Справа № 175/9280/23
Провадження № 2/175/2333/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 грудня 2024 року Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючої судді Озерянської Ж.М.,
з участю секретаря Рожкової Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у смт. Слобожанське цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: Служба у справах дітей Дніпровської районної державної адміністрації, Служба у справах дітей Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської про усунення перешкод щодо участі у вихованні та вільного спілкування з дитиною батьком, який проживає окремо, -
В С Т А Н О В И В:
В грудні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до ОСОБА_2 , треті особи: Служба у справах дітей Дніпровської районної державної адміністрації, Служба у справах дітей Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської про усунення перешкод щодо участі у вихованні та вільного спілкування з дитиною батьком, який проживає окремо.
Позовна заява мотивована тим, що позивач перебував у зареєстрованому шлюбі з відповідачкою. Після розірвання шлюбу у 2023 році вони дійшли згоди, що їх спільний син буде проживати разом з відповідачкою, але згодом відповідачка стала чинити перешкоди у його спілкуванні з дитиною. Оскільки батьки мають рівні права та обов`язки у вихованні дитини, позивач був змушений звернутися до суду для захисту своїх прав та просив постановити рішенням яким зобов`язати відповідача ОСОБА_2 усунути перешкоди у спілкуванні з їх сином ОСОБА_3 та визначити такі способи його участі у вихованні дитини систематичні побачення:
- щотижня з можливістю перебування дитини за місцем проживання батька, або на його розсуд без присутності матері: з жовтня по березень: понеділок, середа, п`ятниця з 13 години до 18 години, субота 11 година до неділі 11 години; з квітня по вересень: понеділок, середа, п`ятниця з 13 години до 20 години, субота 11 година до неділі 11 години;
- щорічно 25 липня - на день народження дитини з 9 год. 00 хв. до 20 год. 00 хв. в присутності матері;
- на дні народження родини кожного року з 13.00 до 20.00 (якщо вказана дата припадає на будній день) та з 10.00 до 20.00 (у вихідний чи святковий день): ІНФОРМАЦІЯ_1 батька, ІНФОРМАЦІЯ_2 - день народження діда, ІНФОРМАЦІЯ_3 - день народження баби, ІНФОРМАЦІЯ_4 - день народження дядька, за місцем проживання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), в інших населених пунктах України без участі та присутності ОСОБА_2 ;
- спільний відпочинок з дитиною у період надання щорічної основної відпустки батька;
- у період хвороби дитини ОСОБА_3 за місцем її фактичного знаходження (проживання, лікування);
- необмежене спілкування ОСОБА_1 з сином ОСОБА_3 засобами телефонного, поштового, електронного та іншого зв`язку, що не передбачають безпосереднього фізичного спілкування між ними.
Зобов`язати ОСОБА_2 надавати позивачу повну та достовірну інформацію щодо фактичного місця навчання, проживання чи перебування дитини, інформацію про хвороби, діагнози, лікування та щеплення ОСОБА_3 за його вимогою шляхом обміну інформацією за допомогою надсилання SMS або інший узгоджений спосіб.
Ухвалою Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 07 грудня 2023 року по вищевказаній цивільній справі було відкрито загальне позовне провадження по справі та призначено проведення підготовчого судового засідання.
22 січня 2024 року відповідачем ОСОБА_2 було подано відзив на позовну заяву в якому вона просила відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на те, що дитина потребує індивідуального догляду матері, оскільки має вади у мовленні, швидко втомлюється та довго адаптується до нового середовища. Крім того, відповідачка зазначає, що будь-яких перешкод у спілкуванні з дитиною позивачу не створює.
Ухвалою Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 20 травня 2024 року закрито підготовче провадження та призначено цивільну справу до судового розгляду по суті.
Позивач та його представник у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити.
Відповідачка та її представник у судовому засіданні позовні вимоги не визнали.
Представник третьої особи Служби у справах дітей Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської надала заяву в якій просила суд розглядати справи без їх участі.
Вислухавши учасників справи, свідків, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.12ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, а ч. 2 ст.12ЦПК України передбачає, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч.1 ст.13ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до частин восьмої-десятої статті 7 СК регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, непрацездатних членів сім`ї. Сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства. Кожен учасник сімейних відносин має право на судовий захист.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про охорону дитинства» контакт з дитиною - реалізація матір`ю, батьком, іншими членами сім`ї та родичами, у тому числі тими, з якими дитина не проживає, права на спілкування з дитиною, побачення зазначених осіб з дитиною, а також надання їм інформації про дитину або дитині про таких осіб, якщо це не суперечить інтересам дитини.
Відповідно до ст. 18 Конвенції про права дитини, батьки несуть основну відповідальність за виховання дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.
Статтею 150СК України передбачено, що батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; батьки зобов`язані поважати дитину. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини. Тобто визначені головні напрями виховного процесу, який мав би зосереджуватися на основних суспільних цінностях - повазі до інших людей, любові до членів своєї сім`ї, родини.
Згідно зі ст.151СК України батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини. Право батьків щодо виховання дитини розцінюється як засіб виконання ними своїх обов`язків щодо неї.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Конвенції про права дитини, дитина, яка не проживає з одним чи обома батьками, має право підтримувати на регулярній основі особисті та прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить інтересам дитини. Дитина має природну потребу і право спілкуватися з батьком, тому мати не повинна перешкоджати його особистим контактам з дитиною.
Правило ч. 2 ст.157СК України додатково підкреслює обов`язок того із батьків, хто проживає окремо від дитини, брати участь в її вихованні, хоча збереження у нього цього обов`язку прямо випливає зі ст. 141 СК України, згідно якої мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини. Право на спілкування з дитиною та участі у її вихованні того з батьків, хто проживає окремо від дитини, кореспондує обов`язок того, з ким проживає дитина, не чинити перешкод у здійсненні свого права.
Відповідно до ст.153СК України мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом.
Вказані статті закріплюють право на спілкування та виховання в широкому розумінні, які включають в себе постійний контакт з батьками та контакт з іншими родичами, в тому числі особисті зустрічі, спілкування по телефону, поштою, електронною поштою та іншими засобами зв`язку, що є умовами повноцінного виховання дитини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебували у зареєстрованому шлюбі, який рішенням Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 21 лютого 2023 року було розірвано. (а.с. 11)
Від шлюбу у сторін є малолітня дитина: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , який після розірвання шлюбу залишився проживати з матір`ю. (а.с. 10)
Між сторонами виник спір щодо участі у спілкуванні з дитиною, що підтверджується матеріалами справи та поясненнями сторін.
Згідно консультаційного висновку спеціаліста від 12 січня 2024 року та висновку нейропсихолога про дитину від 15 січня 2024 року встановлено, що дитина ОСОБА_3 має затримання психомовленнєвого розвитку. (а.с. 36-38)
Зі змісту довідки дитячого клубу всебічного розвитку «Теді Мішка» від 15 січня 2024 року виданої ОСОБА_2 в тому, що її син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , дійсно займається у групі дитячого розвитку в дитячому клубі всебічного розвитку «Теді Мішка» з 11 червня 2023 року. Заняття проходять: з понеділка по п`ятницю о 9:00 12:30 за адресою: АДРЕСА_2 . Дитина відвідує заняття регулярно. За домовленістю з матір`ю дитини, батько, ОСОБА_1 , буває присутній на заняттях за власним бажанням. (а.с. 39)
Згідно довідки БО «Благодійна установа «Центр реабілітації, фізичної терапії та інклюзивного навчання ім. Святого Праведного Іоанна» від 16 січня 2024 року встановлено, що дитина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , знаходився на курсі реабілітаційного лікування в БУ «ІОАННІВ ЦЕНТР» в період: з 03 квітня 2023 року по 28 квітня 2023 року; з 20 червня 2023 року по 21 липня 2023 року; з 04 вересня 2023 року по 20 жовтня 2023 року.(а.с. 61)
Зі змісту довідки від 17 січня 2024 року ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_5 відвідує заняття в Dream center, центр мрій «люди дорожче золота» за адресою АДРЕСА_3 з 01 травня 2023 року по сьогоднішній день за індивідуальним графіком: вівторок, середа та п`яниця, а саме сенсорна інтеграція, мульти-сенсорне розвантаження, підготовка дошкільнят, АВА-терапія. Тривалість кожного заняття 1-1,5 години. (а.с. 62)
Згідно довідки КЗ «Дніпропетровський центр соціально-психологічної допомоги» ДОР від 06 лютого 2024 року встановлено, що до КЗ «Дніпропетровський центр соціально-психологічної допомоги» ДОР звернулася ОСОБА_2 з дитиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 з метою здійснення психологічного діагностування психоемоційного стану її та її дитини, з`ясування прихильності дитини до матері, визначення батьківського потенціалу матері у зв`язку з позовом до суду з боку батька дитини ОСОБА_1 щодо визначення часів спілкування з дитиною. 18 січня 2024 року з ОСОБА_2 був укладений договір на надання соціально-психологічних послуг в режимі денного стаціонару. Спеціалістами Центру була проведена наступна соціально-психологічна робота: діагностичне інтерв`ю, психологічне діагностування матері ОСОБА_2 та психологічне діагностування психоемоційного стану дитини ОСОБА_4 . Зі слів ОСОБА_2 , вона занепокоєна тим, що батько дитини ОСОБА_1 має намір встановити часи спілкування з дитиною, не враховуючи особливості розвитку хлопчика. Індивідуально-психологічні особливості ОСОБА_2 наступні: має середній рівень тривожності, фрустрації, ригідності та агресивності, що є нормою психічно здорової людини і є базою для встановлення конструктивної взаємодії, комунікації як з дорослими, так і з дітьми; має стиль поведінки в конфлікті - компроміс, тобто прагне до вирішення конфлікту. Результати методики «PARI» показали, що ОСОБА_2 має достатній рівень батьківського потенціалу. Між нею та дитиною існує тісний, позитивно забарвлений емоційний контакт. Вона має впевнену життєву позицію та чіткі плани на майбутнє своє та своєї дитини. Стиль батьківської поведінки у ОСОБА_2 авторитетний. Вона відкрита для спілкування та обговорення з дитиною встановлених правил поведінки, допускає зміни своїх вимог у розумних межах. Визначає та заохочує автономію своєї дитини. Згідно результатів психодіагностичного обстеження виявлено, що ОСОБА_5 має особливості когнітивного та мовленнєвого розвитку психіки, особливості поведінки. ОСОБА_6 не реагує на незнайомих йому людей, взаємодіяв зі спеціалістами опосередковано через матір. Зі слів матері, дитина відвідує логопеда, дефектолога та нейропсихолога, проходить корекційну програму. Можна зробити висновок, що ОСОБА_7 має очевидну прив`язаність до матері, яка є для нього значимою особою, з нею хлопчик поводить себе вільно, почуває себе комфортно. Рекомендовано: так як психіка дитини ще несформована та оскільки дитина має особливості когнітивного, мовленнєвого розвитку і поведінки, також наявний тісний емоційний зв`язок з матір`ю задля психологічного здоров`я дитини та запобігання стресу рекомендовано проводити зустрічі дитини з батьком в присутності матері; дитина повинна перебувати в режимі емоційної стабільності та в безпечному середовищі, спілкування з батьками не повинно набувати риси психотравмуючих подій допомога хлопчику в розвитку його індивідуальних здібностей та ресурсних можливостей; для більш об`єктивної оцінки ситуації батькові ОСОБА_1 рекомендовано пройти психологічне діагностування його стилю поведінки та психоемоційного стану. (а.с. 81-84)
Згідно довідки КНП «Новомосковська центральна міська лікарня» НМР» №25 від 02 лютого 2024 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 за останні 5 років за медичною допомогою до лікаря-психіатра КНП «НЦМЛ» НМР» не звертався. (а.с. 121)
Зі змісту характеристики ФОП « ОСОБА_8 » від 04 грудня 2023 року та характеристики Громадської організації «Соціальний інститут знань, посилення та оновлення спортивної галузі в суспільстві - СІКАРІО» від 01 лютого 2024 року по особистим якостям ОСОБА_1 працьовитий, характер спокійний, шкідливі звички відсутні та за час виконання обов`язків молодшого тренера, показав уміння спілкуватися з учнями різного віку, їх батьками та взаємодіяти з колегами. Негативних відгуків та нарікань за цей час не було. (а.с. 122124)
Якщо той із батьків, з ким проживає дитина, чинить перешкоди тому з батьків, хто проживає окремо, у спілкуванні з дитиною та у її вихованні, другий із батьків має право звернутися до суду з позовом про усунення цих перешкод. Суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місце та час їхнього спілкування, з урахуванням віку, стану здоров`я дитини, поведінки батьків, а також інших обставин, що мають істотне значення. В окремих випадках, якщо це викликано інтересами дитини, суд може обумовити побачення з дитиною у присутності іншої особи - ч.ч.1-2 ст. 159 СК України.
Відповідно до частини другої ст. 15 Закону України «Про охорону дитинства», батьки, які проживають окремо від дитини, мають право спілкуватися з нею, якщо судом визнано, що таке спілкування не перешкоджатиме нормальному вихованню дитини.
Таким чином,законодавством України закріплено не право, а обов`язок того із батьків, який проживає окремо, регулярно брати участь у вихованні дитини. У іншого з батьків виникає зустрічний обов`язок не чинити цьому перешкоди.
Як встановлено у судовому засіданні, позивач має бажання спілкуватися з дитиною, брати участь у її вихованні.
Допитана у судовому засіданні відповідач ОСОБА_2 пояснила, що дитина має порушення мовленнєвого розвитку, через що потребує особливі умови проживання та має складнощі при спілкуванні з іншими людьми. Зазначила, що не заперечує проти спілкування батька з дитиною, проте не за тим графіком, що пропонує позивач, оскільки дитині необхідно відвідувати спеціалістів та дитячий клуб. Вказала, що були усні домовленості з позивачем, яких він не дотримувався та на зустрічі з дитиною вчасно не з`являвся.
Інтереси дітей захищаються передусім і не лише національним законодавством, але й нормами міжнародного права. Слід звернути увагу на положення ч. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року (ратифікована Україною 27.02.1991 року, дата набуття чинності для України 27.09.1991 року), в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини, а також на положення ч. 8 ст. 7 Сімейного Кодексу України,регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.
За принципом 6 Декларації прав дитини від 20.11.1959 року дитина не повинна, крім тих випадків, коли є виключні обставини, бути розлучена з матір`ю.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 171 СК України, дитина має право на те, щоб бути вислуханою батьками, іншими членами сім`ї, посадовими особами з питань, що стосуються її особисто, а також питань сім`ї. Дитина, яка може висловити свою думку, має бути вислухана при вирішенні між батьками, іншими особами спору щодо її виховання, місця проживання, у тому числі при вирішенні спору про позбавлення батьківських прав, поновлення батьківських прав, а також спору щодо управління її майном.
Згідно з частиною першою статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною першою статті 89 ЦПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Встановлені фактичні обставини справи на підставі поданих учасниками справи доказів свідчать про те, що матір та батько дитини у добровільному порядку досягти згоди щодо способу участі батька, який проживає окремо від дитини, у його вихованні і спілкуванні з ним, - не можуть.
Позивач, який є батьком дитини, любить її та має бажання піклуватися про неї, позитивно характеризується, працевлаштований.
Обставин, які б свідчили про неналежну поведінку батька по відношенню до дитини , що може зашкодити розвитку дитини, судом не встановлено.
Таким чином, обставин або належних чи допустимих доказів, які б унеможливлювали право батька на спілкування із дитиною, чи обставин, які б свідчили про спілкування батька з дитиною, яке перешкоджало б її нормальному розвитку, судом не встановлено, відповідачем не доведено та матеріали справи таких доказів не містять.
Вирішуючи спір щодо участі у вихованні та порядку зустрічей батька з дитиною, суд бере до уваги передусім інтереси дитини з урахуванням конкретних обставин справи, а також керується встановленим сімейним законодавством безальтернативним принципом участі батька у спілкуванні та вихованні дітей, який може бути лише обмежений судом в інтересах дитини.
Дитина на даному життєвому етапі, коли вона проживає лише з матір`ю, має виключну прихильність до неї, внаслідок чого втрачається емоційний зв`язок між батьком та дитиною.
Відновлення відносин та емоційного контакту дітей з батьком повинно переважати над бажанням інших осіб обмежити або взагалі відгородити дітей від зустрічей із батьком. Така ж правова позиція висловлена і в постанові Верховного Суду від 04 квітня 2018 року у справі № 344/16653/16-ц.
Європейський суд з прав людини зауважує, що оцінка загальної пропорційності будь-якого вжитого заходу, що може спричинити розрив сімейних зв`язків вимагатиме від судів ретельної перевірки низки факторів та залежно від обставин відповідної справи вони можуть відрізнятися. Проте необхідно пам`ятати, що основні інтереси дитини є надзвичайно важливими. При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним (MAMCHUR v.UKRAINE, №10383/09, § 100, ЄСПЛ, від 16 липня 2015 року).
Стаття 257 СК України передбачає, що баба, дід, прабаба, прадід мають право спілкуватися зі своїми внуками, правнуками, брати участь у їх вихованні.
Батьки чи інші особи, з якими проживає дитина, не мають права перешкоджати у здійсненні бабою, дідом, прабабою, прадідом своїх прав щодо виховання внуків, правнуків. Якщо такі перешкоди чиняться, баба, дід, прабаба, прадід мають право на звернення до суду з позовом про їх усунення.
Стаття 263 СК України встановлює, що спір щодо участі баби, діда, прабаби, прадіда, брата, сестри, мачухи, вітчима у вихованні дитини вирішується судом відповідно до статті 159 цього Кодексу.
З урахуванням фізичного та емоційного стану дитини, його потреби в особливому догляді та спілкуванні, суд вважає за необхідне у частині позовних вимог щодо способів його участі у вихованні дитини шляхом : систематичні побачення: щотижня з можливістю перебування дитини за місцем проживання батька, або на його розсуд без присутності матері: з жовтня по березень: понеділок, середа, п`ятниця з 13 години до 18 години, субота 11 година до неділі 11 години; з квітня по вересень: понеділок, середа, п`ятниця з 13 години до 20 години, субота 11 година до неділі 11 години; на дні народження родини кожного року з 13.00 до 20.00 (якщо вказана дата припадає на будній день) та з 10.00 до 20.00 (у вихідний чи святковий день): 11 березня - день народження батька, ІНФОРМАЦІЯ_2 - день народження діда, ІНФОРМАЦІЯ_3 - день народження баби, ІНФОРМАЦІЯ_4 - день народження дядька, за місцем проживання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), в інших населених пунктах України без участі та присутності ОСОБА_2 ; спільний відпочинок з дитиною у період надання щорічної основної відпустки батька; у період хвороби дитини ОСОБА_3 за місцем її фактичного знаходження (проживання, лікування); необмежене спілкування ОСОБА_1 з сином ОСОБА_3 засобами телефонного, поштового, електронного та іншого зв`язку, що не передбачають безпосереднього фізичного спілкування між ними, а також зобов`язання ОСОБА_2 надавати батькові повну та достовірну інформацію щодо фактичного місця навчання, проживання чи перебування дитини, інформацію про хвороби, діагнози, лікування та щеплення ОСОБА_3 за його вимогою шляхом обміну інформацією за допомогою надсилання SMS або інший узгоджений спосіб, - відмовити.
Визначаючи день побачень з дитиною , суд виходить із рівності прав як матері, так і батька, а також необхідності дотримуватись режиму харчування дитини , відпочинку,лікування , правил безпеки, установлених для дитини відповідного віку.
З врахуваннямвстановлених обставинта доказів,які містятьсяв матеріалахсправи,суд приходитьдо висновку,що позовнівимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ,треті особи:Служба усправах дітейДніпровської районноїдержавної адміністрації,Служба усправах дітейСлобожанської селищноїради Дніпровськогорайону Дніпропетровськоїпро усуненняперешкод щодоучасті увихованні тавільного спілкуванняз дитиноюбатьком,який проживаєокремо підлягаютьчастковому задоволенню .
Також суд зазначає, що визначений судом спосіб участі батька у вихованні та спілкуванні з дитиною, з урахуванням вікових змін, її розвитку та потреб чи у випадку виникнення негативних наслідків для дитини за результатами спілкування з батьком, може бути змінений в майбутньому за позовом батьків за наявності відповідних підстав.
Одночасно суд зазначає, що дане рішення не є перешкодою в подальшому визначити участь у спілкуванні з дитиною та їх вихованні у інший спосіб шляхом досягнення згоди між позивачем та відповідачем.
Законодавством встановлено правовий механізм визначення способу участі у вихованні дитини того з батьків, який проживає окремо у випадку неможливості досягнення батьками згоди стосовно такого способу, а саме: рішення про визначення способу участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від неї, приймається органом опіки та піклування на підставі вивчення умов життя батьків, їхнього ставлення до дитини, інших обставин, що мають істотне значення.
При встановленні способу спілкування суд має дотримуватись розумного балансу на участь обох батьків у вихованні дитини.
Враховуючи вищевикладене, суд з урахуванням встановлених обставин, діючи передусім в інтересах дитини, виходячи також зі стану здоров`я дитини, ролі у житті дитини, яку відіграють батько і мати, тривалістю часу проведеного із матір`ю, що дійсно є важливим чинником при визначенні інтересів дітей, а також з урахуванням того, що графік побачень, який просить позивач є надмірним для дитини, яка потребує особливого догляду з огляду на необхідність проведення вільного часу із матір`ю, режиму харчування та сну,лікування а також відпочинку дитини, суд приходить до висновку про зобов`язання ОСОБА_2 не чинити перешкоди ОСОБА_1 у спілкуванні та вихованні його малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та визначити спосіб участі ОСОБА_1 у вихованні його малолітнього сина , а саме: встановити години спілкування ОСОБА_1 з сином ОСОБА_3 кожної неділі з 14-00 год. до 18-00 год. у присутності матері з дотриманням щоденного розпорядку дня дитини, та в день народження сина ОСОБА_4 з 14-00 год. до 18 -00 год. у присутності матері.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 141, 150, 151, 153, 157, 159, 257 СК України, ст. ст. 12, 13, 76, 130, 141, 223, 263-266 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: Служба у справах дітей Дніпровської районної державної адміністрації, Служба у справах дітей Слобожанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської про усунення перешкод щодо участі у вихованні та вільного спілкування з дитиною батьком, який проживає окремо, задовольнити частково.
Зобов`язати ОСОБА_2 не чинити перешкоди ОСОБА_1 у спілкуванні та вихованні його малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Визначити спосіб участі ОСОБА_1 у вихованні його малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , а саме:
встановити години спілкування ОСОБА_1 з сином ОСОБА_3 кожної неділі з 14-00 год. до 18-00 год. у присутності матері з дотриманням щоденного розпорядку дня дитини, та в день народження сина ОСОБА_3 з 14-00 год. до 18 -00 год. у присутності матері.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 1073 грн.60 коп. судових витрат.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Озерянська Ж.М.
Суд | Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 26.12.2024 |
Оприлюднено | 14.01.2025 |
Номер документу | 124351498 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Озерянська Ж. М.
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Озерянська Ж. М.
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Озерянська Ж. М.
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Озерянська Ж. М.
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Озерянська Ж. М.
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Озерянська Ж. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні