування позову зазначено, що між ПАТ «Черкасиобленерго», в особі та від імені якого діє Відокремлений структурний підрозділ «Звенигородські енергетичні мережі» публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго» (колишня Тальнівська філія) та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 були укладені договірні правовідносини у формі договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 4-13-419.

20.03.2023 працівниками ОСР, в зв`язку з проведенням контрольних оглядів приладів обліку побутових споживачів в с. Легедзине, в будинку ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 , було виявлено порушення п. 8.4.2 ПРРЕЕ, а саме: «самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку, шляхом приєднання кабелю живлення». Виявлення та фіксація порушення проводилася з дозволу та у присутності особи, яка назвалася ОСОБА_1 , який і повідомив, що є фактичним власником даного домоволодіння близько чотирьох років, після смерті ОСОБА_2 , користується даним будинком та постійно сплачує послуги електропостачання. Проте, документів, які б підтверджували його право власності на даний будинок, ОСОБА_1 не надав.

За наслідками порушення Споживачем вимог ПРРЕЕ представниками ОСР було складено Акт про порушення № 006152 від 20.03.2023. При встановленні порушення вбачаєтьсяфактцілодобового,в період з 20.09.2022 по 20.03.2023 за останні шість місяців, самовільного використанняелектроенергією, і як наслідок - нанесення збитків ПАТ «Черкасиобленерго». Другий примірник акта було надано споживачу особисто в руки.

Внаслідок проведених дій було встановлено, що ОСОБА_1 не повідомив ПАТ «Черкасиобленерго» про смерть власника домоволодіння, де він проживає, не звернувся з питанням переоформлення договірних відносин на себе та використовує енергетичну енергію без договірних відносин, що є черговим порушенням норм ПРРЕЕ.

Відповідно до норм ПРРЕЕ споживачу був нарахований борг за необліковану електричну енергію обсягом 6053 кВт/год на суму 39992,37 грн. Оскільки засідання комісії по розгляду актів про порушення відповідач проігнорував, на його відому адресу було надіслано пакет документів, з описом про результати розгляду акта № 006152.

Однак заборгованість ОСОБА_1 не сплатив, а тому позивач змушений звернутись до суду з даним позовом.

Ухвалою судді від 19.12.2023 у справі відкрите спрощене позовне провадження, а також роз`яснено відповідачу його право подати відзив на позовну заяву у строк 15 днів з дня отримання копії ухвали судді про відкриття провадження у справі.

За зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання відповідача направлялись ухвала про відкриття провадження та позовна заява з додатками, які згідно з рекомендованим повідомленням були вручені особисто ОСОБА_1 12.01.2024.

Станом на день розгляду справи відзив від відповідача ОСОБА_1 до суду не надійшов.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти, відповідні їм правовідносини та дійшов таких висновків.

Відповідно до умов Договору ОСР зобов`язується надати споживачу послуги з розподілу електричної енергії, параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП № 309 від 14.03.2018.

Між ПАТ«Черкасиобленерго»,від іменіякого дієВідокремлений структурнийпідрозділ «Звенигородськіенергетичні мережі»,та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 були наявні договірні правовідносини у формі договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 4-13-419.

20.03.2023 працівниками ОСР в зв`язку з проведенням контрольних оглядів приладів обліку побутових споживачів в с. Легедзине, в будинку ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 , було виявлено порушення п. 8.4.2 ПРРЕЕ, а саме: «самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку, шляхом приєднання кабелю живлення».

Відповідно до довідки № 44 від 20.03.2023 ОСОБА_1 проживає без реєстрації в АДРЕСА_1 .

Відповідно до Акт про порушення № 006152 від 20.03.2023 ОСОБА_1 порушує облік електричної енергії: самовільне підключення електропроводки, шляхом приєднання кабелю до Л-2, 0,38/0,23 кВ на опорі № 3 від ТП-286.

Згідно з протоколом № 62 від 28.04.2023 засідання комісії з розгляду актів про порушення було прийнято рішення: акт про порушення № 006152 від 20.03.2023 складено правомірно, а споживача визнано причетним до порушення вказаного в акті. Провести розрахунок обсягу та вартості не облікованої електроенергії згідно глави 8.4 ПРРЕЕ (пункт 2) за період з 20.09.2022 по 20.03.2023 згідно перерізу кабелю. Обсяг та вартість, не облікової електричної енергії, складає 6053 кВт *год, на суму 39992 грн 37 коп.

До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно з законом.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 77 «Про ринок електричної енергії» правопорушеннями на ринку електричної енергії є: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

Згідно з ч. 1 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: 1) припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; 2) зміна умов зобов`язання; 3) сплата неустойки; 4) відшкодування збитків та моральної шкоди.

Відповідно до п. 1.2 ПРРЕЕ самовільне підключення з порушенням схеми обліку - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проектними рішеннями та/або договором з оператором системи, та/або без укладення договору з оператором системи.

Відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення.

Відповідно до п. 8.2.6 даних Правил на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

У разі відмови споживача або представника споживача від отримання повідомлення про місце, час і дату засідання комісії або відсутності споживача або його представника за адресою, визначеною у даних щодо споживача, наявних в оператора системи, оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом із протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Згідно з п. 8.2.7. даних Правил споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом.

Якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили оператор системи скасовує відповідний акт про порушення.

Згідно з абз. 4 п. 8.4.6 даних Правил у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 5-8 пункту 8.4.2 цієї глави, зразки кабелів (проводів), через які було здійснено самовільне підключення, можуть вилучатися, про що робиться відповідний запис в акті про порушення. Місця вилучення зразків позначаються на схемі.

Згідно з п.п. 4 п. 8.4.8 згаданих Правил кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку, виявити яке представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку не мали можливості, - з дня останньої технічної перевірки або допуску електроустановки споживача в експлуатацію, або набуття права власності чи користування на об`єкт (якщо технічну перевірку у період з дати допуску електроустановки споживача в експлуатацію або набуття ним права власності (користування) на об`єкт до дати виявлення порушення не було проведено) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Згідно зі ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода). Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі. Якщо особа, яка порушила право, одержала у зв`язку з цим доходи, то розмір упущеної вигоди, що має відшкодовуватися особі, право якої порушено, не може бути меншим від доходів, одержаних особою, яка порушила право. На вимогу особи, якій завдано шкоди, та відповідно до обставин справи майнова шкода може бути відшкодована і в інший спосіб, зокрема, шкода, завдана майну, може відшкодовуватися в натурі (передання речі того ж роду та тієї ж якості, полагодження пошкодженої речі тощо).

Оскільки підключення відповідача до електричної мережі відбулося не за схемою, передбаченою проєктними рішеннями та/або договором з оператором системи, тобто самовільно з порушенням схеми обліку, беручи до уваги, що будь-яких заперечень від відповідача до суду не надійшло, у тому числі щодо розміру суми, не облікованої електричної енергії, суд вважає обґрунтованою позовну вимогу про стягнення вартості не облікованої електричної енергії в сумі 39992 грн 37 коп., які недоотримані позивачем внаслідок неправомірних дій відповідача.

Отже, суд доходить висновку, що позовні вимоги належить задовольнити.

Згідно зі ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача.

На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 60, 76-81, 89, 141, 263-265, 274-279, 280, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь «Черкасиобленерго» в особі Відокремленого структурного підрозділу «Звенигородські енергетичні мережі» публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго» вартість не облікованої електричної енергії в сумі 39992 (тридцять дев`ять тисяч дев`ятсот дев`яносто дві) гривні 37 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь «Черкасиобленерго» в особі Відокремленого структурного підрозділу «Звенигородські енергетичні мережі» публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго» судові витрати по оплаті судового збору в сумі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення суду.

Учасник справи, якому копія рішення суду не була вручена у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому копії рішення суду.

Позивач: ПАТ «Черкасиобленерго» в особі Відокремленого структурного підрозділу «Звенигородські енергетичні мережі» публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго»; вул. Героїв Небесної Сотні, 87, м. Звенигородка, Черкаська область, 20200, ЄДРПОУ 25204637.

Відповідач: ОСОБА_1 ; АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Суддя О.І.Єщенко

СудУманський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення10.01.2025
Оприлюднено13.01.2025
Номер документу124338036
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —704/942/23

Рішення від 10.01.2025

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Єщенко О. І.

Ухвала від 19.12.2023

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Єщенко О. І.

Ухвала від 16.10.2023

Цивільне

Тальнівський районний суд Черкаської області

Дьяченко Д. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні