Рішення
від 29.11.2024 по справі 650/3833/24
ВЕЛИКООЛЕКСАНДРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Справа № 650/3833/24

Провадження № 2/650/1459/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2024 року Великоолександрівський районний суд Херсонської області в складі: головуючого - судді Хомик І.І.

за участі секретаря Ткаченко І.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Велика Олександрівка цивільну справу за позовом представника позивача ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Фермерського господарства «МАГНУМ» про розірвання договору оренди земельної ділянки,-

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача Ковальчук І.М. звернулася до Великоолександрівського районного суду Херсонської області з позовом в інтересах ОСОБА_2 до Фермерського господарства «МАГНУМ» про розірвання договору оренди земельної ділянки. Позовна заява мотивована тим, що позивач є власником земельної ділянки, кадастровий номер 6520684200:04:001:0324, загальною площею 9,3755 га, що розташована на території Милівської сільської ради Бериславського району, Херсонської області. 05 грудня 2019 року між позивачем ОСОБА_2 та відповідачем ФГ «Магнум» було підписано договір оренди землі, який було зареєстровано Милівською сільською радою Бериславського району, 05.12.2019 року.

Відповідно до п. 8 договір укладено на 15 років з дати реєстрації права оренди.

Крім того, п. 11 договору оренди визначено, що розрахунки здійснюються щорічно до 31 грудня кожного поточного року.

Відповідачем порушені умови договору та не сплачено орендну плату за 2021 рік, 2022 рік та 2023 рік.

Відповідач належним чином не виконує взятих на себе обов`язків за договором, позивач істотно позбавляється того, на що він розраховував відповідно до його умов.

Оскільки відповідач протягом 2021-2023 років не сплачував позивачу орендну плату за користування земельної ділянки, наявний факт систематичної несплати орендної плати, у зв`язку з чим відповідно до ст. 651 ЦК України, ст. 141 ЗК України та ст. 32 ЗУ «Про оренду землі» позивач має право вимагати розірвання договору оренди землі від 05.12.2019 року, в зв`язку з чим позивач змушений звернутися до суду з даними позовними вимогами.

Представник позивача в судове засідання не з`явилася, надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, просить суд задовольнити вимоги позову.

Відповідач Фермерське господарство «Магнум» в судове засідання не з`явився, про розгляд справи повідомлявся належним чином у встановленому законом порядку, про що свідчить оголошення на веб-сайті «Судова влада».

Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступних підстав.

Згідно ч.1ст.4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

05 грудня 2019 року між позивачем ОСОБА_2 та відповідачем ФГ «Магнум» було підписано договір оренди землі, який було зареєстровано Милівською сільською радою Бериславського району, 05.12.2019 року, номер запису про право 34563011.

Відповідно до п. 8 договір укладено на 15 років з дати реєстрації права оренди.

Крім того, п. 11 договору оренди визначено, що розрахунки здійснюються щорічно до 31 грудня кожного поточного року.

Відповідачем порушені умови договору та не сплачено орендну плату за 2021 рік, 2022 рік та 2023 рік.

Особа, яка порушила зобов`язання (систематично не сплачувала орендну плату), повинна довести, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили (частина перша статті 617 ЦК України, частина друга статті 218, частина четверта статті 219 ГК України).

У разі систематичної несплати орендної плати за користування земельною ділянкою, тобто систематичного порушення умов договору оренди, такий договір може бути розірваний на вимогу орендодавця.

Оскільки відповідач належним чином не виконує взятих на себе обов`язків за договором, позивач істотно позбавляється того, на що він розраховував відповідно до його умов.

Також супереч умовам договору, а саме, що земельна ділянка передавалася відповідачу в оренду з метою ведення товарного сільськогосподарського виробництва для вирощування сільгосппродукції, на сьогоднішній день земельна ділянка не оброблена, перебуває в сильно забур`яненому стані, що призводить до погіршення якісних властивостей ґрунту та зниження його родючості.

Згідно ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог та умов відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.

Ст. 629 ЦК України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно ч. 1ст. 792 ЦК Українидоговором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.

Стаття 13Закону України«Про орендуземлі» вказує, що договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов`язані з орендою землі, є Закон України «Про оренду землі» від 6 жовтня 1998 року № 161-XIV. За змістом ст.1вказаного Закону оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ст.31 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи-орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці; припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства). Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Згідно ч. 1 ст.32 Закону «Про оренду землі»на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статями24і25цьогоЗаконута умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначенихЗемельним кодексом Українита іншими законами України.

Відповідно до ч. 1ст. 141 ЗК Українипідставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.

Частинами 1,2ст.15 ЗУ «Про оренду землі»передбачено, що істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

Згідно ч.1.2ст.21 ЗУ «Про оренду землі»орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно ч. 1ст.24 ЗУ «Про оренду землі»орендодавець має право вимагати від орендаря: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання норм і правил; дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються; своєчасного внесення орендної плати.

Верховний Суд у своїй Постанові від 29.07.2020 року у справі № 277/526/18 виклав свою позицію, а саме: «Загальні положення щодо наслідків порушення зобов`язань визначеністаттями 610-611 ЦК України. Зокремастаття 610 ЦК Українизазначає, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання), а у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору (статті 611 ЦК України). Отже, не виконання зобов`язань однією зі сторін договору має наслідком розірвання договору за ініціативою сторони, яка втратила інтерес до виконання та продовження правовідносин за договором. Згідно зістаттею 759 ЦК Україниза договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. У пункті "д" частини першоїстатті 141 ЗК Українипередбачено таку підставу припинення права користування земельною ділянкою, як систематична несплата земельного податку або орендної плати. Отже, згідно зі статтями13,15,21 Закону України "Про оренду землі"одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановлених договором розмірі, строку та порядку. Систематична несплата орендної плати за користування земельною ділянкою, вказує на систематичне порушення умов договору оренди земельної ділянки і може бути підставою для його розірвання. За своєю правовою природою поняття "несвоєчасна сплата" означає несплату певної суми грошових коштів у певний строк, зокрема, у строк, передбачений договором оренди землі.

Згідно постанови Верховного Суду від 22.09.2020 року у справі № 327/163/17 «згідно із частиною другою статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. Системний аналіз зазначених положень законодавства дає можливість дійти висновку, що при вирішенні питання щодо розірвання договору оренди земельної ділянки з підстави, передбаченої пунктом "д"статті 141 ЗК України, застосуванню також підлягають положення частини другоїстатті 651 ЦК України, згідно з якою необхідна наявність істотного порушення стороною договору. Згідно з частиною четвертоюстатті 263 ЦПК Українипри виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Отже,в судовомузасіданні встановлено,що Фермерськегосподарство «МАГНУМ»за 2021рік,2022-2023роки ОСОБА_2 орендну плату за земельну ділянку, на підставі укладеного між ними договору про оренду землі від 05.12.2019 року не сплатив, що є істотною умовою договору оренди та позивач як власник земельної ділянки не отримав того, на що він розраховувала при наявності діючої угоди. Неналежне виконання умов договору, а саме - невиконання обов`язку зі своєчасної сплати орендної плати є порушенням умов договору оренди земельної ділянки, яке, з огляду на положеннястатті 526 ЦК України, дає право орендодавцю вимагати розірвання такого договору, незважаючи на те, чи виплачена заборгованість у подальшому.

Такимчином,судом встановлено,що ФГ«МАГНУМ» за2021рік,2022-2023роки не виконував зобов`язання з виплати орендної плати позивачу, що порушило передбачене договором право орендодавця на його своєчасне отримання, тому суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Крім того, згідно ч. 1ст. 141 ЦПК Українисуд присуджує з відповідача на користь позивача судові витрати в розмірі сплаченого судового збору в сумі 1 211,20 грн.

Керуючись ст.ст.526,549,610 - 612,629, 651,792,1225 ЦК України, ст. ст.96,141 ЗК України, керуючись ст. ст.12,81,141,259,263-265,280-282 ЦПК України, ст.ст.13,15,21,24 Закону України «Про оренду землі», суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги представника позивача ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Фермерського господарства «МАГНУМ» про розірвання договору оренди земельної ділянки задовольнити.

Розірвати договір оренди землі від 05.12.2019 року щодо земельної ділянки площею 9,3755 гектарів (кадастровий номер 6520684200:04:001:0324), укладений між ОСОБА_2 та Фермерським господарством «МАГНУМ», який зареєстровано Милівською сільської радою 05.12.2019 року, актовий запис про право 34563011.

Стягнути з Фермерського господарства «МАГНУМ» на користь ОСОБА_2 1 211,20 грн. судового збору.

Рішення суду може бути оскаржено до Херсонського апеляційного суду через Великоолександрівський районний суд Херсонської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Ірина ХОМИК

СудВеликоолександрівський районний суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення29.11.2024
Оприлюднено14.01.2025
Номер документу124343378
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди

Судовий реєстр по справі —650/3833/24

Рішення від 29.11.2024

Цивільне

Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Хомик І. І.

Ухвала від 14.08.2024

Цивільне

Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Хомик І. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні