МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Д.Ростовського, 35, смт. Макарів, Київська область, 08001, тел/факс (04578)5-13-39, e-mail inbox@mk.ko.court.gov.ua
У Х В А Л А
12 листопада 2024 року Справа №370/2897/21
Макарівський районний суд Київської області у складі:
головуючого судді Косенко А.В.
із секретарем судового засідання Зозулею Я.А.,
за участю:
позивача ОСОБА_1 ,
представник позивача ОСОБА_2 ,
представника відповідача ОСОБА_3
при розгляді у підготовчому судовому засіданні у залі суду у смт Макарів Київської області цивільної справи за позовом
ОСОБА_1 до ОСОБА_4 , третя особа: Макарівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Київської області, про визнання батьківства та стягнення аліментів на утримання дитини,
в с т а н о в и в:
02.12.2021 року ОСОБА_1 звернулася до Макарівського районного суду Київської області із вказаною позовною заявою до ОСОБА_4 , третя особа: Макарівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Київської області, про визнання батьківства та стягнення аліментів на утримання дитини, в якій просила суд визнати, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , являється батьком дитини, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; внести зміни до актового запису №2398 від 13.08.2010 року про народження ОСОБА_5 , зазначивши у графі «батько» ОСОБА_4 , замість ОСОБА_6 . Стягнути із відповідача на її користь, аліменти на утримання малолітньої дитини.
Ухвалою суду від 10.05.2022 року вказану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд цивільної справи вирішено здійснювати в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою Макарівського районного суду Київської області від 02.05.2023 року провадження у справі було зупинене у зв`язку із призначенням судово-медичної генетичної експертизи, проведення якої доручено Київському міському клінічному бюро судово-медичної експертизи.
Ухвалою суду від 06.12.2023 року провадження у справі було відновлено, оскільки ухвала суду від 02.05.2023 року була повернута без виконання разом з матеріалами цивільної справи, у зв`язку з тим, що ОСОБА_4 незважаючи на неодноразові призначення дати відбору зразків крові не з`являвся до зазначеної експертної установи.
У судовому засіданні 09.10.2024 року, представником позивачки, адвокатом Живагою О.В., було заявлено клопотання про призначення у справі судово-медичної генетичної експертизи (письмове клопотання знаходиться в матеріалах справи), на вирішення якої поставити наступні запитання:
1) Якою є біологічна спорідненість на рівні батьківська: передбачуваний батько ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і.н. НОМЕР_1 , дитина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ?
2) Чи дозволяє ступінь біологічної спорідненості на рівні батьківська: передбачуваний батько ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і.н. НОМЕР_1 , дитина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , стверджувати батьківство ОСОБА_4 щодо дитини, ОСОБА_5 ?
Також просили, проведення експертизи доручити Київському міському клінічному бюро судово-медичної експертизи (адреса: 03041, м. Київ, вул. Докучаєвська, 4). Оплату за проведення експертизи покласти на позивача ОСОБА_1 .
Представником відповідача, адвокатом Боряк Г.Ю., заявлено клопотання про відкладення судового засідання для підготовки заперечень на клопотання представника позивача про призначення у справі судово-медичної генетичної експертизи, яке судом було задоволено та оголошено перерву у підготовчому судовому засіданні до 12.11.2024 року.
У підготовчому засіданні 12.11.2024 року, представник відповідача ОСОБА_4 адвокат Боряк Г.Ю., заперечила проти задоволення заявленого клопотання про призначення експертизи у справі, обґрунтовуючи тим, що позовні вимоги позивачки, не підтверджені жодними доказами та фактичними даними, що встановлювали б факт батьківства відповідача щодо малолітнього сина ОСОБА_5 .
Дослідивши матеріали заявленого клопотання та справи, заслухавши думку учасників справи, суд доходить наступного висновку.
Згідно ч. 1 ст. 138 Сімейного кодексу України, жінка, яка народила дитину у шлюбі, має право оспорити батьківство свого чоловіка, пред`явивши позов про виключення запису про нього як батька дитини з актового запису про народження дитини.
Відповідно доч.1ст.103ЦПК України,суд призначаєекспертизу усправі засукупності такихумов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду при розгляді справи №676/1200/20 у своїй Постанові від 06.04.2021 року наголосив, що для з`ясування факту батьківства необхідним є застосування спеціальних знань, зокрема призначення судово-біологічної (судово-генетичної) експертизи.
Європейський суд з прав людини, рішення якого є джерелом права згідно із статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» зауважив, що на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства» (Калачова проти Російської Федерації №3451/05, § 34, від 7 травня 2009 року).
Таким чином, висновок судово-біологічної (судово-генетичної) експертизи має важливе значення в процесі дослідження факту батьківства. Проте його необхідно оцінювати з урахуванням положень частин другої, третьої статті 88 ЦПК України, згідно з якими жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи викладене суд вважає, що з метою встановлення можливості чи неможливості походження дитини від певної особи потрібні спеціальні знання у галузі медицини, оскільки встановлення/виключення кровного споріднення можливо лише в результаті проведення генетичної експертизи, тож для визначення кровногоспоріднення тавірогідності батьківства у справі необхідно призначити судово-медичну генетичну експертизу.
Враховуючи обставини, які будуть встановлені за результатом проведення судово-генетичної експертизи, напрямок спеціальних знань, що визначає компетенцію судового експерта з проведення даного виду судової експертизи, вважаю клопотання обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, а також за можливе проведення такої експертизи доручити установі, про яку клопотав представник позивача, а саме Київському міському клінічному бюро судово-медичної експертизи.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі, зокрема, у випадку призначення судом експертизи.
Оскільки для проведення експертизи необхідно значний проміжок часу, на час проведення експертизи провадження у справі слід зупинити.
Керуючись ст. ст. 103-105, 252, 260, 289 ЦПК України, суд -
п о с т а н о в и в:
Клопотання представника позивача, адвоката Живаги О.В., про призначення експертизи задовольнити.
Призначити у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 , третя особа: Макарівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Київської області, про визнання батьківства та стягнення аліментів на утримання дитини, судово-медичнугенетичну експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
1) Якою є біологічна спорідненість на рівні батьківська: передбачуваний батько ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і.н. НОМЕР_1 , дитина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ?
2) Чи дозволяє ступінь біологічної спорідненості на рівні батьківська: передбачуваний батько ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і.н. НОМЕР_1 , дитина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , стверджувати батьківство ОСОБА_4 щодо дитини, ОСОБА_5 ?
Проведення експертизи доручити Київському міському клінічному бюро судово-медичної експертизи (адреса: 03041, м. Київ, вул. Докучаєвська, 4), попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.
Оплату проведення експертизи покласти на позивача по справі ОСОБА_1 .
В розпорядження експертів надати матеріали цивільної справи №370/2897/21.
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
Попередити сторони про наслідки ухилення від участі в експертизі, передбачені ст. 109 ЦПК України. Роз`яснити, що у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, а у судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, чи розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені статтями 353-355 ЦПК України безпосередньо до Київського апеляційного суду.
Суддя А.В. Косенко
Суд | Макарівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 12.11.2024 |
Оприлюднено | 15.01.2025 |
Номер документу | 124367102 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Макарівський районний суд Київської області
Косенко А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні