Рішення
від 13.01.2025 по справі 347/2454/24
КОСІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 347/2454/24

Провадження № 2/347/113/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2025 року м. Косів

Косівський районний суд, Івано-Франківської області в складі:

головуючої-судді: Крилюк М.І.,

секретаря: Лазорик Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Косів цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Кутської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

в с т а н о в и в:

Позивачка - ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом до Кутської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, мотивуючи тим, що вона народилась в місті Івано-Франківську, однак виросла і проживала в селі Старі Кути Косівського району Івано-Франківської області. Її дошлюбне прізвище ОСОБА_2 . Її батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .

В с.Старі Кути проживала її бабуся по маминій лінії ОСОБА_5 . 18 червня 2004 року бабуся ОСОБА_5 вчинила заповідальне розпорядження за яким все належне їй майно заповіла в в користь онуки ОСОБА_2 -позивачки в справі.

ІНФОРМАЦІЯ_1 бабуся - ОСОБА_5 померла, та у зв`язку із чим відкрилась спадщина на все належне їй майно, зокрема і на 29/100 часток житлового будинку з господарськими спорудами та будівлями, що в АДРЕСА_1 , частку у спільній власності на земельну ділянку кадастровий номер 2623687001:02:005:0094 з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами, яка розташована в АДРЕСА_1 .

05.03.2022 року в зв`язку з відсутністю роботи та важким матеріальним становищем, вона була змушена була поїхати на заробітки за межі України до Словацької республіки, де перебуває і по даний час.

03.05.2022 року приватним нотаріусом Косівського нотаріального округу Івано- Франківської області зареєстровано спадкову справу за №33/2022 після смерті ОСОБА_5 . Підставою для реєстрації зазначеної спадкової справи стала заява її тітки ОСОБА_6 про відмову від своєї частки в спадковому майні, яке залишилось після смерті ОСОБА_5 , в користь ОСОБА_1 .

06.05.2024 року в приватного нотаріуса м.Братислави Словацької республіки позивачкою надано було доручення на представництво її інтересів матері ОСОБА_4 для оформлення спадкових прав.

29 травня 2024 року її представник ОСОБА_4 звернулась до приватного нотаріуса Косівського нотаріального округу Івано-Франківської області з питаннями про оформлення спадщини після смерті бабусі ОСОБА_5 однак в цей же день приватним нотаріусом Косівського нотаріального округу Івано- Франківської області за вих. №266 було надано письмове роз`яснення про те, що в зв`язку з тим, що нею пропущений 6-ти місячний термін для подачі заяви для прийняття спадщини, рекомендовано звернутись до суду з позовом для встановлення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини.

Просить визначити додатковий строк для подання до нотаріальних органів заяви про прийняття спадщини за законом після смерті спадкодавця- ОСОБА_5 померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , терміном у три місяці з часу набрання рішенням суду законної сили.

Позивач в судове засідання не з`явилася. Представник позивачки, адвокат Богданець Ю.М. подав суду заяву із клопотанням про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задоволити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився , причина неявки суду невідома.

Суд, вивчивши матеріали справи вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав:

Як встановлено в судовому засіданні 09.11.2021 року померла бабуся позивачки в справі, ОСОБА_5 , підтвердженням чого є долучене до матеріалів справи свідоцтво про смерть а.с.15.

Факт родинних відносин позивачки в справі, ОСОБА_1 та померлої ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 підтверджено долученим до матеріалів справи письмовими доказами, які ніким не оспорюється та не підлягають доказуванню.

Позивачка в справі ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 у зв`язку із одруженням змінила своє дошлюбне прізвище « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 » , яким і на даний час іменується.

18 червня 2004 року бабуся позивачки ОСОБА_5 вчинила заповідальне розпорядження, склала заповіт (а.с.14) яким все належне їй майно де б воно не було і з чого б воно не складалось заповіла ОСОБА_2 .

У встановлений законом шестимісячний строк позивач не звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини у зв`язку із тим, що після смерті батька поїхала за кордон де перебуває на роботі і по даний час , підтвердженням чого є копія паспорта гр.України для виїзду за кордон.

А тому у встановлений законом для прийняття спадщини шестимісячний строк, вона не мала можливості звернутися до нотаріальної контори з відповідною заявою.

Частиною першою статті 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи (частина перша та друга статті 1220 ЦК України).

Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до положень частини першої, третьої та п`ятої статті 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Фактичний вступ в управління або володіння будь-якою частиною спадкового майна розглядається як прийняття всієї спадкової маси.

Таким чином, в наслідок відкриття спадщини у спадкоємців за законом або за заповітом виникає право спадкування. Спадкове майно переходить до спадкоємців лише за умови, що вони виявили згоду щодо прийняття спадщини. Прийняття спадщини - це не обов`язок спадкоємців, а їх право.

Частиною першою та другою статті 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина перша статті 1270 ЦК України).

Наслідки пропуску строку для прийняття спадщини визначені статтею 1272 ЦК України. Відповідно до частини першої статті 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (частина третя статті 1272 ЦК України).

Пленум Верховного Суду України у пункті 24 постанови від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" судам роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

При цьому, вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини кожної справи.

Таким чином, перевіривши доводи позовної заяви, суд доходить висновку, про поважність причин пропуску ОСОБА_1 строку для подання заяви про прийняття спадщини. А відтак позов підлягає до задоволення, з визначенням додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, не може перевищувати шестимісячного строку, встановленого статтею 1270 ЦК України для прийняття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

На підставі викладеного ст.ст. 15, 1216-1218, 1220, 1268-1270, 1272 ЦК України, та керуючись ст. ст. 4, 76-81, 258, 259, 264, 265, 268 ЦПК України, суд,-

В и р і ш и в :

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , жительці АДРЕСА_2 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, після смерті - ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 , померлої09.11.2021 року, протягом трьох місяців з дня набрання законної сили рішенням суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Івано-Франківського апеляційного суду.

Суддя: М.І. Крилюк

СудКосівський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення13.01.2025
Оприлюднено14.01.2025
Номер документу124349056
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —347/2454/24

Рішення від 13.01.2025

Цивільне

Косівський районний суд Івано-Франківської області

КРИЛЮК М. І.

Ухвала від 19.12.2024

Цивільне

Косівський районний суд Івано-Франківської області

КРИЛЮК М. І.

Ухвала від 14.10.2024

Цивільне

Косівський районний суд Івано-Франківської області

КРИЛЮК М. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні