1Справа № 192/3255/24 2/335/607/2025
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 січня 2025 року м. Запоріжжя
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого судді Апаллонової Ю.В., за участі секретаря судового засідання Шевченко К.В., представника позивача Сікорської І.С. розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні, в режимі відеоконференції, клопотання представника позивача ОСОБА_1 адвоката Сікорської Ірини Станіславівни про призначення судової молекулярно-генетичної експертизи у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 в особі представника адвоката Сікорської Ірини Станіславівни до Комунального закладу «Пологівський обласний центр соціально- психологічної реабілітації дітей» Запорізької обласної ради, треті особи, які незаявляють самостійнихвимог щодопредмета споруСлужба усправах дітейПологівської міськоїради Пологівськогорайону Запорізькоїобласті,як органопіки тапіклування,Олександрівський відділдержавної реєстраціїактів цивільногостану умісті ЗапоріжжіПівденного міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції (м.Одеса), про оспорювання батьківства та виключення запису про особу як батька з актового запису про народження дитини, -
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_1 в особі представника адвоката Сікорської Ірини Станіславівни до Комунального закладу «Пологівський обласний центр соціально- психологічної реабілітації дітей» Запорізької обласної ради, треті особи, які незаявляють самостійнихвимог щодопредмета споруСлужба усправах дітейПологівської міськоїради Пологівськогорайону Запорізькоїобласті,як органопіки тапіклування,Олександрівський відділдержавної реєстраціїактів цивільногостану умісті ЗапоріжжіПівденного міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції (м.Одеса), про оспорювання батьківства та виключення запису про особу як батька.
Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 27.11.2024 року позовну заяву ОСОБА_1 в особі представника адвоката Сікорської Ірини Станіславівни до Комунального закладу «Пологівський обласний центр соціально- психологічної реабілітації дітей» Запорізької обласної ради, прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи визначено проводити в порядку загального позовного провадження.
Позивачем ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 заявлено клопотання про призначення у справі судової молекулярно-генетичної експертизи, яке мотивоване тим, що предметом доказування за позовною заявою є відсутність кровного споріднення між особою, записаною батьком, і дитиною, а тому проведення експертизи має суттєве значення для з`ясування обставин справи і іншим шляхом встановити відповідні обставини неможливо. Проведення експертизи просить доручити експертам Миколаївського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України та на розгляд експертів поставити питання: «Чи являється ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , біологічним батьком дитини- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ?».
У судове засідання інші учасники справи не з`явилися, повідомлені належним чином.
Розглянувши у підготовчому судовому засіданні клопотання про призначення експертизи, суд приходить до наступного висновку.
У пункті 11 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» роз`яснено, що оспорити батьківство має право особа, яка записана батьком дитини в Книзі реєстрації народжень (ст. 136 СК), - шляхом пред`явлення позову про виключення відомостей про неї яка батька з актового запису про народження дитини, а також жінка, котра народила дитину в шлюбі (ст. 138 СК), - звернувшись із позовом про виключення із цього запису відомостей про її чоловіка як батька дитини.
Судом встановлено, що предметом позовних вимог, є оспорювання кровного споріднення між ОСОБА_1 та малолітнім ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Обставина, яку ОСОБА_1 прагне з`ясувати в результаті проведення судової молекулярно-генетичної експертизи, має істотне значення для правильного розгляду цивільної справи, її перевірка потребує спеціальних знань в галузі генетики. Відтак, з метою повного та всебічного розгляду цивільної справи необхідно призначити судову молекулярно-генетичну експертизу.
Статтею 104 ЦПК України визначено що про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Європейський суд з прав людини, рішення якого є джерелом права згідно із статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", зауважив, що "на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства" (Калачова проти Російської Федерації №3451/05,§ 34,від 07 травня 2009року).
У п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 р. № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» роз`яснено, що питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це, зокрема, висновку експертизи, у тому числі судової молекулярно-генетичної.
У відповідності до вимог ч. 3, 4 ст. 139 ЦПК України, експерт, спеціаліст чи перекладач отримують винагороду за виконану роботу, пов`язану зі справою, якщо це не входить до їхніх службових обов`язків. Суми, що підлягають виплаті залученому судом експерту, спеціалісту, перекладачу або особі, яка надала доказ на вимогу суду, сплачуються особою, на яку суд поклав такий обов`язок, або судом за рахунок суми коштів, внесених для забезпечення судових витрат.
З урахуванням заявлених позовних вимог, суд вважає, що клопотання позивача про призначення у справі судової молекулярно-генетичної експертизи є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, оскільки встановлення батьківства позивача відносно неповнолітньої дитини можливо лише шляхом проведення судової молекулярно-генетичної експертизи.
Відповідно до п.1 ч.4 ст.108 ЦПК України експертам, які будуть проводити експертизу, необхідно надати дозвіл на повне знищення об`єктів дослідження та сформулювати питання для проведення експертизи наступного змісту:
1. Чи являється ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , біологічним батьком дитини- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ?
Згідно п.5 ч.1 ст.252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках призначення судом експертизи.
Відповідно до п.9 ч.1 ст.253 ЦПК України, провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 5 частини першої статті 252 цього Кодексу, - на час проведення експертизи.
За таких обставин, оскільки для проведення експертизи необхідно значний період часу суд вважає доцільним зупинити провадження у справі на час проведення експертизи.
Керуючись ст. ст. 102, 103, 104, 105, 108, 252, 253 ЦПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання представника позивача ОСОБА_1 адвоката Сікорської Ірини Станіславівни про призначення судової молекулярно-генетичної експертизи у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 в особі представника адвоката Сікорської Ірини Станіславівни до Комунального закладу «Пологівський обласний центр соціально- психологічної реабілітації дітей» Запорізької обласної ради, треті особи, які незаявляють самостійнихвимог щодопредмета споруСлужба усправах дітейПологівської міськоїради Пологівськогорайону Запорізькоїобласті,як органопіки тапіклування,Олександрівський відділдержавної реєстраціїактів цивільногостану умісті ЗапоріжжіПівденного міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції (м.Одеса), про оспорювання батьківства та виключення запису про особу як батька з актового запису про народження дитини,- задовольнити.
Призначити у справі за позовом ОСОБА_1 в особі представника адвоката Сікорської Ірини Станіславівни до Комунального закладу «Пологівський обласний центр соціально- психологічної реабілітації дітей» Запорізької обласної ради, треті особи, які незаявляють самостійнихвимог щодопредмета споруСлужба усправах дітейПологівської міськоїради Пологівськогорайону Запорізькоїобласті,як органопіки тапіклування,Олександрівський відділдержавної реєстраціїактів цивільногостану умісті ЗапоріжжіПівденного міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції (м.Одеса), про оспорювання батьківства та виключення запису про особу як батька з актового запису про народження дитини, судову молекулярно-генетичну експертизу, на вирішення якої поставити питання:
1. Чи являється ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , біологічним батьком дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ?
Проведення судової молекулярно-генетичної експертизи доручити експертам Миколаївського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України 54009 м. Миколаїв, вул. 1 Воєнна, буд.2А).
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків за ст.ст. 384, 385 КК України.
Відповідно до п.1 ч.4 ст.108 ЦПК України надати експертам, які будуть проводити експертизу, дозвіл на повне знищення об`єктів дослідження.
Оплату за проведення судової молекулярно-генетичної експертизи у справі покласти на ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації:: АДРЕСА_1 , адреса для листування: АДРЕСА_2 . РНОКПП НОМЕР_1 тел. НОМЕР_2 ), адвокат Сікорська І.С. тел. НОМЕР_3 , 0930723107.
Зобов`язати уповноважену особу Комунального підприємства «Пологівський обласний центр соціально- психологічної реабілітації дітей» ЗОР, забезпечити участь дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у проведенні експертизи за викликом експерта з метою відібрання зразків.
Роз`яснити сторонам положення ст.109 ЦПК України про наслідки ухилення від участі в проведенні експертизи, якою передбачено, що у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Провадження по справі зупинити до отримання висновку судової молекулярно-генетичної експертизи.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала суду, в частині зупинення провадження у справі, може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом 15 днів з дня проголошення ухвали.
Повний текст ухвали виготовлено 13.01.2025 року.
Суддя: Ю.В. Апаллонова
Суд | Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 13.01.2025 |
Оприлюднено | 15.01.2025 |
Номер документу | 124370020 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя
Апаллонова Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні