РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" січня 2025 р. Справа № 596/1791/24
Провадження № 2/596/63/2025 Гусятинський районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого суду Митражик Е.М.
за участю: секретаря судового засідання Кузик М.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Гусятині справу за правилами загального позовного провадження за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Гримайлівської селищної ради Чортківського району Тернопільської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , звернулися до суду з позовом до Гримайлівської селищної ради Чортківського району Тернопільської області та просять визначити їм додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . В обґрунтування позову посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла їх бабуся - ОСОБА_3 . 23 січня 2006 року, на випадок своєї смерті бабуся зробила заповідальне розпорядження, яким заповіла все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося і взагалі все те, що буде їй належати на день смерті і на що вона за законом матиме право позивачам. Про існування даного заповіту вони дізналися лише у вересні 2024 року, під час прибирання в бабусиній хаті, переглядаючи її речі, фотографії та документи, натрапили на заповіт. Дізнавшись від Раштівецького старостинського округу в дійсності даного заповіту, звернулись до Гусятинської державної нотаріальної контори. Однак, у вчиненні нотаріальних дій нотаріусом було відмовлено по тій причині, що вони пропустили шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини, а також роз`яснено про те, що цей термін можливо продовжити лише в судовому порядку. Позивачі вважають, що пропустили строк подачі заяви про прийняття спадщини до органів нотаріату з поважної причини, оскільки їм не було відомо про існування даного заповіту. 11 жовтня 2024 року за їх зверненням до Гусятинської державної нотаріальної контори було зареєстровано спадкову справу № 73114618.
Ухвалою судді від 23 жовтня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 22 листопада 2024 року справу призначено до судового розгляду по суті.
Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилися. Подали до суду заяви про слухання справи в їх відсутності, позовні вимоги підтримують в повному обсязі та просять їх задоволити.
Представник відповідача Гримайлівської селищної ради Чортківського району Тернопільської області в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про слухання справи в відсутності їх представника.
Суд, дослідивши зібрані по справі докази, вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Як слідує із копії заповіту, посвідченого секретарем виконкому Раштівецької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області Бабій Б.М. зареєстрованого в реєстрі за №69 (а.с.5), 23 січня 2006 року ОСОБА_3 , що проживає в селі Раштівці, Гусятинського району Тернопільської області на випадок своєї смерті зробила заповідне розпорядження, яким заповів все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося і взагалі все те, що буде їй належати на день її смерті і на що вона за законом матиме право - ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , що проживають АДРЕСА_1 .
З копії державного акту на право приватної власності на землю серії Р1 №652511 від 12.05.2003 року виданого 12 травня 2003 року слідує, що ОСОБА_3 , є власником земельної ділянки площею 1,87 га, що розташована на території Раштівецької сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.6).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла, про що свідчить копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 10.07.2023 року (а.с.4).
З копії довідки №138 від 07.10.2024 року виданої Раштівецьким старостинським округом Гримайлівської селищної ради Чортківського району, Тернопільської області слідує, що спадкодавець ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , постійно на день своєї смерті проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 та разом із спадкодавцем ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на день її смерті ніхто не проживав та не був зареєстрований (а.с.7).
Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи (частина перша статті 1220 ЦК України).
Частиною першою та другою статті 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина перша статті 1270 ЦК України). Наслідки пропущення строку для прийняття спадщини визначені статтею 1272 ЦК України.
Відповідно до частини першої статті 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Разом з тим, частиною третьою статті 1272 ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
З копії витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі №78700652 від 11.10.2024 року виданого Гусятинською державною нотаріальною конторою слідує, що 11.10.2024 року в спадковому реєстрі за №73114618 зареєстровано спадкову справу після смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.10).
Згідно довідки-роз`яснення державного нотаріуса Гусятинської державної нотаріальної контори Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Мороз Л.С. №487/02-14 від 11.10.2024 року за зверненням ОСОБА_2 та довідки-роз`яснення державного нотаріуса Гусятинської державної нотаріальної контори Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Мороз Л.С. №486/02-14 від 11.10.2024 року за зверненням ОСОБА_1 слідує, щодо видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельні ділянки, площею 1,60 гектарів в межах згідно з планом, та 0,27 гектарів в межах згідно з планом, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташовані на території Раштовецької сільської ради Чортківського (колишнього Гусятинського району) Тернопільської області, та належали померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 - ОСОБА_3 , було рекомендовано звернутися до суду для вирішення питання визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, оскільки документів, які б підтверджували факт прийняття спадщини, до нотаріальної контори не представлено. (а.с.8,9) Також зазначено про те, що згідно даних Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі 11.10.2024 р. шляхом безпосереднього доступу до зазначеного реєстру, спадкова справа до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 - ОСОБА_3 , у період з часу відкриття спадщини до ІНФОРМАЦІЯ_5 не заводилась, із заявами про прийняття спадщини у шестимісячний строк своєчасно ніхто не звертався. Згідно даних довідки виконкому Гримайлівської селищної ради (Раштівецький старостинський округ) Чортківського району Тернопільської області від «07» жовтня 2024 року за №138 на день смерті ОСОБА_3 , разом із спадкодавцем за однією адресою ніхто не проживав та не був зареєстрований. Отже спадщину у встановлений законом шестимісячний строк ніхто не прийняв. Спадкодавцем було складено заповіт, посвідчений виконкомом Раштовецької сільської ради Гусятинського району Тернопільської області «23» січня 2006 року за реєстровим №69, згідно якого померла все своє майно заповіла ОСОБА_2 та ОСОБА_1 в рівних частках по 1/2 ч. кожній. 11 жовтня 2024 року за заявою ОСОБА_2 про видачу свідоцтв про право на спадщину Гусятинською державною нотаріально контрою було заведено спадкову справу №136/2024 до майна померлої ОСОБА_3 .
Із роз`яснень п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 №7 "Про судову практику у справах про спадкування" видно, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд повинен дослідити поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Причиною пропуску вищезазначеного строку ОСОБА_2 та ОСОБА_1 обґрунтовують тим, що їм не було відомо про існування заповіту.
Дослідивши письмові докази в справі, суд прийшов до висновку, що позивачі пропустили шестимісячний строк для прийняття спадщини з поважної причини, тому позовні вимоги слід задоволити і визначити їм додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , до трьох місяців.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 10, 12, 77, 81, 89, 95, 265, 268, 354 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , жительки АДРЕСА_3 , паспорт № НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ), ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 , жительки АДРЕСА_1 , паспорт № НОМЕР_4 , РНОКПП НОМЕР_5 ) до Гримайлівської селищної ради Чортківського району Тернопільської області (смт. Гримайлів, вулиця Мазепи, 8, Чортківського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04396408) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задоволити.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , жительці АДРЕСА_3 , паспорт № НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) визначити додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , до трьох місяців.
ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 , жительці АДРЕСА_1 , паспорт № НОМЕР_4 , РНОКПП НОМЕР_5 ) визначити додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , до трьох місяців.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлений 13 січня 2025 року.
Суддя Елла МИТРАЖИК
Суд | Гусятинський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 07.01.2025 |
Оприлюднено | 14.01.2025 |
Номер документу | 124344182 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Гусятинський районний суд Тернопільської області
Митражик Е. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні