ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" січня 2025 р.м. ХарківСправа № 922/3973/24
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Аріт К.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерджі Трейд Груп", м.Київ до Товариства з обмеженою відповідальністю «РЕВКОМ», м.Харків (адреса: 61052, м. Харків, вул. Різдвяна,буд. 29-Б) про стягнення 21273,60 грн без виклику учасників справи
ВСТАНОВИВ:
08.11.2024 року позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Енерджі Трейд Груп" звернувся до Господарського суду Харківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «РЕВКОМ» про стягнення заборгованості за договором про постачання електричної енергії споживачу № Х-е/2021/51 від 13.09.2021 в розмірі 21273,60 грн, з яких: 19758,67 грн - сума основного боргу; 1103,89 грн - інфляційні втрати; 411,04 грн - 3 % річних.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 13.11.2024 року відкрито провадження у справі №922/3973/24 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами.
Згідно з ст.248 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше 60 днів з дня відкриття провадження у справі.
13.11.2024 року судом направлено ухвалу про відкриття провадження у справі рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу відповідача, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 61052, м. Харків, вул. Різдвяна, буд. 29-Б.
21.11.2024 року ухвала про відкриття провадження у справі була повернута до суду без вручення відповідачу, з відміткою пошти "адресат відсутній за вказаною адресою".
Частиною 5 статті 176 ГПК України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Згідно з ч.4 ст.89 Цивільного кодексу України відомості про місцезнаходження юридичної особи вносяться до Єдиного державного реєстру.
На час винесення рішення у справі судом перевірено юридичну адресу відповідача згідно з даними ЄДРЮО, яка залишилася незмінною.
Інформації про іншу адресу відповідача у суду немає.
Згідно з п.5 ч.6 ст.242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
У разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто, повідомленою суду стороною, і повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії. Сам лише факт неотримання кореспонденції, якою суд, з додержанням вимог процесуального закону, надсилав ухвалу для вчинення відповідних дій за належною адресою та яка повернулася в суд, у зв`язку з її неотриманням адресатом, не може вважатися поважною причиною невиконання ухвали суду, оскільки зумовлений не об`єктивними причинами, а суб`єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка надходила на його адресу (постанова Верховного Суду від 25.06.2018 у справі №904/9904/17).
Тобто, неотримання поштової кореспонденції в точці видачі є наслідком свідомого діяння (бездіяльності) відповідача щодо належного отримання листа, тобто є його власною волею.
Поряд з цим, суд зазначає, що відповідно до частин 3, 7 статті 120 ГПК України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Відтак, у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною, і не вручено підприємством зв`язку, вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії.
Сам лише факт не отримання відповідачем кореспонденції, якою суд, з додержанням вимог процесуального закону, надсилав ухвалу для вчинення відповідних дій за належною адресою та, яка повернулася в суд у зв`язку з її неотриманням адресатом, не може вважатися поважною причиною не виконання ухвали суду, оскільки зумовлено не об`єктивними причинами, а суб`єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка надходила на його адресу.
Слід враховувати, що організація власної господарської діяльності забезпечується самим товариством, зокрема щодо призначення відповідальної особи на отримання поштової кореспонденції та подальшим її одержанням. Товариство несе ризики та наслідки, пов`язані з неналежним отримання поштової кореспонденції.
Також, 25.11.2024 року судом зроблено телефонограму Товариству з обмеженою відповідальністю «РЕВКОМ», якою повідомлено про розгляд справи та можливість ознайомитись з матеріалами справи. Телефонограма прийнята працівником товариства - Кисіль О.О.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач належним чином повідомлений про розгляд даної справи.
Відзив на позов відповідачем до суду надано не було.
Згідно з ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, яка ратифікована Україною 17.07.1997 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи у продовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини 1 статті 6 даної Конвенції (§ 66 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").
Згідно з ч.4 ст.13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч.2 ст.178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
При цьому, за висновками суду, в матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
13.09.2021 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД ГРУП» (далі - Постачальник, Позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «РЕВКОМ» (далі - Споживач, Відповідач) було укладено Договір про постачання електричної енергії споживачу № Х-е/2021/51 (далі - Договір).
Пунктом 1.1. договору встановлено, що цей договір встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції Споживачу Постачальником.
Умови Договору розроблені відповідно до Закону України «При ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 312 (далі - ПРРЕЕ) (п.1.2. договору).
Відповідно до пункту 2.1 Договору Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Розділом 3 Договору унормовано умови постачання електричної енергії за Договором.
Початком постачання електричної енергії Споживачу є дата, зазначена в заяві до Договору, яка є Додатком до цього Договору. Споживач разом із заявою до Договору та не пізніше 01 грудня кожного поточного року надає Постачальнику на погодження відомості про розмір очікуваного щомісячного споживання електричної енергії на відповідні розрахункові періоди наступного року (Додаток 3.1 до Договору) (п. 3.1 Договору).
Споживач надає Постачальнику Повідомлення з погодинним обсягом купівлі-продажу електричної енергії на розрахунковий місяць до 10-00 19 числа місяця, що передує розрахунковому, засобами електронної пошти. В повідомленні зазначається заявлений місячний обсяг постачання електричної енергії Споживачу з погодинним графіком окремо по площадках вимірювання групи «а», групи «б» та всього по цих площадках. Форма повідомлення наведена у Додатку 3 до Договору (п. 3.3 Договору)
У випадку, якщо Споживач не надав Постачальнику у розрахунковому періоді жодного Повідомлення з погодинним обсягом купівлі-продажу електричної енергії, то постачання електричної енергії Споживача здійснюється відповідно до обсягів очікуваного споживання електричної енергії, яка надається однією Стороною іншій за формою відповідно до Додатку 3.1 до цього Договору. При цьому погодинний графік постачання встановлюється Постачальником самостійно (п. 3.3.2 Договору).
Споживач щоденно, не пізніше 10 години дня, наступного за днем постачання, надає Постачальнику інформацію щодо фактичного обсягу споживання за попередню добу, а до 10 числа місяця, наступного за звітним, надає повну інформацію за місяць постачання. У випадку відсутності таких даних Постачальник використовує дані, отримані з платформи MMS, або дані, надані Оператором системи розподілу.
На підставі отриманих від Споживача даних та/або даних Постачальника послуг комерційного обліку (Оператора комерційного обліку) Постачальник до 10 числа місяця, наступного за місяцем поставки складає, підписує і скріплює печаткою попередній Акт приймання-передачі електричної енергії та направляє його Споживачу (п. 3.4 Договору).
Споживач протягом 2 робочих днів з дати одержання Актів приймання-передачі електричної енергії зобов`язується повернути Постачальнику один примірник оригіналу акту приймання-передачі, підписаний уповноваженим представником Споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання Акту приймання-передачі (п. 3.5 Договору).
У випадку невиконання обов`язку, передбаченого п. 3.5 Договору, електрична енергія вважається поставленою та прийнятою Споживачем від Постачальника у відповідному звітному місяці на підставі даних Постачальника та/або документів та/ або інформації, які складаються та/або надаються Постачальником послуг комерційного обліку до врегулювання розбіжностей відповідно до Договору або в судовому порядку (п. 3.6 Договору).
Відповідно до пункту 5.1 Договору Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються згідно з Додатком 2 до Договором, згідно з умовами якого для площадок вимірювання Споживача, віднесених у встановленому нормативними документами порядку, що підтверджується оператором системи до групи «б», прилади обліку яких не є інтервальними, вартість електричної енергії, що поставляється, розраховується таким чином:
Це = (Црдн + М + Тосп + Тоср) * ПДВ, де Це - ціна електричної енергії споживачу з урахуванням усіх витрат та тарифів в т.ч. ПДВ;
Црдн - середньозважена ціна купівлі-продажу електричної енергії, які склалися на ринку «на добу наперед» за місяць постачання, грн/кВт*год. Така ціна зазначається на сайті Оператора ринку: https://www.oree.com.ua/index.php/web/128;
М - маржа Постачальника, що складає 0,05 грн/кВт*год. При зміні М в сторону збільшення Постачальник повідомляє Споживача за 30 календарних днів про такі зміни;
Тосп - тариф на послуги з передачі електричної енергії, який встановлюється Регулятором відповідно до затвердженої ним методики та оприлюднюється ОСП на власному веб-сайті в мережі Інтернет у триденний термін після затвердження його Регулятором, грн/кВт*год;
Тоср - тариф на послуги з розподілу електричної енергії, який встановлюється Регулятором відповідно до затвердженої ним методики та оприлюднюється ОСП на власному веб-сайті в мережі Інтернет у триденний термін після затвердження його Регулятором, грн/кВт*год.
Згідно з пунктом 5.4 Договору розрахунковим періодом за Договором є календарний місяць.
Оплата рахунка Постачальника, відповідно до пункту 5.6 Договору, має бути здійснена Споживачем у терміни, визначені у Додатку 2 до Договору, а саме:
- до 25 числа місяця, що передує місяцю постачання - в розмірі 35 % вартості, вказаної у рахунку;
- до 05-го числа місяця постачання - в розмірі 35 % вартості, вказаної у рахунку;
- до 15-го числа місяця постачання - в розмірі 30 % вартості, вказаної в рахунку.
Відповідно до пункту 5.5 Договору, оплата вважається здійсненою після того, як на рахунок Постачальника надійшла вся сума коштів, що підлягає сплаті за куповану електричну енергію відповідно до умов цього Договору.
За умовами пункту 5.7 Договору у разі порушення Споживачем строків оплати за цим Договором, Постачальник має право вимагати сплату пені. Пеня нараховується за кожен день прострочення оплати. У випадку порушення строків оплати Споживач сплачує за вимогою Постачальника пеню у розмірі, що складає подвійну облікову ставку НБУ від суми прострочення за кожен день прострочення.
Відповідно до пункту 7.2 Договору Споживач зобов`язується забезпечити своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами цього Договору, раціонально використовувати електричну енергію, не допускати несанкціонованого споживання електричної енергії.
Відповідно до пункту 13.1 Договору Договір укладається на строк з 01 вересня 2021 року та діє до 31 грудня 2021 року. В частині виконання зобов`язань споживача щодо оплати діє до повного виконання Споживачем таких зобов`язань. Договір вважається продовженим на кожний наступний рік на тих же умовах, якщо не пізніше ніж за тридцять календарних днів до закінчення строку дії Договору жодною із сторін не буде направлено іншій стороні письмове повідомлення про припинення дії Договору.
У зв`язку з ненадходження повідомлення про припинення Договору, дія Договору продовжена і на 2024 рік.
23.12.2022 року сторони уклали Додаткову угоду № 2023/01/02 до Договору постачання електричної енергії споживачу № Х-е/2021/51 від 13.09.2021, якою домовились внести зміни до Додатку 2 до Договору, шляхом викладення п. 1.1. Додатку 2 в такій редакції: «1.1 Для площадок вимірювання Споживача, віднесених у встановленому нормативними документами порядку, що підтверджується оператором системи, до групи «б», прилади обліку яких є інтервальними, вартість електричної енергії, що поставляється розраховується таким чином:
Це = (Црдн + М + Тосп + Тоср) * ПДВ, де Це - ціна електричної енергії кінцевому споживачу з урахуванням усіх витрат та тарифів в тч. ПДВ;
Црдн - середньозважена ціна закупівлі електричної енергії на ринку «на добу наперед» яка визначається з урахуванням оперативних даних щодо погодинних цін на ринку «на добу наперед» помножених на оперативні дані графіку погодинного споживання за площадками групи «б» всіх споживачів Постачальника;
М - маржа Постачальника, що складає 0,06 грн. При зміні М в сторону збільшення Постачальник повідомляє Споживача за 30 календарних днів про такі зміни;
Тосп - тариф на послуги з передачі електричної енергії, який встановлюється Регулятором відповідно до затвердженої ним методики та оприлюднюється ОСП на власному веб-сайті в мережі Інтернет у триденний термін після затвердження його Регулятором, грн/кВт*год;
Тоср - тариф на послуги з розподілу електричної енергії, який встановлюється Регулятором відповідно до затвердженої ним методики та оприлюднюється ОСП на власному веб-сайті в мережі Інтернет у триденний термін після затвердження його Регулятором, грн/кВт*год.».
З 01 січня 2019 року відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ХАРКІВОБЛЕНЕРГО» (далі - ОСР) є оператором системи розподілу та здійснює ліцензійну діяльність щодо розподілу (передачі) електричної енергії на підставі постанови НКРЕКП № 1446 від 16.11.2018.
Відповідно до даних АТ «ХАРКІВОБЛЕНЕРГО» фактичні обсяги електричної енергії по Споживачу ТОВ «РЕВКОМ» становлять: січень 2024 року - 2 893 кВт*год; лютий 2022 року - 722 кВт*год.
На підставі сертифікованих даних комерційного обліку, наданих ОСР, Позивачем складено акти приймання-передачі електричної енергії № 00000002553 від 31.01.2024, № 0000008088 від 29.02.2024.
Рахунки на оплату № 204151 від 31.01.2024 за електричну енергію за січень 2024 року на суму 21853,73 грн, № 209905 від 29.02.2024 за електричну енергію за лютий 2024 на суму 4904,94 грн направлено Відповідачу на його електронну адресу mail@khargiprotrans.com.
29.10.2024 Постачальником повторно направлено Споживачу Акти приймання передачі електричної енергії на його поштову адресу м. Харків, вул.Різдвяна, 29-б, що підтверджується листом ТОВ «ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД ГРУП» від 28.10.2024 № Х/2024/18, Описом поштового відправлення, поштовою накладною 6120207072963, фіскальним чеком поштового відправлення.
Як зазначає позивач, на день звернення з цим позовом до суду відповіді від Відповідача не надходило.
На виконання Договору Позивач поставив, а Відповідач прийняв електричну енергію:
- у січні 2024 року в обсязі 2 893,00000 кВт*год на суму 21853,73 грн згідно Акту приймання-передачі електричної енергії № 00000002553 від 31.01.2024;
- у лютому 2024 року в обсязі 722,00000 кВт*год на суму 4904,94 грн згідно Акту приймання-передачі електричної енергії № 00000008008 від 29.02.2024.
Як зазначає позивач, відповідач здійснив частковий розрахунок за спожиту електричну енергію у сумі 7000,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №31_00000/83770d40-c26a-470a-ad66-a16a7529f48e від 26.01.2024.
Так, за твердженнями позивача на день звернення до суду з цим позовом розмір заборгованості Відповідача перед Позивачем за Договором про постачання електричної енергії споживачу № Х-е/2021/51 від 13.09.2021 становить 19758,67 грн, що стало підставою для звернення Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерджі Трейд Груп" до суду із даним позовом.
Крім того, у зв`язку з несвоєчасною сплатою за електричну енергію за договором №Х-е/2021/51 від 13.09.2021 в обумовлений термін відповідачу нараховані інфляційні втрати у розмірі 1103,89 грн та 3 % річних у розмірі 411,04 грн.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам справи, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права і обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також з дій осіб, що не передбачені актами цивільного законодавства, але за аналогією породжують цивільні права і обов`язки.
Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст.509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Відповідно до ст.275 Господарського кодексу України (далі - ГК України) за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".
Згідно з чч.6, 7 ст.276 ГК України розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону. Оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору.
З огляду на приписи ст.629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно з частиною першою статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
За приписами статей 525-526 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Із зазначеною нормою кореспондується й частина 1 статті 193 ГК України, відповідно до якої суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Разом з тим, ч.1 ст.530 ЦК України встановлює, що якщо в зобов`язанні встановлений строк (дата) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (дату).
Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст.599 ЦК України).
Відповідно до п.1 ч.3 ст.58 Закону України "Про ринок електричної енергії" споживач зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.
Відповідно до п.4, п.5 ч.2 ст.53 Закону України "Про ринок електричної енергії" адміністратор комерційного обліку на ринку електричної енергії відповідно до правил ринку, кодексу комерційного обліку та інших нормативно-правових актів: надає дані комерційного обліку електричної енергії адміністратору розрахунків та іншим учасникам ринку; створює та управляє базами даних комерційного обліку електричної енергії, а також централізованими реєстрами постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку та автоматизованих систем, що забезпечують комерційний облік електричної енергії.
Згідно з п.9.14.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії АКО має передавати АР та учасникам ринку сертифіковані дані комерційного обліку в обсязі, необхідному та достатньому для проведення ними розрахунків та виставлення рахунків своїм контрагентам.
Відповідно до п.4.3 Правил роздрібного ринку електричної енергії дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг.
За приписами п.4.12 Правил роздрібного ринку електричної енергії розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 20 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено іншого терміну.
Довідкою АТ "Харківобленерго" про фактичні обсяги купівлі електричної енергії ТОВ "Енерджі Трейд Груп" по споживачу ТОВ "РЕВКОМ" за січень-березень 2024 року підтверджений фактичний обсяг електричної енергії відповідачу.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, судом встановлено, що позивачем доведено та матеріалами справи підтверджено обсяги електричної енергії, поставленої відповідачу на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу № Х-е/2021/51 від 13.09.2021 у період з січня 2024 року по лютий 2024 року на загальну суму 26758,67 грн.
Як зазначалося судом вище, відповідач здійснив частковий розрахунок за спожиту електричну енергію у сумі 7000,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 31_00000/83770d40-c26a-470a-ad66-a16a7529f48e від 26.01.2024.
Таким чином, заборгованості Відповідача перед Позивачем за Договором про постачання електричної енергії споживачу № Х-е/2021/51 від 13.09.2021 становить 19758,67 грн.
Враховуючи викладене, позивачем доведено споживання відповідачем обсягів електричної енергії, вказаних в актах приймання-передачі електричної енергії за січень та лютий 2024 року.
Доказів незгоди з порядком розрахунків або розрахованою сумою чи доказів сплати заборгованості в повному обсязі відповідачем до суду не надано.
Отже враховуючи те, що відповідач зобов`язання щодо оплати поставленої електроенергії не виконав, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині стягнення 19758,67 грн основного боргу підтверджені належними доказами та підлягають задоволенню.
Щодо 3% річних та інфляційних.
Позивач нараховує на суму заборгованості 3% річних та інфляційних за кожним актом окремо, в розмірі 411,04 грн 3% річних та інфляційні в розмірі 1103,89 грн.
Відповідно до ст.625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
При цьому передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням інфляційних витрат на суму боргу та процентів річних виступає способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат (збитків) кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, а тому ці кошти нараховуються незалежно від вини боржника та незалежно від сплати ним неустойки за порушення виконання зобов`язання.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Енерджі Трейд Груп" як Постачальник виконав свої зобов`язання по Договору у повному обсязі, проте Відповідач умови Договору щодо своєчасної сплати спожитої електричної енергії у встановлені Договором строки не виконав, внаслідок чого Відповідачу нараховані 3% річних у сумі 411,04 грн та індекс інфляції у сумі 1103,89 грн.
Перевіривши розрахунки позивача по нарахуванню 3% річних та інфляційних, суд дійшов висновку про їх арифметичну вірність та відповідність вимогам чинного законодавства України, у зв`язку з чим позовні вимоги в частині стягнення 411,04 грн 3% річних та 1103,89 грн інфляційних підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно з ч.1 ст.79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Згідно з ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідачем доказів на спростування позовних вимог, доказів оплати заборгованості, контррозрахунку боргу до суду не надано.
Підсумовуючи вищевикладене, на підставі наявних в матеріалах справи доказів, суд дійшов висновку про обґрунтованість та правомірність заявлених позовних вимог, які підтверджуються матеріалами справи, відповідачем не спростовані, отже позов підлягає повному задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд виходить з положень ст.129 ГПК України, відповідно до яких, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача, з вини якого виник спір.
На підставі викладеного, керуючись статтями 124, 129-1 Конституції України, статтями 1, 4, 13, 20, 73, 74, 76-80, 86, 129, 236-238, 240, 247, 251, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «РЕВКОМ» (адреса: 61052, м.Харків, вул.Різдвяна, буд.29-Б; код ЄДРПОУ 36223560) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерджі Трейд Груп" (адреса: 01010, м.Київ, вул.Івана Мазепи, буд.6; код ЄДРПОУ 36716332) 21273,60 грн, з яких: 19758,67 грн - основна заборгованість; 1103,89 грн - інфляційні втрати; 411,04 грн - 3% річних, крім того, 2422,40 грн судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення Господарського суду Харківської області може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги в порядку, встановленому статтями 254, 256 - 259 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено "10" січня 2025 р.
Суддя К.В. Аріт
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 10.01.2025 |
Оприлюднено | 13.01.2025 |
Номер документу | 124338705 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Аріт К.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні