Справа № 173/3207/24
Провадження №2-о/173/27/2025
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
09 січня 2025 року м. Верхньодніпровськ
Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючої судді Кожевник О.А.
присяжних Хижняка Ю.О., Чорнобай О.І.,
за участю секретаря судових засідань Демяненко С.І.
представника заявника Богачової Н.П.,
заявника ОСОБА_1 ,
заінтересованої особи ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , представник заявника - адвокат Богачова Н.П., заінтересовані особи: ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 про визнання особи безвісно відсутньою,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про визнання особи безвісно відсутньою. Заява обґрунтована тим, що з 11.03.2023 зник безвісті рідний брат заявника молодший сержант, ОСОБА_3 (Г 132111), 3-го стрілецького взводу 13-ї стрілецької роти 3-го стрілецького відділення 3-го стрілецького батальйону під час здійснення заходів із захисту Батьківщини та відсічі і стримування збройної агресії РФ під час оборонного бою в н.п. Бахмут, Донецької області.
12.03.2023 командиром в/ч НОМЕР_1 центрального оперативною-територіального об`єднання національної гвардії України було видано наказ згідно з яким ОСОБА_3 визнано безвісті відсутнім на підставі донесення командира в/ч НОМЕР_1 від 12.03.2023 № 6/52/2/2/3-668.
17.03.2023 мати заявника та безвісті зниклого ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , звернулась з заявою до органу досудового розслідування ВП № 3 Кам`янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області щодо зникнення її сина, тому зареєстроване кримінальне провадження № 12023170420000756 від 16.03.2023.
На підставі відомостей про кримінальне провадження щодо ОСОБА_3 останній 02.06.2023 набув статусу особи зниклої безвісті за особливих обставин.
Вжиті командуванням військової частини заходи, а саме проведене службове розслідування та звернення матері до уповноважених державних та правоохоронних органів позитивного результату не дали. З моменту зникнення ОСОБА_3 , минуло більш одного року та будь-якої інформації про його місцезнаходження та перебування у полоні, не надходило.
Заявник в період з 27.02.2022 по 05.10.2023 брав участь у здійснення заходів із захисту Батьківщини та відсічі і стримування збройної агресії РФ. 27.07.2022 при виконанні бойового завдання в ході артилерійського обстрілу отримав поранення.
Після зникнення безвісті брата, заявник залишився єдиним годувальником для матері - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_6. Після втрати молодшого сина 3баранського ОСОБА_4 , здоров`я та моральний стан матері став незадовільним так. як вона постійно переживає за Заявника, та боїться втратити єдиного сина - Заявника.
У зв`язку з вище наведеним заявник просить визнати молодшого сержанта, ОСОБА_3 ( НОМЕР_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 РНОКПП - НОМЕР_2 ), 3-го стрілецького взводу 13-ї стрілецької роти 3-го стрілецького відділення 3-го стрілецького батальйону - безвісно відсутнім.
Стислий виклад позиції сторін
У судовому засіданні ОСОБА_1 просив подану ним заяву задовольнити. Пояснив, що ОСОБА_3 є його рідним братом, востаннє він спілкувався з ним 09.02.2023, повідомляв, що повернувся з позицій та відпочиває перед новим бойовим завданням. Після цього на зв`язок не виходив. Також мати заявника зверталася в поліцію про зникнення свого сина, однак на даний час проводяться розшукові дії. ОСОБА_3 ні з ким не спілкується, про місце перебування останнього заявник не знає. Причиною звернення із заявою до суду є те, що ТЦК надає відстрочку тому у кого близький родич зник безвісти захищаючи державу, однак заявник має надати рішення суду про визнання особи зниклою безвісти за особливих обставин. Ця вимога створює необхідність для заявника звернутися до суду з метою отримання судового рішення.
Представник заявника ОСОБА_6 підтримала подану заяву, просила її задовольнити з підстав обґрунтованих у заяві.
Заінтересована особа ОСОБА_2 повідомила, що ОСОБА_3 її син, з 09.02.2023 на зв`язок не виходив та зник безвісті. Представники ТЦК прийшли до неї додому та повідомили, що її син ОСОБА_3 зник безвісті за особливих обставин. Чоловік онкохворий, заявник є єдиним сином який в змозі надавати підтримку як матеріальну, так і моральну. Просила заяву задовольнити, оскільки син ОСОБА_3 зник безвісті та розшукати його не вдалось.
Представник заінтересованої особи, що не заявляє самостійних вимог ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлявся, належним чином про дату, час та місце розгляду справи. На адресу суду подав заяву № 1/Вх/38-25 від 08.01.2025 про те, що не заперечує щодо задоволення заяви ОСОБА_1 в повному.
ІІІ. Процесуальні дії у справі
Ухвалою суду від 14 жовтня 2024 року заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження та ухвалено проводити розгляд заяви за правилами окремого провадження з викликом учасників розгляду справи в судове засідання на 06.11.2024 о 13 год 30 хв.
Ухвалою суду від 18 жовтня 2024 року витребувано інформацію щодо останнього місця проживання, місця перебування та іншої інформації щодо ОСОБА_3 .
ІV. Фактичні обставини, встановлені судом, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини
Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 є рідними братами: відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 виданого 08.12.1973 р.н, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 . Батьками заявника зазначені ОСОБА_8 та ОСОБА_2 .
Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 виданого 12.08.1987 р.н, ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 . Батьками заявника зазначені ОСОБА_9 та ОСОБА_2 .
Начальник управління персоналу ІНФОРМАЦІЯ_5 листом № 116/2/1/6/53734 від 12.10.2024 проінформував, що згідно з підпунктом 4 розділу 2 додатку 5 Порядку документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації є: документи, що підтверджують родинні зв`язки (у тому числі посвідчення члена сім`ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці або посвідчення члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни, в якому проставляється відмітка про норму Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх Єдиного державного реєстру ветеранів війни), рішення суду про визнання особи зниклого безвісти за особливих обставин, документи, які підтверджують факт загибелі (смерті) під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях або забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час воєнного стану.
Згідно з витягом з наказу № 81 від 12.03.2023 ОСОБА_3 ( НОМЕР_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 РНОКПП - НОМЕР_2 ), 3-го стрілецького взводу 13-ї стрілецької роти 3-го стрілецького відділення 3-го стрілецького батальйону вважається таким, що зник безвісті під час здійснення заходів із захисту Батьківщини та відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації під час оборонного бою в н.п. Бахмут, Донецької області.
Відповідно до Витягу з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин № 20230616-754 від 16.06.2023 ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 набув статус особи зниклої безвісти за особливих обставин з 02.06.2023.
Завідувач Верхньодніпровської державної нотаріальної контори у листі № 626/01-16 від 28.10.2024 повідомив, що спадкова справа до майна ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 Верхньодніпровською державною конторою не відкривалась, оскільки спадкові справи відкриваються до майна померлих осіб, нотаріальні дії за період з 2023 по 2024 рік від імені ОСОБА_3 не вчинялися.
Секретар Верхньодніпровської міської ради листом № 3101/0/2-24 від 29.10.2024, повідомив, що останнім відомим місцем реєстрації ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 РНОКПП НОМЕР_2 , є АДРЕСА_1 .
Начальник Головного центру обробки спеціальної інформації державної прикордонної служби листах № 19-84959/18/24-Вих від 06.12.2024 та № 19-87925/18/24-Вих від 19.12.2024 проінформував що інформації щодо перетинання державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованою територією громадянином України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в період з 11.03.2023 по теперішній час (станом на 09:50 19.12.2024) в Базі даних не виявлено.
Начальник Відділення поліції № 3 Кам`янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області листом № 44.3-14999 від 17.12.2024 повідомив, що станом на 16.12.2024 матеріали кримінального провадження №12023041430000116 від 17.03.2024 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст.115 КК України за фактом зникнення безвісти військовослужбовця ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 28.03.2023 передано за підслідністю до Бахмутського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області.
Сепервайзер з обробки звернень клієнтів й держорганів ГО АТ КБ «ПриватБанк» листом № 20.1.0.0.0/7-241205/81809-БТ від 12.12.2024 повідомив, що ОСОБА_3 ІПН НОМЕР_5 з 16.01.2007 року по теперішній час перебуває на обліку в якості клієнта банку.
Головний економіст з питань обслуговування рахунків відділу обслуговування клієнтських рахунків Управління обробки платежів та супроводження транзакцій Департаменту операційного сервісу АТ «Райффайзен Банк» листом № 81-15-9/10371 від 31.10.2024 повідомив, що ОСОБА_3 ІПН НОМЕР_5 , як клієнта банку не знайдено.
V. Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування
Дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно зі ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадах.
За приписами ч. 3 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Порядок визнання фізичної особи безвісно відсутньою встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.
Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Предметом доказування у справі про оголошення фізичної особи безвісно відсутньою є обставини, які підтверджують відсутність відомостей про місцеперебування особи у місці її постійного проживання протягом одного року, вживання заявником заходів до розшуку особи, неможливість встановлення місця знаходження даної особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до статті 43 ЦК України фізична особа може бути визнана судом безвісно відсутньою, якщо протягом одного року в місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування. У разі неможливості встановити день одержання останніх відомостей про місце перебування особи початком її безвісної відсутності вважається перше число місяця, що йде за тим, у якому були одержані такі відомості, а в разі неможливості встановити цей місяць - перше січня наступного року. Порядок визнання фізичної особи безвісно відсутньою встановлюється ЦК України.
У заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку (ст. 306 ЦПК України).
Таким чином, з аналізу вказаних правових норм, для визнання фізичної особи безвісно відсутньою слід встановити кілька юридичних фактів у їх сукупності, а саме: 1) відсутність особи в місці її постійного проживання (тобто за місцем реєстрації) протягом тривалого часу; 2) відсутність відомостей про місце знаходження такої особи в місці її постійного проживання і неможливість їх одержання усіма доступними способами та вжитими заходами; 3) закінчення одного року з моменту одержання останніх відомостей про місце перебування даної особи; 4) визнання причин, через які заявник просить визнати фізичну особу безвісно відсутньою, юридично поважними.
Закон України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» дає визначення наступним поняттям: Особа, зникла безвісти за особливих обставин. - особа, зникла безвісти у зв`язку із збройним конфліктом, воєнними діями, тимчасовою окупацією частини території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру; Близькі родичі та члени сім`ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, - чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід. баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом і мають взаємні права та обов`язки, у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.
За приписами ст. 6 цього Закону члени сім`ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, мають право на соціальний захист у порядку, визначеному законодавством України.
Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані: 4) жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час воєнного стану.
Відповідно до ч. 4 ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Як роз`яснив Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду в постанові від 29 серпня 2019 року у цивільній справі № 225/2576/17 (провадження № 61-30491св18), безвісна відсутність це посвідчення в судовому порядку тривалої відсутності фізичної особи в місці її постійного проживання за умов, що не вдалось встановити місця її знаходження (проживання). При визнанні особи безвісно відсутньою застосовується презумпція, що особа є живою, однак встановити її місце знаходження у цей час неможливо, причому вказана презумпція має спростовний характер. Підставою для визнання фізичної особи безвісно відсутньою є сукупність юридичних фактів, тобто юридичний склад, до якого включаються: відсутність відомостей про перебування фізичної особи у місці її постійного проживання; відсутність відомостей про дійсне перебування особи і неможливість отримати такі відомості; сплив річного строку з дня одержання останніх відомостей про місце перебування фізичної особи або з дня, визначеного відповідно до частини другої статті 43 ЦК України; наявність у заявника правової зацікавленості у вирішенні питання про визнання особи безвісною відсутньою.
Відповідно до імперативних положень ч. 5 та ч. 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус судді» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права; висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Таким чином, про розгляді даної справи суд враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права, які стосуються розгляду справ про визнання особи безвісно відсутньою. Так, 22 листопада 2018 року Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду в рамках справи № 225/882/17, провадження № 61-34068св18 (ЄДРСРУ № 78044509) підтвердив правові позиції стосовно підстав для визнання особи безвісно відсутньою. Зокрема, у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 07 травня 2018 року у справі № 225/1297/17 зроблено висновок, що «безвісна відсутність - це посвідчення в судовому порядку тривалої відсутності фізичної особи в місці її постійного проживання за умов, що не вдалося встановити місця її знаходження (перебування). Підставами для визнання фізичної особи безвісно відсутньою є сукупність юридичних фактів, тобто юридичний склад, до якого включаються: а) відсутність відомостей про перебування фізичної особи у місці її постійного проживання; б) відсутність відомостей про дійсне перебування особи і неможливість отримати такі відомості; в) сплив річного строку з дня одержання останніх відомостей про місце перебування фізичної або з дня, визначеного відповідно до частини другої статті 43 ЦК України; г) наявність у заявника правової зацікавленості у вирішенні питання про визнання особи безвісно відсутньою. При визнанні особи безвісно відсутньою застосовується презумпція, що особа є живою, однак встановити її місце знаходження у цей час неможливо, причому вказана презумпція має спростовний характер.
Також належить враховувати, що визнання судом у встановленому законом порядку фізичної особи безвісно відсутньою (стаття 43 ЦК України) жодним чином не свідчить про смерть такої особи, так і не виключає самої можливості смерті. Зазначене зумовлює одночасну наявність двох припущень щодо двох взаємовиключних життєвих станів безвісно відсутньої фізичної особи (особа жива, особа померла) (Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 28 лютого 2018 року у справі № 317/3139/15-ц, провадження № 61-4241св18 (ЄДРСРУ № 72641734).
VI. Мотивована оцінка наведених учасниками справи аргументів щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення заяви
Судом встановлено на підставі безпосередньо досліджених та оцінених наявних у справі доказів, що ОСОБА_3 є рідним братом заявника ОСОБА_1 . Заявник зазначив, що останній раз спілкувався з братом ОСОБА_3 у лютому 2023 року, інформації про місце перебування та можливе в майбутньому місцезнаходження, останній повідомляв що перебував на позиціях під Бахмутом.
ОСОБА_3 зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 , однак більше року не проживає за вказаною адресою, інформація про його місце перебування відсутня.
Заявником надано достатньо переконливих доказів про те, що вживались всі можливі заходи до розшуку громадянина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , що свідчить заведене кримінальне провадження за ч. 1 ст. 115 КК України по факту безвісти зниклого ОСОБА_3 та наказ командування військової частини.
Заявником надано належні та допустимі докази, які б могли у своїй сукупності свідчити про наявність обставин, які входять до предмету доказування в даному випадку та які доводять у достатній мірі сукупність обставин, необхідних для визнання фізичної особи безвісно відсутньою, викладених у ст. 43 ЦК України, відтак, заява є підставною та підлягає до задоволення.
Крім того, суд роз`яснює, що відповідно до ст. 45 ЦК України, якщо фізична особа, яка була визнана безвісно відсутньою, з`явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем її перебування або суд, що постановив рішення про визнання цієї особи безвісно відсутньою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою вказане передбачено і в ч. 1 ст. 309 ЦПК України.
VII. Щодо розподілу судових витрат
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення по справі в порядку окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом. Відтак, судові витрати слід залишити за заявником.
Керуючись ст. 29, 43 ЦК України, ст. 12, 13, 81, 82, 223, 259, 263-265, 305-309 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , представник заявника - адвокат Богачова Наталя Петрівна, заінтересовані особи: ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 про визнання особи безвісно відсутньою - задовольнити.
Визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , (НОМЕР_6), молодшого сержанта 3-го стрілецького взводу 13-ї стрілецької роти 3-го стрілецького відділення 3-го стрілецького батальйону, який зник безвісті 11 березня 2023 року під час здійснення заходів із захисту Батьківщини та відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації проти України під час оборонного бою в н.п. Бахмут, Донецької області - безвісно відсутнім.
Роз`яснити, що у разі появи фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою, або одержання відомостей про місцеперебування цієї особи, особою, яку було визнано безвісно відсутньою, або іншою заінтересованою особою може бути подано заяву до суду за місцем перебуванням особи або до суду, який ухвалив рішення про визнання особи безвісно відсутньою, про скасування рішення про визнання особи безвісно відсутньою в порядку, передбаченому ст. 309 ЦПК України.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду через Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 13.01.2025
Суддя: Кожевник О.А.
Присяжні:
Суд | Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 09.01.2025 |
Оприлюднено | 14.01.2025 |
Номер документу | 124348001 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою |
Цивільне
Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області
Кожевник О. А.
Цивільне
Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області
Кожевник О. А.
Цивільне
Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області
Кожевник О. А.
Цивільне
Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області
Кожевник О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні