Рішення
від 08.01.2025 по справі 564/4211/24
КОСТОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 564/4211/24

08 січня 2025 року м. Костопіль

Костопільський районний суд Рівненської області в складі:

головуючий суддя Цвіркун О. С.

з участю секретаря Забейди А. В.

розглянувши у судовому засіданні в місті Костопіль справу за позовом ОСОБА_1 до Деражненської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовною заявою до Деражненської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, в якій просить визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позову зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його тітка ОСОБА_2 . Після її смерті залишилось спадкове майно. За життя ОСОБА_2 зробила заповітне розпорядження щодо належного їй майна на користь ОСОБА_1 . Зазначає, що звернувся до приватного нотаріуса з питанням оформлення спадщини після смерті ОСОБА_2 , однак отримав відмову, у зв`язку з пропуском шестимісячного строку для подачі заяви на прийняття спадщини. Вказав, що строк прийняття спадщини пропустив, оскільки не був обізнаний про наявність заповіту. Враховуючи викладене та керуючись ст. 1272 ЦК України просить суд задоволити його позовні вимоги.

Позивач та його представник в судове засідання не з`явилися, від останньої надійшла заява про розгляд справи у їх відсутності. Позовні вимоги підтримують в повному обсязі та просить їх задоволить.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подав на адресу суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги визнає у повному обсязі.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Всебічно та об`єктивно дослідивши матеріали справи, суд приходить висновку про задоволення позовних вимог.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується наявним в матеріалах справи свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.14).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належне їй майно.

Встановлено, що померла ОСОБА_2 була тіткою позивача ОСОБА_1 , що підтверджується матеріалами справи (а.с.10-12).

За життя ОСОБА_2 залишила заповіт, посвідчений секретарем виконкому Деражненської сільської ради народних депутатів Костопільського району Рівненської області 05.12.1996 та зареєстрованим під №46, відповідно до якого все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося і взагалі все те, що буде їй належати на день смерті заповіла племіннику ОСОБА_1 .

Згідно ст.1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті і у відповідності до ч.1 ст.1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Судом встановлено, що згідно інформаційної довідки із спадкового реєстру №78913023 від 28.10.2024 року, після смерті ОСОБА_2 спадкова справа не заводилася (а.с.26).

Згідно повідомлення приватного нотаріуса Рівненського нотаріального округу Скоромної Ю.А., ОСОБА_1 вважається таким, що не прийняв спадщину через пропуск встановленого ст.1270 ЦК України шестимісячного строку для подачі заяви на прийняття спадщини (а.с.25).

Відповідно до довідки №1041 від 03.09.2024 року, ОСОБА_2 проживала в КЗ "Здолбунівський геріатричний пансіонат" і знаходилася на повному державному забезпечені з 01.01.2012 по 12.09.2016, а також була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 (а.с.17).

Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування" особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України, а також роз`яснив, що вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини.

Судом встановлено, що позивач був необізнаний про наявність заповіту, таку причину пропуску, суд вважає поважно (постанова Верховного суду №565/1145/17 від 26.06.2019).

За таких обставин суд вважає, що є всі підстави для надання позивачу додаткового строку для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини та задоволення позову.

На підставі викладеного, керуючись ст. 1233, 1270, 1272 ЦК України, п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування", ст. 81, 141, 200, 206, 247, 258, 264-265, 268, 273 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Деражненської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задоволити.

Надати ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_2 ) додатковий строк тривалістю 4 (чотири) місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , початок перебігу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини починати рахувати з дня набрання рішенням суду законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду через Костопільський районний суд Рівненської області шляхом подачі апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач: Деражненська сільська рада, с.Деражне, вул.Шевченка 49А, Рівненського району Рівненської області, код ЄДРПОУ 43769304.

Повне судове рішення складено 13.01.2025.

СуддяО. С. Цвіркун

СудКостопільський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення08.01.2025
Оприлюднено15.01.2025
Номер документу124367633
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —564/4211/24

Рішення від 08.01.2025

Цивільне

Костопільський районний суд Рівненської області

Цвіркун О. С.

Ухвала від 11.11.2024

Цивільне

Костопільський районний суд Рівненської області

Цвіркун О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні