Справа № 581/967/24
Провадження № 2/581/67/25
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
14 січня 2025 року сел. Липова Долина
Липоводолинський районний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Кузьмінського О.В.,
за участю секретаря судового засідання Самілик Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Липоводолинської селищної ради про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини та встановлення факту, що має юридичне значення,
в с т а н о в и в :
6 грудня 2024 року представник позивача адвокат Скляров С.Л. звернувся до суду з позовом та просив встановити факт родинних відносин, а саме те, що ОСОБА_1 є онуком ОСОБА_2 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , та просив визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_2 терміном 2 місяці. Зазначає, що після смерті баби позивача ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрилася спадщина, що знаходиться на території Липоводолинської селищної ради (колишня Беївська сільська рада) Роменського району Сумської області, яка складається із земельної ділянки (паю). Заповіт за життя вона не складала. Батько позивача ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто позивач є спадкоємцем за правом представлення після смерті своєї рідної баби. Як виявилось з отриманих ним документів між його бабою ОСОБА_2 та позивачем не прослідковується родинний зв`язок, що вони є рідними бабою та онуком, через те, що існують розбіжності у написанні імені баби.
Зазначає, що позивач своєчасно не звернувся до нотаріальної контори по питанню прийняття спадщини після смерті баби у зв`язку з тим, що баба з 2006 року змінила місце свого проживання, позивач поступово припинив спілкування з нею, про її смерть йому не повідомили, тому він був не обізнаний про час відкриття спадщини.
9 грудня 2024 року судом відкрито провадження у даній справі та ухвалено проводити її розгляд в порядку в порядку загального позовного провадження з повідомленням сторін.
Ухвалою суду від 23 грудня 2024 року провадження закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивач та його представник в судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, судом отримано заяву відповідача про розгляд справи без участі представника, заперечення по суті позову відсутні.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені такі фактичні обставини.
Позивач ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , його батьками згідно зі свідоцтвом про народження є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с. 13).
Батьками ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 були ОСОБА_6 та ОСОБА_2 (мова оригіналу) (а.с. 14).
За життя ОСОБА_6 отримав державний акт на право приватної власності на землю площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Беївської сільської ради Липоводолинського району Сумської області (а.с. 15).
За життя ОСОБА_2 отримала державний акт на право приватної власності на землю площею 1,08 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Беївської сільської ради Липоводолинського району Сумської області (а.с. 16).
ІНФОРМАЦІЯ_5 в с. Беєве Липоводолинського району Сумської області помер ОСОБА_6 (а.с. 9).
Відповідно до довідки №353/01-14/11-2024 від 1 листопада 2024 року, виданої Беївським старостинським округом, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 постійно до дня смерті проживав в АДРЕСА_1 разом з сином ОСОБА_3 та дружиною ОСОБА_2 (а.с. 10).
ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Беєве Липоводолинського району Сумської області помер ОСОБА_3 (а.с. 9).
Відповідно до довідки №383/01-14/11-2024 від 18 жовтня 2024 року, виданої Беївським старостинським округом, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 постійно до дня смерті проживав в АДРЕСА_1 разом з ОСОБА_2 (а.с. 12).
ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Луциківка Білопільського району Сумської області померла ОСОБА_2 (а.с. 7).
Відповідно до довідки №50 від 16 жовтня 2024 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрована та проживала в період з 21 листопада 2006 року по 3 квітня 2011 року разом з ОСОБА_7 , ОСОБА_8 в АДРЕСА_2 (а.с. 8).
З наданих Липоводолинською державною нотаріальною конторою за № 507/01-16 від 18 грудня 2024 року відомостей вбачається, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась, спадкоємці з заявами не звертались (а.с. 37).
При вирішенні справи суд застосовує такі норми права.
Відповідно до статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до частини 1 пункту 1, частини 2 статті 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення фактів родинних відносин між фізичними особами.
Встановлення факту родинних відносин необхідне заявнику для оформлення спадкових прав за законом після смерті ОСОБА_2 .
Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , оскільки заява є обґрунтованою, що підтверджується матеріалами справи.
Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За приписами статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до статті 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно з частиною 1 статті 1266 ЦК України внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Статтею 1270 ЦК України передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Частиною 3 статті 1272 ЦК України встановлено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно з пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК.
При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини.
Визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не повинен вирішувати питання про визнання за ним права на спадщину.
Враховуючи, що позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом після смерті баби ОСОБА_2 за правом представлення, позивач не звернувся протягом встановленого для подання заяви про прийняття спадщини строку у зв`язку з тим, що не був обізнаний про смерть баби та відкриття спадщини, ці причини суд вважає поважними і такими, що дають підстави для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Дотримуючись засад верховенства права, законності та справедливості, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з визначенням позивачу двомісячного додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті баби.
Керуючись статтями 10, 206, 263 - 265 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є онуком ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , по лінії батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю два місяці, перебіг якого починається з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Липоводолинська селищна рада (сел. Липова Долина, Роменський район, Сумська область, вул. Полтавська, 32, код ЄДРПОУ 04390972).
Суддя О. В. Кузьмінський
Суд | Липоводолинський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 14.01.2025 |
Оприлюднено | 15.01.2025 |
Номер документу | 124371281 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Липоводолинський районний суд Сумської області
Кузьмінський О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні